Partnerzy portalu

Zakopianka. Nowy węzeł? Będzie. Ale kto go zbuduje? [OFERTY]

Opublikowano: 15-12-2023 Źródło: GDDKiA

Poznaliśmy oferty złożone w przetargu na budowę węzła na zakopiance w Krzyszkowicach w woj. małopolskim.


Na zakopiance powstanie węzeł z tunelem. Fot. GDDKiA Na zakopiance powstanie węzeł z tunelem. Fot. GDDKiA
  • Zakopianką w rejonie przyszłego węzła każdej doby przejeżdża 40 tys. pojazdów
  • Węzeł, tunel i likwidacja lewoskrętów ograniczą liczbę wypadków i kolizji
  • Siedem inwestycji ma zwiększyć przepustowość DK7

Zakopianka. Węzeł w Krzyszkowicach. Sprawdź oferty

GDDKiA na sfinansowanie zamówienia przygotowała 115,1 mln zł. Zakłada, że umowę z wykonawcą podpisze za około trzy miesiące. Oferty złożyły firmy:

  • Nowak-Mosty – 91 mln zł  
  • Swietelsky – 95,1 mln zł
  • konsorcjum IMB-Podbeskidzie, Eurovia – 95,9 mln zł
  • Skanska – 98,2 mln zł
  • Mota-Engil – 98,4 mln zł
  • Strabag – 99,3 mln zł
  • PORR – 103,2 mln zł.

Zakopianka. Bezpieczne przejazdy węzłem z tunelem

Węzeł na zakopiance umożliwi bezpieczny wjazd na DK7 w kierunku Krakowa i Myślenic. Powstanie też tunel pod tą drogą (z chodnikiem dla pieszych). Przejadą nim kierowcy jadący od Krakowa w kierunku Krzyszkowic. Podziemny obiekt zapewni też przejazdy od tej miejscowości w kierunku Myślenic. Przebudowana będzie droga powiatowa w pobliżu zakopianki. Poprawione zostaną zjazd z DK7 i wjazd na nią.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA


W rejonie przyszłego węzła zakopianką każdej doby przejeżdża średnio 40 tys. pojazdów. Dzięki jego budowie i likwidacji lewoskrętów poprawi się bezpieczeństwo ruchu. W latach 2017–2021 na tej trasie doszło do 45 kolizji drogowych i 18 wypadków. Zginęła jedna osoba, a 23 zostały ranne.

Na budowę węzła drogowego zaplanowano 18 miesięcy od podpisania kontraktu (bez trzymiesięcznych przerw zimowych). Obiekt powinien więc powstać w ciągu dwóch lat.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Ruch na zakopiance większy niż na autostradzie A4

Ruch na całej zakopiance bywa większy niż na odcinku autostrady A4 między Niepołomicami a Brzeskiem (57 tys. pojazdów na dobę w pierwszym przypadku i 55 tys. w drugim). Zwiększenie przepustowości ma zapewnić siedem realizowanych inwestycji.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Węzeł w Gaju zastąpi skrzyżowanie DK7 z ul. Widokową i ul. Zadziele (powstanie też wiadukt). Otwarto oferty na budowę węzła w Myślenicach i kładek dla pieszych nad DK7. Złożono wniosek o tzw. decyzję środowiskową dla kolejnego węzła, tym razem w Jaworniku. Taki sam dotyczy modernizacji węzła Kraków Południe i DK7 w Opatkowicach. Przygotowywana jest koncepcja przebudowy zakopianki w Głogoczowie. Podpisano umowę na realizację układu drogowego w Libertowie (z tunelem). Są też wnioski o pozwolenia na wykonanie kładek w Mogilanach i w Głogoczowie.

Przeczytaj także: Kluczowa decyzja dla węzła autostrady A4 z zakopianką

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia