Planowanie tej inwestycji trwało ponad 10 lat (w tym pięć poświęcono na procedury i odwołania), ale w końcu rozpoczną się prace budowlane. Obiekt stanie się najdłuższym na świecie zatapianym tunelem kolejowo-drogowym. Fehmarnbelt Fixed Link to oczekiwany i przez Duńczyków, i przez Niemców korytarz transportowy.

- Tunel będzie złożony z 89 betonowych modułów o długości 217 m każdy
- Masa takiego obiektu to 73 tys. ton
- Inwestycja za ponad 8 mld USD ma być gotowa w 2029 r.
Alternatywa dla promów
Koszt budowy liczącego 18 km obiektu przekroczy 8 mld USD. Jego otwarcie zaplanowano na 2029 r. Mimo lat projektowania i procedowania budowa rozpoczęła się nieco wcześniej niż zakładano: początkowo miał być to styczeń 2021 r.
Tunel stanie się częścią największego korytarza w europejskiej sieci transportowej (TEN-T) na trasie północ–południe. Będzie przebiegał od miejscowości Rødby na wyspie Lolland w Danii do Puttgarden w północnych Niemczech pod cieśniną Fehmarn Belt. Znajdzie się w nim dwutorowe połączenie kolejowe i czteropasmowa droga szybkiego ruchu. Ma być alternatywą dla połączeń promowych – ta podróż trwa 45 min, podczas gdy przejazd tunelem zajmie pociągom 7 min, a samochodom 10 min.
Umowa z 2008 r.
Obiekt będzie miał około 42 m szerokości, a pod wodą trasa będzie liczyć 17,6 km na 18 km całej konstrukcji. Zostanie zatopiony mniej więcej 40 m pod dnem morza. Początki tego projektu sięgają 2008 r., kiedy Niemcy i Dania podpisały umowę o budowie. Przez kolejne lata tworzono projekt, przyjmowano niezbędne przepisy, prowadzono badania geotechniczne i wpływu na środowisko. Wciąż nie rozpatrzono części odwołań złożonych przez organizacje ekologiczne.
Moduły tunelu wyprodukuje fabryka
Prace lądowe związane z przygotowaniami do budowy rozpoczęły się latem 2020 r. po stronie duńskiej przy jednoczesnym stosowaniu środków ostrożności dla ochrony pracowników przed epidemią koronawirusa. W najbliższych latach roboty będą kontynuowane w Danii, dopiero później przystąpi do nich strona niemiecka. Trwa już budowa portu na wyspie Lolland, a w 2021 r. zacznie się też budowa fabryki, która dostarczy moduły do tunelu. Sześć linii produkcyjnych wykona 89 masywnych modułów betonowych, z których będzie złożony podwodny obiekt. Każda z nich będzie miała 217 m długości, 42 szerokości i 9 m wysokości. Masa jednej sekcji to 73 tys. ton. Wszystkie zostaną ułożone pod morskim dnem.
Przeczytaj także: Co dzieje się na budowie najdłuższego tunelu zatapianego?

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.