Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S19. W Hiszpanii trwa załadunek TBM [ZDJĘCIA, MAPA]

Opublikowano: 01-09-2022 Źródło: GDDKiA, inzynieria.com

Od pół roku trwa budowa odcinka Rzeszów Południe–Babica drogi ekspresowej S19. Długi na 10,3 km fragment na 2,2 km poprowadzony zostanie dwunawowym tunelem, który wydrąży maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine).


Droga ekspresowa S19. Załadunek TBM, która zbuduje tunel. Fot. Acciona, źródło: GDDKiA Droga ekspresowa S19. Załadunek TBM, która zbuduje tunel. Fot. Acciona, źródło: GDDKiA
  • Tunel w ciągu S19 wydrąży TBM z tarczą o średnicy 15,2 m
  • Takie maszyny drążą i jednocześnie układają obudowę
  • Do Polski części TBM dotrą wodą i lądem

Na razie prowadzone są przygotowania do drążenia tunelu. Trwają roboty m.in. w zakresie portali. W ostatnim czasie wykonywano np. kotwy gruntowe, które posłużą do zabezpieczenia osuwiska w rejonie południowego portalu w Babicy. Trwa też budowa hali prefabrykacji elementów obudowy tunelu. Na potrzeby pracy TBM powstaje przyłącze elektroenergetyczne z sieci wysokiego napięcia 110 kV wraz ze stacją 110/20 kV. Budowa tunelu przez TBM będzie wymagać także ujęcia wody – przewidziano je wraz ze stacją uzdatniania o wydajności 1500 m3/dobę. Ostatnie dni poświęcono również na wykonywanie wykopu w miejscu portalu północnego.

Tunel w ciągu drogi ekspresowej S19 wydrąży TBM z tarczą o średnicy 15,2 m. W hiszpańskiej miejscowości Noblejas rozpoczął się już załadunek największych elementów maszyny (napęd główny, tarcza skrawająca), które zostaną przetransportowane do portu w Santander.

Fot. Acciona, źródło: GDDKiA Fot. Acciona, źródło: GDDKiA

Droga S19 – transport TBM do Polski

Transport TBM do Polski z Hiszpanii podzielono na dwa etapy. Największe elementy dotrą do naszego kraju drogą morską. Rejs rozpocznie w porcie w Santander, a skończy (jeszcze w tym roku) w Szczecinie, skąd, już rzeką Odrą, olbrzymie części popłyną do Opola.

Fot. Acciona, źródło: GDDKiA Fot. Acciona, źródło: GDDKiA

Tam zostaną przeniesione na specjalne platformy i lądem przewiezione do podkarpackiej Babicy. Drugi etap to drogowy transport mniejszych elementów TBM z Hiszpanii prostu na plac budowy w Babicy, gdzie maszyna zostanie zmontowana i na początku przyszłego roku rozpocznie drążenie.

Droga ekspresowa S19: transport maszyny TBM – mapa poglądowa. Źródło: inzynieria.com Droga ekspresowa S19: transport maszyny TBM – mapa poglądowa. Źródło: inzynieria.com

Fot. Acciona, źródło: GDDKiA Fot. Acciona, źródło: GDDKiA

Droga ekspresowa S19. Tunel w skomplikowanych warunkach

Droga S19 Rzeszów Południe–Babica zostanie zbudowana w terenie pagórkowatym, a maksymalna głębokość prowadzonych prac wyniesie ponad 100 m. TBM będzie drążyć we fliszu karpackim, czyli będzie musiała poradzić sobie ze skomplikowanymi i złożonymi warunkami gruntowo-wodnymi.

Maszyny TBM drążą podziemny obiekt i jednocześnie układają jego obudowę, która składa się z tzw. tubingów. W przypadku tunelu w ciągu S19 na obudowę wykorzystanych zostanie ponad 2230 pierścieni, do wyprodukowania których zużytych zostanie prawie 118 tys. m3 betonu.

Generalnym wykonawcą odcinka jest polsko-hiszpańskie konsorcjum Mostostal Warszawa S.A. oraz Acciona Construccion S.A.

Zobacz także. Droga S19: mnóstwo pracy przed portalem tunelu

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia