• Tunel powstać ma w ciągu ul. Tysiąclecia w Warszawie
  • Pierwszy etap budowy przeprowadzą PKP PLK
  • Będzie to element modernizacji stacji Warszawa Wschodnia

Warszawa i PKP PLK podpisały już umowę, na podstawie której kolejowa spółka w trakcie i przy okazji modernizacji stacji Warszawa Wschodnia zbuduje pod nią konstrukcję tunelu. Umożliwi to w późniejszym czasie przeprowadzenie przez miasto planowanej inwestycji drogowej, przede wszystkim bez ingerencji w infrastrukturę kolejową. Dodatkowym atutem już podczas drugiego etapu budowy tunelu będzie zminimalizowanie zmian w ruchu pociągów.


Tunel w Warszawie powstać ma w ciągu ul. Tysiąclecia. Obiekt pod stacją Warszawa Wschodnia połączy dwie duże dzielnice, Pragę-Północ i Pragę-Południe. Przewidziano w nim drogę, linię tramwajową, chodnik oraz ścieżkę dla rowerzystów. Przystane tramwajowy ma być skomunikowany ze stacją.

Stacja Warszawa Wschodnia

To druga co do wielkości stacja kolejowa w Warszawie, znajduje się na linii średnicowej między dzielnicami Praga-Północ i Praga-Południe. Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury, powiedział, że prace przewidziane na linii średnicowej to doskonała okazja do przebudowy ciągów komunikacyjnych w okolicach głównych stacji kolejowych Warszawy.

Cieszę się, że udało się zawrzeć porozumienie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy na budowę tunelu drogowego w ciągu ul. Tysiąclecia pod Warszawą Wschodnią, ponieważ inwestycja ta znacząco poprawi komunikację na styku Pragi-Północ i Pragi-Południe, umożliwiając mieszkańcom sprawne podróże aglomeracyjne i dalekobieżne – stwierdził.

Przebudowa stacji Warszawa Wschodnia znajduje się na etapie opracowywania dokumentacji projektowej. PKP PLK planują, że w 2023 r. ogłoszą przetarg.

Przeczytaj także. Świnoujście: przelot drona przez tunel. Jest wideo