• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Ekspert: czasem lepiej zbudować tunel niż poszerzać drogę

Opublikowano: 14-02-2018 Źródło: www.inzynieria.com

W Polsce w ciągu najbliższych lat powstanie blisko 20 tuneli drogowych. Skąd boom na tego typu obiekty? Czy to wypadkowa tylko warunków geologicznych miejsca, w którym dana trasa ma powstać?


Ekspert: tunel pozwala zachować charakter miejscowości. Fot. Shireen_ch/Pixabay Ekspert: tunel pozwala zachować charakter miejscowości. Fot. Shireen_ch/Pixabay

Tunel drogowy w wielu lokalizacjach jest lepszym rozwiązaniem, gdyż nie degraduje wartości nieruchomości na jego trasie. Zmniejsza ingerencję w stosunki wodne i środowisko – mówi Jarosław Wielopolski, prezes zarządu i dyrektor zarządzający spółki Multiconsult Polska sp. z o.o. 

Cztery tunele o łącznej długości 6,6 km powstaną na Podkarpaciu. Wszystkie znajdą się w ciągu S19, która stanowi fragment Via Carpatia – międzynarodowej drogi łączącej Kłajpedę na Litwie z greckimi Salonikami i przebiegającej przez terytoria Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Węgier i Polski. Podpisano już umowę na opracowanie koncepcji programowej z pełnym rozpoznaniem geologicznym dla odcinka od węzła Babica do węzła Domaradz. Ten fragment będzie liczył 23,5 km, w jego ciągu powstaną trzy tunele o łącznej długości 4,6 km. Czwarty podkarpacki tunel (1,3 km) zostanie wybudowany na trasie Rzeszów Południe–Babica.


Na Dolnym Śląsku zaplanowano budowę dwóch tuneli dwukomorowych. Dłuższy będzie miał około 2,3 km długości, krótszy zaś 0,32 km. Oba znajdą się w ciągu drogi ekspresowej nr 3 na trasie Bolków–granica państwa.

Z kolei w woj. małopolskim powstaje tunel, będący częścią budowy S7 między Lubniem a Rabką Zdrojem. Planowana długość tunelu to 2,06 km. Budowa, z uwagi na trudne warunki geologiczne, jest bardzo wymagająca. Karpaty Zewnętrzne tworzy tzw. flisz karpacki.

Także masywy górskie stoją na przeszkodzie budowy tzw. obejścia Węgierskiej Górki na Śląsku. Chodzi o zbocza masywów Barania Góra i Białożyński Groń. To w ich obrębie powstaną dwukomorowe tunele. Pierwszy będzie miał ponad 1,6 km, z czego 834 m to długość tunelu w kierunku Zwardonia, zaś 807 m – w stronę Żywca. Drugi – około 1,9 km, będzie się składać z nitek o długości 984 m (kierunek: Zwardoń) i 975 m (do Żywca).


W polskich warunkach, zwłaszcza terenach podgórskich, jest sporo miejsc, gdzie warto byłoby pomyśleć nawet o krótszych tunelach drogowych wkopanych w stok góry, zamiast modernizacji czy poszerzania starej drogi biegnącej wokół zbocza góry – mówi Jarosław Wielopolski.

Ekspert sens zastosowań rozwiązań tunelowych widzi także przy okazji wartej około 30 mld zł budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, który do 2027 r. ma powstać między Łodzią a Warszawą, w Stanisławowie w gminie Baranów koło Grodziska Mazowieckiego, 40 km na zachód od stolicy.


Jeśli CPK będzie budowany, to na dojazdach do niego w wielu miejscach lepiej zaprojektować płytkie tunele drogowe zamiast rozcinania zbiorowości mieszkańców. Nawet w płaskiej Holandii jest sporo małych płytkich tuneli drogowych budowanych dla zachowania charakteru danej miejscowości – wyjaśnia Jarosław Wielopolski.

Grafika: www.inzynieria.com Grafika: www.inzynieria.com

Dodajmy, że w Warszawie mają powstać trzy tunele. Pierwszy, o długości 1 km, służyć będzie przeprowadzeniu fragmentu przyszłej trasy S7 dla ochrony Chomiczówki – południowej część Bielan. Drugi odciąży ruch w dzielnicy Bemowo. Jego długość wyniesie 1,12 km. Z kolei trzeci, o długości 2,3 km, będzie częścią S2 (tzw. Południowej Obwodnicy Warszawy).

W Świnoujściu, pod cieśniną Świną, powstanie tunel łączący wyspy Wolin i Uznam. Długość obiektu wyniesie 1,44 km. W woj. zachodniopomorskim planowany jest także drugi tunel podwodny. Ma przebiegać pod rzeką Odrą, na trasie Police–Święta.

Przeczytaj także: Drogowcy stawiają na tunele

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!