Partnerzy portalu

TOP 10 tematów w 2023 r. na inzynieria.com

Opublikowano: 29-12-2023 Źródło: inzynieria.com

Przez dużą część kończącego się roku w mediach dominował temat wyborów parlamentarnych. Wiele uwagi poświęcono także, co oczywiste, ciągle toczącej się wojnie na Ukrainie czy w ogóle sytuacji geopolitycznej, a także inflacji, która ma ogromny wpływ na codzienne życie. W 2023 r. nie brakowało jednak także ciekawych informacji z zakresu szeroko rozumianego budownictwa. Otwierane były drogi czy mosty, zapowiadano nowe inwestycje, musiano radzić sobie z awariami. Jakie więc tematy cieszyły się największą popularnością w 2023 r. na portalu inzynieria.com? Sprawdź TOP 10!


Źródło: Studio Multiverse/Adobe Stock Źródło: Studio Multiverse/Adobe Stock
  1. Osuwisko pod drogą nadal aktywne

Pęknięcia na drodze krajowej w Kasinie Wielkiej wykryto 29 maja. Wskazywały na uaktywnienie się pod jezdnią osuwiska. Wzdłuż trasy i na niej samej pojawiły się szczeliny o długości do 15 m i szerokości od kilku do około 20 cm.

►Kliknij i przeczytaj artykuł: Małopolska. Osuwisko pod drogą krajową nadal aktywne [ZDJĘCIA]

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

  1. Dwa kolejne tunele w Warszawie

GDDKiA przygotowuje się do budowy odcinka Warszawa–Kiełpin drogi ekspresowej S7. Fragment będzie mieć 12,9 km długości oraz po trzy, a miejscami nawet po cztery pasy. Ułatwi dojazd do stolicy od północy. W Warszawie, na Bemowie i Bielanach, powstaną dwa tunele.

►Kliknij i przeczytaj artykuł: Droga S7. Dwa tunele w Warszawie. Znamy oferty [LISTA]

Fot. ilustrac. hxdyl/Adobe Stock Fot. ilustrac. hxdyl/Adobe Stock

  1. Najdłuższy na świecie tunel zatapiany

Najdłuższy na świecie tunel zatapiany będzie mieć 18,2 km długości, składając się z 89 segmentów. 10 mniejszych – 39 m długości, 47 m szerokości i 13 m wysokości będzie służyć do wykonywania prac serwisowych w tunelu bez zatrzymywania ruchu pociągów i samochodów. Każdy z 79 większych waży po 73 tys. ton, jest długi na 217 m, o szerokości 42 m i wysokości 9 m.

►Kliknij i zobacz FILM: Tunel zatapiany Dania–Niemcy: budowa specjalnego statku w Polsce

Fot. Femern A/S Fot. Femern A/S

  1. Zalana zostanie dolina, nie będzie pogłębiania terenu

Wody Polskie oraz gmina Galewice w woj. łódzkim podpisały list intencyjny dotyczący budowy zbiornika retencyjnego Okoń. Obiekt powstać ma w wyniku spiętrzenia wód Strugi Węglewskiej poprzez budowę zapory. Planowany jest zbiornik o pojemności 800 tys. m3 i powierzchni 37 ha. Zalana zostanie dolina, natomiast nie występuje konieczność pogłębiania terenu.

►Kliknij i przeczytaj artykuł: Nowy zbiornik wodny w Polsce. Gdzie powstanie?

Fot. ilustr. Aleksey Dmetsov/Adobe Stock Fot. ilustr. Aleksey Dmetsov/Adobe Stock

  1. Linia kolejowa będzie szlakiem Kolei Północnego Mazowsza

Powstanie jednotorowa (na części odcinków dwutorowa) linia kolejowa o długości 73 km. Połączy m.in. Przasnysz, Maków Mazowiecki, Pułtusk i Serock z Warszawą. Maksymalną prędkość pociągów pasażerskich przewidziano na 160 km/godz. Przejazd między Warszawą a Przasnyszem ma wynieść około 75 min.

►Kliknij i przeczytaj artykuł: Na Mazowszu powstanie nowa linia kolejowa o długości 73 km

Fot. Włodzimierz Włoch/PKP PLK Fot. Włodzimierz Włoch/PKP PLK

  1. Druga warstwa wodonośna znajdowała się niżej niż 4 m

Obwodnica Koszalina i Sianowa w ciągu drogi ekspresowej S6 poprowadzona zostanie m.in. długą na 800 m estakadą. Pierwotnie w tym rejonie trasa S6 miała przebiegać jednak nie nad, a pod linią kolejową. Najbardziej skomplikowane warunki stwierdzono na siedmiu obszarach, na łącznej długości 1,2 km. Zaktualizowano więc dokumentację projektową, zmieniając m.in. to, że S6 nie pobiegnie pod, a nad torami.

►Kliknij i przeczytaj artykuł: Droga S6. Zrezygnowano z zagłębiania pod tory. Dlaczego?

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

  1. Metan wykryto mniej więcej w połowie długości tunelu

Podczas drążenia tunelu w ciągu drogi ekspresowej S19 Rzeszów–Babica prowadzony będzie monitoring stężenia gazów wybuchowych. Wykorzystane zostaną specjalne czujniki. Zaleca się ich montaż w strategicznych miejscach, jak tarcza maszyny TBM, przenośnik ślimakowy i taśmowy, wylot wentylacji ssącej. Na potrzeby pracy TBM zapewniony ma zostać także system rejestrowania oraz informowania o każdym wysokim stężeniu wybuchowego gazu.

►Kliknij i przeczytaj artykuł: Droga S19 z tunelem. Metan na budowie. Wiemy, co dalej

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

  1. Najdłuższy most w Małopolsce. Wszystkie najważniejsze liczby

Nowy most w Małopolsce stanowi część drogi, która łączy węzeł autostrady A4 w Wierzchosławicach ze Specjalną Strefą Ekonomiczną w Tarnowie. Do prób obciążeniowych wykorzystano ciężarówki o masie 200 i 400 ton. Celem budowy drogi z mostem jest odciążenie nie tylko węzła Wierzchosławice autostrady A4, ale także centrum Tarnowa.

►Kliknij i przeczytaj artykuł: Najdłuższy most w Małopolsce

Fot. ZDW w Krakowie Fot. ZDW w Krakowie

  1. Znajdzie się wśród 10 najdłuższych w Polsce

Rozpoczęła się budowa mostu nad Sanem w Stalowej Woli. Cała przeprawa będzie mieć 1760 m, z czego 180 m stanowić ma przęsło nurtowe. Most główny zaplanowano w technologii extradosed, która łączy ideę mostu podwieszanego i belkowego sprężonego. Będzie posiadać dwa pylony w formie litery H, z których mają odchodzić stalowe cięgna. Po otwarciu, obiekt w Stalowej Woli zajmie ostatnie miejsce na podium w zestawieniu 10 najdłuższych mostów w Polsce

►Kliknij i przeczytaj artykuł: Zaczęto budowę najdłuższego mostu na Podkarpaciu

Źródło: Strabag Źródło: Strabag

  1. Przejazd autostradą A4 Kraków–Katowice za darmo

GDDKiA poinformowała, że rozpoczyna przygotowania do rozbudowy autostrady A4 Katowice–Kraków. W resorcie infrastruktury podpisano program inwestycji, który pozwala sfinansować prace projektowe. Dokumentacja ma być gotowa najpóźniej w 2029 r., czyli już po tym, jak w 2027 r. wygaśnie umowa z obecnym koncesjonariuszem.

►Kliknij i przeczytaj artykuł: Autostrada A4. Najpierw za darmo, potem rozbudowa. Co zrobią?

Fot. Damian/Adobe Stock Fot. Damian/Adobe Stock

W kończącym się roku na łamach portalu inzynieria.com nie brakowało również ciekawych, też cieszących się Państwa zainteresowaniem rankingów czy galerii. Bądźcie więc z nami także w 2024 r.!

Przeczytaj także: Te drogi GDDKiA otworzy w 2024 r. [PEŁNA LISTA, MAPA]

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia