Coraz bliżej drążenia tunelu w ciągu odcinka Rzeszów Południe–Babica drogi ekspresowej S19. Od jakiegoś czasu trwają już prace związane z montażem maszyny TBM, natomiast obecnie produkcję elementów obudowy tunelu, czyli tzw. tubingów, rozpoczął zakład prefabrykacji.
Droga ekspresowa S19, zakład prefabrykacji elementów obudowy tunelu. Fot. GDDKiA
- Droga ekspresowa S19 poprowadzona zostanie pod wzgórzem o nazwie Grochowiczna
- W hali prefabrykacji powstawać ma 50 tubingów dziennie
- Maszyny TBM drążą tunel i jednocześnie układają jego obudowę
Droga ekspresowa S19. Teraz zakład, potem miejsce dla podróżnych
Odcinek Rzeszów Południe–Babica drogi ekspresowej S19 będzie mieć 10,3 km, z czego 2,2 km poprowadzone zostanie dwunawowym tunelem. Podziemny obiekt zostanie zbudowany przy użyciu maszyny TBM, która będzie drążyć w skomplikowanych i złożonych warunkach gruntowo-wodnych (flisz karpacki). Średnica tarczy to 15,2 m, a szerokość użytkowa obu naw tunelu wyniesie po 12,4 m. Różnicę będzie stanowić właśnie obudowa.
Zakład prefabrykacji tubingów ma charakter tymczasowy, przewidziano go w Lutoryżu, gdzie docelowo powstanie miejsce obsługi podróżnych. Zanim rozpoczęto w nim produkcję, wykonano element wzorcowy obudowy tunelu, czyli pierścień składający się z 10 tubingów. Plan jest taki, że powstawać ma 50 tubingów dziennie, czyli pięć pierścieni, co stanowi 10 m obudowy tunelu.
Fot. GDDKiA
Fot. GDDKiA
Droga ekspresowa S19. Jak działa maszyna TBM?
Maszyny TBM drążą podziemny obiekt i jednocześnie układają jego obudowę. Ich czoła wyposażone są w obracającą się tarczę skrawającą. Rozkruszony urobek, poprzez podajnik, przenoszony jest na taśmociąg, a nim do miejsca składowania. Na zapleczu technicznym TBM znajduje się mostek dowodzenia, podajnik i urządzenia układające obudowę tunelu.
Jeśli chodzi o obudowę tunelu w ciągu drogi ekspresowej S19, powstanie z 22 tys. betonowych prefabrykowanych pierścieni. Do produkcji każdego z nich użytych będzie 5,6 m3 betonu (czyli łącznie 123 tys. m3).
Na potrzeby pracy TBM drążącej tunel w ciągu odcinka drogi ekspresowej S19 konieczne jest zbudowanie przyłącza elektroenergetycznego sieci wysokiego napięcia 110 kV wraz ze stacją 110/20 kV. Przewidziano także ujęcie wody wraz ze stacją uzdatniania o wydajności 1500 m3/d.
Fot. GDDKiA
Obecnie powstaje zaplecze dla TBM, m.in. stanowisko startowe, plac składowy. W trybie 24-godzinnym prowadzone są prace spawalnicze tarczy.
Pamiętacie transport maszyny #TBM na #Podkarpacie i ten duży czerwony elementTo tarcza skrawając. Właśnie trwa jej spawanie, które odbywa się w cyklu 24 godzinnym. #S19 #ViaCarpatia #ŁączymyPolskę #Karpatka@MI_GOV_PL @GDDKiA pic.twitter.com/0mFZUng8va
— GDDKiA Rzeszów (@GDDKiA_Rzeszow) March 13, 2023
Zaczęto już montaż elementów TBM w większe segmenty. Pomagają w tym żurawie gąsienicowe o udźwigu 650 i 300 ton. Drążenie tunelu drogi S19 rozpocznie się od portalu południowego w Babicy, a tunel zostanie poprowadzony pod wzgórzem o nazwie Grochowiczna.
Droga ekspresowa S19. Stąd zacznie się drążenie tunelu. Fot. GDDKiA
Całkowita wartość budowy drogi ekspresowej S19 wynosi ponad 2,2 mld zł. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construccion.
Fot. GDDKiA
Droga ekspresowa S19 – wizualizacja trasy z tunelem
Przeczytaj także: Rok budowy drogi S19 z tunelem. Co już zrobiono?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.