Umowa PKP PLK i samorządu woj. lubuskiego umożliwia ogłoszenie przetargu na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych na liczącym 18 km odcinku Lubsko–Bieniów linii kolejowej nr 275 Wrocław Muchobór–Gubinek. Wartość robót oszacowano na 66 mln zł.

Po przebudowie pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 120 km/godz. Na jednotorowym szlaku zaplanowano wykonanie mijanki w Letnicy, która włączy trasę w linię kolejową nr 370 (Zielona Góra Główna–Żary). Zwiększy się przepustowość, a podróże między Lubskiem a Zieloną Górą zajmą niewiele ponad 60 min. Wyremontowana zostanie stacja Bieniów. Do modernizacji i budowy nowych peronów dojdzie na przystankach w Lubsku (Lubsko Zachód, Lubsko, Lubsko Wschód), Budziechowie, Jasieniu, Bieszkowie i Biedrzychowicach Dolnych. W regionie rewitalizowanej trasy mieszka 25 tys. osób.

Zakończenie wszystkich robót przewidywanych w projekcie „Rewitalizacja linii nr 275 na odcinku Bieniów–Lubsko wraz z budową przystanków w m. Budziechów, Jasień i Bieszków” powinno nastąpić w 2028 r. Wtedy pociągi wrócą na trasę po niemal 30 latach.

Do Programu Kolej Plus zakwalifikowano 34 inwestycje zgłoszone przez samorządy 11 województw. Dotyczą one rewitalizacji linii kolejowych (315 km), projektów ich odbudowy lub rozbudowy (516 km), budowy nowych (189 km) i opracowania dokumentacji (183 km). Wartość programu wynosi 13,2 mld zł: 11,2 mld zł to środki budżetu państwa, 2 mld zł pochodzą z jednostek samorządu terytorialnego.

Przeczytaj także: Tunel średnicowy w Łodzi – wkrótce drążenie najtrudniejszego odcinka