Metro w Krakowie: 10 podmiotów chce opracować studium
Jak poinformował krakowski magistrat, podpisanie umowy z wykonawcą studium wykonalności budowy metra zaplanowano na przełom lipca i sierpnia br. Z kolei dokument ma być gotowy do końca 2019 r. Zgodnie z harmonogramem, wykonawca w ciągu 68 tygodni ma opracować dokument, pozwalający na dokładne określenie warunków realizacji szybkiego i bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie.
Przypomnijmy, że w 2014 r. w ramach referendum mieszkańcy opowiedzieli się za budową metra w Krakowie („za” było ponad 55% głosujących).
W 2015 r. opracowano „Studium rozwoju systemu transportu Miasta Krakowa, w tym budowy metra”. Rekomendowany wariant zakłada budowę jednej linii metra o przebiegu zgodnym ze „Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Krakowa” (za wyjątkiem odcinka w ciągu alei Jana Pawła II) na kierunku wschód–zachód o długości około 15 km oraz rozwój systemu szybkiego tramwaju bez budowy nowego tunelu.
Zarekomendowano budowę szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego, zgodnie z wariantem Metro–Metrobus. Głównymi węzłami przesiadkowymi będą:
– Bronowice (zintegrowany węzeł przesiadkowy składający się z przystanku kolejowego Kraków Bronowice, na którym będą zatrzymywać się pociągi Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (SKA), terminalu autobusów miejskich i aglomeracyjnych, przystanku tramwajowego oraz parkingów P+R i B+R);
– Przystanek przy Akademii Górniczo-Hutniczej (integracja z podsystemem autobusowym o dużej intensywności kursowania w ciągu II obwodnicy);
– Dworzec Kolejowy Kraków Główny (zintegrowany węzeł przesiadkowy składający się z dworca kolejowego, przystanku linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju (KST), dworca autobusowego MDA S.A., przystanków autobusowych komunikacji miejskiej i parkingu B+R);
– Rondo Mogilskie (integracja z podsystemem tramwajowym, w tym liniami KST oraz podsystemem autobusowym o dużej intensywności kursowania w ciągu II obwodnicy);
– Rondo Czyżyńskie (integracja z podsystemem tramwajowym i podsystemem autobusowym oraz Dworcem Autobusowym Czyżyny, który obsługuje również prywatnych przewoźników).
Jak podano, na początek zakłada się budowę tunelu pod Starym Miastem w kształcie pozwalającym na prowadzenie ruchu tramwajowego oraz możliwość przekształcenia tunelu do prowadzenia pojazdów metra. Tunel ten zostanie podłączony do systemu tramwajowego, dzięki temu będzie przynosił korzyści niezależnie od okresu wybudowania pozostałych odcinków oraz zmiany systemu z tramwajowego w metro – czytamy w komunikacie.
W Polsce metro istnieje tylko w Warszawie, gdzie rozbudowywane są kolejne odcinki II linii. Głośno o takiej inwestycji było także we Wrocławiu, gdzie trzy lata temu odbyło się referendum, ale wzięło w nim udział jedynie 11% uprawnionych, z których i tak ponad połowa była na „nie”.
Zobacz także. TOP 10: najmniejsze miasta, w których istnieje metro
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.