Sytuacja naszego partnera jest nam znana. Jesteśmy na bieżąco w kontakcie. Umowa konsorcjum zawarta pomiędzy Gülermak i Astaldi na realizację kolejnych odcinków rozbudowy II linii metra w Warszawie jest ważna. Wszystkie kontrakty będą realizowane bez zakłóceń – zarówno finansowych, jak i operacyjnych – mówi Bartosz Sawicki, rzecznik prasowy tureckiego przedsiębiorstwa budowlanego.


Gülermak otrzymał od włoskiej firmy pisemne zapewnienie, że spółka kontynuuje realizację publicznych kontraktów, prowadzonych w konsorcjum. Obecna sytuacja ma nie wpłynąć negatywnie ani na prace, ani na zobowiązania wobec dostawców, podwykonawców i banków.

Gülermak, jak i Astaldi, pozostają solidarnie odpowiedzialne za wykonanie wszystkich umów zawartych przez konsorcjum. Konsorcjanci posiadają niezbędne zasoby i wiedzę, by skutecznie i szybko zakończyć rozbudowę drugiej linii metra w Warszawie. Przy rozpoczynanych właśnie kontraktach zatrudniony będzie doświadczony personel odpowiedzialny za wcześniejsze realizacje. By sprawnie zrealizować kontrakty, zatrudnienie zostanie jeszcze zwiększone – obiecuje Bartosz Sawicki.


Rzecznik Gülermaka odniósł się tym samym do niedawno zawartego kontraktu pomiędzy konsorcjum a spółką Metro Warszawskie, dotyczącego budowy kolejnego odcinka II linii metra w kierunku północno-wschodnim. Chodzi o fragment prowadzący na osiedle Bródno (dzielnica Targówek), w ciągu którego powstaną trzy stacje i 4 km tuneli. Pociągi metra dojadą tam już za trzy lata.


Prace przy realizacji już zawartej umowy na rozbudowę II linii metra na Bródnie, gdzie Gülermak jest liderem konsorcjum, rozpoczęły się niezwłocznie po podpisaniu kontraktu. W poniedziałek (01.10.2018 r.) złożona została pierwsza organizacja ruchu, a już za kilka tygodni na Bródnie pojawią się pierwsze płoty i plac budowy – relacjonuje rzecznik tureckiej firmy, dodając, że sytuacja finansowa lidera konsorcjum jest bardzo dobra. Spółka bez przeszkód realizuje kontrakty w Polsce i za granicą. Polski oddział firmy tylko jesienią tego roku planuje zawarcie kontraktów o łącznej wartości kilku miliardów złotych.

Kłopoty finansowe firmy Astaldi były we wtorek (2 października br.) tematem specjalnie zwołanej konferencji prasowej. W jej trakcie Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy, oraz Francesco Paolo Scaglione, przedstawiciel Astaldi, zapewnili, że rozbudowie metra w Warszawie nic nie zagraża

II linia metra będzie miała docelowo 23 km i 21 stacji (analogicznie jak linia pierwsza). Aktualnie w użytku jest jej odcinek centralny (6,1 km), w przyszłym roku oddane będą kolejne dwa fragmenty – zachodni (3,4 km), który buduje właśnie Gülermak, oraz wschodni północny (3,2 km), realizowany przez Astaldi.

Więcej o budowie II linii metra przeczytasz w naszym TEMACIE SPECJALNYM.

Gülermak Heavy Industries Construction & Contracting Co. Inc to międzynarodowa grupa działająca w obszarze projektowania i wykonawstwa inwestycji transportowych, infrastrukturalnych i przemysłowych. Powstała w 1958 r. firma specjalizuje się w realizacji kontraktów kolejowych, ale jest także właścicielem jednej z największych w Turcji fabryk stali. Zdolność produkcyjna zakładu to 60 tys. ton  rocznie. Spółka eksportuje materiał do ponad 40 krajów świata.

Przeczytaj także: Czy firmy budowlane czeka kryzys?