Rejestracja
Darmowa rejestracja umożliwia personalizację portalu
Rejestracja
jeszcze kilka kliknięć i bedziesz mógł cieszyć się z dodatkowych, bezpłatnych funkcji portalu!
Jak powstaje obudowa tunelu drogi ekspresowej S19 pod Rzeszowem?
W kwietniu 2022 r. rozpoczęły się roboty budowlane na odcinku drogi ekspresowej S19 między Rzeszowem a Babicą (10 km). Powstanie tu tunel o długości 2,3 km. Elementy jego obudowy, tubingi, są produkowane w hali prefabrykacji bezpośrednio na placu budowy. Będzie ich około 22 tys.
Zakład prefabrykacji znajduje się w Lutoryżu (później będzie tam miejsce obsługi podróżnych). Jego budowa zajęła mniej niż sześć miesięcy.
Hala ma konstrukcję stalową z dachem dwuspadowym. Jej długość to 126,24 m, szerokość 43,90 m, a kubatura 50,20 tys. m3. Są w niej linia produkcyjna, cztery suwnice (największa o udźwigu 60 ton), węzeł betoniarski oraz instalacja do zasilania wytwornic pary wodnej (komora naparzania). Na placu składowym mieści się 550 pierścieni, każdy złożony z 10 tubingów.
Po wykonaniu pierścienia testowego, od marca uruchomiono produkcję tubingów. Cykl produkcji prefabrykatu od przygotowania formy do wykonania gotowego elementu trwa około 8–9 godz. wliczając w to czas dojrzewania betonu. Osiągnięcie takiego wyniku jest możliwe dzięki komorze naparzania, gdzie produkt znajduje się przez 6–8 godz. Dzienna wydajność to 50 segmentów, czyli pięć pierścieni wykonanych z około 270 m3 betonu (33 tzw. gruszki).
W dwunitkowym tunelu w Babicy zostanie zamontowanych ponad 2230 pierścieni, każdy złożony z 10 tubingów. Cała produkcja wymaga prawie 118 tys. m3 betonu. Masa segmentu to 14 ton, a cały pierścień waży 132 tony. Standardowo stosuje się beton C50/60, a przy przejściach poprzecznych wyższej klasy C60/75. Na 10 prefabrykatów potrzeba 53 m3.
Masa jednego pierścienia to 132 tony, a jednego segmentu – 14 ton. Pierścienie są standardowo wytwarzane z betonu C50/60, a przy przejściach poprzecznych z betonu wyższej klasy C60/75. Do wytworzenia jednego pierścienia składającego się z 10 prefabrykatów potrzeba 53m3.
Tunel zostanie wydrążony przez maszynę TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Zakończenie tych prac ma nastąpić w II połowie 2025 r. Budowa całej trasy pochłonie 2,23 mld zł. Ma być ona gotowa w połowie 2026 r.
Zobacz także: Zakopianka. Tunel otwarty, ale budowa nadal trwa. Co robią?
pokaż miniaturki wszystkich zdjęć ukryj miniaturki wszystkich zdjęć
-
Zakład prefabrykacji – suwnica, składowanie tubingów. Fot. GDDKiA
-
Składowanie zbrojenia do tubingów. Fot. GDDKiA
-
Tubing – zamontowane zbrojenie w formie. Fot. GDDKiA
-
Element obudowy w formie przygotowany do betonowania. Fot. GDDKiA
-
Świeżo zalany segment po zacieraniu. Fot. GDDKiA
-
Tubing dojrzewa w formie. Fot. GDDKiA
-
Montaż pierścienia z tubingów. Fot. GDDKiA
-
Montaż pierścienia z tubingów. Fot. GDDKiA
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.