Tramwaje Warszawskie i PKP PLK będą wspólnie zarządzać przebudową Dworca Zachodniego. W ramach inwestycji wybrany już inżynier kontraktu będzie nadzorował przebudowę stacji kolejowej oraz budowę tunelu tramwajowego z podziemnym przystankiem, a także dbał o jakość dokumentacji technicznej.
Fot. Michal/Adobe Stock
- Tramwajowa część przebudowy Dworca Zachodniego potrwa do końca 2023 r.
- Zostanie zbudowany tunel i podziemny przystanek
- Wartość tej inwestycji wynosi około 170 mln zł
Tunel tramwajowy i przebieg linii
Tramwajowa część przebudowy Dworca Zachodniego będzie kosztować około 170 mln zł. Do końca 2023 r. ma powstać tunel tramwajowy i przystanek tramwajowy połączony z przejściem podziemnym i dworcem kolejowym. Ta inwestycja pozwoli na rozszerzenie trasy w kierunku Woli i budowę kolejnych przystanków pod ziemią.
Tramwaje Warszawskie, już samodzielnie, pracują nad trasą tramwajową, która zostanie poprowadzona od podziemnej części przebudowanego Dworca Zachodniego (tramwaje przejadą tunelem około 500 m pod Parkiem Zachodnim) w kierunku ul. Grójeckiej. Za wyjazdem z tunelu pierwszy przystanek znajdzie się pomiędzy jezdniami ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. na wysokości hotelu Ibis. Dalej torowisko zostanie poprowadzone tą ulicą do ul. Grójeckiej. Tam pojazdy będą skręcać w kierunku centrum i Okęcia lub pojadą na wprost do pętli Banacha. Dzięki temu pasażerowie będą mieli łatwy dojazd do stacji Warszawa Zachodnia, pod którą powstanie podziemny węzeł przesiadkowy. Umowę na projekt trasy podpisano w styczniu 2020 r. – w 2021 r. dokumentacja będzie zakończona, wtedy też powinno zostać wydane pozwolenie na budowę.
Przystanek jak w metrze
Podziemny przystanek będzie podobny do stacji metra, inna będzie wysokość peronów, ponieważ podłoga w tramwajach jest niżej niż w metrze. Nie będzie też szyny prądowej, tylko trakcja podwieszona pod sufitem. Perony tramwajowe znajdą się w sąsiedztwie peronów kolejki WKD, pojawią się schody i windy. Przesiadki z tramwajów na pociągi i odwrotnie będą się odbywały bez potrzeby wychodzenia na zewnątrz.
19-kilometrowa trasa
Docelowo trasa tramwajowa będzie liczyć niemal 19 km i łączyć Wolę, Odolany, Dworzec Zachodni, Ochotę, Mokotów i Wilanów. Trwają prace nad odcinkiem do Wilanowa i budowa zajezdni na Annopolu. Liczba tramwajów wzrośnie o 213 po zakończeniu dostaw, na które umowę podpisano w czerwcu 2019 r.
Przeczytaj także: Zakopianka: na budowie tunelu praca wre [zdjęcia]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.