Rozpoczął się kolejny etap robót w otwartym w 1867 r. tunelu kolejowym w Trzcińsku – poszerzanie obiektu. Drąży go innowacyjna maszyna TEM nazwana Katarzyną. Po zakończeniu prac pociągi będą mijać się w tunelu, co wcześniej nie było możliwe.
Pociąg w tunelu w Trzcińsku. Fot. Radosław Śledziński/PKP PLK
- Tunel kolejowy zostanie poszerzony z 8,3 do ponad 11 m
- Drąży go maszyna TEM o masie 120 m i długości 22 m
- Skuwa materiał skalny z prędkością 1 m/min
Nowoczesna Katarzyna z obudową dla pociągów
W pierwszym etapie tunel zabezpieczono i przygotowano tor dla pociągów, by prace zasadnicze realizować bez wstrzymywania ruchu (w trakcie tych robót wprowadzono zastępczą komunikację autubusową). Wykorzystywana jest w nich 120-tonowa maszyna TEM o długości 22 m. Z prędkością 1 m/min skuwa materiał skalny poszerzając obiekt, odprowadza urobek i natryskuje beton na ściany. Jej obudowa jest skonstruowana tak, by składy mogły kursować bez dodatkowych osłon. Maszynie nadano imię Katarzyna, nawiązujące do patronki kolejarzy św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
Obudowa maszyny TEM. Fot. Witold Szczotka/PKP PLK
Poszerzenie tunelu kolejowego w Trzcińsku
Zakres prac obejmuje odnowienie i wzmocnienie 300-metrowego tunelu położonego na linii kolejowej Wrocław–Jelenia Góra. Zostanie on też poszerzony z 8,3 m do ponad 11 m. Umożliwi to równoczesne przejazdy pociągów po obu torach. Aktualnie to niemożliwe, z powodu obowiązujących przepisów. Kamienną obudowę obiektu zastąpi mocniejsza żelbetowa. Dojdzie do remontu ścian oporowych i systemu odwodnienia. Pojawią się nowe tory i sieć trakcyjna. Składy nie będą już zwalniać w tunelu do 20 km/godz. Ich prędkość maksymalna wyniesie 120 km/godz.
Pociąg w tunelu w Trzcińsku. Fot. Radosław Śledziński/PKP PLK
Obiekt pod Górą Tunelową
Tunel trzciński znajduje się pod wzniesieniem Góry Tunelowej (440 m n.p.m.) na obszarze Wzgórz Dziwiszowskich oddalonych od Jeleniej Góry o kilkanaście kilometrów. To odcinek Janowice Wielkie–Wojanów linii kolejowej nr 274 Wrocław–Jelenia Góra. Przejeżdżają przez niego pociągi pasażerskie i składy obsługujące m.in. sudeckie kopalnie odkrywkowe.
Tunel w Trzcińsku. Fot. Witold Szczotka/PKP PLK
Po poszerzeniu tunelu zostaną zamontowane nowe tory i sieć trakcyjna. Przez kilka tygodni będzie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa.
Prace projektowe pochłonęły 1,3 mln zł, a na tunelową inwestycję PKP Polskich Linii Kolejowych przeznaczono 85 mln zł z budżetu państwa. Przebudowa ma się zakończyć w I kwartale 2024 r. Wykonawcą jest konsorcjum firm PORR S.A. i PORR GmbH & Co. KGaA.
Przeczytaj także: Kraków: można budować linię tramwajową z tunelem
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.