Dzięki budowie Loop trasa pomiędzy śródmieściem a portem lotniczym ma być pokonywana w zaledwie 12 minut, za cenę o wiele niższą niż koszt taksówki na tym dystansie, tj. za jedyne 25 USD. Dla porównania – bilet kolei podziemnej Blue Line kosztuje 5 USD, a podróż koleją trwa około 40 min. Na przejazd tej trasy samochodem lub autokarem trzeba poświęcić co najmniej 90 min.

Za projekt i wykonanie tunelu odpowiadać będzie firma The Boring Company, należąca do Elona Muska; firma sfinansuje też całe przedsięwzięcie. Już wiadomo, że elektryczne pojazdy będą poruszać się w tunelu z prędkością nawet ponad 240 km/godz. Na kolejne kursy trzeba będzie czekać jedynie 30 sekund; do każdego z pojazdów zmieści się do 16 pasażerów z bagażami.

We’re really excited to work with the Mayor and the City to bring this new high-speed public transportation system to Chicago! https://t.co/cL1e0YfZSw

— The Boring Company (@boringcompany) 14 czerwca 2018

Czy projekt będzie na siebie zarabiał? Elon Musk będzie chciał odzyskać poniesione koszty poprzez dochody z reklam i sprzedaży biletów.

Krytycy zarzucają Muskowi, że projekt oparty jest na niesprawdzonej technologii. Burmistrz Chicago Rahm Emanuel odparł zarzuty, wskazując, że Chicago zawsze dostrzega to, co jest możliwe i osiąga to, wbrew wątpiącym.

Dzięki tunelowi władze Chicago będą mogły zrealizować planowaną od dawna inwestycję obejmującą szybkie połączenie miasta z lotniskiem, jednym z najruchliwszych i i największych na świecie. Nie bez znaczenia jest fakt, że ten projekt nie będzie musiał być wspierany finansowo przez budżet miasta.

Co to jest Loop?

Loop ma być odzwierciedleniem projektu Hyperloop, jednak działać ma na nieco innych zasadach. Przede wszystkim, rozwiązanie, które ma być stosowane w przypadku sieci Hyperloop, przewidziane zostało dla dużych odległości, a w przypadku Loop dystans pomiędzy kolejnymi przystankami ma być niewielki, tak aby Loop mógł z powodzeniem zastąpić naziemną komunikację publiczną; jednocześnie takie rozwiązanie nie będzie wymagało przesyłania kapsuł w próżni, Musk będzie mógł zastosować prostsze rozwiązania technologiczne. 

Aby rozwiązać problem przytłaczających korków, drogi muszą stać się 3D: to oznacza albo produkcję latających samochodów, albo drążenie tuneli. W przeciwieństwie do latających samochodów, tunele są odporne na wszelkie warunki atmosferyczne, nie są widoczne i nie spadną nam na głowę – twierdzi Elon Musk.

Projekt Crossrail: w Londynie testują podziemny tunel kolejowy