• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S1: przebito nawę tunelu na obejściu Węgierskiej Górki

Opublikowano: 26-06-2023 Źródło: GDDKiA

W dłuższym z dwóch tuneli wykonywanych w masywie Baraniej Góry w ciągu drogi ekspresowej S1 przebito nawę. To nitka o długości 1000 m w kierunku Zwardonia. Do wydrążenia pozostało jeszcze 200 m drugiej nawy, przebicie ma nastąpić na przełomie września i października. Krótszy dwukomorowy tunel (830 m) przebito pod koniec 2022 r.


Drążenie tunelu o długości 1 km przez Bialożynski Groń. Fot. GDDKiA Drążenie tunelu o długości 1 km przez Bialożynski Groń. Fot. GDDKiA
  • Podczas drążenia pierwszej nawy dłuższego tunelu doszło do zawału skał stropowych
  • Prace prowadzone od listopada 2020 r. wstrzymano, a wznowiono w grudniu 2021 r.
  • W związku z koronawirusem termin zakończenia przedłużono o 171 dni

Droga ekspresowa S1: budowa obejścia Węgierskiej Górki

Odcinek drogi ekspresowej S1 Przybędza–Milówka będący obejściem Węgierskiej Górki, liczy 8,5 km. Powstają tu dwa dwunawowe tunele o sumarycznej długości 1,8 km. Każda nitka będzie miała dwa pasy ruchu o szerokości po 3,5 m, obustronne chodniki ewakuacyjne i opaski bezpieczeństwa. Dwujezdniowa i dwupasowa będzie też trasa między nimi (4,8 km). Natomiast za i przed obiektami będzie jedna jezdnia z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach. To łącznie 3,7 km. Powstanie też pięć estakad (w tym jedna licząca niemal 1 km) oraz trzy mosty (w sumie 2,3 km).

Drążenie tunelu przez Bialożynski Groń. Fot. GDDKiA Drążenie tunelu przez Bialożynski Groń. Fot. GDDKiA


Dwa tunele drogi ekspresowej S1 Przybędza–Milówka

Tunel o długości 830 m powstaje w zboczu Baraniej Góry, natomiast kilometrowy w Białożyńskim Groniu (Mała Barania) i jest bliżej Zwardonia. W obu tunelach będą dwie nawy połączone trzema przejściami poprzecznymi. Są one drążone Nową Austriacką Metodą Górniczą (NATM) całym przekrojem, aby nie osłabić górotworu.

Drążenie tunelu przez Bialożynski Groń. Fot. GDDKiA Drążenie tunelu przez Bialożynski Groń. Fot. GDDKiA

Pierwszą z najdłuższych naw wykonywano od listopada 2020 r. od portalu północnego. Po pokonaniu 110 m doszło do zawału skał stropowych. Z tego powodu roboty wstrzymano, a prace górnicze ponowiono w grudniu 2021 r. W styczniu 2022 r. rozpoczęto drążenie od portalu południowego. Po przebiciu nawy w kierunku Zwardonia, do przebicia drugiej w stronę Żywca pozostaje jeszcze 200 m tunelu do realizacji.

W krótszym tunelu betonowany jest spąg, najniżej położona część obudowy zasadniczej. W nawie do Zwardonia jest już 27 z 69 segmentów spągu oraz 10 kaloty (pozostałej części obudowy). Tu zaawansowanie prac to około 30%. W sąsiedniej (w stronę Żywca), od maja zabetonowano sześć segmentów spągu, czyli 3% całości.

Portal południowy tunelu 1000-metrowego. Fot. GDDKiA Portal południowy tunelu 1000-metrowego. Fot. GDDKiA

Droga ekspresowa S1 – zaawansowanie robót

Ogólne zaawansowanie robót całego odcinka drogi ekspresowej S1 wynosi 62%. W przypadku prac mostowych to 71%, drogowych 58%, wykopy wykonano w 95%, a nasypy 83%. Na najdłuższej estakadzie (940 m) zostało 70 m ustroju nośnego, którego realizacja będzie trwać do końca czerwca. Ogółem na obejściu Węgierskiej Górki będzie pięć estakad (w sumie 2300 m), powstają też trzy mosty drogowe. Na trasie wykonywane są też 10 murów oporowych, dziewięć konstrukcji oporowych oraz siedem ścian oporowych. Ich łączna powierzchnia wyniesie 96 tys. m2. Rozbudowywane są węzły Przybędza i Milówka.

Odcinek drogi ekspresowej S1 Przybędza–Milówka to zadanie o wartości 1,4 mld zł, wykonawcą jest konsorcjum firm Mirbud (lider), Kobylarnia i Zrzeszenie Budowlane Interbudmontaż. Termin oddania tego fragmentu do użytku przedłużono o 171 dni do 28 maja 2024 r. (uznano roszczenia dotyczące epidemii COVID-19).

Portal północny tunelu 830-metrowego. Fot. GDDKiA Portal północny tunelu 830-metrowego. Fot. GDDKiA

Droga ekspresowa S1 – część korytarza Transeuropejskiej Sieci Transportowej

S1 Pyrzowice–Zwardoń jest elementem VI korytarza Transeuropejskiej Sieci Transportowej, łączącej kraje basenu Morza Bałtyckiego z krajami Europy Południowej. Biegnie od autostrady A1 w Pyrzowicach do granicy ze Słowacją w Zwardoniu. Jej słowackim przedłużeniem jest autostrada D3 relacji Żylina–Skalite. Trasa liczy 148 km, przy czym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odpowiada za 136 km. Pozostałe fragmenty są w zarządzie samorządów Dąbrowy Górniczej (4,62 km), Tychów (4,98 km) i Bielska-Białej (2,37 km). Dlatego częściowo jest drogą ekspresową, a częściowo ma klasę GP (główna ruchu przyspieszonego). Po zakończeniu wszystkich inwestycji S1 będzie ekspresówką o długości 133 km.

Najdłuższa estakada obejścia Węgierskiej Górki. Fot. GDDKiA Najdłuższa estakada obejścia Węgierskiej Górki. Fot. GDDKiA

W realizacji jest aktualnie 55 km drogi ekspresowej S1 w woj. śląskim. To odcinki Podwarpie–Dąbrowa Górnicza (7 km), Mysłowice Kosztowy–Bielsko-Biała (cztery zadania, w sumie 40 km) oraz Przybędza–Milówka (obejście Węgierskiej Górki, 8,5 km). Wartość tych inwestycji przekracza 4 mld zł.

Przeczytaj także: Droga S3. To już ostatni etap budowy rekordowego tunelu

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!