Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) poinformowała, że wykonawca tej części obwodnicy Krakowa złożył wniosek o wydłużenie terminu zakończenia całości robót. Roszczenia związane są z dodatkowymi pracami archeologicznymi oraz intensywnymi opadami deszczu. Obecnie inwestor analizuje stanowisko wykonawcy.

Obwodnica Krakowa. Co powstanie?

Północna obwodnica Krakowa w ciągu drogi ekspresowej S52 będzie mieć 12,3 km długości. Do zadania wykonawcy należy budowa niemal 30 obiektów inżynieryjnych, w tym dwóch tuneli, węzłów Zielonki, Węgrzce i Batowice oraz rozbudowa węzła Modlnica. Krótszy z tuneli, w Dziekanowicach, ma 496 m, a dłuższy, w Zielonkach, 653 m.


15 marca kończy się trzymiesięczna zimowa przerwa na większości placów budów zarządzanych przez GDDKiA, przy czym w ramach obwodnicy Krakowa wiele prac cały czas było wykonywanych. Dyrekcja informuje, że budowa jest na końcowym etapie, a w zdecydowanej większości pozostały do zrobienia prace wykończeniowe. W ostatnich miesiącach roboty ziemne były prowadzone głównie w okolicy węzła Zielonki. Na całej długości obwodnicy Krakowa realizowano prace wykończeniowe oraz instalacyjne: brukarskie, montowano oświetlenie, kable energetyczne i teletechniczne, przygotowywano kanalizację deszczową.

Intensywne opady śniegu na początku grudnia nie pozwoliły na wykonanie zaplanowanych prac bitumicznych na drogach serwisowych. Budowa obwodnicy Krakowa pochłonie prawie 1,9 mld zł.

Przeczytaj także: Obwodnica Krakowa. Rozpędza się budowa kładki