• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Budowa obwodnicy z tunelem w Małopolsce. Wykonano ważny krok

Opublikowano: 20-05-2022 Źródło: GDDKiA, inzynieria.com

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy obwodnicy Piwnicznej-Zdroju w Małopolsce.


Piwniczna ma mieć obwodnicę z tunelem. Fot. GDDKiA Piwniczna ma mieć obwodnicę z tunelem. Fot. GDDKiA
  • Budowa tunelu powinna poprawić komunikację w mieście
  • Obwodnica Piwnicznej ma zwolenników i przeciwników
  • Do tunelu będą prowadzić wykop i nasyp

Piwniczna-Zdrój to popularna miejscowość wypoczynkowa w Małopolsce, leży nad Popradem. Przebiega przez nią linia kolejowa (stacja Piwniczna i przystanek Piwniczna-Zdrój) oraz droga krajowa nr 87, która łączy Nowy Sącz z byłym przejściem granicznym Piwniczna-Mníszek nad Popradem. Planowana obwodnica ma mieć około 2,5 km długości i powstać w ciągu DK87.

Budowa obwodnicy Piwnicznej

GDDKiA postanowiła, że do dalszych prac projektowych zostaje przyjęty przebieg trasy według wariantu W3. Zakłada on budowę obwodnicy na zachód od centrum. Droga biegłaby przez tereny pasma Radziejowej, gdzie poprowadzona zostałaby m.in. tunelem.

Obwodnica Piwnicznej – przebieg drogi z tunelem

W wariancie W3 obwodnica zaczyna się na rondzie DK87 (kilometraż 23+357). Prowadzona jest nowym śladem w kierunku południowym, wcinając się w zbocze pasma Radziejowej – wzdłuż ul. Krakowskiej aż do przecięcia z ul. Sobieskiego. Na tym odcinku zaproponowano otwarty wykop i nasyp, które byłyby zabezpieczone konstrukcjami oporowymi. Dalej planowany jest wiadukt nad ul. Sobieskiego. Następnie niweleta opada w stronę Popradu, przechodząc tunelem przez pasmo Radziejowej i pod istniejącą ul. Partyzantów.

Wylot z tunelu w Piwnicznej projektuje się bezpośrednio przed ul. Daszyńskiego (tu ma być zatoka dla obsługi technicznej). Dalej obwodnica przebiega estakadą m.in. nad ul. Daszyńskiego i linią kolejową nr 96, a następnie mostem przez Poprad. Następnie włącza się do istniejącej drogi krajowej projektowanym rondem w sąsiedztwie sanatorium uzdrowiskowego Limba oraz kładki dla pieszych i rowerzystów.

Mapa: wybrany wariant obwodnicy Piwnicznej z tunelem. Źródło: GDDKiA Mapa: wybrany wariant obwodnicy Piwnicznej z tunelem. Źródło: GDDKiA

Obwodnica Piwnicznej – budowa tunelu, mostów, ale nie tylko

Wariant W3 zakłada też m.in. przebudowę ul. Jana III Sobieskiego wraz z budową placu do obsługi technicznej. Zmodernizowane mają być także fragmenty DK7, przewidziano parking na 46 miejsc. Zgłoszony do decyzji środowiskowej wariant obwodnicy Piwnicznej zakłada wyburzenia dwóch domów.

Droga z tunelem w Piwnicznej – cele i protesty

Obecnie DK87 przebiega przez Piwniczną, a setki aut dziennie jadą tędy w stronę granicy ze Słowacją. Celem budowy obwodnicy z tunelem jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miasta. Ministerstwo Infrastruktury oraz GDDKiA twierdzą, że po oddaniu drogi do użytku odciążony zostanie układ komunikacyjny, zwiększy się przepustowość ulic, poprawi się poziom bezpieczeństwa mieszkańców. Zapewniają jednocześnie, że zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska. Nieco inaczej sprawę widzą mieszkańcy, którzy w trakcie protestów domagali się całkowitego zaniechania prac, twierdząc, że poprzez budowę obwodnicy do Piwnicznej zostanie wprowadzony ciężki ruch tranzytowy.

Budowa drogi z tunelem jest również elementem większego programu zakładającego udrożnienie polsko-słowackiego ruchu granicznego.

Złożenie wniosku o tzw. decyzję środowiskową to finalny etap opracowywania studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej. Umowę z wykonawcą tej dokumentacji podpisano w październiku 2019 r.

Przeczytaj także. Świnoujście: przelot drona przez tunel. Jest wideo

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia