Partnerzy portalu

Rail Baltica – umowa na budowę trzech przejść podziemnych na Podlasiu

Opublikowano: 03-01-2024 Źródło: PKP PLK

Na linii Rail Baltica Warszawa–Białystok powstaną trzy przejścia podziemne w woj. podlaskim. Znajdą się na przystankach Jabłoń Kościelna, Zdrody Nowe i Trypucie. PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) podpisały kontrakt na realizację robót o łącznej wartości 32 mln zł.


Przejście podziemne pod torami przystanku Białystok Zielone Wzgórza. Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK Przejście podziemne pod torami przystanku Białystok Zielone Wzgórza. Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK

Tunele dla pieszych na podlaskiej części linii kolejowej Rail Baltica pozwolą na wygodne dojście do pociągów na przystankach Kościelna, Zdrody Nowe i Trypucie. Budowa przejść podziemnych, inwestycja PKP PLK, to efekt współpracy z lokalnymi samorządami.

Poza samymi obiektami wykonany będzie układ komunikacyjny z drogami dojścia, schodami i pochylniami. Przejścia podziemne zastąpią skrzyżowania w poziomie szyn, pokonywanie torów stanie się bezpieczniejsze. Będą służyć także rowerzystom (zamontowane zostaną stojaki).

Wejście do przejścia podziemnego. Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK Wejście do przejścia podziemnego. Fot. Tomasz Łotowski/PKP PLK

Prace budowlane już się rozpoczynają, wszystkie obiekty mają być gotowe do końca 2024 r.

Wykonawcą zadań współfinansowanych z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę” została spółka SARINŻ.

W ramach projektu „Prace na linii E75 na odcinku Czyżew–Białystok” o wartości 3,4 mld zł zaplanowano w sumie 39 obiektów – 14 przejść pod torami i 25 skrzyżowań bezkolizyjnych. Większość z nich jest w eksploatacji lub na końcowym etapie robót.

Przeczytaj także: Droga S7. Dwa tunele w Warszawie. Znamy oferty

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia