Lekkie metro w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) – taki projekt chce realizować Alstom Polska. Firma wyraziła chęć budowy kolei metropolitalnej, zapewniając gotowy produkt i finansowanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). GZM już zapowiedziała na przetarg na opracowanie koncepcji śląskiego metra.
Na Śląsku powstanie metro? Fot. Pixabay
To największa w Polsce aglomeracja, która nie dość, że nie ma metra, to nie ma dyskusji na temat metra w przestrzeni publicznej. Chcemy tę dyskusję wywołać – powiedział Lesław Kuzaj, prezes Alstom Polska.
Potrzebę rozważenia koncepcji budowy metra na Śląsku potwierdził prof. Janusz Ćwiek z Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej, który powiedział, że obecnie system transportu w GZM jest na granicy wydolności i metro byłoby najlepszym rozwiązaniem tego problemem. Jednocześnie badacz uściślił, że chodzi o tzw. lekkie metro, czyli kolej jeżdżącą po liniach niezależnych od innych środków transportu także na poziomie jezdni. Zwrócił przy tym uwagę, że to o wiele tańsze rozwiązanie niż budowa metra pod ziemią; dodatkowo realizacja takiego zadania trwa o wiele krócej. W przypadku Śląska metro mogłoby więc jeździć po jezdni lub estakadzie, a tylko na niektórych odcinkach – pod powierzchnią.
Jeżeli ta dyskusja skończyłaby się pozytywnie i przyjęty zostałby model finansowania PPP, przynajmniej 50% kapitału jesteśmy w stanie zainwestować w to przedsięwzięcie, przy założeniu, że grunty i infrastruktura będą własnością Skarbu Państwa czy samorządową. Wtedy interesująca byłaby dla nas budowa pod klucz całego systemu. Mamy wszystko, co potrzeba, żeby takie metro zbudować, serwisować i przez co najmniej kilkanaście lat utrzymywać – powiedział Kuzaj.
Jak przypomina Polska Agencja Prasowa (PAP), niezależnie od tej koncepcji, dla Metropolii powstaje już studium transportowe, które ma być gotowe do końca przyszłego roku.
Na ten moment jedynym polskim miastem, w którym funkcjonuje metro, jest Warszawa. W eksploatacji jest jedna jego linia – o długości około 23 km, a także odcinek centralny (6,1 km) linii drugiej. W budowie są odcinki zachodni oraz wschodni północny, które mają zostać oddane do użytku w 2019 r. Docelowo II linia warszawskiego metra będzie miała również 23 km, a w jej ciągu znajdzie się 21 stacji.
W wielu innych miastach Polski trwają dyskusje na temat zasadności budowy kolei podziemnej. W stolicy Małopolski ogłoszono już przetarg na opracowanie studium wykonalności metra w Krakowie. Z kolei w Łodzi trwa realizacja projektu zakładającego budowę tunelu średnicowego łączącego Łódź Fabryczną i Łódź Kaliską. Władze i mieszkańcy – z uwagi na efekty planowej inwestycji w postaci znaczącej poprawy komunikacji w mieście – nazywają go małym metrem.
Przeczytaj także: Tunel średnicowy w Łodzi zastąpi metro?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.