• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kraków. Jest lokalizacja stacji premetra Stare Miasto

Opublikowano: 29-03-2024 Źródło: UM Kraków

Urząd Małopolskiego Konserwatora Zabytków oficjalnie potwierdził możliwość lokalizacji stacji Stare Miasto w obrębie skrzyżowania ulic Karmelickiej, Podwale i Dunajewskiego, które znajduje się tuż przy Plantach i jednocześnie blisko Rynku Głównego.


Rynek Główny w Krakowie. Fot. Wiktor/Adobe Stock Rynek Główny w Krakowie. Fot. Wiktor/Adobe Stock

Służby prasowe krakowskiego magistratu poinformowały, że jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, jeszcze w wakacje 2024 r. pozyskana zostanie decyzja środowiskowa dla I etapu podziemnej kolejki, co pozwoli ogłosić przetarg na dokumentację projektową, a następnie rozpocząć budowę metra.

Źródło: krakow.pl Źródło: krakow.pl

Właściwie to metro czy premetro w Krakowie?

Choć w 2014 r. w referendum mieszkańcy Krakowa opowiedzieli się za budową metra (na „tak" było ponad 55% głosujących), to kilka lat potem w studium wykonalności zarekomendowano linię szybkiego tramwaju, w dużej w części prowadzonej pod ziemią. Przygotowując tę dokumentację analizowano zasadność budowy linii szybkiego tramwaju oraz dwóch wariantów metra (w całości odcinków tunelowych).


W zaprezentowanych latem 2021 r. opracowaniach zarekomendowano, zamiast budowy metra, linię premetra o długości 22 km. Zgodnie z założeniami, cała trasa od ul. Jasnogórskiej do Wzgórz Krzesławickich powstanie do 2037 r. Ważną jej częścią będą: niemal 1,5-kilometrowa estakada i dwa tunele o łącznej długości 6,6 km, w dużej mierze zbudowane przez maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Koszt budowy całej trasy oszacowano na 6 mld zł, czyli tyle, ile wynosi roczny budżet Krakowa.

Premetro w Krakowie. Źródło: krakow.pl Premetro w Krakowie. Źródło: krakow.pl

Pod koniec 2021 r. ogłoszono przetarg na uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy linii premetra. Wykonawca tego zadania, z którym umowę podpisano w styczniu 2022 r., miał pracować przy wykorzystaniu właśnie studium wykonalności bezkolizyjnego transportu szynowego. Postępowanie dotyczyło jednak pierwszego etapu – odcinka centralnego od Domu Handlowego Wanda do ul. Piastowskej. Fragment ma mieć 10,5 km długości, z czego 5,6 km będzie stanowić część tunelowa pod Śródmieściem, 1,4 km estakada, a 3,5 km linia naziemna. Zakłada się, że ten odcinek premetra może być gotowy w 2033 r.

Przeczytaj także: Obwodnica Krakowa. Otwarcie później niż we wrześniu?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!