• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zatapiany tunel Dania–Niemcy. Prace po obu stronach

Opublikowano: 07-03-2024 Źródło: Femern A/S

Najdłuższy na świecie tunel zatapiany Dania–Niemcy będzie mieć 18 km długości. Trwa produkcja segmentów. Roboty prowadzone są po stronie duńskiej w Rødbyhavn i niemieckiej w Puttgarden.


Budowa portalu w Danii. Fot. Femern A/S Budowa portalu w Danii. Fot. Femern A/S
  • Tunel w portalu po stronie duńskiej będzie złożony z 13 segmentów
  • Wybudowano już pierwsze 100 m
  • W Niemczech powstaje wiadukt w ciągu autostrady E47

Zatapiany tunel Dania–Niemcy. Prace w Danii

Po stronie duńskiej zakończono budowę pierwszego liczącego 100 m odcinka tunelu. Nitki wymagają jeszcze prac wewnątrz obiektu, ale cztery zewnętrzne segmenty są gotowe. To część, która powstaje w ramach budowy portalu. Będzie się on składał z 13 segmentów, każdy o wysokości 9 m i szerokości 41 m. Tu będą wjeżdżać i wyjeżdżać pociągi i pojazdy. Roboty mają umożliwić zatopienie pierwszego elementu tunelu jeszcze w tym roku.

Fot. Femern A/S Fot. Femern A/S


Zatapiany tunel Dania–Niemcy. Roboty w Niemczech

W Niemczech, w Puttgarden odlano już płyty fundamentowe i posadowiono pięć segmentów niemieckiego portalu tunelu. Trwa montaż pierwszych ścianek szczelnych, które osłonią portal od strony morza. Na południu postępuje budowa wiaduktu w ciągu autostrady E47 nad Marienleuchter Weg. W następnym kroku zostaną wykonane ściany szczelinowe.

Roboty w Niemczech. Fot. Femern A/S Roboty w Niemczech. Fot. Femern A/S

Cement na potrzeby robót jest dostarczany morzem do portu roboczego i rozładowywany bezpośrednio do dwóch silosów w pobliżu.

Fot. Femern A/S Fot. Femern A/S

Zatapiany tunel Dania–Niemcy. Produkcja segmentów

Trwa produkcja segmentów, z których będzie złożony tunel zatapiany. Powstanie 79 standardowych o długości 217 m, szerokości 42 m, wysokości 9 m i masie 73,5 tys. ton. Każdy składa się z dziewięciu elementów prefabrykowanych. Będzie ich 711, o długości jednostkowej około 24 m.

W budowie są też segmenty specjalne z instalacjami do komunikacji, oświetlenia, wentylacji czy zasilania. Umożliwią prowadzenie prac serwisowych bez wstrzymywania ruchu. Ich rozmiary to 39 m długości, 47 m szerokości i 13 m wysokości.

Fot. Femern A/S Fot. Femern A/S

Zatapiany tunel Dania–Niemcy. Transport elementów

Między halami zakładów prefabrykacji a suchym dokiem porusza się po szynach brama przesuwna. Pozwala na zatrzymanie prac linii produkcyjnych podczas wypełniania doku wodą podczas transportu segmentów. Pomagają w tym betonowe belki ślizgowe pokryte żywicą epoksydową. Pojedyncza ma 500 m długości i 70 cm szerokości. Natomiast hala zbrojeniowa zajmuje 25 tys. m2. Jest długa na 210 m, szeroka na 62 m, a jej wysokość wynosi 19 m.

Przeczytaj także: Tunel średnicowy w Łodzi: ruszyło drążenie kolejnej podziemnej trasy

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia