Chodzi o dwa fragmenty S19 Jawornik–Lutcza i Lutcza–Domaradz o łącznej długości prawie 12 km, z czego 4 km stanowić mają tunele. GDDKiA poinformowała, że przychylając się do wniosków wykonawców, przesunęliśmy termin otwarcia ofert w dwóch przetargach.

Odcinek Jawornik–Lutcza ma mieć 5,2 km. Poprowadzony zostanie długą na 780 m estakadą nad DK19 i prawie 3-kilometrowym tunelem pod górą o nazwie Kamieniec.


Dłuższy (6,4 km) będzie fragment Lutcza–Domaradz. W tym przypadku największe wyzwanie to budowa tunelu pod górą Hyb o długości około 990 m. Powstaną też: estakada, trzy mosty i pięć wiaduktów drogowych. W Domaradzu zbudowany zostanie obwód utrzymania, którego częścią ma być centrum zarządzania wszystkimi tunelami w ciągu S19 na Podkarpaciu. Zaplanowano też dwa całodobowe lądowiska dla śmigłowców lotniczego pogotowia. Obecnie trwa drugi przetarg na budowę tego odcinka. Pierwszy został unieważniony 15 czerwca br., ponieważ wszystkie oferty przekroczyły kosztorys GDDKiA.

Via Carpatia z tunelami na Podkarpaciu

Aktualnie odbywają się także przygotowania do rozpoczęcia drążenia tunelu w ciągu odcinka Rzeszów Południe–Babica. Długi na 10,3 km fragment poprowadzony zostanie podziemnym obiektem o długosci 2,2 km. Do Polski części maszyny TBM, która wydrąży ten tunel, dotrą wodą i lądem.

Cała droga ekspresowa S19 będzie mieć 570 km, połączy przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej z granicą ze Słowacją w Barwinku. Jest elementem międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który skomunikuje państwa bałtyckie z południem Europy.

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S19. W Hiszpanii trwa załadunek TBM [ZDJĘCIA, MAPA]