PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) podpisały umowę na budowę tunelu pod linią Rail Baltica w Kobyłce (woj. mazowieckie). To drugie bezkolizyjne skrzyżowanie w tej miejscowości i 12. Powstające na mazowieckim odcinku międzynarodowego szlaku kolejowego.
W Kobyłce powstanie tunel drogowy pod linią Rail Baltica. Fot. ilustr. Anoo/Adobe Stock
- Przejazd pod torami powstanie w wyniku przedłużenia ulicy
- Powstanie droga o długości 800 m
- Trwa też budowa 60-metrowego wiaduktu drogowego nad Rail Baltica
Tunel zamiast przejazdy kolejowo-drogowego
Tunel drogowy zaplanowano w ciągu ul. Orszagha, która zostanie przedłużona i poprowadzona pod linią kolejową Warszawa–Białystok, części międzynarodowego szlaku Rail Baltica. Dalej przebiegnie do ul. Nadarzyńskiej (droga wojewódzka nr 634). Powstanie jednojezdniowa droga o długości 800 m z jednym pasem ruchu w każdą stronę, chodnikiem i ścieżką rowerową. Przewidziano przebudowę odcinków dróg sąsiadujących z podziemnym obiektem oraz wykonanie dojazdów. Bezkolizyjne skrzyżowanie zastąpi przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Ręczajskiej i Jana Pawła II.
Inwestycja usprawni komunikację w miejscowości, kierowcy nie będą czekać przed zamkniętymi rogatkami. Wzrośnie bezpieczeństwo ruchu kolejowego i drogowego.
Budowa bezkolizyjnych skrzyżowań na Mazowszu
W Kobyłce trwa także budowa wiaduktu drogowego w sąsiedztwie przystanku Kobyłka Ossów. Aktualnie wzmacniany jest grunt pod drogi, powstają filary obiektu. Przeprawa będzie miała długość 60 m i dwupasową jezdnię o szerokości 7 m, chodnik oraz ścieżkę dla rowerów. Przyległe ulice zostaną przebudowane. Oba zadania mają zakończyć się w 2023 r.
Projekt „Prace na linii E75 na odcinku Sadowne–Czyżew wraz z robotami pozostałymi na odcinku Warszawa Rembertów–Sadowne” obejmuje budowę 12 dwupoziomowych skrzyżowań. Do tej pory otwarto dwa wiadukty w Łochowie i po jednym w Toporze oraz Małkini. Gotowe są pieszo-rowerowe przejścia pod torami w Jasienicy Mazowieckiej i Łochowie. Zaawansowane są roboty w Zielonce, Mokrej Wsi i Tłuszczu, a niedługo rozpocznie się budowa przejścia podziemnego w Toporze.
Przedsięwzięcie jest dofinansowane z unijnego instrumentu Europejskiej „Łącząc Europę” (CEF). Łączna wartość inwestycji wynosi 292,8 mln zł netto.
Przeczytaj także: II linia metra w Warszawie – jazdy testowe na Bródnie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.