• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tunel pod Stonehenge w końcu zostanie wybudowany

Opublikowano: 13-11-2020 Źródło: theconstructionindex.co.uk, Highways England
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

Po problemach z ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa i odwlekaniem decyzji, brytyjski sekretarz ds. transportu Grant Shapps ostatecznie wydał zezwolenie na rozpoczęcie prac na drodze A303 z Amesbury do Berwick Down z tunelem pod Stonehenge. Przebudowa tej zwykle zatłoczonej trasy należy do priorytetowych zadań rządu Wielkiej Brytanii.


Droga A303 do Stonehenge. Fot. Highways England Droga A303 do Stonehenge. Fot. Highways England
  • Całość inwestycji będzie kosztować około 8 mld zł, w tym prace budowalne 6,25 mld zł
  • Tunel pod Stonehenge będzie liczyć 3,22 km, a przebudowana trasa prawie 13 km
  • Poprawi się krajobraz wokół kamiennego kręgu, mają zostać rozładowane nieustające korki

Największa inwestycja drogowa w Anglii

Realizacja projektu wartego około 1,7 mld funtów (8,5 mld zł) dotyczy budowy dwujezdniowej drogi na odcinku prawie 13 km, w tym tunelu liczącego 3,22 km. Powstaną też dwa nowe skrzyżowania i obwodnica na północ od wsi Winterbourne Stoke.

Celem jest zmniejszenie zatorów drogowych w pobliżu Stonehenge – to wąskie gardło na trasie A303 komunikującej południowo-wschodnią i południowo-zachodnią Anglię. – Projekt tunelu A303 Stonehenge jest częścią największej inwestycji drogowej od pokolenia. Przebudowa przywróci krajobraz Stonehenge do jego pierwotnego wyglądu i poprawi czas podróży na tej trasie – powiedział Jim O’Sullivan, dyrektor generalny Highways England.


Decyzja o rozpoczęciu inwestycji może jeszcze zostać w ciągu sześciu tygodni zaskarżona do Sądu Najwyższego.

Planowana trasa A303

Źródło: Highways England

Źródło: Highways England

Trzech potencjalnych wykonawców

Highways England prowadzi dialog konkurencyjny z trzema wybranymi oferentami, który będą mogli złożyć oferty na wykonanie zadania. Całkowity koszt inwestycji ma wynieść 1,7 mld funtów, a wartość samego kontraktu budowlanego oszacowano na 1,25 mld funtów (6,26 mld zł). Wybór generalnego wykonawcy ma nastąpić w 2021 r. W grze pozostają trzy konsorcja (spółki joint venture): BMJV złożone z firm Bouygues Travaux Publics i J Murphy & Sons, HDJV – Hochtief Infrastructure GmbH i Dragados oraz MORE JV, w skład którego wchodzą FCC Construcción, Salini Impregilo i BeMo Tunneling UK.

Wizualizacja dojazdu do tunelu

Źródło: Highways England

Źródło: Highways England

Dalsze plany modernizacji dróg

Modernizacja trasy z Amesbury do Berwick Down to nie koniec przedsięwzięć na drodze A303: kolejny projekt to przebudowa odcinka między Sparkford a Ilchester. W tym przypadku zgoda na realizację inwestycji może zapaść w ciągu tygodnia. Dalszy projekt, także prowadzący do przebudowy drogi jednojezdniowej na dwujezdniową, to odcinek trasy A358 między Taunton a Southfields. Zatwierdzono jej finansowanie, rozpoczyna się przetarg.

Kamienny krąg

Fot. Kevin/Adobe Stock

Fot. Kevin/Adobe Stock

Stonehenge to dziedzictwo kulturowe

Według Colina Wooda, dyrektora generalnego spółki Aecom na Europę, modernizacja A303 z tunelem nie jest tylko projektem drogowym. To także działania na rzecz dziedzictwa kulturowego: trasa, która zaburzyła krajobraz kamiennego kręgu w Stonehenge zostanie zlikwidowana, dzięki czemu powróci pierwotny wygląd tego słynnego miejsca. Zwiększyć ma się też bioróżnorodność regionu, a transportowy korytarz ma pobudzić wzrost gospodarczy w południowo-zachodniej Anglii.

Przeczytaj także: Rail Baltica: ruszyła modernizacja szlaku Czyżew–Białystok za 3,3 mld zł

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.