• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Obwodnica Krakowa S52. Rusza betonowanie w tunelu w Zielonkach [ZDJĘCIA]

Opublikowano: 22.05.2024
polska , 22.05.2024

Na północnej obwodnicy Krakowa w ciągu drogi ekspresowej S52 rozpoczęto betonowanie nawierzchni tunelu w Zielonkach o długości 653 m. Roboty będą trwały niecały miesiąc. Wcześniej takie prace przeprowadzono w krótszym (496 m) obiekcie w Dziekanowicach.

Betonowa nawierzchnia wymaga dwóch mieszanek dla górnej i dolnej warstwy. Muszą być odporne na obciążenia i warunki klimatyczne, a także ułożone w ciągu dwóch godzin po przygotowaniu.

Nawierzchnię w tunelu północnej obwodnicy Krakowa S52 układa się na podbudowie z kruszywa. Wykonują ją układarki w tempie od 24 do 42 m na godzinę. Najpierw na połowie szerokości jezdni, a po dwóch tygodniach na drugiej. Asfalt układa się znacznie szybciej.

W tunelu będą dwie warstwy betonu: dolna o grubości 27 cm i górna (5 cm). Układa się je w niewielkim odstępie czasu, by mogły się związać. W dolnej montuje się co 5 m podłużnie niewielkie pręty, tzw. dyble. Dzięki temu płyty współpracują ze sobą podczas ruchu pojazdów.

Stosuje się też preparaty opóźniające wiązanie cementu, wierzchnia warstwa betonu wolniej tężeje i dłużej traci wilgotność. Potem za pomocą pojazdów z metalowymi szczotkami zdejmuje się cienką warstwę betonu i odsłania kruszywo. Dzięki temu droga ma odpowiednią przyczepność. Montuje się także dylatacje skurczowe w miejscy ułożenia dybli. Zwiększa to trwałość konstrukcji.

Docelowa wytrzymałość betonu osiągana jest zwykle po 28 dniach.

Budowana Północna Obwodnica Krakowa w ciągu drogi ekspresowej S52 będzie miała długość 12,3 km i dwie jezdnie z trzema pasami ruchu na każdej z nich.

Zobacz także: Krótszy tunel drogi S3 cały zasypany. Oto, jak wygląda