Temat budowy nowego tunelu drogowego został szerzej omówiony TUTAJ. Kolejny kanadyjski projekt, realizowany na tym terenie, to budowa rurociągu odprowadzającego wodę z oczyszczalni Annacis Island Wastewater Treatment Plant.

Realizację zadania powierzono konsorcjum firm Bessac oraz Pomerleau Inc. Złożyło ono ofertę o wartości 184 mln dolarów kanadyjskich. Co obejmuje projekt, którego realizacji się podjęło?

Konsorcjum musi wydrążyć dwa otwory startowe o średnicy 15 i 10 m, a głębokości 40 m. Później wydrąży dwa tunele o średnicy 4,2 m każdy. Pierwszy będzie mieć długość 200 m, a drugi 580 m. Rura zainstalowana w obrębie rzeki ma mieć 280 m długości, a 2,5 m średnicy. Wykonawca będzie odpowiedzialny za konstrukcję w pełni nowego systemu odprowadzania oczyszczonych ścieków.

Oczyszczalnia ścieków na wyspie Annacis jest jedną z największych w regionie oczyszczalni ścieków. Jej przepustowość jednak jest zwiększana, ponieważ obiekt musi zaspokoić potrzeby rosnącej populacji na tych terenach.

Nowa lokalizacja i konstrukcja wylotu zapewni, że oczyszczone ścieki zostaną rozprowadzone na dużym obszarze wodnym, aby zmaksymalizować ich rozcieńczenie i zminimalizować wpływ na środowisko. 

Przeczytaj także: Tunele dla brytyjskiej elektrowni atomowej w budowie