• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Obwodnica Krakowa. Kluczowe prace w tunelu. Co z otwarciem?

Opublikowano: 21-05-2024 Źródło: GDDKiA

Jesienią tego roku gotowy ma być odcinek Północnej Obwodnicy Krakowa w ciągu drogi ekspresowej S52, który poprowadzony zostanie m.in. dwoma tunelami. Właśnie rozpoczęto betonowanie nawierzchni podziemnej przeprawy w Zielonkach, o długości 653 m. Prace powinny potrwać niecały miesiąc.


Obwodnica Krakowa z tunelem. Fot. GDDKiA Obwodnica Krakowa z tunelem. Fot. GDDKiA

Obwodnica Krakowa – droższa nawierzchnia w tunelu

Betonowa nawierzchnia układana jest w dwóch warstwach połową szerokości jezdni. Planowany postęp prac to od 24 do 42 m na godzinę. Dolna warstwa ma 27 cm grubości, a górna 5 cm. Układane są w niewielkim odstępie czasu jedna po drugiej, żeby mogły się ze sobą związać. Co 5 m w dolną warstwę wbudowywane są podłużnie niewielkie pręty, tzw. dyble, które zapewniają odpowiednią współpracę płyt, dzięki czemu obciążenie, które będzie pochodzić od kół pojazdów, rozłoży się optymalnie.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

GDDKiA wyjaśnia, że w ciągu pierwszej doby od ułożenia drugiej warstwy wjadą na nią pojazdy z obrotowymi metalowymi szczotkami, zdejmując cienką warstwę betonu i odsłaniając kruszywo, dzięki czemu będzie szorstka. To zapewni samochodom odpowiednią przyczepność i tarcie podczas hamowania.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Płyty betonowe zmieniają objętość pod wpływem temperatury otoczenia, dlatego też na nawierzchni wykonane zostaną poprzeczne nacięcia, tzw. dylatacje skurczowe, w miejscu ułożenia dybli. Docelowa wytrzymałość betonu w konstrukcji nawierzchni osiągana jest zazwyczaj po 28 dniach.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

GDDKiA tłumaczy, że układanie nawierzchni betonowej jest trudniejsze i droższe niż asfaltowej, ale w jej przypadku nie przewiduje się remontu. Asfaltowa musi mieć wymienianą warstwę ścieralną co 10-15 lat.

Adekwatne prace wykonano już w 2023 r. w tunelu w Dziekanowicach (496 m).

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Obwodnica Krakowa

Północna Obwodnica Krakowa w ciągu drogi ekspresowej S52 będzie mieć 12,3 km oraz dwie jezdnie z trzema pasami. Kontraktowy termin oddania do użytku to wrzesień 2024 r., przy czym, jak informuje GDDKiA, trwają analizy dotyczące ewentualnego niewielkiego przesunięcia tego terminu ze względu na intensywne opady deszczu w ostatnich latach i większy niż pierwotnie planowano zakres prac archeologicznych.

Przeczytaj także: Obwodnica Krakowa. Nowy etap budowy kładki

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!