Minął rok budowy odcinka Rzeszów Południe–Babica drogi ekspresowej S19. 25 lutego 2022 r. zamawiający dokonał protokolarnego przekazania wykonawcy placu budowy. Potem, 4 kwietnia, miało miejsce symboliczne wbicie pierwszej łopaty. Co zrobiono od tamtej pory?
Droga ekspresowa S19. Fot. GDDKiA
- Droga ekspresowa S19 Rzeszów Południe–Babica gotowa ma być w 2026 r.
- Zaczęto budowę większości obiektów mostowych
- Roboty toczą się na obu portalach tunelu, południowym i północnym
Droga ekspresowa S19. Co powstanie?
Odcinek Rzeszów Południe–Babica drogi ekspresowej S19 będzie mieć 10,3 km, z czego 2,2 km poprowadzone zostanie dwunawowym tunelem. Podziemny obiekt zostanie zbudowany przy użyciu maszyny TBM (średnica jej tarczy to 15,2 m). Prawa nitka będzie mieć 2263 m, a lewa 2243 m (szerokość użytkowa obu wyniesie po 12,4 m). TBM będzie drążyć w skomplikowanych i złożonych warunkach gruntowo-wodnych (flisz karpacki). Powstaną dwa budynki techniczne oraz centrum zarządzania tunelem.
Droga ekspresowa S19 budowana jest w terenie pagórkowatym, dlatego przewidziano też m.in. 10 obiektów mostowych. Poza tym parę miejsc obsługi podróżnych Lutoryż oraz dwa lądowiska dla śmigłowców lotniczego pogotowia ratunkowego. Powstanie węzeł Babica.
Archiwalna mapa drogi S19. Źródło: GDDKiA
Droga ekspresowa S19. Imponująca kubatura robót
W przypadku robót z branży drogowej w 95% zakończono zdejmowanie humusu (co poprzedziły wycinka drzew, rozbiórki i wyburzenia). Kubatura wykopów i nasypów wynosi, odpowiednio, 780 tys. m3 oraz 490 tys. m3.
Fot. GDDKiA
W ramach prac związanych z nasypami wykonywano wzmocnienia podłoża (głównie w miejscach dojazdów do obiektów mostowych). Wykorzystano metody m.in.
- kolumn betonowo-żwirowych
- wgłębnego mieszania gruntu – trenchmix
- wymiany gruntów słabonośnych
- materacy i półmateracy geosyntetycznych
- zwykłego ulepszenia w postaci stabilizacji spoiwem.
Rozpoczęto zabezpieczanie skarp wykopów i nasypów oraz osuwisk, a także wykonywanie podbudów trasy głównej. W Lutoryżu przygotowano miejsce dla hali prefabrykatów. W Mogielnicy i na węźle Babica wprowadzono tymczasowe organizacje ruchu. Roboty drogowe zrealizowano w około 30%.
Droga ekspresowa S19. Kluczowy etap budowy najdłuższej przeprawy
Zaczęto budowę większości obiektów mostowych, skupiając się na wykonywaniu fundamentów oraz podpór. W przypadku największej przeprawy, estakady ES-1 (413,5 m) w Racławówce, rozpoczęto już wykonywanie ustroju nośnego metodą nasuwania podłużnego. Zaawansowania prac w branży mostowej wynosi około 17%.
Fot. GDDKiA
Droga ekspresowa S19. Drążenie tunelu już niedługo
Roboty toczą się na obu portalach, południowym i północnym. W przypadku tego pierwszego prowadzone są wykopy oraz prace związane z wykonaniem zaplecza dla maszyny TBM, która drążenie tunelu rozpocznie w tym roku w Babicy. Zaczęto już montaż elementów TBM w większe segmenty. Pomagają w tym żurawie gąsienicowe o udźwigu 650 i 300 ton.
Obecnie powstaje zaplecze dla TBM, m.in. stanowisko startowe, plac składowy. W trybie 24-godzinnym prowadzone są prace spawalnicze tarczy.
Fot. GDDKiA
Gotowa jest hala do prefabrykacji elementów obudowy tunelu (tubingów). Wykonano element wzorcowy obudowy tunelu, czyli pierścień składający się z 10 tubingów. Plan jest taki, że w hali prefabrykacji powstawać ma 50 tubingów dziennie, czyli pięć pierścieni, co stanowi 10 m obudowy tunelu.
Na portalu północnym powstają ściany szczelinowe, instalowane są pale wielkośrednicowe. W najbliższym czasie wykonawca skupi się na przygotowaniu i zabezpieczeniu portalu wraz z osuwiskami oraz realizacji zaplecza do nawrotu TBM.
Fot. GDDKiA
Droga ekspresowa S19 Rzeszów Południe–Babica gotowa ma być w 2026 r. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción. Całkowita wartość kontraktu to ponad 2,2 mld zł.
Do 15 marca trwa jeszcze formalna przerwa zimowa.
Kalendarium budowy drogi ekspresowej S19 z tunelem
- listopad 2015 r. – decyzja środowiskowa
- październik 2019 r. – przetarg „projektuj i buduj”
- lipiec 2020 – umowa na realizację
- wrzesień 2021 r. – wniosek o ZRID
- luty 2022 r. – przejęcie placu budowy
- marzec 2022 r. – symboliczne wbicie pierwszej łopaty
- 2020–2026 – lata realizacji.
Zobacz także zdjęcia. Droga S19: rok budowy odcinka z tunelem
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.