Partnerzy portalu

Lubelskie. W Białej Podlaskiej trwa budowa prawie 100-metrowego mostu

Opublikowano: 21-06-2024 Źródło: UM Bielsko-Biała, Nowak-Mosty

9 października 2023 r. rozpoczęła się budowa mostu przez Krznę w Białej Podlaskiej. Przeprawa będzie częścią trasy łączącej ul. Warszawską z ul. Koncertową. Trójprzęsłowy obiekt będzie gotowy przed końcem 2024 r.


Budowa mostu nad Krzną w Białej Podlaskiej. Fot. Nowak-Mosty Budowa mostu nad Krzną w Białej Podlaskiej. Fot. Nowak-Mosty

Most nad Krzną będzie miał 94,12 m. Wykonano już pale i fundamenty, filary i przyczółki, belki ustroju nośnego i zabetonowano płytę pomostu i poprzecznic zespalających 54 belki prefabrykowane. Użyto ponad 600 m3 betonu (66 tzw. gruszek). Dalsze etapy prac to hydroizolacja pomostu, ułożenie krawężników granitowych i polimerowych desek gzymsowych. Następnie zostaną zabetonowane ostatnie elementy żelbetowe oraz kapy chodnikowe. Na dojazdach trwają roboty brukarskie i przygotowania do pierwszych prac bitumicznych.

Fot. Nowak-Mosty Fot. Nowak-Mosty

Cała trasa z mostem jest poprowadzona od przedłużenia ul. Artyleryjskiej, na przecięciu z ul. Warszawską będzie rondo. Za drugim brzegiem rzeki, droga zakończy się rondem łączącym ulice Koncertową i Daleką. Trasa usprawni komunikację w Białej Podlaskiej. Miasto na inwestycję czekało ponad 40 lat. Wtedy pozyskano grunty na realizację zadania.

Fot. Nowak-Mosty Fot. Nowak-Mosty

Przeprawa to konstrukcja w postaci trójprzęsłowego ciągłego układu belkowo-płytowego z 18 belek prefabrykowanych typu „T”. Rozpiętości przęseł wynoszą 25,98 + 31,56 + 25,98 m. Na moście będzie jezdnia o szerokości 8 m (dwa pasy ruchu po 3,5 m oraz obustronne opaski po 0,5 m), chodniki (2 m) po obu stronach i ścieżka rowerowa (2,5 m).

Fot. Nowak-Mosty Fot. Nowak-Mosty

Koszt inwestycji to 48,9 mln zł, dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wyniosło 29,3 mln zł. Wykonawcą jest firma Nowak-Mosty. Wszystko ma być gotowe przed końcem 2024 r.

Przeczytaj także: Rzeszów. Wisłokostrada połączy miasto z drogą S19. Mosty i estakada

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia