Partnerzy portalu

Droga S19. Olbrzymia tarcza TBM jest już w Babicy

Opublikowano: 28-11-2022 (Aktualizacja: 29-11-2022) Źródło: GDDKiA, inzynieria.com

We wtorek nad ranem (29 listopada 2022 r.) największy element maszyny TBM, która wydrąży tunel w ciągu odcinka Rzeszów Południe–Babica drogi ekspresowej S19, dotarł na plac budowy.


Droga ekspresowa S19. Transport maszyny TBM. Fot. MI Droga ekspresowa S19. Transport maszyny TBM. Fot. MI
  • Długość odcinka drogi ekspresowej S19 wyniesie 10,3 km
  • Tunel będzie mieć dwie nawy
  • Maszyna TBM przypłynęła do Polski z Hiszpanii

Droga ekspresowa S19. Skomplikowany transport TBM

Maszyna TBM, która wydrąży tunel w ciągu drogi ekspresowej S19, ma 112 m długości, waży 4 tys. ton, a jej kluczowym elementem jest tarcza o średnicy 15,2 m.

Elementy TBM do Babicy transportowane są w trzech konwojach.

Do przewozu wykorzystano zestawy o masie 500 ton, szerokości 9 m i długości 74 m. Składają się z ciągnika balastowego ciągnącego dwie wielkie platformy, które dodatkowo są pchane przez drugi ciągnik balastowy.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Dla mniejszych elementów TBM przewidziano zestawy składające się z jednego ciągnika i platformy (szerokość 6–8 m, długość 35–40 m). Cały transport składa się z czternastu zestawów podzielonych na trzy konwoje, a ostatni dotrze na plac budowy z pod koniec stycznia przyszłego roku.

Zanim rozpoczęto transport lądowy, największe elementy TBM najpierw drogą morską dotarły z Santander w Hiszpanii do portu w Szczecinie, skąd Odrą popłynęły do Opola.

Poza transportem TBM, w ostatnich dniach prowadzono także prace związane z rozładunkiem maszyny w Babicy: na terenie portalu południowego montowano żuraw samojezdny o udźwigu 650 ton. Docelowo TBM będzie składana na placu budowy przy pomocy żurawi gąsienicowych o udźwigu 650 i 300 ton. Drążenie tunelu w ciągu drogi ekspresowej S19 rozpocząć ma się w 2023 r.

Budowa drogi ekspresowej S19. Fot. GDDKiA Budowa drogi ekspresowej S19. Fot. GDDKiA

Budowa drogi ekspresowej S19 z tunelem

Tunel umożliwi poprowadzenie drogi ekspresowej S19 pod wzgórzem Grochowiczna. Obie jego nitki będą mieć po nieco ponad 2,2 km, a szerokość użytkowa wyniesie po 12,4 m. Między nawami tunelu zaplanowano 15 przejść i jeden przejazd awaryjny.

Długość całego tego odcinka trasy ekspresowej S19 wyniesie 10,3 km. Drążenie będzie prowadzone w warunkach fliszu karpackiego. Trasa S19 Rzeszów–Południe Babica gotowa ma być gotowa w 2026 r.

Przeczytaj także. Droga S19: unieważniono przetarg na budowę odcinka z tunelem

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!