• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Eksplozje i wielkie maszyny: jak powstaje tunel pod alpejską przełęczą?

Opublikowano: 20.02.2020
Austria/Włochy , 20.02.2020

Zdjęcia przedstawiają Brenner Base Tunnel, który po wybudowaniu będzie najdłuższym tunelem kolejowym na świecie. Jego długość wyniesie 64 km; wybudowane odcinki zostaną połączone z istniejącymi tunelami kolejowym. Obiekt połączy miasta Innsbruck (Austria) i Fortezza (Włochy). Zostanie wykonany przy użyciu metody zmechanizowanej oraz metody drill&blast.

Łącznie, wraz z infrastrukturą dostępową i tunelami awaryjnymi, tunele (wszystkie nitki) osiągną długość 230 km – tyle kilometrów, ile jest pomiędzy Insbruckiem a Wenecją. Projekt finansowany jest na równi przez oba kraje, również z wykorzystaniem środków unijnych. Tunel stanowić będzie część korytarza transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) łączącej Skandynawię z Morzem Śródziemnym (na trasie całego korytarza nr 5 znajdzie się łącznie około 200 km tuneli).

Połączenie kolejowe pomiędzy Austrią i Włochami wyznaczone zostało na potrzeby ułatwienia ruchu tranzytowego pomiędzy tymi krajami oraz Niemcami; wybrano w tym celu najdogodniejszą trasę, prowadzącą przez niebezpieczną, szczególnie zimą, przełęcz Brenner, której najwyższy punkt znajduje się na wysokości 1371 m.

Obecnie najdłuższym tunelem kolejowym jest tunel św. Gottharda (57,1 km). Brenner Base Tunnel mają oddać do użytku w 2028 r.