• Zatapiany tunel drogowo-kolejowy będzie miał 18 km długości
  • Zostanie ułożony z gotowych elementów betonowych w wykopie na dnie Bałtyku
  • Warty 8 mld EUR obiekt zostanie oddany do użytku w połowie 2029 r.

18-kilometrowy tunel Fehmarnbelt połączy Danię z Niemcami i stanie się częścią największego korytarza w europejskiej sieci transportowej (TEN-T) na trasie północ–południe. Będzie przebiegał od miejscowości Rødby na wyspie Lolland w Danii do Puttgarden w północnych Niemczech. Znajdzie się w nim dwutorowe połączenie kolejowe i czteropasmowa droga szybkiego ruchu. Będzie jednocześnie najdłuższym na świecie tunelem zatapianym drogowym i kolejowym.

Koncepcja budowy mostu lub tunelu między Danią a Niemcami narodziła się jeszcze w latach 90. XX. W 2009 r. oba państwa ratyfikowały traktat z 2008 r. dotyczący tej budowy. Dwa lata później zdecydowano, że będzie to tunel zatapiany. W 2015 r. duński rząd uchwalił ustawę dotyczącą tego projektu, a w 2016 r. podpisano warunkowe umowy na budowę obiektu z firmami Femern Link Contractors (FLC) i Fehmarn Belt Contracts (FBC). Na początku 2020 r. spółka Femern otrzymała dokumenty zatwierdzające inwestycję od instytucji planowanie transportu w Szlezwiku-Holsztynie (APV-SH). Niemiecki Federalny Sąd Administracyjny aktualnie rozpatruje odwołania dotyczące projektu; ostateczne rozprawy odbędą się jesienią br.


Na początku 2021 r. rozpocznie się budowa fabryki prefabrykatów tunelowych, obiektów portalowych i rampowych w Rødbyhavn. Stąd główne elementy zatapianego tunelu (73 tys. ton) zostaną przetransportowane na miejsce budowy. Produkcja powinna ruszyć w styczniu 2023 r., a wysyłka i zatopienie pierwszych elementów nastąpi na początku 2024 r. Podwodne połączenie ma zostać otwarte w połowie 2029 r. Rozpoczęcie prac jest opóźnione o około sześć miesięcy z powodu pandemii koronawirusa. Działania przygotowawcze w Rødbyhavn (w Danii) zainicjowano jeszcze w 2019 r. Femern zaangażował się także w takie prace w niemieckim Puttgarden, ale dalsze kroki będą podejmowane po zakończeniu postępowań prawnych.

Tunel zostanie zbudowany z pustych betonowych odcinków, które zostaną zanurzone i położone w wykopie w dnie Bałtyku o 16 m głębokości i 60 m szerokości. Samochody dystans 18 km pokonają w 10 min., a pociągi w siedem. Wartość projektu w 2015 r. szacowano na około 8 mld EUR.

Przeczytaj także: Brytyjski sąd nakazał dowieść bezpieczeństwa tuneli w Euston