Partnerzy portalu

Tunel średnicowy w Łodzi – trzeci już w połowie wydrążony

Opublikowano: 16-05-2024 Źródło: PKP PLK

TBM Faustyna, mniejsza z maszyn budujących tunel średnicowy, wydrążyła połowę trzeciego (z czterech) jednotorowego tunelu, który połączy stację Łódź Żabieniec z przystankiem Koziny. Roboty podziemne są prowadzone na przystankach Koziny, Polesie i Śródmieście.


Wnętrze tunelu średnicowego w Łodzi. Fot. Rafał Wilgusiak/PKP PLK Wnętrze tunelu średnicowego w Łodzi. Fot. Rafał Wilgusiak/PKP PLK
  • TBM Faustyna wydrążyła 375 z 750 m trzeciego tunelu jednotorowego
  • Kolejnym zadaniem będzie wykonanie ostatniego o długości 696 m
  • Pociągi pojadą tunelem średnicowym w Łodzi w grudniu 2026 r.

Drążenie trzeciego tunelu jednotorowego

TBM rozpoczęła prace z komory technologicznej przy ul. Żniwnej w kierunku przystanku Łódź Koziny pod koniec lutego 2024 r. Drąży tunel o długości 750 m, trzeci z czterech takich obiektów o średnicy 8,5 m. Podziemny szlak połączy stacje Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec z dwutorowym tunelem głównym w kierunku Łodzi Fabrycznej.

Te prace są na półmetku (375 m). Wcześniej powstały dwa tunele jednotorowe: od komory od ul. Długosza pod Al. Włókniarzy do ul. Stolarskiej (940 m) oraz z komory odgałęźnej przy ul. Stolarskiej przez przystanek Łódź Koziny do ul. Skarpowej (852 m). TBM Faustyna wydrąży jeszcze jedną nitkę, z przystanku Łódź Koziny do komory przy al. Unii Lubelskiej (696 m).


Duża maszyna TBM czeka na zakończenie wzmacnia podłoża pod budynkami

Duża maszyna TBM jest w bloku postojowo-technicznym przy ul. Mielczarskiego. Drążenie dwutorowego tunelu w centrum Łodzi wznowi po wzmocnieniu gruntu pod budynkami na jego trasie do Łodzi Fabrycznej. Do tych robót posłużą szachty, w których zostaną wykonane iniekcje, czyli wtłoczenie w podłoże spoiwa cementowego wypełniającego pustki. Wzmocnią i ustabilizują grunt, by zminimalizować wpływ drążenie na budynki. Pięć szachtów już jest, dwa między przystankami Polesie i Śródmieście są w budowie. Do lipca powstaną dwa ostatnie. Każdy ma średnicę 13 m i głębokość 7–9 m.

Fot. Rafał Wilgusiak/PKP PLK Fot. Rafał Wilgusiak/PKP PLK

Prace na przystankach podziemnych i budowa komory TBM

Toczą się też roboty przy budowie trzech podziemnych przystanków – Łódź Śródmieście, Łódź Polesie i Łódź Koziny. Wykonywane są ściany szczelne pierwszego z tych przystanków. Trwa przekładanie kolidujących z nimi instalacji teletechnicznych. Na Kozinach prace prowadzone są na poziomie -3 (najniższym). Ruszyła budowa tzw. kołyski dla mniejszej maszyny TBM. Tam zatrzyma się po ukończeniu trzeciego tunelu. Przy Dworcu Fabrycznym realizowane są ściany szczelinowe dla przyszłej komory TBM.

Fot. Rafał Wilgusiak/PKP PLK Fot. Rafał Wilgusiak/PKP PLK

Cała inwestycja pochłonie około 2 mld zł. Przedsięwzięcie PKP Polskich Linii Kolejowych ma dofinansowanie unijne z programu FEnIKS. Pociągi pojadą łódzkim tunelem średnicowym w grudniu 2026 r.

Przeczytaj także: Tunel tramwaju do Mistrzejowic. Budowa trwa dzień i noc

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia