Partnerzy portalu

Tunel kolejowy z XIX w. w Trzcińsku – ostatnie prace [ZDJĘCIA]

Opublikowano: 22.01.2024
polska , 22.01.2024

Po poszerzeniu zabytkowego tunelu kolejowego koło Trzcińska na linii Wrocław–Jelenia Góra trwa wykonywanie obudowy docelowej. Realizuje ją maszyna do mobilnego szalunku. Dzięki temu jednym torem mogą jeździć pociągi.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych na linii kolejowej nr 274 Wrocław–Jelenia Góra o wartości 130 mln zł ma się zakończyć w połowie 2024 r. Pociągi w poszerzonym, dwutorowym tunelu będą jeździć równocześnie w obu kierunkach. Aktualnie przez obiekt przejeżdża 30 składów na dobę. Gdy wszystko będzie gotowe, zwiększy się przepustowość szlaku, a dopuszczalna prędkość dla przewozów pasażerskich wyniesie 120 km/godz. (wcześniej obiekt pokonywały pojedynczo z szybkością 20 km/godz.).

Zakończono już połowę prac przy obudowie tunelu kolejowego. W trakcie robót prowadzony jest ruch kolejowy. W listopadzie 2023 r. zakończono poszerzanie tunelu z 8,3 do ponad 11 m. Wykorzystano w tym celu maszynę TEM o masie 120 ton i długości 22 m. Skuwała materiał skalny z prędkością 1 m/min, odprowadzając urobek i natryskując beton na ściany.

Zobacz także: Zatapiany tunel Dania–Niemcy: produkcja segmentów