• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

S7-Zakopianka: coraz bliżej przebicia drugiej nitki tunelu

Opublikowano: 20-02-2020 Źródło: PAP, inzynieria.com

W Małopolsce trwa drążenie tunelu w ciągu drogi ekspresowej S7, czyli nowej tzw. Zakopianki. Obiekt powstaje pod masywem Mały Luboń. Roboty rozpoczęto w marcu 2017 r. od północnego portalu prawej nitki. Do przebicia na tej nitce doszło w październiku 2019 r. Z kolei w przypadku lewej nitki, do wydrążenia zostało jeszcze 336 m.


Budowa tunelu w ciągu tzw. Zakopianki. Fot. GDDKiA Budowa tunelu w ciągu tzw. Zakopianki. Fot. GDDKiA
  • Do drążenia tunelu używana jest metoda ADECO RS
  • Obiekt ma być gotowy w 2021 r.
  • Tunel będzie stanowił 12,3% nowej Zakopianki

Drążenie lewej nitki prowadzone jest od stron obu portali. Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, od strony północnej wydrążono już 1436 m wraz z wykonaniem obudowy tymczasowej, a od strony południowej 150 m (także z obudową tymczasową). Ponadto obecnie w tunelu prawym powstaje betonowa obudowa; przed jego portalem północnym w 81% gotowy jest nasyp drogowy, mający stanowić wjazd.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Docelowo każda z rur tunelu w ciągu Zakopianki będzie mieć po 2,06 km. Każda z nich posłuży do obsługi ruchu w jednym kierunku. Tym samym całkowita długość odcinka tunelowego pod masywem Małego Lubonia wyniesie ponad 4 km.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Tunel budowany jest w trudnych warunkach fliszu karpackiego, czyli naprzemianlegle ułożonych warstw skał osadowych. Z uwagi na budowę geologiczną, i by nie osłabić górotworu, drążenie nie jest prowadzone całym przekrojem tunelu. Po raz pierwszy w Polsce wykorzystywana jest metoda ADECO RS, która pozwala na bieżąco dostosowywać sposób drążenia do faktycznych warunków na przodku. Kiedy okazuje się, że koparki z młotami, dziobaki, wiertła czy głowice skrawające nie wystarczają, wykorzystywane są nawet materiały wybuchowe. ADECO RS uznaje się za jedną z najlepszych wśród „klasycznych” metod budowy tuneli.

Tunel pod Małym Luboniem powstaje w ciągu S7 Lubień–Rabka-Zdrój. Budowę całego nowego fragmentu Zakopianki podzielono na trzy odcinki: Lubień–Naprawa (7,6 km; w części oddany już do ruchu), Naprawa–Skomielna Biała (z tunelem; 3 km) i Skomielna Biała–Chabówka (6,1 km; z powstaniem odcinka DK nr 47 klasy GP). Całkowita wartość projektu to blisko 2,5 mld zł.

Tunel będzie stanowił 12,3% całej trasy. Zgodnie z pierwotnymi planami, obiekt do użytku ma być oddany mniej więcej w połowie 2021 r.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Wszystkiego o tej budowie dowiesz się z naszego serwisu specjalnego TUNEL ZAKOPIANKA

Przeczytaj także: Najdłuższy tunel kolejowy na świecie gotowy w 50%

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!