Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S16. Jest wykonawca trasy do Olsztyna za 507 mln zł

Opublikowano: 05-07-2024 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wybrała wykonawcę rozbudowy odcinka DK16 między Olsztynem a Barczewem do drogi ekspresowej S16. Długość trasy wynosi 11,4 km, a wartość kontraktu przekracza 507 mln zł.


Istniejąca DK16 stanie się drogą ekspresową S16. Fot. Karol Głębocki/GDDKiA Istniejąca DK16 stanie się drogą ekspresową S16. Fot. Karol Głębocki/GDDKiA

Przetarg toczył się od 21 grudnia 2022 r. W październiku 2023 r. wybrano Budimex, ale doszło do odwołania, po którym Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) nakazała ponowne badanie ofert wraz z odrzuconą spółki Polimex. Sąd Okręgowy odrzucił skargę GDDKiA na wyrok KIO. Po analizie wskazano ofertę Polimeksu, ale spółka w czerwcu 2024 r. nie zgodziła się na wybór. W efekcie przywrócono pierwotnego wykonawcę.

Drogą krajową DK16 Olsztyn–Biskupiec (30 km) otwarto w 2010 r. Podzielono ją na odcinki Olsztyn–Barczewo i Barczewo–Biskupiec. Dla tego drugiego w czerwcu podpisano umowę na dobudowę drugiej jezdni i dostosowanie trasy do parametrów drogi ekspresowej. Dla pierwszego właśnie wskazano wykonawcę i jeśli nie dojdzie do odwołań, zostanie podpisany kontrakt.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Na trasie powstanie druga jezdnia, zostaną przebudowane niektóre konstrukcje istniejącej drogi i węzły Barczewo, Kromerowo i Biskupiec. Zaplanowano budowę dwóch kolejnych Wójtowo oraz Łęgajny. Dzięki temu trasa stanie się drogą ekspresową S16. W nawierzchnię zostanie wbudowany destrukt asfaltowy z rozbiórki DK16.

Na odcinki Olsztyn–Barczew powstaną wspomniane dwa węzły, dojdzie do rozbudowy węzła Barczewo. Zaplanowano 11 nowych obiektów inżynieryjnych, a trzy przejścia podziemne dla pieszych zostaną wydłużone.

Wykonawca opracuje dokumentację projektową i uzyska zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Potem będzie miał 22 miesiące (bez przerw zimowych) na roboty budowlane. Oddanie drogi ekspresowej S16 do ruchu zaplanowano na 2028 r.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S10. Umowa na pierwszy odcinek w Wielkopolsce

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia