Partnerzy portalu

Droga ekspresowe S86. Przebudowa dwóch wiaduktów nad trasą

Opublikowano: 01-07-2024 Źródło: GDDKiA

Nad drogą ekspresową S86 rozpoczyna się przebudowa dwóch wiaduktów w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino w Katowicach. Pierwsze prace to budowa przejazdów technologicznych. Zmieni się organizacja ruchu.


Wiadukty nad drogą ekspresową S86 w Katowicach. Fot. GDDKiA Wiadukty nad drogą ekspresową S86 w Katowicach. Fot. GDDKiA

Początek robót, poza wykonaniem przejazdów technologicznych, obejmie budowę tymczasowej kładki dla pieszych. Istniejące wiadukty zostaną zamknięte i rozebrane, dojdzie do przebudowy infrastruktury kolidującej, m.in. kabli elektroenergetycznych średniego napięcia. Po zakończeniu tego etapu zostaną postawione nowe przeprawy nad drogą ekspresową S86. Prace, jeśli nie dojdzie do nieprzewidzianych zdarzeń, mają się zakończyć w grudniu 2025 r.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Zmiany organizacji ruchu będą uzależnione od etapu robót przy wiaduktach. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach zapewnia, że prace będą organizowane tak, by kierowcy jadący drogą ekspresową S86 mieli do dyspozycji po dwa pasy w każdym z kierunków. Dla pojazdów korzystających z ul. Bohaterów Monte Cassino zostaną przygotowane objazdy. Piesi przejdą nad trasą tymczasową kładką.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Przeznaczone do rozbiórki wiadukty oddano do użytku w latach 80. XX w. To dwie niezależne konstrukcje z ciągami pieszym i rowerowym nad drogą ekspresową oraz kładką technologiczną, przez którą przebiega rurociąg. Ze względu na zły stan techniczny i zużycie w 2019 r. zostały podparte, by jeszcze przez kilka lat mogły być bezpiecznie użytkowane. W ten sposób ograniczono utrudnienia dla użytkowników drogi ekspresowej i ul. Bohaterów Monte Cassino. Ostatecznie muszą jednak zostać zastąpione nowymi obiektami.

Nowe wiadukty, podobnie jak jeszcze istniejące, będą miały długość po 85 m i szerokość po 14,2 m. Konstrukcję stanowić będzie czteroprzęsłowy układ wykonany z prefabrykowanych belek strunobetonowych typu T.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S17. Znamy wykonawcę odcinka w woj. lubelskim

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.