• Termin zakończenia budowy tunelu już wcześniej przekładano
  • Aneks oznacza, że nie będzie kar umownych
  • Tym razem przeszkodą była m.in. pandemia

Tunel w ciągu tzw. zakopianki ma 2,06 km długości, jest głównym elementem długiego na 3 km fragmentu Naprawa–Skomielna Biała. W październiku 2019 r. przebito prawą, a w kwietniu 2020 r. lewą nitkę. Zgodnie z nowym aneksem, jak poinformowała „Gazeta Krakowska”, termin zakończenia robót budowlanych przesunięto na 30 czerwca 2022 r. (obiekt powinien być gotowy w lutym br.)

Jeśli ta data zostanie dotrzymana, w wakacje rozpoczną się procedury odbiorowe. Straż pożarna musi sprawdzić pracę systemów bezpieczeństwa (alarmowych, przeciwpożarowych, wentylacyjnych). Zanim podziemny obiekt dostanie pozwolenie na użytkowanie, będą musiały odbyć się także ćwiczenia przeciwpożarowe.

Choć służby wizytowały już tunel, a strażacy posiadają dokumentację, to cała procedura po zakończeniu robót w najlepszym wypadku i tak potrwa kilka tygodni. Zgodnie więc z obecną sytuacją, tunel zostanie oddany do użytkowania najwcześniej we wrześniu lub październiku tego roku.

S7-zakopianka: budowa tunelu z kłopotami

Konieczność wydłużenia terminu wykonawca, firma Astaldi, tłumaczył długą zimą 2020/2021 i zachorowaniem dużej części pracowników na COVID-19 (w październiku 2020 r. informowano o izolacji ponad 30 osób). Dzięki temu, że GDDKiA przyjęła te tłumaczenia i zaakceptowała wniosek, wykonawca nie będzie musiał płacić kar umownych.

To drugi raz, kiedy przedłużono czas budowy tunelu pod Małym Luboniem. Wcześniej zdecydowano się na to z uwagi na wystąpienie osuwiska w Skomielnej Białej, które spowodowało opóźnienie drążenie lewej nitki od strony południowej. Wykonawca musiał przeprojektować portal i zabezpieczyć osuwisko. Wywieziono 21 tys. ton ziemi i zbudowano palisadę, która jednocześnie stanowi zabezpieczenie osuwiska i konstrukcję wentylatorni (wylot lewego tunelu).

Ostatnie tygodnie na budowie tunelu poświęcono m.in. na montaż dylatacji płyty podjezdniowej i wyposażenia technicznego, szlifowanie nawierzchni czy wykonywanie warstwy ognioochronnej. Wykonawca pracuje także przed obiektem.

Obecnie na stronie kontraktu widnieje, że zaawansowanie wszystkich robót wynosi 76,84%, a finansowe 84,35%.

Zobacz nasz serwis specjalny TUNEL ZAKOPIANKA