Północna Obwodnica Krakowa (droga ekspresowa S52) wymaga zbudowania kilkudziesięciu obiektów inżynieryjnych, w tym dwóch tuneli.
Obwodnica Krakowa, tunel TS-14. Fot. GDDKiA
Dłuższy z tuneli, oznaczony jako TS-04, będzie mieć 653 m, umożliwiając poprowadzenie obwodnicy Krakowa pod rzeką Prądnik. Z kolei tunel TS-14 osiągnie 496 m, prowadząc drogę S52 pod wzgórzami w Batowicach.
W przypadku krótszego z tych tuneli trwa już montaż okładzin elewacyjnych. Płyty są ognioodporne. GDDKiA informuje, że zajmą 8800 m2. Dla porównania, to tyle, ile wynosi łączna powierzchnia ponad 50 boisk do siatkówki.
Fot. GDDKiA
Fot. GDDKiA
Dodajmy, że szerokość tego obiektu wyniesie 36,6–39,1 m.
Obwodnica Krakowa z tunelami
Do budowy obu tuneli w ciągu obwodnicy Krakowa zdecydowano się wykorzystać technologię ścian szczelinowych, która polega na tym, że najpierw wykonuje się ściany i strop, a potem spomiędzy tak przygotowanej konstrukcji wybierany jest grunt. Potem wykonywane są roboty już wewnątrz obiektu. W przypadku obwodnicy Krakowa sposób realizacji tuneli różni tylko to, że na budowie dłuższego z nich przy rzece zaprojektowano tymczasowe ścianki szczelne, które umożliwiły wykonanie prac (w Batowicach takich ścianek nie było).
Tunel TS-14 przebito pod koniec lipca 2022 r. (pozyskano około 130 tys. m3 materiału ziemnego).
Fot. GDDKiA
Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa pochłonie 1,4 mld zł. Po jej otwarciu Kraków będzie otoczony pełną obwodnicą, czyli tzw. ringiem.
Zobacz także. Północna Obwodnica Krakowa: najdłuższe obiekty nowej drogi [WYKAZ]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.