Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S10. Umowa na pierwszy odcinek w Wielkopolsce

Opublikowano: 04-07-2024 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę fragmentu drogi ekspresowej S10 Wałcz (Witankowo)–Piła Północ. To czwarty z ośmiu odcinków tej trasy między Szczecinem i Piłą i pierwszy w Wielkopolsce. Trzy w realizacji znajdują się w woj. zachodniopomorskim.


Droga ekspresowa S10. Kontrakt na odcinek Wałcz–Piła. Fot. ilustr. Damian/Adobe Stock Droga ekspresowa S10. Kontrakt na odcinek Wałcz–Piła. Fot. ilustr. Damian/Adobe Stock
  • Roboty budowlane zaplanowano na lata 2025–2028
  • Na odcinku drogi ekspresowej S10 będą dwa węzły, sześć wiaduktów i cztery estakady
  • Wartość umowy wynosi 721 mln zł

Długość drogi ekspresowej S10 między Wałczem a Piłą to 13 km. Roboty budowlane (po fazie projektowania i uzyskaniu zezwolenia na realizację inwestycji drogowej – ZRID) powinny ruszyć pod koniec 2025 r. i zakończyć się w II kwartale 2028 r. Kontrakt o wartości 721 mln zł podpisano z firmą Budimex.

Droga ekspresowa S10. Przebieg i obiekty inżynieryjne

Droga ekspresowa S10 przebiegnie od obwodnicy Wałcza, odejdzie na południe od istniejącej DK10, ominie Nową i Starą Łubiankę. W pobliżu tej pierwszej znajdzie się para miejsc obsługi podróżnych. Na przecięciu z drogą powiatową Stara Łubianka–Szydłowo powstanie węzeł Stara Łubianka. Dalej trasa wejdzie w tereny leśne i w śladzie DK10 przejdzie między Zbiornikiem Koszyckim i Jeziorem Zalew. Pomiędzy akwenami i rzeką Gwdą znajdzie się węzeł Piła Północ (skrzyżowanie z drogą ekspresową S11 Koszalin–Poznań) z tymczasowymi włączeniami do istniejącej DK10 od wschodu i DK11 od północy. Na tym fragmencie S10 zaplanowano sześć wiaduktów, cztery estakady, a także dwa przejścia dla zwierząt (górne i dolne).

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA


Droga ekspresowa S10 między Szczecinem a Warszawą

Kolejne odcinki drogi ekspresowej S10 w woj. wielkopolskim, od Piły do Wyrzyska (28 km) i obwodnica Wyrzyska (5 km, dobudowa drugiej jezdni) czekają na decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU). DŚU ma już trasa od obwodnicy Wyrzyska do węzła Bydgoszcz Zachód licząca ponad 40 km (część już poza Wielkopolską). Tu przetargi zaplanowano na IV kwartał 2025 r.

Cztery fragmenty drogi ekspresowej S10 pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem (50 km) czekają na ZRID. Trwają przygotowania do budowy S10 od autostrady A1 do planowanej Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Opracowywana dokumentacja dotyczy odcinków od A1 do granicy woj. kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego oraz od granicy województw do DK50 oraz fragmentu drogi ekspresowej S50 do trasy S7 (łącznie 120 km). W I kwartale 2025 zostanie złożony wniosek o DŚU. S10 od węzła Toruń Południe do węzła Włocławek Północ będzie mieć wspólny przebieg z autostradą A1. Konieczne będzie jej poszerzenie o trzeci pas w obu kierunkach.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S1. Otwarto odcinek o długości 6 km

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia