• Przejazd pod torami powstanie w wyniku przedłużenia ulicy
  • Powstanie droga o długości 800 m
  • Trwa też budowa 60-metrowego wiaduktu drogowego nad Rail Baltica

Tunel zamiast przejazdy kolejowo-drogowego

Tunel drogowy zaplanowano w ciągu ul. Orszagha, która zostanie przedłużona i poprowadzona pod linią kolejową Warszawa–Białystok, części międzynarodowego szlaku Rail Baltica. Dalej przebiegnie do ul. Nadarzyńskiej (droga wojewódzka nr 634). Powstanie jednojezdniowa droga o długości 800 m z jednym pasem ruchu w każdą stronę, chodnikiem i ścieżką rowerową. Przewidziano przebudowę odcinków dróg sąsiadujących z podziemnym obiektem oraz wykonanie dojazdów. Bezkolizyjne skrzyżowanie zastąpi przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Ręczajskiej i Jana Pawła II.


Inwestycja usprawni komunikację w miejscowości, kierowcy nie będą czekać przed zamkniętymi rogatkami. Wzrośnie bezpieczeństwo ruchu kolejowego i drogowego.

Budowa bezkolizyjnych skrzyżowań na Mazowszu

W Kobyłce trwa także budowa wiaduktu drogowego w sąsiedztwie przystanku Kobyłka Ossów. Aktualnie wzmacniany jest grunt pod drogi, powstają filary obiektu. Przeprawa będzie miała długość 60 m i dwupasową jezdnię o szerokości 7 m, chodnik oraz ścieżkę dla rowerów. Przyległe ulice zostaną przebudowane. Oba zadania mają zakończyć się w 2023 r.

Projekt „Prace na linii E75 na odcinku Sadowne–Czyżew wraz z robotami pozostałymi na odcinku Warszawa Rembertów–Sadowne” obejmuje budowę 12 dwupoziomowych skrzyżowań. Do tej pory otwarto dwa wiadukty w Łochowie i po jednym w Toporze oraz Małkini. Gotowe są pieszo-rowerowe przejścia pod torami w Jasienicy Mazowieckiej i Łochowie. Zaawansowane są roboty w Zielonce, Mokrej Wsi i Tłuszczu, a niedługo rozpocznie się budowa przejścia podziemnego w Toporze.

Przedsięwzięcie jest dofinansowane z unijnego instrumentu Europejskiej „Łącząc Europę” (CEF). Łączna wartość inwestycji wynosi 292,8 mln zł netto.

Przeczytaj także: II linia metra w Warszawie – jazdy testowe na Bródnie