Z 30 czerwca na 30 września tego roku przesunięto termin ustalenia tzw. korytarza społecznego dla budowy nowej zakopianki, czyli drogi ekspresowej S7 Kraków–Myślenice.
Droga S7 Kraków–Myślenice ma przebiegać m.in. tunelami. Fot. temp-64GTX/Adobe Stock
- Budowę ekspresówki z Krakowa do Zakopanego planowano już w latach 60. XX w.
- Aktualnie oba miasta łączy dwujezdniowa droga krajowa nr 7
- Dużo osób z Myślenic codziennie dojeżdża do Krakowa
Pod koniec stycznia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zaprezentowała sześć korytarzy pod budowę drogi S7 Kraków–Myślenice, każdy o szerokości od 3 do 5 km. Studium korytarzowym objęto obszar o powierzchni prawie 3 tys. km2 na terenie siedmiu powiatów i 34 gmin. Każdy wariant zakładał budowę drogi z trzema pasami i kilkoma tunelami.
Propozycje korytarzy drogi S7 zostały jednak oprotestowane. W maju GDDKiA poinformowała, że w związku z tym wstrzymuje przygotowania do budowy i czeka na korytarz społeczny. Pierwotny termin wskazała na 30 czerwca, a teraz został on przesunięty na 30 września.
GDDKiA tłumaczy, że dzięki temu wariant społeczny zostanie skonsultowany ze środowiskiem naukowym, z osobami mającymi wiedzę i doświadczenie oraz zaopiniowany przez wyższą uczelnię.
Nie zmienia się jednak to, że korytarz społeczny ma łączyć istniejącą autostradę A4 na wysokości Krakowa z S7 za Myślenicami, a także uwzględniać powiązania z planowaną drogą S52 w Głogoczowie.
Budowa nowej zakopianki, czyli drogi S7 Kraków–Myślenice
Aktualnie oba miasta łączy dwujezdniowa droga krajowa nr 7, jednak ze względu na m.in. warunki terenowe (wzniesienia, nienormatywne łuki, zjazdy) w zasadzie niemożliwe jest uzyskanie dla niej parametrów ekspresowych. Poza tym, jak wskazuje GDDKiA, natężenie ruchu na starej zakopiance już jest duże, a jeszcze będzie narastać. Stąd potrzeba budowy drogi szybkiego ruchu oraz skorelowania rozwiązań w ciągu A4, S7, S52.
Nową zakopianką miałby odbywać się ruch tranzytowy (w tym turystyczny na Podhale), a obecnie funkcjonującą lokalny (wiele osób z powiatu myślenickiego uczy się i pracuje w Krakowie).
Budowa ekspresówki z Krakowa do Zakopanego
Po raz pierwszy budowę drogi ekspresowej na odcinku Kraków–Zakopane wskazano w dokumentach rządowych już w 1963 r. Odcinek Kraków–Myślenice, jako część trasy S7, widnieje w dokumentach od 1996 r. Tę relację określa też obecne rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych.
Cała droga ekspresowa S7 będzie mieć ponad 700 km, kierowcy korzystają już z 500 km. Połączy Gdańsk, Warszawę, Kraków, biegnąc do Rabki-Zdroju. W 2026 r. do jej pełnego domknięcia zabraknie tylko odcinka Kraków–Myślenice.
Zobacz także: Półmetek budowy drogi ekspresowej S7 do Krakowa
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.