• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Świnoujście – za kilka miesięcy otwarcie drogi z tunelem pod Świną

Opublikowano: 03.01.2023
polska , 03.01.2023

Mijają trzy lata od rozpoczęcia budowy komory startowej dla maszyny TBM, która wydrążyła tunel drogowy pod Świną łączący wyspy Wolin i Uznam. Po demontażu drążnica wiosną 2022 r. wróciła do Chin. Teraz pod ziemią powstaje droga.

W 2022 r. zakończyło się drążenie tunelu drogowego między wyspami Wolin i Uznam. Jednocześnie budowano drogi, rampy dojazdowe do obiektu, konstrukcje wewnętrzne i wyjścia ewakuacyjne.

TBM Wyspiarka wykonywała prace z maksymalną prędkością 6 cm/min, układała betonowe pierścienie obudowy i usuwała urobek. W efekcie powstała najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce licząca dokładnie 1483,8 m. Wraz z drogami dojazdowymi odcinek ma niemal 3,2 km.

Do budowy jezdni przygotowano prefabrykowaną konstrukcję. Sama produkcja elementów to kilka etapów, od czyszczenia form, przez montaż akcesoriów, po ułożenie betonu. Za pomocą suwnicy kosze zbrojeniowe wkładano do form i zalewano betonem. Podczas jego dojrzewania prefabrykaty poddawano obróbce cieplnej. Następnie, po rozformowaniu i ułożeniu na składowisku czekały na transport. W tunelu łączono je śrubami i uszczelniano specjalnym sznurem spełniającym wymagania przeciwpożarowe.

Płyta drogowa jest już ułożona i izolowana, prowadzone są prace przy dylatacjach. W komorach startowej i odbiorczej powstają kapy i chodniki, wkrótce rozpocznie się montaż izolacji i układanie warstw nawierzchni bitumicznej. Większość robót odbywa się w tunelu, poza nim prace drogowe są w dużym stopniu zrealizowane. Dalsze działania to układanie nawierzchni ścieżek pieszo-rowerowych po stronie wyspy Wolin, prace brukarskie i montaż oznakowania. Asfalt w tunelu zostanie wykonany w ciągu 30 dni. Te prace zaczną się w marcu.

Wyjścia ewakuacyjne są niemal gotowe, pozostały tylko prace wykończeniowe, jak stolarka oraz ślusarka i roboty instalacyjne.

Jednorurowy tunel drogowy będzie miał jezdnię z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 m każdy oraz pasy awaryjne po 2 m. Koszt inwestycji przekracza 900 mln zł, z czego 775,7 zł pokrywa dofinansowanie z Unii Europejskiej. Pozostałe środki pochodzą z budżetu Świnoujścia.

Zobacz także: Droga S7: odcinek, który GDDKiA otworzy w tym roku