Poznaliśmy oferty złożone w przetargach na budowę dwóch ostatnich odcinków drogi ekspresowej S19 na Podkarpaciu. Fragmenty Jawornik–Lutcza i Lutcza–Domaradz będą mieć łącznie 11,6 km, a poprowadzone zostaną tunelami o sumarycznej długości 4 km.
Via Carpatia. S19: planowany tunel pod górą Hyb. Źródło wiz.: GDDKiA
- Droga ekspresowa S19 pobiegnie dwoma tunelami
- Trasa S19 to element międzynarodowego szlaku Via Carpatia
- Via Carpatia połączy państwa bałtyckie z południem Europy
W przypadku obu odcinków drogi ekspresowej S19 wpłynęło po siedem ofert. Będą oceniane według trzech kryteriów, z których cena otrzyma wagę 60%. Oba fragmenty zostaną zbudowane na obszarze, który przechodzi na przemian przez wzniesienia i doliny, więc przewidziano wiele obiektów inżynieryjnych, w tym tunele.
Źródło: GDDKiA
Via Carpatia. Budowa drogi ekspresowej S19 Jawornik–Lutcza
Odcinek Jawornik–Lutcza będzie mieć 5,2 km długości. Poprowadzony zostanie prawie 800-metrową estakadą, której filary osiągną nawet 36 m wysokości. Obiekt mostowy przejdzie w długi na 3 km dwunawowy tunel pod górą o nazwie Kamieniec. Poza tym powstanie miejsce obsługi podróżnych Jawornik kat. I w kierunku Barwinka, które będzie przystosowane do rozbudowy do kat. II.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) planuje, że prace projektowe i roboty budowlane zakończą się w ciągu maksymalnie 59 miesięcy od podpisania umowy.
Via Carpatia. Budowa drogi ekspresowej S19 Jawornik–Lutcza, zestawienie ofert:
1. Kolin – 1,849 mld zł
2. konsorcjum Gülermak (lider) i Budimex – 1,909 mld zł
3. Stecol – 1, 930 mld zł
4. konsorcjum PORR (lider) i PORR Bau – 2,160 mld zł
5. konsorcjum NDI (lider), NDI Sopot i DOGUS – 2,700 mld zł
6. Nurol – 2,772 mld zł
7. konsorcjum Mostostal Warszawa (lider) i Acciona Construccion – 2,863 mld zł.
Via Carpatia. Budowa drogi ekspresowej S19 Lutcza–Domaradz
Odcinek S19 Lutcza–Domaradz będzie mieć 6,4 km. Największym wyzwaniem będzie budowa długiego na niemal 1 km dwunawowego tunelu pod górą o nazwie Hyb. Poza tym powstaną estakada, trzy mosty i pięć wiaduktów. Zbudowany będzie także obwód drogowy w Domaradzu z centrum zarządzania, które ma obsługiwać wszystkie tunele w ciągu drogi S19 w woj. podkarpackim. Przewidziano też budowę dwóch lądowisk dla śmigłowców LPR oraz węzła drogowego Domaradz.
W tym przypadku plany GDDKiA są takie, że prace projektowe i roboty budowlane na tym odcinku zostaną ukończone w ciągu 51 miesięcy od podpisania umowy.
Via Carpatia. Budowa drogi ekspresowej S19 Lutcza – Domaradz, zestawienie ofert:
1. Kolin – 1,413 mld zł
2. konsorcjum Mirbud (lider), Kobylarnia i Interbudmontaż – 1,457 mld zł
3. konsorcjum Budimex (lider) i Gülermak – 1,460 mld zł
4. konsorcjum PORR (lider) i PORR Bau – 1,473 mld zł
5. Stecol – 1,479 mld zł
6. Nurol – 1,679 mld zł
7. konsorcjum NDI (lider), NDI Sopot i DOGUS – 2,129 mld zł.
Via Carpatia z tunelami na Podkarpaciu
Aktualnie odbywają się przygotowania do rozpoczęcia drążenia tunelu w ciągu odcinka Rzeszów Południe–Babica drogi ekspresowej S19. Długi na 10,3 km fragment poprowadzony zostanie podziemnym obiektem o długosci 2,2 km. Do Polski części maszyny TBM, która wydrąży ten tunel, dotrą wodą i lądem.
Budowa drogi ekspresowej S19 w woj. podkarpackim
-
81,8 km – oddane do ruchu (odcinki: Lasy Janowskie–Rzeszów Południe)
-
42,2 km – w realizacji (w budowie: Rzeszów Południe–Babica, w systemie „projektuj i buduj”: Babica–Jawornik, Krosno–Miejsce Piastowe i Miejsce Piastowe–Dukla)
-
42,3 km – w przygotowaniu (na etapie przetargu: Jawornik–Lutcza, Lutcza–Domaradz, Domaradz–Krosno, Dukla–Barwinek i dobudowa drugiej jezdni Sokołów Małopolski Płn.–Jasionka).
Via Carpatia w Polsce
Cała droga ekspresowa S19 będzie mieć 570 km, połączy przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej z granicą ze Słowacją w Barwinku. Jest elementem międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który skomunikuje państwa bałtyckie z południem Europy. W Polsce Via Carpatia osiągnie ponad 700 km, biegnąc przez województwa podlaskie, mazowieckie, lubelskie i podkarpackie.
Przeczytaj także: Droga ekspresowa S19. W Hiszpanii trwa załadunek TBM [ZDJĘCIA, MAPA]
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.