Od pół roku trwa budowa odcinka Rzeszów Południe–Babica drogi ekspresowej S19. Długi na 10,3 km fragment na 2,2 km poprowadzony zostanie dwunawowym tunelem, który wydrąży maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine).
Droga ekspresowa S19. Załadunek TBM, która zbuduje tunel. Fot. Acciona, źródło: GDDKiA
- Tunel w ciągu S19 wydrąży TBM z tarczą o średnicy 15,2 m
- Takie maszyny drążą i jednocześnie układają obudowę
- Do Polski części TBM dotrą wodą i lądem
Na razie prowadzone są przygotowania do drążenia tunelu. Trwają roboty m.in. w zakresie portali. W ostatnim czasie wykonywano np. kotwy gruntowe, które posłużą do zabezpieczenia osuwiska w rejonie południowego portalu w Babicy. Trwa też budowa hali prefabrykacji elementów obudowy tunelu. Na potrzeby pracy TBM powstaje przyłącze elektroenergetyczne z sieci wysokiego napięcia 110 kV wraz ze stacją 110/20 kV. Budowa tunelu przez TBM będzie wymagać także ujęcia wody – przewidziano je wraz ze stacją uzdatniania o wydajności 1500 m3/dobę. Ostatnie dni poświęcono również na wykonywanie wykopu w miejscu portalu północnego.
Tunel w ciągu drogi ekspresowej S19 wydrąży TBM z tarczą o średnicy 15,2 m. W hiszpańskiej miejscowości Noblejas rozpoczął się już załadunek największych elementów maszyny (napęd główny, tarcza skrawająca), które zostaną przetransportowane do portu w Santander.
Fot. Acciona, źródło: GDDKiA
Droga S19 – transport TBM do Polski
Transport TBM do Polski z Hiszpanii podzielono na dwa etapy. Największe elementy dotrą do naszego kraju drogą morską. Rejs rozpocznie w porcie w Santander, a skończy (jeszcze w tym roku) w Szczecinie, skąd, już rzeką Odrą, olbrzymie części popłyną do Opola.
Fot. Acciona, źródło: GDDKiA
Tam zostaną przeniesione na specjalne platformy i lądem przewiezione do podkarpackiej Babicy. Drugi etap to drogowy transport mniejszych elementów TBM z Hiszpanii prostu na plac budowy w Babicy, gdzie maszyna zostanie zmontowana i na początku przyszłego roku rozpocznie drążenie.
Droga ekspresowa S19: transport maszyny TBM – mapa poglądowa. Źródło: inzynieria.com
Fot. Acciona, źródło: GDDKiA
Droga ekspresowa S19. Tunel w skomplikowanych warunkach
Droga S19 Rzeszów Południe–Babica zostanie zbudowana w terenie pagórkowatym, a maksymalna głębokość prowadzonych prac wyniesie ponad 100 m. TBM będzie drążyć we fliszu karpackim, czyli będzie musiała poradzić sobie ze skomplikowanymi i złożonymi warunkami gruntowo-wodnymi.
Maszyny TBM drążą podziemny obiekt i jednocześnie układają jego obudowę, która składa się z tzw. tubingów. W przypadku tunelu w ciągu S19 na obudowę wykorzystanych zostanie ponad 2230 pierścieni, do wyprodukowania których zużytych zostanie prawie 118 tys. m3 betonu.
Na budowie drogi ekspresowej #S19 #Rzeszów Południe - #Babica trwają intensywne roboty drogowe, mostowe i branżowe.Za nami 26 tydzień robót budowlanych na tym ponad 10-kilometrowym odcinku trasy #ViaCarpatia. #Podkarpacie #ŁączymyPolskę @GDDKiA @MI_GOV_PL pic.twitter.com/yflsDM1NGv
Generalnym wykonawcą odcinka jest polsko-hiszpańskie konsorcjum Mostostal Warszawa S.A. oraz Acciona Construccion S.A.
Zobacz także. Droga S19: mnóstwo pracy przed portalem tunelu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.