Wybrano wykonawcę przebudowy odcinka zakopianki (DK7) w Libertowie koło Krakowa. Powstaną tunel pod trasą i trzy kładki dla pieszych. W przetargu złożono sześć ofert. Jeśli nie będzie odwołań, kontrakt zostanie podpisany.
Zakopianka w Libertowie. Fot. GDDKiA
- Tunel pod DK7 zastąpi skrzyżowanie zakopianki z lokalnymi ulicami
- W miejscach trzech przejść dla pieszych powstaną kładki
- Budowa za 150 mln zł ma zostać wykonana w 39 miesięcy
Zakopianka – tunel zamiast skrzyżowania
Przebudowa zakopianki w Libertowie obejmie likwidację skrzyżowania DK7 z ulicami Góra Libertowska i Świetlista. Skręcać będzie można tylko w prawo. Natomiast pod drogą powstanie tunel o długości 52 m łączący wschodnią i zachodnią część miejscowości. Będzie w nim także ciąg pieszo-rowerowy. Obiekt znajdzie się prawie kilometr na południe od skrzyżowania do likwidacji (w pobliżu powstanie kładka dla pieszych zastępująca przejście przez jezdnię).
Zakopianka w Libertowie. Fot. GDDKiA
Nie będzie skrętów w prawo z zakopianki, w ul. Wesołą w Libertowie (jadąc od strony Krakowa) i w ul. Parkową w Gaju (od Myślenic). Odcięte drogi gminne zostaną połączone z drogami łącznikowymi równoległymi do zakopianki. Tu także przejście dla pieszych zastąpi kładka.
Mapa przebudowy zakopianki w Libertowie. Źródło: GDDKiA
Zakopianka – przebudowa dróg lokalnych
Wzdłuż DK7 zaplanowano poprawę i uzupełnienie sieci dróg lokalnych, by umożliwić korzystanie z tunelu i wjazd na zakopiankę w kierunku Krakowa i Myślenic. Szosa łącznikowa po wschodniej stronie trasy w Libertowie zostanie poszerzona, przebudowane będą dojazdy na posesje. Powstaną dwa ronda. Pierwsze na skrzyżowaniu ul. Świetlistej, drogi łącznikowej równoległej do DK7 i drogi umożliwiającej włączenie się do ruchu na DK7 w miejscu likwidowanego skrzyżowania. Drugie na skrzyżowaniu ul. Jana Pawła II i łącznika prowadzącego do tunelu pod zakopianką.
Zakopianka w Libertowie. Fot. GDDKiA
Przewidziano też trzecią kładkę (w okolicy przejścia w Libertowie przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 7 z ulicami Rumianą i Przylesie). Będą wykonane ekrany akustyczne, ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż drogi łącznikowej pomiędzy ul. Jana Pawła II a ul. Przylesie i dwa przepusty na potoku Olszynka na drogach dojazdowych.
Zakopianka w Libertowie. Fot. GDDKiA
Zakopianka – 39 miesięcy na realizację zadania
Na wykonawcę zadania wybrano Przedsiębiorstwo Inżynieryjne IBM-Podbeskidzie, które w przetargu wyceniło prace na 150 mln zł. Realizację przewidziano na 39 miesięcy z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych.
Przeczytaj także: Rail Baltica – powstaną trzy przejście podziemne na Podlasiu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.