Partnerzy portalu

Mazowsze – rusza budowa tunelu pod linią kolejową w Teresinie

Opublikowano: 05-02-2024 Źródło: PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK), powiat sochaczewski i gmina Teresin (woj. mazowieckie) przekazały wykonawcy plac budowy tunelu pod linią kolejową nr 3 Warszawa–Kunowice. Obiekt zastąpi przejazd kolejowo-drogowy. Prace mają się zakończyć w 2026 r.


Zamknięte rogatki na przejeździe kolejowo-drogowym w Teresinie. Fot. Karol Jakubowski/PKP PLK Zamknięte rogatki na przejeździe kolejowo-drogowym w Teresinie. Fot. Karol Jakubowski/PKP PLK

Tunel drogowy w Teresinie powstanie w ciągu ul. Ojca Maksymiliana Kolbego i ul. Szymanowskiej (droga powiatowa nr 3837W). Przeprawa o długości 140 m przebiegnie pod linią kolejową nr 3 Warszawa–Kunowice. Zastąpi przejazd w poziomie szyn, skończy się oczekiwanie kierowców przed rogatkami. W obiekcie znajdą się dwupasowa jezdnia i ścieżka pieszo-rowerowa.

Fot. Karol Jakubowski/PKP PLK Fot. Karol Jakubowski/PKP PLK

Roboty rozpoczną się 6 lutego i zaczną od likwidacji przejazdu kolejowo-drogowego na granicy Teresina i Paprotni. Dla kierowców zaplanowano objazdy, a pociągi będą jeździć po jednym torze. Tunel ma być gotowy w 2026 r.

Koszt budowy tunelu wynosi około 42 mln zł netto. PKP PLK w ramach projektu Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap IV” wyłoży 19,5 mln netto. Pozostałą kwotę pokryje powiat sochaczewski. Przedsięwzięcie będzie ubiegało się o dofinansowanie ze środków unijnych z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko FEnIKS.

Fot. Karol Jakubowski/PKP PLK Fot. Karol Jakubowski/PKP PLK

W woj. mazowieckim działają już bezkolizyjne skrzyżowania m.in. w ciągu ul. Karczunkowskiej w Warszawie, w Legionowie, Otwocku, Wołominie, Zielonce, Kobyłce, Tłuszczu, Toporze i Jasienicy Mazowieckiej i Sulejówku. Powstaje też obiekt w Pruszkowie, trwa projektowanie kolejnego w Celestynowie. W lutym zostanie otwarty wiadukt pieszo-rowerowy w Ciechanowie.

Przeczytaj także: Tunel kolei dużych prędkości w Łodzi ma pozwolenie na budowę

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia