Partnerzy portalu

Droga S1 z tunelami. Pierwsza nitka przebita. Będą cztery [FILM]

Opublikowano: 28-10-2022 Źródło: GDDKiA, inzynieria.com

W czwartek (27 października 2022 r.) doszło do przebicia pierwszej nawy tunelu drążonego w masywie Barania Góra. Obiekt o długości 0,8 km powstaje w ramach budowy odcinka Przybędza–Milówka drogi ekspresowej S1.


Budowa drogi ekspresowej S1 z tunelami. Fot. GDDKiA Budowa drogi ekspresowej S1 z tunelami. Fot. GDDKiA
  • Drążenie tuneli w ciągu drogi S1 rozpoczęto w listopadzie 2020 r.
  • Tunele budowane są przy użyciu metody NATM
  • Oba podziemne obiekty pod względem długości rozdzieli mająca mieć 942 m estakada

Budowa drogi ekspresowej S1 z dwoma tunelami i czterema nawami

Ten odcinek drogi S1 nazywany jest obejściem Węgierskiej Górki. Będzie mieć 8,5 km długości, a poprowadzony zostanie dwoma dwunawowymi tunelami, więc wykonawcy muszą wydrążyć łącznie cztery nitki.

Tunel oznaczony w dokumentacji jako TD-1 powstaje w zboczu masywu Barania Góra – jezdnia w kierunku Zwardonia będzie mieć 834 m, a w stronę Żywca 807 m.

Jako pierwszą przebito nitkę w kierunku Żywca: teraz będą prowadzone prace związane z wydrążeniem całego przekroju i wykonaniem obudowy zasadniczej.

W przypadku sąsiedniej nawy najpierw pracowano z jednej strony, a w październiku wystartowąało drążenie na drugim przodku. Postęp robót na jezdni kierunku Zwardonia wynosi 728 m, a przebicie powinno nastąpić w listopadzie br.

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Drugi tunel, TD-2, umożliwi przejazd m.in. przez Białożyński Groń, a jezdnie będą mieć, odpowiednio, 984 m i 975 m. Jeśli chodzi o ten obiekt, w nitce w kierunku Zwardonia pokonano już 140 m od portalu północnego i 300 m od południowego. W przypadku drugiej nawy to 120 m oraz 200 m.

Droga ekspresowa S1. Metoda budowa tuneli

Do budowy obu tuneli postanowiono wykorzystać metodę górniczą z zastosowaniem zasad NATM (Nowa Austriacka Metoda Budowy Tuneli). Metoda NATM polega na tym, że drążenia, by nie osłabić górotworu, nie prowadzi się całym przekrojem tunelu (w zależności od odkształceń dopasowany jest typ zabezpieczeń). Przy tej metodzie zakłada się wykonanie wstępnej obudowy z betonu zbrojonego, która, w przypadku słabszej części górotworu, dodatkowo wzmacniana jest przy pomocy gwoździ i kotew. Docelowy kształt tunelu uzyskany zostaje po wykonaniu obudowy stałej z betonu zbrojonego.

Drążący metodą NATM wykorzystują takie urządzenia i maszyny, jak koparki wyposażone w młoty hydrauliczne, młoty typu ripper, frezy uruchamiane przez wysięgnik teleskopowy, a także materiały wybuchowe z zapalnikami z opóźnionym zapłonem. Wybór rozwiązania zależy od charakterystyki gruntu na danym odcinku.

Przekrój poprzeczny tuneli w ciągu drogi S1 będzie mieć kształt podkowiasty, co wynika z charakteru pracy konstrukcji. Ich gabaryty w wyłomie wyniosą: 12 m szerokości x 9,5 m wysokości. Drążenie rozpoczęto w listopadzie 2020 r.

Droga ekspresowa S1. Wyzwaniem jest też budowa estakady

Oba podziemne obiekty rozdzieli licząca 942 m estakada EST-1, dzięki której S1 poprowadzona zostanie nad ulicami Zielona Górna i Zielona, a także drogami dojazdowymi, górskimi potokami i szlakami migracji zwierząt.

W ramach budowy drogi ekspresowej S1 Przybędza–Milówka łącznie powstanie 11 obiektów inżynieryjnych, a także dwa węzły (Przybędza i Milówka). Do zadania wykonawcy należy równieź m.in. wzmocnienie podłoża gruntowego oraz zapewnienie stateczności skarp.

Wykonano już połowę z wszystkich przewidzianych prac, w tym 1,3 mln m3 wykopów i 215 tys. m3 nasypów przy budowie korony drogi.

Droga S1: półmetek budowy odcinka z tunelami – zobacz ZDJĘCIA

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA


Zobacz także: Miesiąc budowy odcinka drogi S1. Przelot nad placem

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!