• Partner portalu
 • Partner portalu
 • Partner portalu
Partnerzy portalu

Droga S7. Dwa tunele w Warszawie. Znamy oferty, ale co dalej?

Opublikowano: 20-05-2024 Źródło: GDDKiA

Pod koniec grudnia 2023 r. poznaliśmy oferty złożone w przetargu na opracowanie projektu budowlanego dla odcinka Warszawa–Kiełpin drogi ekspresowej S7. Powstać mają m.in. dwa tunele. Jak informuje nas Małgorzata Tarnowska, rzecznik prasowa warszawskiego oddziału GDDKiA, po przeprowadzeniu analizy ofert i wskazaniu najkorzystniejszej z nich, w przypadku braku odwołań, podpisanie umowy będzie możliwe w I połowie 2024 r.


Fot. ilustrac. hxdyl/Adobe Stock Fot. ilustrac. hxdyl/Adobe Stock
 • Droga ekspresowa S7 Warszawa–Kiełpin będzie mieć 12,9 km długości
 • Cena otrzymała wagę jedynie 40%
 • Umowa z wykonawcą ma być podpisana w 2024 r.

Droga ekspresowa S7. Przetarg inny niż wszystkie

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) informuje, że po rozmowach z branżą zdecydowała się przyjąć niestandardowe kryteria oceny ofert. Cena ma wagę jedynie 40%, natomiast najwięcej, 50%, otrzymało doświadczenie projektowe osób, jakie potencjalni wykonawcy zamierzają skierować do realizacji zamówienia. 10% to z kolei waga metodyki, jaką zadeklarują do zastosowania przy pracach projektowych.

To ostatnie kryterium jest nowością. GDDKiA tłumaczy, że wykonawca zajmie się m.in. przedstawieniem propozycji narzędzi i rozwiązań, które przyczynią się do poprawy jakości, spójności, wzajemnej koordynacji, efektywności oraz terminowości w wykonaniu opracowań projektowych dla przedmiotu zamówienia, a także usprawnią realizację i eksploatację zadania.

GDDKiA nie zdecydowała się na formułę „projektuj i buduj” (to generalny wykonawca opracowuje dokumentację, a dopiero potem realizuje roboty budowlane) z uwagi na planowane przez samorząd Warszawy inwestycje w rejonie przyszłej drogi ekspresowej S7. Np. z uwagi na projektowaną przez miasto Trasę Mostu Marii Skłodowskiej-Curie, dokumentacja trasy S7 zostanie, na potrzeby decyzji środowiskowej, przygotowana wariantowo, z węzłem i bez niego (uwzględniając rezerwę terenową).


Wykonawca projektu budowlanego zajmie się także uzyskaniem zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Pierwotnie firmy oferty mogły składać do 20 listopada br., jednak termin ten najpierw przesunięto na 29 listopada, potem na 6 grudnia, następnie na 11 grudnia, a ostatecznie na 22 grudnia 2023 r.

Droga ekspresowa S7. Zobacz oferty

Pod względem ceny, oferty wahają się od 20,4 mln zł do 53,6 mln zł. Budżet GDDKiA dla tego zadania wynosi 29,8 mln zł.

 • konsorcjum Arcadis, E&C – 34,1 mln zł
 • Egis Poland – 39,9 mln zł
 • IVIA – 20,4 mln zł
 • Lafrentz Polska – 46,5 mln zł
 • Mosty Gdańsk – 26,4 mln zł
 • Multiconsult – 34,3 mln zł
 • konsorcjum Transprojekt Gdański, Transprojekt Warszawa – 44,3 mln zł
 • Voessing Polska – 53,6 mln zł.

GDDKiA planuje, że podpisanie umowy z wykonawcą nastąpi w I połowie 2024 r. Prace mają potrwać 41 miesięcy. Przy sprawnym przebiegu procesu projektowania oraz pozyskiwaniu niezbędnych uzgodnień i decyzji zasadnicza dokumentacja będzie gotowa w 2026 r. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy prac budowlanych.

Droga ekspresowa S7 z tunelami

Droga ekspresowa S7 Warszawa–Kiełpin będzie mieć 12,9 km długości, po trzy pasy ruchu w każdym kierunku, a w niektórych miejscach nawet cztery. Początkowy odcinek, w Dziekanowie Leśnym, będzie przebiegać w śladzie ul. Kolejowej. Następnie, za węzłem Kolejowa w kierunku Kanału Młocińskiego, pobieganie nasypem, a dalej wschodnim obrzeżem Kampinoskiego Parku Narodowego do węzła Wólka Węglowa. Za ul. Arkuszową w Warszawie zejdzie pod ziemię: pierwszy tunel ma mieć około 1000 m, a drugi nieco ponad 1120 m. Oba podziemne obiekty powstaną przy użyciu technologii odkrywkowej. Po wyjściu z tuneli trasa S7 pobiegnie nad drogą S8.

S8 Konotopa–Powązkowska, al. Obrońców Grodna na wysokości Bemowa i przyszłego węzła Warszawa Północ na skrzyżowaniu z S7. Źródło: GDDKiA S8 Konotopa–Powązkowska, al. Obrońców Grodna na wysokości Bemowa i przyszłego węzła Warszawa Północ na skrzyżowaniu z S7. Źródło: GDDKiA

Między tunelami zaplanowano węzeł Warszawa Chomiczówka, a na przecięciu S8 i S7 węzeł Warszawa Północ. Powstaną także wiadukty, przejścia podziemne, kładki.

Droga ekspresowa S7. Budowa tuneli w Warszawie [MAPA]

Mapa archiwalna. Źródło: GDDKiA Mapa archiwalna. Źródło: GDDKiA

Przeczytaj także: Wszystkie tunele drogi S7 Kraków–Myślenice [LISTA]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!