Partnerzy portalu

Droga ekspresowa S1. Pierwszy tunel przebity. Będą dwa [FILM]

Opublikowano: 22-11-2022 Źródło: GDDKiA

22 listopada 2022 r. doszło do przebicia drugiej nawy tunelu drążonego w masywie Barania Góra (pierwszą przebito niespełna miesiąc wcześniej). Tym samym wydrążony jest już cały obiekt o długości 0,8 km, który powstaje w ramach odcinka Przybędza–Milówka drogi ekspresowej S1. To pierwszy z dwóch tuneli w ramach tej inwestycji.


Budowa drogi ekspresowej S1 z tunelami. Fot. GDDKiA
Budowa drogi ekspresowej S1 z tunelami. Fot. GDDKiA
  • Droga ekspresowa S1 z dwoma tunelami będzie mieć 8,5 km
  • Tunele drążone są przy użyciu zasad metody NATM
  • Przewidziano różny przekrój dla drogi ekspresowej S1

Odcinek Przybędza–Milówka drogi ekspresowej S1 nazywany jest obejściem Węgierskiej Górki. Będzie mieć 8,5 km długości, a poprowadzony zostanie dwoma dwunawowymi tunelami, więc należy wydrążyć cztery nitki.

Przebito już tunel oznaczony w dokumentacji jako TD-1. To obiekt, który powstaje we wschodnim stoku wzniesienia Glinne w masywie Baraniej Góry. Jezdnia w kierunku Zwardonia będzie mieć 834 m, a w stronę Żywca 807 m. Jako drugą przebito nitkę w stronę Zwardonia (teraz będą prowadzone prace związane z wydrążeniem całego przekroju i wykonaniem obudowy zasadniczej). Wysokość skrajni pionowej wynosi 4,7 m. Każda z naw będzie posiadała dwa pasy ruchu o szerokości po 3,5 m, opaski awaryjne (łącznie 1,2 m) oraz obustronne chodniki ewakuacyjne (o szerokości 1 m).

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Droga ekspresowa S1: przebicie drugiej nitki tunelu – zobacz FILM

Budowa drogi ekspresowej S1 z dwoma tunelami i czterema nawami

Drugi tunel, TD-2, umożliwi przejazd m.in. przez Białożyński Groń, a jezdnie będą mieć, odpowiednio, 984 m i 975 m. W przypadku tego obiektu, w nawie w kierunku Zwardonia do połączenia zostało jeszcze 470 m, a Żywca 550 m.

Przekrój poprzeczny tuneli w ciągu drogi S1 będzie mieć kształt podkowiasty, co wynika z charakteru pracy konstrukcji. Ich gabaryty w wyłomie wyniosą: 12 m szerokości x 9,5 m wysokości. Drążenie rozpoczęto w listopadzie 2020 r.

Droga ekspresowa S1. Metoda budowa tuneli

Do budowy obu tuneli w ciągu drogi ekspresowej S1 wykorzystano metodę górniczą z zastosowaniem zasad NATM (Nowa Austriacka Metoda Budowy Tuneli). Polega ona na tym, że drążenia, by nie osłabić górotworu, nie prowadzi się całym przekrojem tunelu (w zależności od odkształceń dopasowany jest typ zabezpieczeń). Zakłada się wykonanie wstępnej obudowy z betonu zbrojonego, która, w przypadku słabszej części górotworu, dodatkowo wzmacniana jest przy pomocy gwoździ i kotew. Docelowy kształt tunelu uzyskany zostaje po wykonaniu obudowy stałej z betonu zbrojonego.

Do drążenia używa się takich maszyn, jak np. koparki z młotami hydraulicznymi czy młoty typu ripper, do tego także materiały wybuchowe z zapalnikami z opóźnionym zapłonem (wszystko zależy od warunków geologicznych na danym odcinku tunelu).

Różny przekrój drogi ekspresowej S1

Droga ekspresowa S1 Przybędza–Milówka będzie mieć dwa przekroje. Jednojezdniowy (po jednym pasie ruchu w każdym kierunku) na długości 3,7 km na odcinku przed i za tunelami W tunelach i między nimi (łącznie 4,8 km) założono przekrój dwujezdniowy (po dwa pasy).

Warto podkreślić, że przebicie pierwszego tunelu niemal zbiegło się z półmetkiem całej budowy drogi ekspresowej S1 – zaawansowanie rzeczowe inwestycji wynosi 52%. Do tej pory wykonano już 1,323 mln m3 wykopów i 224 tys. m3 nasypów.

Droga S1: półmetek budowy odcinka z tunelami – zobacz ZDJĘCIA

Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Zobacz także: Miesiąc budowy odcinka drogi S1. Przelot nad placem

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia