ZAREJESTRUJ SIĘ, jeśli nie masz jeszcze konta
...a zyskasz dostęp do:
- wszystkich funkcjonalności serwisu
- bezpłatnych wydań on-line czasopisma "GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele"
- bezpłatnych wydań on-line czasopisma "Inżynieria Bezwykopowa"
Rejestracja
jeszcze kilka kliknięć i bedziesz mógł cieszyć się z dodatkowych, bezpłatnych funkcji portalu!
Wywiady
-
WywiadInżynieria po godzinach
Góry to wolność, przestrzeń i uwolnienie umysłu
O wspinaczkach górskich, wyprawach na europejskie szczyty, zagrożeniach dla alpinistów i przeżyciach podczas wypraw mówi dla kwartalnika Inżynieria Bezwykopowa Jarosław Kubica, wiceprezes zarządu w firmie Inter Global sp. z o.o.O wspinaczkach górskich, wyprawach na europejskie szczyty, zagrożeniach dla alpinistów i przeżyciach podczas wypraw mówi dla ...Jarosław KubicaOpublikowano: 16-05-2025 -
Inżynieria po godzinach
Góry to wolność, przestrzeń i uwolnienie umysłu
O wspinaczkach górskich, wyprawach na europejskie szczyty, zagrożeniach dla alpinistów i przeżyciach podczas wypraw mówi dla kwartalnika Inżynieria Bezwykopowa Jarosław Kubica, wiceprezes zarządu w firmie Inter Global sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadWod-Kan
Przyszłość odpowiedzialnej firmy zaczyna się dziś
Ile każdego dnia poznański Aquanet musi wyprodukować wody i odprowadzić ścieków? Jakie bezwykopowe metody najczęściej stosuje do renowacji i budowy sieci? Jaki ma plan inwestycyjny na ten rok? O te i wiele innych rzeczy zapytaliśmy dra hab. Pawła Chudzińskiego, prezesa zarządu Aquanet S.A.Ile każdego dnia poznański Aquanet musi wyprodukować wody i odprowadzić ścieków? Jakie bezwykopowe metody najczęściej stosuje do ...Paweł ChudzińskiOpublikowano: 16-05-2025- TAGI:
- Aquanet
-
Wod-Kan
Przyszłość odpowiedzialnej firmy zaczyna się dziś
Ile każdego dnia poznański Aquanet musi wyprodukować wody i odprowadzić ścieków? Jakie bezwykopowe metody najczęściej stosuje do renowacji i budowy sieci? Jaki ma plan inwestycyjny na ten rok? O te i wiele innych rzeczy zapytaliśmy dra hab. Pawła Chudzińskiego, prezesa zarządu Aquanet S.A.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
W naszej branży trudno o balans, między pracą a życiem
W jakim kierunku w najbliższych latach pójdzie rozwój maszyn i urządzeń? W którym segmencie należy spodziewać się inwestycji? Czy młodzi ludzie garną się do pracy w branży bezwykopowej? O to oraz inne rzeczy zapytaliśmy dr. hab. inż. Jana Ziaję, profesora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który wziął udział w II Konferencji Bezwykopowa BudowaW jakim kierunku w najbliższych latach pójdzie rozwój maszyn i urządzeń? W którym segmencie należy ...Jan ZiajaOpublikowano: 16-05-2025- TAGI:
- AGH
-
Inż. Bezwykopowa
W naszej branży trudno o balans, między pracą a życiem
W jakim kierunku w najbliższych latach pójdzie rozwój maszyn i urządzeń? W którym segmencie należy spodziewać się inwestycji? Czy młodzi ludzie garną się do pracy w branży bezwykopowej? O to oraz inne rzeczy zapytaliśmy dr. hab. inż. Jana Ziaję, profesora Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który wziął udział w II Konferencji Bezwykopowa Budowa
Wywiad
-
WywiadGeoinżynieria
Technika napędza świat Rola uczelni w XXI wieku
W tym roku Politechnika Krakowska obchodzi 80 lat istnienia. O tym, co zaplanowano w ramach obchodów jubileuszu, jak również o przyszłości systemu edukacji, roli uczelni w życiu miasta i kraju czy potrzebie budowy metra w Krakowie rozmawiamy z rektorem Politechniki Krakowskiej, prof. dr. hab. Andrzejem Szaratą.W tym roku Politechnika Krakowska obchodzi 80 lat istnienia. O tym, co zaplanowano w ramach obchodów jubileuszu, jak również o ...Andrzej SzarataOpublikowano: 04-04-2025 -
Geoinżynieria
Technika napędza świat Rola uczelni w XXI wieku
W tym roku Politechnika Krakowska obchodzi 80 lat istnienia. O tym, co zaplanowano w ramach obchodów jubileuszu, jak również o przyszłości systemu edukacji, roli uczelni w życiu miasta i kraju czy potrzebie budowy metra w Krakowie rozmawiamy z rektorem Politechniki Krakowskiej, prof. dr. hab. Andrzejem Szaratą.
Wywiad
-
WywiadInżynieria po godzinach
Pasje to doświadczenie prawdziwości życia i zachwyt nad światem
O nalewkach smakowych oraz leczniczych, ziołach, ziołolecznictwie i fotografii przyrodniczej mówi dla kwartalnika Inżynieria Bezwykopowa Sławomir Kapica, Development Manager w ELSE Technical and Research Service Co. Ltd.O nalewkach smakowych oraz leczniczych, ziołach, ziołolecznictwie i fotografii przyrodniczej mówi dla kwartalnika Inżynieria Bezwykopowa Sławomir ...Wojciech KwintaOpublikowano: 10-03-2025 -
Inżynieria po godzinach
Pasje to doświadczenie prawdziwości życia i zachwyt nad światem
O nalewkach smakowych oraz leczniczych, ziołach, ziołolecznictwie i fotografii przyrodniczej mówi dla kwartalnika Inżynieria Bezwykopowa Sławomir Kapica, Development Manager w ELSE Technical and Research Service Co. Ltd.
Wywiad
-
WywiadWod-Kan
ZWiK w Szczecinie: przed nami nowe inwestycje
O roli Zakładu Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. (ZWiK Szczecin) dla miasta, zmaganiach z pandemią, inwestycjach, problemach taryfowych, współpracy z firmami i dialogu ze społeczeństwem mówi dla kwartalnika Inżynieria Bezwykopowa Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, Prezes spółki.O roli Zakładu Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. (ZWiK Szczecin) dla miasta, zmaganiach z pandemią, inwestycjach, ...Patrycja Wolińska-BartkiewiczOpublikowano: 10-03-2025- TAGI:
- ZWiK Szczecin
-
Wod-Kan
ZWiK w Szczecinie: przed nami nowe inwestycje
O roli Zakładu Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. (ZWiK Szczecin) dla miasta, zmaganiach z pandemią, inwestycjach, problemach taryfowych, współpracy z firmami i dialogu ze społeczeństwem mówi dla kwartalnika Inżynieria Bezwykopowa Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, Prezes spółki.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Stanisławie Szczekarewiczu, Prezesie Zarządu GSG Industria sp. z o.o.Stanisławie Szczekarewiczu, Prezesie Zarządu GSG Industria sp. z o.o.Stanisław SzczekarewiczOpublikowano: 10-03-2025- TAGI:
- GSG Industria
-
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Stanisławie Szczekarewiczu, Prezesie Zarządu GSG Industria sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadTunele
Jak bardzo polskie budownictwo tunelowe zmieniło się w ostatnich latach?
Czy to dobrze, że prawo geologiczne i górnicze stało się nadrzędnym przy drążeniu tuneli w Polsce? Nad czym eksperci ze świata nauki pracowali podczas przygotowań do drążenia tunelu w warunkach zagrożenia metanowego? O to wszystko, i nie tylko, podczas III Kongresu Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne, zapytaliśmy prof. dr. hab. inż. Marka Całę z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.Czy to dobrze, że prawo geologiczne i górnicze stało się nadrzędnym przy drążeniu tuneli w Polsce? Nad ...Łukasz MadejOpublikowano: 19-12-2024- TAGI:
- Tunele
-
Tunele
Jak bardzo polskie budownictwo tunelowe zmieniło się w ostatnich latach?
Czy to dobrze, że prawo geologiczne i górnicze stało się nadrzędnym przy drążeniu tuneli w Polsce? Nad czym eksperci ze świata nauki pracowali podczas przygotowań do drążenia tunelu w warunkach zagrożenia metanowego? O to wszystko, i nie tylko, podczas III Kongresu Geoinżynieria i Budownictwo Podziemne, zapytaliśmy prof. dr. hab. inż. Marka Całę z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Wywiad
-
WywiadGeoinżynieria
Zadbaj o bezpieczeństwo Twojej inwestycji
Jakie na rynku funkcjonują ubezpieczenia kontraktów budowlano-montażowych? Od czego zależy zakres ochrony? Jakie zdarzenia na budowach nie podlegają ubezpieczeniu? O tym wszystkim rozmawiamy z Krzysztofem Grelewiczem, dyrektorem ds. ubezpieczeń majątkowych i technicznych w ERGO Hestii.Jakie na rynku funkcjonują ubezpieczenia kontraktów budowlano-montażowych? Od czego zależy zakres ochrony? Jakie zdarzenia na budowach nie podlegają ...Krzysztof GrelewiczOpublikowano: 19-12-2024- TAGI:
- ergo hestia
-
Geoinżynieria
Zadbaj o bezpieczeństwo Twojej inwestycji
Jakie na rynku funkcjonują ubezpieczenia kontraktów budowlano-montażowych? Od czego zależy zakres ochrony? Jakie zdarzenia na budowach nie podlegają ubezpieczeniu? O tym wszystkim rozmawiamy z Krzysztofem Grelewiczem, dyrektorem ds. ubezpieczeń majątkowych i technicznych w ERGO Hestii.
Wywiad
-
WywiadGeoinżynieria
Znajdź pracę, którą lubisz, a nie przepracujesz ani jednego dnia
O bogatej działalności organizacyjnej, zdobywaniu wiedzy, wyzwaniach branż drogowej, mostowej i tunelowej, wyzwaniach w dobie zmian klimatu i pasji do pracy mówi w rozmowie z kwartalnikiem GDMT prof. dr hab. inż. Adam Wysokowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Przewodniczący Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej.O bogatej działalności organizacyjnej, zdobywaniu wiedzy, wyzwaniach branż drogowej, mostowej i tunelowej, wyzwaniach w dobie zmian klimatu i pasji ...Wojciech KwintaOpublikowano: 19-12-2024 -
Geoinżynieria
Znajdź pracę, którą lubisz, a nie przepracujesz ani jednego dnia
O bogatej działalności organizacyjnej, zdobywaniu wiedzy, wyzwaniach branż drogowej, mostowej i tunelowej, wyzwaniach w dobie zmian klimatu i pasji do pracy mówi w rozmowie z kwartalnikiem GDMT prof. dr hab. inż. Adam Wysokowski z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Przewodniczący Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
W strzelectwie ważna jest jak najwyższa skuteczność
O strzelectwie sportowym, zawodach, różnorodności tej dyscypliny, szkoleniach, bezpieczeństwie i rosnącym zainteresowaniu bronią oraz strzelaniem mówi dla kwartalnika Inżynieria Bezwykopowa Dariusz Siedlec, prezes zarządu spółki Newflow.O strzelectwie sportowym, zawodach, różnorodności tej dyscypliny, szkoleniach, bezpieczeństwie i rosnącym zainteresowaniu bronią oraz strzelaniem mówi ...Dariusz SiedlecOpublikowano: 11-12-2024 -
Inż. Bezwykopowa
W strzelectwie ważna jest jak najwyższa skuteczność
O strzelectwie sportowym, zawodach, różnorodności tej dyscypliny, szkoleniach, bezpieczeństwie i rosnącym zainteresowaniu bronią oraz strzelaniem mówi dla kwartalnika Inżynieria Bezwykopowa Dariusz Siedlec, prezes zarządu spółki Newflow.
Wywiad
-
WywiadWod-Kan
Nie czekaliśmy ani minuty. Stanęliśmy na wysokości zadania
We wrześniu Wrocław przygotowywał się na nadejście wielkiej wody. Kluczową rolę do spełnienia mieli wrocławscy wodociągowcy, którzy nie tylko musieli zadbać o infrastrukturę własnej spółki, ale stanowić także wsparcie dla mieszkańców. Jak długo trwały działania kryzysowe? Jakie zanotowano straty? Co w tych dniach było najtrudniejsze? O tym wszystkim rozmawiamy z Witoldem Ziomkiem, prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.We wrześniu Wrocław przygotowywał się na nadejście wielkiej wody. Kluczową rolę do spełnienia mieli wrocławscy wodocią...Witold ZiomekOpublikowano: 11-12-2024 -
Wod-Kan
Nie czekaliśmy ani minuty. Stanęliśmy na wysokości zadania
We wrześniu Wrocław przygotowywał się na nadejście wielkiej wody. Kluczową rolę do spełnienia mieli wrocławscy wodociągowcy, którzy nie tylko musieli zadbać o infrastrukturę własnej spółki, ale stanowić także wsparcie dla mieszkańców. Jak długo trwały działania kryzysowe? Jakie zanotowano straty? Co w tych dniach było najtrudniejsze? O tym wszystkim rozmawiamy z Witoldem Ziomkiem, prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Rolandzie Kośce, Głównym Inżynierze w Pionie Inwestycji Gaz-System S.A.Rolandzie Kośce, Głównym Inżynierze w Pionie Inwestycji Gaz-System S.A.Roland KośkaOpublikowano: 11-12-2024- TAGI:
- GAZ-SYSTEM
-
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Rolandzie Kośce, Głównym Inżynierze w Pionie Inwestycji Gaz-System S.A.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Mam nadzieję na kolejne, rekordowe karpie
O tajnikach wędkarstwa karpiowego, rekordowych połowach i zasadzie no kill rozmawiamy z Krzysztofem Lisikiem, wiceprezesem zarządu spółki In_liner.O tajnikach wędkarstwa karpiowego, rekordowych połowach i zasadzie no kill rozmawiamy z Krzysztofem Lisikiem, wiceprezesem zarządu spółki ...Wojciech HarpulaOpublikowano: 28-10-2024 -
Inż. Bezwykopowa
Mam nadzieję na kolejne, rekordowe karpie
O tajnikach wędkarstwa karpiowego, rekordowych połowach i zasadzie no kill rozmawiamy z Krzysztofem Lisikiem, wiceprezesem zarządu spółki In_liner.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Wodór to jeszcze odległa przyszłość, ale przygotowywać trzeba się już
O transformacji energetycznej i wodorowej przyszłości z perspektywy operatora gazociągów przesyłowych GAZ-SYSTEM rozmawiamy z Agnieszką Ozgą, Dyrektor Pionu Transformacji Energetycznej.O transformacji energetycznej i wodorowej przyszłości z perspektywy operatora gazociągów przesyłowych GAZ-SYSTEM rozmawiamy z Agnieszką Ozgą, ...Agnieszka OzgaOpublikowano: 28-10-2024- TAGI:
- GAZ-SYSTEM
- Wodór
-
Inż. Bezwykopowa
Wodór to jeszcze odległa przyszłość, ale przygotowywać trzeba się już
O transformacji energetycznej i wodorowej przyszłości z perspektywy operatora gazociągów przesyłowych GAZ-SYSTEM rozmawiamy z Agnieszką Ozgą, Dyrektor Pionu Transformacji Energetycznej.
Wywiad
-
WywiadWod-Kan
W małym mieście sieć też może być na światowym poziomie
O 25 latach funkcjonowania spółki, największych wyzwaniach, stosowaniu metod bezwykopowych, podjęciu się działań z zakresu gospodarowania wodami opadowymi i planach na przyszłość rozmawiamy z dyrektorem Kajetanem Pawłem Specjalskim, który od samego początku kieruje Wodociągiem MareckimO 25 latach funkcjonowania spółki, największych wyzwaniach, stosowaniu metod bezwykopowych, podjęciu się działań z zakresu gospodarowania wodami opadowymi ...Kajetan Paweł SpecjalskiOpublikowano: 28-10-2024- TAGI:
- Wodociąg Marecki
-
Wod-Kan
W małym mieście sieć też może być na światowym poziomie
O 25 latach funkcjonowania spółki, największych wyzwaniach, stosowaniu metod bezwykopowych, podjęciu się działań z zakresu gospodarowania wodami opadowymi i planach na przyszłość rozmawiamy z dyrektorem Kajetanem Pawłem Specjalskim, który od samego początku kieruje Wodociągiem Mareckim
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Marcinie Firkowskim, Menedżerze ds. Rozwoju Biznesu w firmie Horizontal Drilling International - HDIMarcinie Firkowskim, Menedżerze ds. Rozwoju Biznesu w firmie Horizontal Drilling International - HDIMarcin FirkowskiOpublikowano: 28-10-2024- TAGI:
- HDI
-
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Marcinie Firkowskim, Menedżerze ds. Rozwoju Biznesu w firmie Horizontal Drilling International - HDI
Wywiad
-
WywiadTunele
Budujemy w nieprzewidywalnym podłożu, więc mamy co robić
O różnicach w pracy na szczeblu samorządowym i centralnym, codziennych wyzwaniach i planach na przyszłość oraz o budowie tuneli w trudnych warunkach, rozmawiamy z Markiem Ustrobińskim, który w kwietniu tego roku został nowym dyrektorem rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.O różnicach w pracy na szczeblu samorządowym i centralnym, codziennych wyzwaniach i planach na przyszłość oraz o budowie ...Łukasz MadejOpublikowano: 26-06-2024 -
Tunele
Budujemy w nieprzewidywalnym podłożu, więc mamy co robić
O różnicach w pracy na szczeblu samorządowym i centralnym, codziennych wyzwaniach i planach na przyszłość oraz o budowie tuneli w trudnych warunkach, rozmawiamy z Markiem Ustrobińskim, który w kwietniu tego roku został nowym dyrektorem rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Przesuwać granicę możliwości
O sportowej pasji, tajnikach treningu i wymagających biegach z przeszkodami rozmawiamy z Krzysztofem Gąszczem z firmy CETCO Poland.O sportowej pasji, tajnikach treningu i wymagających biegach z przeszkodami rozmawiamy z Krzysztofem Gąszczem z firmy CETCO Poland.Krzysztof GąszczOpublikowano: 24-05-2024 -
Inż. Bezwykopowa
Przesuwać granicę możliwości
O sportowej pasji, tajnikach treningu i wymagających biegach z przeszkodami rozmawiamy z Krzysztofem Gąszczem z firmy CETCO Poland.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Jesteśmy pełni pomysłów i wykorzystujemy doświadczenie realizacyjne
O rozwoju firmy, największych wyzwaniach i planach na przyszłość rozmawiamy z Łukaszem Rybackim – prezesem zarządu spółki Terlan, która w tym roku obchodzi 20. rocznicę powstaniaO rozwoju firmy, największych wyzwaniach i planach na przyszłość rozmawiamy z Łukaszem Rybackim – prezesem zarządu spółki Terlan, ...Wojciech HarpulaOpublikowano: 24-05-2024- TAGI:
- Terlan
-
Inż. Bezwykopowa
Jesteśmy pełni pomysłów i wykorzystujemy doświadczenie realizacyjne
O rozwoju firmy, największych wyzwaniach i planach na przyszłość rozmawiamy z Łukaszem Rybackim – prezesem zarządu spółki Terlan, która w tym roku obchodzi 20. rocznicę powstania
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Zawsze gramy zespołowo i jesteśmy otwarci na nowoczesne technologie
O rozwoju technicznym, początkach stosowania technologii bezwykopowej i największych wyzwaniach rozmawiamy ze Stanisławem Drzewieckim, prezesem spółki Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy, z którą związany jest od niemal 30 lat.O rozwoju technicznym, początkach stosowania technologii bezwykopowej i największych wyzwaniach rozmawiamy ze Stanisławem Drzewieckim, prezesem spółki Miejskie ...Łukasz MadejOpublikowano: 24-05-2024- TAGI:
- MPWiK Bydgoszcz
-
Inż. Bezwykopowa
Zawsze gramy zespołowo i jesteśmy otwarci na nowoczesne technologie
O rozwoju technicznym, początkach stosowania technologii bezwykopowej i największych wyzwaniach rozmawiamy ze Stanisławem Drzewieckim, prezesem spółki Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy, z którą związany jest od niemal 30 lat.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Jarosławie KubicyJarosławie KubicyJarosław KubicaOpublikowano: 24-05-2024- TAGI:
- inter global
-
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Jarosławie Kubicy
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Antarktyda jest nieporównywalna z jakimkolwiek innym miejscem na Ziemi
O pasji żeglarskiej, realiach morskich rejsów i wyprawie na Antarktydę rozmawiamy z Jackiem Jaworskim, prezesem zarządu firmy Hekobentonity sp. z o.o.O pasji żeglarskiej, realiach morskich rejsów i wyprawie na Antarktydę rozmawiamy z Jackiem Jaworskim, prezesem zarządu firmy Hekobentonity sp. ...Wojciech HarpulaOpublikowano: 01-03-2024 -
Inż. Bezwykopowa
Antarktyda jest nieporównywalna z jakimkolwiek innym miejscem na Ziemi
O pasji żeglarskiej, realiach morskich rejsów i wyprawie na Antarktydę rozmawiamy z Jackiem Jaworskim, prezesem zarządu firmy Hekobentonity sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Realizacja przy użyciu maszyny TRACTO
Wykonawca robót budowlanych JAMAT z Brzezia specjalizuje się w budownictwie bezwykopowym, a dokładniej w poziomych przewiertach kierunkowych. Założona w 2011 roku firma rodzinna stale się rozwija, zyskując reputację wykwalifikowanego i niezawodnego wykonawcy w zakresie instalacji projektów infrastruktury energetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej. Obecnie 17 wykwalifikowanych pracowników realizuje projekty instalacji rurowych na terenie całej Polski. Aby dalej rozwijać swoją działalność, firma JAMAT zakupiła niedawno GRUNDODRILL 28Nplus od niemieckiego producenta TRACTO. To 280 kN urządzenie do HDD jest największym jak dotąd we flocie firmy. O historii firmy, powodach zakupu 28N, zrealizowanych projektach przy jej użyciu oraz o działalności bezwykopowej rozmawiamy z dyrektorem JAMAT Mateuszem Jastrzębskim.Wykonawca robót budowlanych JAMAT z Brzezia specjalizuje się w budownictwie bezwykopowym, a dokładniej w poziomych przewiertach kierunkowych. Założ...Mateusz JastrzębskiOpublikowano: 01-03-2024 -
Inż. Bezwykopowa
Realizacja przy użyciu maszyny TRACTO
Wykonawca robót budowlanych JAMAT z Brzezia specjalizuje się w budownictwie bezwykopowym, a dokładniej w poziomych przewiertach kierunkowych. Założona w 2011 roku firma rodzinna stale się rozwija, zyskując reputację wykwalifikowanego i niezawodnego wykonawcy w zakresie instalacji projektów infrastruktury energetycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej i gazowej. Obecnie 17 wykwalifikowanych pracowników realizuje projekty instalacji rurowych na terenie całej Polski. Aby dalej rozwijać swoją działalność, firma JAMAT zakupiła niedawno GRUNDODRILL 28Nplus od niemieckiego producenta TRACTO. To 280 kN urządzenie do HDD jest największym jak dotąd we flocie firmy. O historii firmy, powodach zakupu 28N, zrealizowanych projektach przy jej użyciu oraz o działalności bezwykopowej rozmawiamy z dyrektorem JAMAT Mateuszem Jastrzębskim.
Wywiad
-
WywiadWod-Kan
Znów chcielibyśmy napędzać lokalną gospodarkę
O najważniejszych wyzwaniach, przed jakimi przedsiębiorstwo stanęło w ostatnich latach, problemach wynikających z braku zatwierdzenia nowych taryf i potrzebie funkcjonowania regulatora cen za usługi wodno-kanalizacyjne rozmawiamy z Beatą Wiśniewską, prezes Wodociągów Białostockich Sp. z o.o.O najważniejszych wyzwaniach, przed jakimi przedsiębiorstwo stanęło w ostatnich latach, problemach wynikających z braku zatwierdzenia nowych taryf ...Beata WiśniewskaOpublikowano: 01-03-2024 -
Wod-Kan
Znów chcielibyśmy napędzać lokalną gospodarkę
O najważniejszych wyzwaniach, przed jakimi przedsiębiorstwo stanęło w ostatnich latach, problemach wynikających z braku zatwierdzenia nowych taryf i potrzebie funkcjonowania regulatora cen za usługi wodno-kanalizacyjne rozmawiamy z Beatą Wiśniewską, prezes Wodociągów Białostockich Sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Robercie KostolanymRobercie KostolanymRobert KostolanyOpublikowano: 01-03-2024 -
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Robercie Kostolanym
Wywiad
-
WywiadGeoinżynieria
Można się po nas spodziewać wszystkiego!
Na temat sytuacji na rynku budowlanym, działaniach firmy, geotechnicznych wyzwaniach roku bieżącego i planach na kolejne lata rozmawiamy z Hubertem Tomczakiem, Dyrektorem Zarządzającym Soletenche Polska.Na temat sytuacji na rynku budowlanym, działaniach firmy, geotechnicznych wyzwaniach roku bieżącego i planach na kolejne lata rozmawiamy z ...Wojciech HarpulaOpublikowano: 21-12-2023 -
Geoinżynieria
Można się po nas spodziewać wszystkiego!
Na temat sytuacji na rynku budowlanym, działaniach firmy, geotechnicznych wyzwaniach roku bieżącego i planach na kolejne lata rozmawiamy z Hubertem Tomczakiem, Dyrektorem Zarządzającym Soletenche Polska.
Wywiad
-
WywiadGeoinżynieria
Mocno pracujemy, aby być o krok przed konkurencją
O problemach dotykających branżę budowlaną, największych tegorocznych inwestycjach, innowacjach w geotechnice oraz planach firmy na 2024 rok rozmawiamy z Małgorzatą Bednarską oraz Arturem Gaszewskim, członkami zarządu Keller Polska.O problemach dotykających branżę budowlaną, największych tegorocznych inwestycjach, innowacjach w geotechnice oraz planach firmy na 2024 rok rozmawiamy z Mał...Małgorzata BednarskaOpublikowano: 21-12-2023 -
Geoinżynieria
Mocno pracujemy, aby być o krok przed konkurencją
O problemach dotykających branżę budowlaną, największych tegorocznych inwestycjach, innowacjach w geotechnice oraz planach firmy na 2024 rok rozmawiamy z Małgorzatą Bednarską oraz Arturem Gaszewskim, członkami zarządu Keller Polska.
Wywiad
-
WywiadGeoinżynieria
Ubezpieczenie grupowe to świetny benefit
Rozmowa z Moniką Kulińską z zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Allianz Życie Polska S.A., odpowiedzialną za Pion Sprzedaży.Rozmowa z Moniką Kulińską z zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Allianz Życie Polska S.A., odpowiedzialną za Pion Sprzedaży.Monika KulińskaOpublikowano: 21-12-2023 -
Geoinżynieria
Ubezpieczenie grupowe to świetny benefit
Rozmowa z Moniką Kulińską z zarządu Towarzystwa Ubezpieczeń Allianz Życie Polska S.A., odpowiedzialną za Pion Sprzedaży.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Jak będzie smakowało wino dojrzewające w betonie?
O niezwykłej pasji winiarskiej rozmawiamy z Marcinem Cwielongiem, prezesem zarządu Haba Beton Johann Bartlechner sp. z o.o. i współwłaścicielem Winnicy Rodzinnej Cwielong-Olszewski.O niezwykłej pasji winiarskiej rozmawiamy z Marcinem Cwielongiem, prezesem zarządu Haba Beton Johann Bartlechner sp. z o.o. i ...Wojciech HarpulaOpublikowano: 18-12-2023 -
Inż. Bezwykopowa
Jak będzie smakowało wino dojrzewające w betonie?
O niezwykłej pasji winiarskiej rozmawiamy z Marcinem Cwielongiem, prezesem zarządu Haba Beton Johann Bartlechner sp. z o.o. i współwłaścicielem Winnicy Rodzinnej Cwielong-Olszewski.
Wywiad
-
WywiadsponsorowaneEnergetyka
W stronę zrównoważonej przyszłości: rozmowa z Prof. Ireneuszem Solińskim o odnawialnych źródłach energii
W dzisiejszym świecie, gdzie kwestie zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju stają się coraz bardziej palące, rola odnawialnych źródeł energii w kształtowaniu przyszłości energetycznej naszej planety jest nie do przecenienia. Z ogromną przyjemnością przeprowadziliśmy wywiad z Prof. dr hab. inż. Ireneuszem Solińskim, wybitnym ekspertem w dziedzinie OZE i efektywności energetycznej. Z ponad 30-letnim doświadczeniem w sektorze OZE, Profesor Soliński dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat aktualnych wyzwań, innowacji oraz przyszłości zrównoważonej energetyki w Polsce i na świecie.W dzisiejszym świecie, gdzie kwestie zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju stają się coraz bardziej palące, rola odnawialnych źró...Opublikowano: 18-12-2023 -
Energetyka
W stronę zrównoważonej przyszłości: rozmowa z Prof. Ireneuszem Solińskim o odnawialnych źródłach energii
W dzisiejszym świecie, gdzie kwestie zmian klimatycznych i zrównoważonego rozwoju stają się coraz bardziej palące, rola odnawialnych źródeł energii w kształtowaniu przyszłości energetycznej naszej planety jest nie do przecenienia. Z ogromną przyjemnością przeprowadziliśmy wywiad z Prof. dr hab. inż. Ireneuszem Solińskim, wybitnym ekspertem w dziedzinie OZE i efektywności energetycznej. Z ponad 30-letnim doświadczeniem w sektorze OZE, Profesor Soliński dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat aktualnych wyzwań, innowacji oraz przyszłości zrównoważonej energetyki w Polsce i na świecie.
Wywiad
-
WywiadWod-Kan
PWiK w Jarocinie sięga po innowacyjne rozwiązania
O największej inwestycji, budowie Zakładu Odzysku Surowców, gospodarowaniu wodami opadowymi i roztopowymi, inwestycjach i planach na przyszłość mówi Marcin Jantas, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji spółka z o.o. w Jarocinie.O największej inwestycji, budowie Zakładu Odzysku Surowców, gospodarowaniu wodami opadowymi i roztopowymi, inwestycjach i planach na przyszłość ...Marcin JantasOpublikowano: 18-12-2023 -
Wod-Kan
PWiK w Jarocinie sięga po innowacyjne rozwiązania
O największej inwestycji, budowie Zakładu Odzysku Surowców, gospodarowaniu wodami opadowymi i roztopowymi, inwestycjach i planach na przyszłość mówi Marcin Jantas, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji spółka z o.o. w Jarocinie.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
dr inż. Beacie Nienartowiczdr inż. Beacie NienartowiczBeata NienartowiczOpublikowano: 18-12-2023 -
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
dr inż. Beacie Nienartowicz
Wywiad
-
WywiadDrogi
Rada Ekspertów. Czy kontynuować jej prace?
O historii, działaniach i w ogóle potrzebie funkcjonowania Rady Ekspertów rozmawiamy z przedstawicielami Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców, prezesem Tomaszem Latawcem, dyrektor zarządzającą Tamarą Małasiewicz oraz inżynierem konsultantem Michałem Skorupskim.O historii, działaniach i w ogóle potrzebie funkcjonowania Rady Ekspertów rozmawiamy z przedstawicielami Stowarzyszenia Inżynierów Doradcó...Paweł KośmiderOpublikowano: 05-12-2023 -
Drogi
Rada Ekspertów. Czy kontynuować jej prace?
O historii, działaniach i w ogóle potrzebie funkcjonowania Rady Ekspertów rozmawiamy z przedstawicielami Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców, prezesem Tomaszem Latawcem, dyrektor zarządzającą Tamarą Małasiewicz oraz inżynierem konsultantem Michałem Skorupskim.
Wywiad
-
WywiadPrawo i Zarządzanie
Fakty i mity o arbitrażu
O wadach i zaletach arbitrażu jako sposobu rozstrzygania skomplikowanych technicznie sporów w szeroko rozumianej branży budowlanej rozmawiamy z dr. Maciejem Durbasem i Angeliką Ziarko z Kancelarii Kubas Kos Gałkowski.O wadach i zaletach arbitrażu jako sposobu rozstrzygania skomplikowanych technicznie sporów w szeroko rozumianej branży budowlanej rozmawiamy z ...Angelika ZiarkoOpublikowano: 10-10-2023 -
Prawo i Zarządzanie
Fakty i mity o arbitrażu
O wadach i zaletach arbitrażu jako sposobu rozstrzygania skomplikowanych technicznie sporów w szeroko rozumianej branży budowlanej rozmawiamy z dr. Maciejem Durbasem i Angeliką Ziarko z Kancelarii Kubas Kos Gałkowski.
Wywiad
-
WywiadWod-Kan
Do przodu mimo trudności
O historii i rozwoju sieci wod-kan, inwestycjach, jakości wody oraz bolączkach przedsiębiorstwa związanych z sytuacją rynkową i regulacjami Wód Polskich mówi Dawid Borkowski, prezes spółki Wodociągi KościańskieO historii i rozwoju sieci wod-kan, inwestycjach, jakości wody oraz bolączkach przedsiębiorstwa związanych z sytuacją rynkową i ...Dawid BorkowskiOpublikowano: 10-10-2023 -
Wod-Kan
Do przodu mimo trudności
O historii i rozwoju sieci wod-kan, inwestycjach, jakości wody oraz bolączkach przedsiębiorstwa związanych z sytuacją rynkową i regulacjami Wód Polskich mówi Dawid Borkowski, prezes spółki Wodociągi Kościańskie
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
inż. Damianie Sobczaku, specjaliście ds. budowy przepustów i mechatronikiinż. Damianie Sobczaku, specjaliście ds. budowy przepustów i mechatronikiDamian SobczakOpublikowano: 10-10-2023- TAGI:
- nodigmarket24
-
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
inż. Damianie Sobczaku, specjaliście ds. budowy przepustów i mechatroniki
Wywiad
-
WywiadTunele
Barbara Michalska, zastępca prezydenta Świnoujścia: w Polsce potrafimy budować tunele
O wyzwaniach związanych z budową tunelu pod Świną, szczegółach inwestycji i jej wpływie na funkcjonowanie Świnoujścia rozmawiamy z Barbarą Michalską, I zastępcą prezydenta miastaO wyzwaniach związanych z budową tunelu pod Świną, szczegółach inwestycji i jej wpływie na funkcjonowanie Świnoujścia rozmawiamy ...Wojciech HarpulaOpublikowano: 06-10-2023 -
Tunele
Barbara Michalska, zastępca prezydenta Świnoujścia: w Polsce potrafimy budować tunele
O wyzwaniach związanych z budową tunelu pod Świną, szczegółach inwestycji i jej wpływie na funkcjonowanie Świnoujścia rozmawiamy z Barbarą Michalską, I zastępcą prezydenta miasta
Wywiad
-
WywiadTunele
Perspektywy rozwoju podziemnej zabudowy w Polsce są obiecujące
O zmianie podejścia w stosunku do inwestycji podziemnych, najważniejszych inwestycjach w tym zakresie oraz możliwościach rozwoju budownictwa tunelowego rozmawiamy z prof. dr hab. Anną Siemińską-Lewandowską, cenionym naukowcem z Politechniki WarszawskiejO zmianie podejścia w stosunku do inwestycji podziemnych, najważniejszych inwestycjach w tym zakresie oraz możliwościach rozwoju budownictwa ...Wojciech HarpulaOpublikowano: 06-10-2023 -
Tunele
Perspektywy rozwoju podziemnej zabudowy w Polsce są obiecujące
O zmianie podejścia w stosunku do inwestycji podziemnych, najważniejszych inwestycjach w tym zakresie oraz możliwościach rozwoju budownictwa tunelowego rozmawiamy z prof. dr hab. Anną Siemińską-Lewandowską, cenionym naukowcem z Politechniki Warszawskiej
Wywiad
-
WywiadGeoinżynieria
Morskie farmy wiatrowe
O funkcjonowaniu i perspektywach rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz olbrzymiej szansie, która stoi przed naszym przemysłem, rozmawiamy z Jakubem Budzyńskim, wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki WiatrowejO funkcjonowaniu i perspektywach rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz olbrzymiej szansie, która stoi przed naszym przemysłem, ...Jakub BudzyńskiOpublikowano: 14-07-2023 -
Geoinżynieria
Morskie farmy wiatrowe
O funkcjonowaniu i perspektywach rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz olbrzymiej szansie, która stoi przed naszym przemysłem, rozmawiamy z Jakubem Budzyńskim, wiceprezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej
Wywiad
-
WywiadGeoinżynieria
Współpraca kluczem do sukcesu
O 20 latach działalności Polskiego Zrzeszenia Wykonawców Fundamentów Specjalnych, problemach i wyzwaniach, z którymi muszą się mierzyć wykonawcy robót fundamentowych oraz celach stojących przed branżą rozmawiamy z prezesem PZWFS Wojciechem SzwejkowskimO 20 latach działalności Polskiego Zrzeszenia Wykonawców Fundamentów Specjalnych, problemach i wyzwaniach, z którymi muszą się mierzyć ...Wojciech HarpulaOpublikowano: 14-07-2023 -
Geoinżynieria
Współpraca kluczem do sukcesu
O 20 latach działalności Polskiego Zrzeszenia Wykonawców Fundamentów Specjalnych, problemach i wyzwaniach, z którymi muszą się mierzyć wykonawcy robót fundamentowych oraz celach stojących przed branżą rozmawiamy z prezesem PZWFS Wojciechem Szwejkowskim
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Napływ ludności do miast i zmiany klimatyczne wymuszą zmiany infrastruktury podziemnej
O czynnikach, które w najbliższej przyszłości będą determinowały inwestycje w odnowę i rozbudowę instalacji podziemnych oraz rozwiązaniach technologicznych odpowiadających na wyzwanie współczesności rozmawiamy z prof. dr. hab. Cezarym Madryasem z Politechniki Wrocławskiej.O czynnikach, które w najbliższej przyszłości będą determinowały inwestycje w odnowę i rozbudowę instalacji podziemnych ...Wojciech HarpulaOpublikowano: 14-06-2023 -
Inż. Bezwykopowa
Napływ ludności do miast i zmiany klimatyczne wymuszą zmiany infrastruktury podziemnej
O czynnikach, które w najbliższej przyszłości będą determinowały inwestycje w odnowę i rozbudowę instalacji podziemnych oraz rozwiązaniach technologicznych odpowiadających na wyzwanie współczesności rozmawiamy z prof. dr. hab. Cezarym Madryasem z Politechniki Wrocławskiej.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Primus Line® bezwykopowa renowacja rur ciśnieniowych
Operatorzy rurociągów na całym świecie zmagają się z problemem starzejącej się infrastruktury. Ze względu na lokalizację, potencjalne wady tych rurociągów często nie mogą być usunięte przy użyciu konwencjonalnych metod wykopów otwartych. „Technologie bezwykopowe oferują skuteczną alternatywę. Ponadto system Primus Line® umożliwia rehabilitację rurociągów pomimo zakrętów do 45°, a w niektórych przypadkach nawet większych” - mówi inżynier Otakar Cigler, Business Development Manager z Rädlinger primus line GmbH.Operatorzy rurociągów na całym świecie zmagają się z problemem starzejącej się infrastruktury. Ze względu na lokalizację, ...Wojciech HarpulaOpublikowano: 09-06-2023 -
Inż. Bezwykopowa
Primus Line® bezwykopowa renowacja rur ciśnieniowych
Operatorzy rurociągów na całym świecie zmagają się z problemem starzejącej się infrastruktury. Ze względu na lokalizację, potencjalne wady tych rurociągów często nie mogą być usunięte przy użyciu konwencjonalnych metod wykopów otwartych. „Technologie bezwykopowe oferują skuteczną alternatywę. Ponadto system Primus Line® umożliwia rehabilitację rurociągów pomimo zakrętów do 45°, a w niektórych przypadkach nawet większych” - mówi inżynier Otakar Cigler, Business Development Manager z Rädlinger primus line GmbH.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Inwestorzy sami zgłaszali się do SeweRtronics
O szczegółach sprzedaży firmy brytyjskiej grupie technologicznej Halma oraz planach na przyszłość rozmawiamy ze Sławomirem Kuźniarem, współzałożycielem i prezesem firmy SewertronicsO szczegółach sprzedaży firmy brytyjskiej grupie technologicznej Halma oraz planach na przyszłość rozmawiamy ze Sławomirem Kuźniarem, ...Sławomir KuźniarOpublikowano: 09-06-2023- TAGI:
- sewertronics
-
Inż. Bezwykopowa
Inwestorzy sami zgłaszali się do SeweRtronics
O szczegółach sprzedaży firmy brytyjskiej grupie technologicznej Halma oraz planach na przyszłość rozmawiamy ze Sławomirem Kuźniarem, współzałożycielem i prezesem firmy Sewertronics
Wywiad
-
WywiadWod-Kan
Klara Ramm: Nowa dyrektywa może być interesująca dla wykonawców technologii bezwykopowych
O szansach dla branży bezwykopowej wynikających z wdrażania nowych regulacji unijnych, gotowości polskich przedsiębiorstw wod-kan do wprowadzania standardów szacowania wycieków oraz zmieniającym się podejściu do zagadnienia wód opadowych rozmawiamy z dr inż. Klarą Ramm – ekspertką Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”O szansach dla branży bezwykopowej wynikających z wdrażania nowych regulacji unijnych, gotowości polskich przedsiębiorstw wod-kan do ...Wojciech HarpulaOpublikowano: 09-06-2023- TAGI:
- IGWP
-
Wod-Kan
Klara Ramm: Nowa dyrektywa może być interesująca dla wykonawców technologii bezwykopowych
O szansach dla branży bezwykopowej wynikających z wdrażania nowych regulacji unijnych, gotowości polskich przedsiębiorstw wod-kan do wprowadzania standardów szacowania wycieków oraz zmieniającym się podejściu do zagadnienia wód opadowych rozmawiamy z dr inż. Klarą Ramm – ekspertką Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”
Wywiad
-
WywiadWod-Kan
Krzysztof Witkowski: napotykamy na mur ze strony Wód Polskich
O inwestycjach w infrastrukturę wod-kan i zieloną energię, dostawach wody i edukacji, a także działaniu w bardzo trudnych warunkach mówi Krzysztof Witkowski, prezes spółki Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja.O inwestycjach w infrastrukturę wod-kan i zieloną energię, dostawach wody i edukacji, a także działaniu w bardzo trudnych warunkach ...Krzysztof WitkowskiOpublikowano: 09-06-2023 -
Wod-Kan
Krzysztof Witkowski: napotykamy na mur ze strony Wód Polskich
O inwestycjach w infrastrukturę wod-kan i zieloną energię, dostawach wody i edukacji, a także działaniu w bardzo trudnych warunkach mówi Krzysztof Witkowski, prezes spółki Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Jakubie Kani, area sales manager w RELINEEUROPE AGJakubie Kani, area sales manager w RELINEEUROPE AGJakub KaniaOpublikowano: 09-06-2023- TAGI:
- RELINEEUROPE
-
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Jakubie Kani, area sales manager w RELINEEUROPE AG
Wywiad
-
WywiadBudownictwo
Branża jest gotowa uczestniczyć w prefinansowaniu kontraktów
O kondycji polskiej branży budowlanej, perspektywach stojących przed firmami budownictwa specjalistycznego, skali strat notowanych na kontraktach drogowych i kolejowych oraz sukcesach i zaniechaniach inwestorów publicznych rozmawiamy z Janem Stylińskim, prezesem Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.O kondycji polskiej branży budowlanej, perspektywach stojących przed firmami budownictwa specjalistycznego, skali strat notowanych na kontraktach drogowych i kolejowych ...Jan StylińskiOpublikowano: 03-04-2023- TAGI:
- pzpb
-
Budownictwo
Branża jest gotowa uczestniczyć w prefinansowaniu kontraktów
O kondycji polskiej branży budowlanej, perspektywach stojących przed firmami budownictwa specjalistycznego, skali strat notowanych na kontraktach drogowych i kolejowych oraz sukcesach i zaniechaniach inwestorów publicznych rozmawiamy z Janem Stylińskim, prezesem Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.
Wywiad
-
WywiadDrogi
Nie sztuką jest pozyskać kontrakt Sztuką jest go zrealizować
O funkcjonowaniu mechanizmu waloryzacji kontraktów, współpracy z wykonawcami w trudnych czasach i piętach achillesowych procesu inwestycyjnego rozmawiamy z Tomaszem Żuchowskim, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.O funkcjonowaniu mechanizmu waloryzacji kontraktów, współpracy z wykonawcami w trudnych czasach i piętach achillesowych procesu inwestycyjnego rozmawiamy z ...Wojciech HarpulaOpublikowano: 03-04-2023- TAGI:
- GDDKiA
-
Drogi
Nie sztuką jest pozyskać kontrakt Sztuką jest go zrealizować
O funkcjonowaniu mechanizmu waloryzacji kontraktów, współpracy z wykonawcami w trudnych czasach i piętach achillesowych procesu inwestycyjnego rozmawiamy z Tomaszem Żuchowskim, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Wywiad
-
WywiadWod-Kan
Wodociągi Chrzanowskie: w stronę niezależności energetycznej i inwestycyjnej
O gospodarce wodnej, inwestycjach zwiększających własną produkcję energii, rozwoju w trudnych czasach i planach działań mówi Łukasz Brzózka, prezes Wodociągów Chrzanowskich.O gospodarce wodnej, inwestycjach zwiększających własną produkcję energii, rozwoju w trudnych czasach i planach działań mówi Ł...Łukasz BrzózkaOpublikowano: 28-03-2023 -
Wod-Kan
Wodociągi Chrzanowskie: w stronę niezależności energetycznej i inwestycyjnej
O gospodarce wodnej, inwestycjach zwiększających własną produkcję energii, rozwoju w trudnych czasach i planach działań mówi Łukasz Brzózka, prezes Wodociągów Chrzanowskich.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Prezes "Wodociągów Polskich„: Branża powinna mówić jednym głosem
O największych wyzwaniach stojących przed przedsiębiorstwami wod.-kan., batalii o wysokość nowych taryf i inwestycjach niezbędnych do wdrożenia nowej dyrektywy europejskiej rozmawiamy z Pawłem Sikorskim, nowym prezesem Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.O największych wyzwaniach stojących przed przedsiębiorstwami wod.-kan., batalii o wysokość nowych taryf i inwestycjach niezbędnych do ...Paweł SikorskiOpublikowano: 28-03-2023 -
Inż. Bezwykopowa
Prezes "Wodociągów Polskich„: Branża powinna mówić jednym głosem
O największych wyzwaniach stojących przed przedsiębiorstwami wod.-kan., batalii o wysokość nowych taryf i inwestycjach niezbędnych do wdrożenia nowej dyrektywy europejskiej rozmawiamy z Pawłem Sikorskim, nowym prezesem Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Radosławie Czarny-Kropiwnickim, wiceprezesie Zarządu Blejkan S.A.Radosławie Czarny-Kropiwnickim, wiceprezesie Zarządu Blejkan S.A.Radosław Czarny-KropiwnickiOpublikowano: 28-03-2023- TAGI:
- Blejkan
-
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Radosławie Czarny-Kropiwnickim, wiceprezesie Zarządu Blejkan S.A.
Wywiad
-
WywiadGeoinżynieria
Nie boimy się 2023 roku
O problemach dotykających branżę budowlaną, największych wyzwaniach i szansach, innowacjach w geotechnice oraz planach firmy na 2023 rok rozmawiamy z Hubertem Tomczakiem, Dyrektorem Zarządzającym Soletanche PolskaO problemach dotykających branżę budowlaną, największych wyzwaniach i szansach, innowacjach w geotechnice oraz planach firmy na 2023 rok rozmawiamy z ...Wojciech HarpulaOpublikowano: 13-02-2023- TAGI:
- Soletanche
-
Geoinżynieria
Nie boimy się 2023 roku
O problemach dotykających branżę budowlaną, największych wyzwaniach i szansach, innowacjach w geotechnice oraz planach firmy na 2023 rok rozmawiamy z Hubertem Tomczakiem, Dyrektorem Zarządzającym Soletanche Polska
Wywiad
-
WywiadTunele
Bez tuneli się nie da
O kondycji branży tunelowej w Polsce i na świecie, największych stojących przed nią wyzwaniach oraz perspektywach rozwoju rozmawiamy z dr hab. inż. Moniką Mitew-Czajewską, zasiadającą w zarządzie Międzynarodowego Stowarzyszenia Budowy Tuneli oraz Przestrzeni Podziemnej (ITA AITES).O kondycji branży tunelowej w Polsce i na świecie, największych stojących przed nią wyzwaniach oraz perspektywach rozwoju rozmawiamy ...Wojciech HarpulaOpublikowano: 13-02-2023- TAGI:
- Tunele
-
Tunele
Bez tuneli się nie da
O kondycji branży tunelowej w Polsce i na świecie, największych stojących przed nią wyzwaniach oraz perspektywach rozwoju rozmawiamy z dr hab. inż. Moniką Mitew-Czajewską, zasiadającą w zarządzie Międzynarodowego Stowarzyszenia Budowy Tuneli oraz Przestrzeni Podziemnej (ITA AITES).
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Technologia CIPP ma już 50 lat. Jej rozwój jeszcze się nie zakończył
O narodzinach i rozwoju technologii CIPP, obecnym stanie rynku i perspektywach na przyszłość oraz dorobku Insituform Linings rozmawiamy z Rafałem Chartem - Business Development Managerem w tej firmieO narodzinach i rozwoju technologii CIPP, obecnym stanie rynku i perspektywach na przyszłość oraz dorobku Insituform Linings rozmawiamy z Rafał...Rafał ChartOpublikowano: 27-01-2023- TAGI:
- insituform linings
-
Inż. Bezwykopowa
Technologia CIPP ma już 50 lat. Jej rozwój jeszcze się nie zakończył
O narodzinach i rozwoju technologii CIPP, obecnym stanie rynku i perspektywach na przyszłość oraz dorobku Insituform Linings rozmawiamy z Rafałem Chartem - Business Development Managerem w tej firmie
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Budujemy silną, stabilną i rozpoznawalną markę
O działalności i rozwoju spółki, jej zagranicznej ekspansji, oferowanych produktach i najnowszych trendach w bezwykopowej renowacji rozmawiamy z prezesem firmy POliner Tomaszem GoździoremO działalności i rozwoju spółki, jej zagranicznej ekspansji, oferowanych produktach i najnowszych trendach w bezwykopowej renowacji rozmawiamy z ...Wojciech HarpulaOpublikowano: 27-01-2023- TAGI:
- Poliner
-
Inż. Bezwykopowa
Budujemy silną, stabilną i rozpoznawalną markę
O działalności i rozwoju spółki, jej zagranicznej ekspansji, oferowanych produktach i najnowszych trendach w bezwykopowej renowacji rozmawiamy z prezesem firmy POliner Tomaszem Goździorem
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Pojawia się wiele ekscytujących możliwości, których branża bezwykopowa nie powinna przegapić
Państwa w ciągu najbliższych lat będą wydawać potężne pieniądze na przeciwdziałanie skutkom zmian klimatycznych. Żeby sięgnąć po te budżety, trzeba zaoferować odpowiednie rozwiązania techniczne. Dlaczego branża bezwykopowa wciąż ich nie ma? Jak można to zmienić? Gdzie kryje się największy potencjał rozwoju? Rozmawiamy o tym z Rolandem Wańkiem, dyrektorem generalnym IKT (Instytutu Infrastruktury Podziemnej)Państwa w ciągu najbliższych lat będą wydawać potężne pieniądze na przeciwdziałanie skutkom zmian klimatycznych. Ż...Wojciech HarpulaOpublikowano: 27-01-2023- TAGI:
- IKT
-
Inż. Bezwykopowa
Pojawia się wiele ekscytujących możliwości, których branża bezwykopowa nie powinna przegapić
Państwa w ciągu najbliższych lat będą wydawać potężne pieniądze na przeciwdziałanie skutkom zmian klimatycznych. Żeby sięgnąć po te budżety, trzeba zaoferować odpowiednie rozwiązania techniczne. Dlaczego branża bezwykopowa wciąż ich nie ma? Jak można to zmienić? Gdzie kryje się największy potencjał rozwoju? Rozmawiamy o tym z Rolandem Wańkiem, dyrektorem generalnym IKT (Instytutu Infrastruktury Podziemnej)
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Normy i standardy zawsze są w tyle za rozwojem rynków i technologii
O specyfice azjatyckiego rynku technologii bezwykopowych oraz globalnych wyzwaniach stojących przed branżą rozmawiamy z prof. Keh-Jian (Albertem) Shou, nowym przewodniczącym International Society for Trenchless Technology (ISTT) – Międzynarodowego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych.O specyfice azjatyckiego rynku technologii bezwykopowych oraz globalnych wyzwaniach stojących przed branżą rozmawiamy z prof. Keh-Jian (Albertem) Shou, nowym przewodniczą...Keh-Jian (Albert) ShouOpublikowano: 27-01-2023- TAGI:
- ISTT
-
Inż. Bezwykopowa
Normy i standardy zawsze są w tyle za rozwojem rynków i technologii
O specyfice azjatyckiego rynku technologii bezwykopowych oraz globalnych wyzwaniach stojących przed branżą rozmawiamy z prof. Keh-Jian (Albertem) Shou, nowym przewodniczącym International Society for Trenchless Technology (ISTT) – Międzynarodowego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Krzysztofie Kubliku, właścicielu firmy PROTECKrzysztofie Kubliku, właścicielu firmy PROTECKrzysztof KublikOpublikowano: 27-01-2023 -
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Krzysztofie Kubliku, właścicielu firmy PROTEC
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Jesteśmy bardziej rozpoznawalni na świecie niż w Polsce. Zmienimy to
O globalnym sukcesie firmy, atutach stosowanej technologii i funkcjonowaniu rynku bezwykopowych renowacji na świecie i w Polsce rozmawiamy ze Sławomirem Kuźniarem, współzałożycielem oraz prezesem Sewertronics sp. z o.o.O globalnym sukcesie firmy, atutach stosowanej technologii i funkcjonowaniu rynku bezwykopowych renowacji na świecie i w Polsce rozmawiamy ze Sławomirem ...Sławomir KuźniarOpublikowano: 18-11-2022- TAGI:
- sewertronics
-
Inż. Bezwykopowa
Jesteśmy bardziej rozpoznawalni na świecie niż w Polsce. Zmienimy to
O globalnym sukcesie firmy, atutach stosowanej technologii i funkcjonowaniu rynku bezwykopowych renowacji na świecie i w Polsce rozmawiamy ze Sławomirem Kuźniarem, współzałożycielem oraz prezesem Sewertronics sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Być numerem jeden w Polsce i jedną z wiodących firm w Europie
O największych inwestycjach obchodzącej piętnastolecie działalności spółki Blejkan S.A, rynkowych hitach, ekspansji na rynki zagraniczne, budowaniu wartości przedsiębiorstwa, współpracy z inwestorami oraz planach rozwoju firmy rozmawiamy z Tomaszem Daniłosiem, prezesem Blejkan S.A.O największych inwestycjach obchodzącej piętnastolecie działalności spółki Blejkan S.A, rynkowych hitach, ekspansji na rynki ...Tomasz DaniłośOpublikowano: 18-11-2022- TAGI:
- Blejkan
-
Inż. Bezwykopowa
Być numerem jeden w Polsce i jedną z wiodących firm w Europie
O największych inwestycjach obchodzącej piętnastolecie działalności spółki Blejkan S.A, rynkowych hitach, ekspansji na rynki zagraniczne, budowaniu wartości przedsiębiorstwa, współpracy z inwestorami oraz planach rozwoju firmy rozmawiamy z Tomaszem Daniłosiem, prezesem Blejkan S.A.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Branża bezwykopowa ma przed sobą dobrą przyszłość
O funkcjonowaniu branży w trudnej rzeczywistości ekonomicznej, rozwoju światowego rynku technologii bezwykopowych oraz zbliżającej się Międzynarodowej Konferencji No-Dig w Helsinkach rozmawiamy z Jarim Kaukonenem, przewodniczącym ISTT (International Society for Trenchless Technology)O funkcjonowaniu branży w trudnej rzeczywistości ekonomicznej, rozwoju światowego rynku technologii bezwykopowych oraz zbliżającej się Międzynarodowej ...Jari KaukonenOpublikowano: 18-11-2022- TAGI:
- ISTT
-
Inż. Bezwykopowa
Branża bezwykopowa ma przed sobą dobrą przyszłość
O funkcjonowaniu branży w trudnej rzeczywistości ekonomicznej, rozwoju światowego rynku technologii bezwykopowych oraz zbliżającej się Międzynarodowej Konferencji No-Dig w Helsinkach rozmawiamy z Jarim Kaukonenem, przewodniczącym ISTT (International Society for Trenchless Technology)
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Dariuszu Siedlcu, prezesie spółki NewflowDariuszu Siedlcu, prezesie spółki NewflowDariusz SiedlecOpublikowano: 18-11-2022- TAGI:
- newflow
-
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Dariuszu Siedlcu, prezesie spółki Newflow
Wywiad
-
WywiadGeoinżynieria
Wprowadzenie nowych wyrobów wapiennych przynosi szereg korzyści
O wyzwaniach stojących przed branżą wapienniczą, perspektywach rozwoju i rozwiązaniach, które pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze rozmawiamy z Dominikiem Małasiewiczem ze Stowarzyszenia Przemysłu WapienniczegoO wyzwaniach stojących przed branżą wapienniczą, perspektywach rozwoju i rozwiązaniach, które pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze ...Dominik MałasiewiczOpublikowano: 20-10-2022 -
Geoinżynieria
Wprowadzenie nowych wyrobów wapiennych przynosi szereg korzyści
O wyzwaniach stojących przed branżą wapienniczą, perspektywach rozwoju i rozwiązaniach, które pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze rozmawiamy z Dominikiem Małasiewiczem ze Stowarzyszenia Przemysłu Wapienniczego
Wywiad
-
WywiadBudownictwo
Partnerskie podejście strony publicznej do branży budowlanej dopiero się kształtuje
O problemach polskich firm budowlanych w obliczu rekordowych wzrostów cen i spadku przychodów, sposobach ich przezwyciężenia oraz perspektywach branży na najbliższe lata rozmawiamy z dr. Damianem Kaźmierczakiem, głównym ekonomistą Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.O problemach polskich firm budowlanych w obliczu rekordowych wzrostów cen i spadku przychodów, sposobach ich przezwyciężenia oraz perspektywach ...Damian KaźmierczakOpublikowano: 20-10-2022- TAGI:
- pzpb
-
Budownictwo
Partnerskie podejście strony publicznej do branży budowlanej dopiero się kształtuje
O problemach polskich firm budowlanych w obliczu rekordowych wzrostów cen i spadku przychodów, sposobach ich przezwyciężenia oraz perspektywach branży na najbliższe lata rozmawiamy z dr. Damianem Kaźmierczakiem, głównym ekonomistą Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadBudownictwo
Problemy branży budowlanej. "W Polsce ugruntowała się specyficzna praktyka"
Firma wykonawcza nie jest traktowana przez stronę publiczną jak partner, tylko jest postrzegana jako podmiot, w relacjach z którym powinna obowiązywać zasada ograniczonego zaufania – o problemach branży budowlanej mówi dr Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.Firma wykonawcza nie jest traktowana przez stronę publiczną jak partner, tylko jest postrzegana jako podmiot, w relacjach z którym powinna ...Wojciech HarpulaOpublikowano: 02-08-2022 -
TYLKO U NASBudownictwo
Problemy branży budowlanej. "W Polsce ugruntowała się specyficzna praktyka"
Firma wykonawcza nie jest traktowana przez stronę publiczną jak partner, tylko jest postrzegana jako podmiot, w relacjach z którym powinna obowiązywać zasada ograniczonego zaufania – o problemach branży budowlanej mówi dr Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadWod-Kan
„Możliwości dużej retencji zbiornikowej wyczerpują się”
Najpilniejszymi zadaniami są te z zakresu odbudowy retencji naturalnej i odtworzenia starej infrastruktury melioracyjnej umożliwiającej zatrzymywanie wody – mówi Grzegorz Walijewski, zastępca dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.Najpilniejszymi zadaniami są te z zakresu odbudowy retencji naturalnej i odtworzenia starej infrastruktury melioracyjnej umożliwiającej zatrzymywanie wody – mówi ...Wojciech HarpulaOpublikowano: 01-08-2022 -
TYLKO U NASWod-Kan
„Możliwości dużej retencji zbiornikowej wyczerpują się”
Najpilniejszymi zadaniami są te z zakresu odbudowy retencji naturalnej i odtworzenia starej infrastruktury melioracyjnej umożliwiającej zatrzymywanie wody – mówi Grzegorz Walijewski, zastępca dyrektora Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Wywiad
-
WywiadGeoinżynieria
W Impostalu nie ma słowa kryzys. Po prostu jeszcze więcej pracujemy
W jaki sposób rodzinna firma zdobyła silną pozycję w Polsce i na rynkach zagranicznych, czym przebija konkurencję i gdzie trafiają jej produkty mówi Dariusz Woźniak, prezes Impostal sp. z o.o.W jaki sposób rodzinna firma zdobyła silną pozycję w Polsce i na rynkach zagranicznych, czym przebija konkurencję i gdzie ...Dariusz WoźniakOpublikowano: 19-07-2022- TAGI:
- impostal
-
Geoinżynieria
W Impostalu nie ma słowa kryzys. Po prostu jeszcze więcej pracujemy
W jaki sposób rodzinna firma zdobyła silną pozycję w Polsce i na rynkach zagranicznych, czym przebija konkurencję i gdzie trafiają jej produkty mówi Dariusz Woźniak, prezes Impostal sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadGeoinżynieria
Nowoczesny monitoring infrastruktury kolejowej
O zastosowaniach, zaletach i roli systemów monitoringu przemieszczeń mówi Andrzej Kruczek, dyrektor zarządzający GEO-Instruments Polska.O zastosowaniach, zaletach i roli systemów monitoringu przemieszczeń mówi Andrzej Kruczek, dyrektor zarządzający GEO-Instruments Polska.Andrzej KruczekOpublikowano: 19-07-2022 -
Geoinżynieria
Nowoczesny monitoring infrastruktury kolejowej
O zastosowaniach, zaletach i roli systemów monitoringu przemieszczeń mówi Andrzej Kruczek, dyrektor zarządzający GEO-Instruments Polska.
Wywiad
-
WywiadTunele
Kilka słów o...
… prof. dr. hab. inż. Cezarym Madryasie, rektorze Politechniki Wrocławskiej ubiegłej kadencji, byłym prezesie Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych… prof. dr. hab. inż. Cezarym Madryasie, rektorze Politechniki Wrocławskiej ubiegłej kadencji, byłym prezesie Polskiego Stowarzyszenia Technologii BezwykopowychCezary MadryasOpublikowano: 19-07-2022 -
Tunele
Kilka słów o...
… prof. dr. hab. inż. Cezarym Madryasie, rektorze Politechniki Wrocławskiej ubiegłej kadencji, byłym prezesie Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Dostajemy coraz więcej pytań. Co odpowiadamy? Że możemy wykonać nawet te największe zadania
Jakie parametry muszą spełniać rury do mikrotunelowania? Na czym polega kontrola ich jakości? Jak duże obciążenia wytrzyma kolektor Wiślany? O tym, i jeszcze wielu innych rzeczach, rozmawiamy z Pawłem Niewiadomskim z firmy HABA-Beton Johann Bartlechner sp. z o.o.Jakie parametry muszą spełniać rury do mikrotunelowania? Na czym polega kontrola ich jakości? Jak duże obciążenia wytrzyma ...Łukasz MadejOpublikowano: 20-05-2022 -
Inż. Bezwykopowa
Dostajemy coraz więcej pytań. Co odpowiadamy? Że możemy wykonać nawet te największe zadania
Jakie parametry muszą spełniać rury do mikrotunelowania? Na czym polega kontrola ich jakości? Jak duże obciążenia wytrzyma kolektor Wiślany? O tym, i jeszcze wielu innych rzeczach, rozmawiamy z Pawłem Niewiadomskim z firmy HABA-Beton Johann Bartlechner sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Branża bezwykopowa jest niesamowita
O funkcjonowaniu w trudnej rzeczywistości ekonomicznej, o nowych produktach i trendach na rynku budownictwa podziemnego rozmawiamy w Barcelonie z Kevinem Smithem, dyrektorem generalnym firmy Ditch Witch.O funkcjonowaniu w trudnej rzeczywistości ekonomicznej, o nowych produktach i trendach na rynku budownictwa podziemnego rozmawiamy w Barcelonie z Kevinem ...Kevin SmithOpublikowano: 20-05-2022 -
Inż. Bezwykopowa
Branża bezwykopowa jest niesamowita
O funkcjonowaniu w trudnej rzeczywistości ekonomicznej, o nowych produktach i trendach na rynku budownictwa podziemnego rozmawiamy w Barcelonie z Kevinem Smithem, dyrektorem generalnym firmy Ditch Witch.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Technologie bezwykopowe to raj dla inżyniera
O długiej drodze, jaką pokonała firma Gamm-bud i polska branża bezwykopowa w ciągu ostatnich 30 lat oraz stojących przed nią zagrożeniach, perspektywach i wyzwaniach mówi Michał Andrzejewski, wieloletni prezes i twórca sukcesów Gamm-budu oraz branżowy publicysta.O długiej drodze, jaką pokonała firma Gamm-bud i polska branża bezwykopowa w ciągu ostatnich 30 lat oraz stoją...Paweł KośmiderOpublikowano: 20-05-2022- TAGI:
- GAMM-BUD
-
Inż. Bezwykopowa
Technologie bezwykopowe to raj dla inżyniera
O długiej drodze, jaką pokonała firma Gamm-bud i polska branża bezwykopowa w ciągu ostatnich 30 lat oraz stojących przed nią zagrożeniach, perspektywach i wyzwaniach mówi Michał Andrzejewski, wieloletni prezes i twórca sukcesów Gamm-budu oraz branżowy publicysta.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Barbarze Grzywacz, stojącej na czele działu współpracy zagranicznej firmy SANIMET Krzysztof GrzywaczBarbarze Grzywacz, stojącej na czele działu współpracy zagranicznej firmy SANIMET Krzysztof GrzywaczBarbara GrzywaczOpublikowano: 20-05-2022- TAGI:
- sanimet
-
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Barbarze Grzywacz, stojącej na czele działu współpracy zagranicznej firmy SANIMET Krzysztof Grzywacz
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Technologie bezwykopowe kluczowe dla sieci gazowniczej
O rozwoju gazowej sieci przesyłowej GAZ-SYSTEM z wykorzystaniem technologii bezwykopowych i ich wpływie na otoczenie inwestycji, ochronę środowiska oraz zwiększenie dostępu do nowoczesnych rozwiązań techniczno-inżynieryjnych dla podmiotów gospodarczych z branży gazowniczej w Polsce, dla kwartalnika Inżynieria Bezwykopowa opowiada Roland Kośka, ekspert w pionie inwestycji spółki GAZ-SYSTEM.O rozwoju gazowej sieci przesyłowej GAZ-SYSTEM z wykorzystaniem technologii bezwykopowych i ich wpływie na otoczenie inwestycji, ochronę środowiska oraz ...Roland KośkaOpublikowano: 05-04-2022 (Aktualizacja: 13-04-2022) -
Inż. Bezwykopowa
Technologie bezwykopowe kluczowe dla sieci gazowniczej
O rozwoju gazowej sieci przesyłowej GAZ-SYSTEM z wykorzystaniem technologii bezwykopowych i ich wpływie na otoczenie inwestycji, ochronę środowiska oraz zwiększenie dostępu do nowoczesnych rozwiązań techniczno-inżynieryjnych dla podmiotów gospodarczych z branży gazowniczej w Polsce, dla kwartalnika Inżynieria Bezwykopowa opowiada Roland Kośka, ekspert w pionie inwestycji spółki GAZ-SYSTEM.
Wywiad
-
WywiadWod-Kan
Najważniejsze będzie dotrzymanie programów inwestycyjnych
O minionym roku i planach na ten, o pracy własnymi siłami i zlecaniu jej na zewnątrz, a także o coraz większych wymaganiach dotyczących budowy i odnowy podziemnych sieci rozmawiamy z Renatą Tomusiak, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A.O minionym roku i planach na ten, o pracy własnymi siłami i zlecaniu jej na zewnątrz, a takż...Renata TomusiakOpublikowano: 05-04-2022 -
Wod-Kan
Najważniejsze będzie dotrzymanie programów inwestycyjnych
O minionym roku i planach na ten, o pracy własnymi siłami i zlecaniu jej na zewnątrz, a także o coraz większych wymaganiach dotyczących budowy i odnowy podziemnych sieci rozmawiamy z Renatą Tomusiak, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Łukaszu Lisie, stojącym na czele firmy Pipe ControlŁukaszu Lisie, stojącym na czele firmy Pipe ControlŁukasz LisOpublikowano: 05-04-2022- TAGI:
- pipe control
-
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Łukaszu Lisie, stojącym na czele firmy Pipe Control
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadGeoinżynieria
Dbamy, by nie powtórzyły się katastrofalne skutki powodzi tysiąclecia
Pandemia koronawirusa czy obecnie tocząca się w Ukrainie wojna powodują przejściowe wstrzymanie łańcuchów dostaw niektórych elementów i prefabrykatów budowlanych oraz problem z odpływem pracowników u wykonawców – mówi w rozmowie z naszym serwisem Mariusz Przybylski, dyrektor wrocławskiego oddziału Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.Pandemia koronawirusa czy obecnie tocząca się w Ukrainie wojna powodują przejściowe wstrzymanie łańcuchów dostaw niektórych elementó...Łukasz MadejOpublikowano: 18-03-2022 -
TYLKO U NASGeoinżynieria
Dbamy, by nie powtórzyły się katastrofalne skutki powodzi tysiąclecia
Pandemia koronawirusa czy obecnie tocząca się w Ukrainie wojna powodują przejściowe wstrzymanie łańcuchów dostaw niektórych elementów i prefabrykatów budowlanych oraz problem z odpływem pracowników u wykonawców – mówi w rozmowie z naszym serwisem Mariusz Przybylski, dyrektor wrocławskiego oddziału Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadMosty
Blaski i cienie prefabrykacji w mostownictwie
O prefabrykacji w mostownictwie, zastosowaniu elementów prefabrykowanych, ich możliwościach i ograniczeniach, a także różnicach między konstrukcjami prefabrykowanymi i monolitycznymi, mówi w rozmowie z portalem inzynieria.com prof. dr hab. inż. Wojciech Radomski z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.O prefabrykacji w mostownictwie, zastosowaniu elementów prefabrykowanych, ich możliwościach i ograniczeniach, a także różnicach między ...Wojciech KwintaOpublikowano: 22-02-2022 -
TYLKO U NASMosty
Blaski i cienie prefabrykacji w mostownictwie
O prefabrykacji w mostownictwie, zastosowaniu elementów prefabrykowanych, ich możliwościach i ograniczeniach, a także różnicach między konstrukcjami prefabrykowanymi i monolitycznymi, mówi w rozmowie z portalem inzynieria.com prof. dr hab. inż. Wojciech Radomski z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.
Wywiad
-
WywiadBudownictwo
Na budowie – i poza nią – najważniejsza jest współpraca
O pasji do budownictwa, pułapkach czyhających na kobiety-inwestorki oraz o sile życzliwości i współpracy rozmawiamy z ekspertkami sektora budowlanego, a także znanymi w branży instagramerkami: Anną Mazurkiewicz-Matuszko i Katarzyną Kociołko, autorkami profilu @budowa_kobiety.O pasji do budownictwa, pułapkach czyhających na kobiety-inwestorki oraz o sile życzliwości i współpracy rozmawiamy z ekspertkami ...Magdalena JanuszekOpublikowano: 07-02-2022 -
Budownictwo
Na budowie – i poza nią – najważniejsza jest współpraca
O pasji do budownictwa, pułapkach czyhających na kobiety-inwestorki oraz o sile życzliwości i współpracy rozmawiamy z ekspertkami sektora budowlanego, a także znanymi w branży instagramerkami: Anną Mazurkiewicz-Matuszko i Katarzyną Kociołko, autorkami profilu @budowa_kobiety.
Wywiad
-
WywiadGeoinżynieria
Soletanche Polska: pracownicy tworzą innowacje
O znaczeniu pracowników, kamieniach milowych w rozwoju firmy, roli projektowania i budowie przewagi konkurencyjnej, sytuacji na rynku, pandemii i problemach kadrowych, a także o najciekawszych przedsięwzięciach, zagrożeniach i wyzwaniach mówi w rozmowie z kwartalnikiem GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele, Hubert Tomczak, dyrektor zarządzający Soletanche Polska sp. z o.o.O znaczeniu pracowników, kamieniach milowych w rozwoju firmy, roli projektowania i budowie przewagi konkurencyjnej, sytuacji na rynku, pandemii i problemach ...Wojciech KwintaOpublikowano: 24-01-2022 -
Geoinżynieria
Soletanche Polska: pracownicy tworzą innowacje
O znaczeniu pracowników, kamieniach milowych w rozwoju firmy, roli projektowania i budowie przewagi konkurencyjnej, sytuacji na rynku, pandemii i problemach kadrowych, a także o najciekawszych przedsięwzięciach, zagrożeniach i wyzwaniach mówi w rozmowie z kwartalnikiem GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele, Hubert Tomczak, dyrektor zarządzający Soletanche Polska sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
dr. hab. inż. Pawle Popielskim, profesorze Politechniki Warszawskiejdr. hab. inż. Pawle Popielskim, profesorze Politechniki WarszawskiejPaweł PopielskiOpublikowano: 19-01-2022 -
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
dr. hab. inż. Pawle Popielskim, profesorze Politechniki Warszawskiej
Wywiad
-
WywiadGeoinżynieria
Polski rynek to wyzwanie
Roboty fundamentowe to sektor specjalistyczny, uzależniony od rozwoju szeroko rozumianej infrastruktury. Specyfiką naszej pracy jest to, że jeden projekt generuje zapotrzebowanie na dużą liczbę specjalistycznych maszyn – mówi Dariusz Mikulski, członek zarządu Bauer Maszyny Polska sp. z o.o.Roboty fundamentowe to sektor specjalistyczny, uzależniony od rozwoju szeroko rozumianej infrastruktury. Specyfiką naszej pracy jest to, że jeden projekt generuje ...Dariusz MikulskiOpublikowano: 10-11-2021- TAGI:
- Bauer
-
Geoinżynieria
Polski rynek to wyzwanie
Roboty fundamentowe to sektor specjalistyczny, uzależniony od rozwoju szeroko rozumianej infrastruktury. Specyfiką naszej pracy jest to, że jeden projekt generuje zapotrzebowanie na dużą liczbę specjalistycznych maszyn – mówi Dariusz Mikulski, członek zarządu Bauer Maszyny Polska sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Żadna ustawa w Polsce nie zabrania mediacji, arbitrażu i ugód
O początkach rynku bezwykopowego w Polsce, metodach alternatywnego rozstrzygania sporów i promowaniu dobrych praktyk w budownictwie rozmawiamy z Tomaszem Latawcem, prezesem zarządu Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców (SIDiR)O początkach rynku bezwykopowego w Polsce, metodach alternatywnego rozstrzygania sporów i promowaniu dobrych praktyk w budownictwie rozmawiamy z Tomaszem ...Tomasz LatawiecOpublikowano: 25-10-2021 -
Inż. Bezwykopowa
Żadna ustawa w Polsce nie zabrania mediacji, arbitrażu i ugód
O początkach rynku bezwykopowego w Polsce, metodach alternatywnego rozstrzygania sporów i promowaniu dobrych praktyk w budownictwie rozmawiamy z Tomaszem Latawcem, prezesem zarządu Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców (SIDiR)
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Przemysławie Szkudlarczyku, dyrektorze operacyjnym w BLEJKAN Holding sp. z o.o. i BLEJKAN S.A.Przemysławie Szkudlarczyku, dyrektorze operacyjnym w BLEJKAN Holding sp. z o.o. i BLEJKAN S.A.Przemysław SzkudlarczykOpublikowano: 25-10-2021- TAGI:
- Blejkan
-
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Przemysławie Szkudlarczyku, dyrektorze operacyjnym w BLEJKAN Holding sp. z o.o. i BLEJKAN S.A.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadMosty
W budowie kładek kluczowa jest trwałość. Zmiany klimatu niosą zagrożenie
Jestem zwolennikiem budowy mostów, wiaduktów i kładek takich, które nie będą stanowiły dominanty krajobrazu kulturowego – mówi w rozmowie z naszym serwisem dr hab. inż. Janusz Rymsza, prof. Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.Jestem zwolennikiem budowy mostów, wiaduktów i kładek takich, które nie będą stanowiły dominanty krajobrazu kulturowego – ...Łukasz MadejOpublikowano: 20-08-2021 -
TYLKO U NASMosty
W budowie kładek kluczowa jest trwałość. Zmiany klimatu niosą zagrożenie
Jestem zwolennikiem budowy mostów, wiaduktów i kładek takich, które nie będą stanowiły dominanty krajobrazu kulturowego – mówi w rozmowie z naszym serwisem dr hab. inż. Janusz Rymsza, prof. Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadWody opadowe
Deszcz nie pozwoli nam się zlekceważyć
Zmieniliśmy nasz cykl hydrologiczny, intensywne opady będą zdarzać się coraz częściej, bo mamy po prostu cieplejszą atmosferę – mówi w rozmowie z naszym serwisem prof. dr hab. inż. Paweł Licznar (Politechnika Wrocławska, RETENCJAPL sp. z o.o).Zmieniliśmy nasz cykl hydrologiczny, intensywne opady będą zdarzać się coraz częściej, bo mamy po prostu cieplejszą atmosferę – mó...Łukasz MadejOpublikowano: 18-08-2021 -
TYLKO U NASWody opadowe
Deszcz nie pozwoli nam się zlekceważyć
Zmieniliśmy nasz cykl hydrologiczny, intensywne opady będą zdarzać się coraz częściej, bo mamy po prostu cieplejszą atmosferę – mówi w rozmowie z naszym serwisem prof. dr hab. inż. Paweł Licznar (Politechnika Wrocławska, RETENCJAPL sp. z o.o).
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadBudownictwo
Rynek budowlany w trakcie i po pandemii COVID-19
Choć walka z koronawirusem wciąż trwa, gospodarka powoli wraca na dawne tory. Pandemia COVID-19 zmieniła jednak zbyt wiele, by perspektywy rozwoju poszczególnych branż nie uległy mniej lub bardziej drastycznej zmianie. Dotyczy to także budownictwa, które boryka się dziś nie tylko ze skutkami pandemii, ale i największym od lat skokiem cen materiałów budowlanych. O tym, jak kryzys ten może wpłynąć na rozwój rynku budowlanego w Polsce i jaka jest kondycja branży w dobie COVID-19, mówi w rozmowie z inzynieria.com Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB).Choć walka z koronawirusem wciąż trwa, gospodarka powoli wraca na dawne tory. Pandemia COVID-19 zmieniła jednak zbyt wiele, by perspektywy ...Paulina WójtowiczOpublikowano: 16-08-2021 -
TYLKO U NASBudownictwo
Rynek budowlany w trakcie i po pandemii COVID-19
Choć walka z koronawirusem wciąż trwa, gospodarka powoli wraca na dawne tory. Pandemia COVID-19 zmieniła jednak zbyt wiele, by perspektywy rozwoju poszczególnych branż nie uległy mniej lub bardziej drastycznej zmianie. Dotyczy to także budownictwa, które boryka się dziś nie tylko ze skutkami pandemii, ale i największym od lat skokiem cen materiałów budowlanych. O tym, jak kryzys ten może wpłynąć na rozwój rynku budowlanego w Polsce i jaka jest kondycja branży w dobie COVID-19, mówi w rozmowie z inzynieria.com Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB).
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadWody opadowe
Proces ocieplania klimatu będzie trwał, ale mamy możliwość wpływu na jego przebieg [wywiad]
„Jeżeli wzrost temperatury przekroczy newralgiczny poziom 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu do okresu przedprzemysłowego, dojdzie do niekorzystnych zmian, które spowodują istotne przekształcenia się klimatu. Gdy taki łańcuszek się uruchomi, nie będzie już odwrotu. Moment krytyczny nadejdzie szybciej niż myślimy” – mówi prof. dr hab. Mirosław Miętus, dyrektor Centrum Badań i Rozwoju i zastępca dyrektora Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej–Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW-PIB).„Jeżeli wzrost temperatury przekroczy newralgiczny poziom 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu do okresu przedprzemysłowego, dojdzie do niekorzystnych zmian, któ...Paulina WójtowiczOpublikowano: 12-08-2021 -
TYLKO U NASWody opadowe
Proces ocieplania klimatu będzie trwał, ale mamy możliwość wpływu na jego przebieg [wywiad]
„Jeżeli wzrost temperatury przekroczy newralgiczny poziom 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu do okresu przedprzemysłowego, dojdzie do niekorzystnych zmian, które spowodują istotne przekształcenia się klimatu. Gdy taki łańcuszek się uruchomi, nie będzie już odwrotu. Moment krytyczny nadejdzie szybciej niż myślimy” – mówi prof. dr hab. Mirosław Miętus, dyrektor Centrum Badań i Rozwoju i zastępca dyrektora Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej–Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW-PIB).
Wywiad
-
WywiadDrogi
Rozwój infrastruktury kolejowej „na powierzchni” w miastach jest ograniczony
O wyzwaniach związanych z realizacją inwestycji kolejowych w trakcie pandemii, o pierwszym drążonym maszyną TBM tunelu kolejowym w Polsce oraz planach na przyszłość rozmawiamy z Arnoldem Breschem, członkiem zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.O wyzwaniach związanych z realizacją inwestycji kolejowych w trakcie pandemii, o pierwszym drążonym maszyną TBM tunelu kolejowym w Polsce ...Arnold BreschOpublikowano: 29-07-2021 -
Drogi
Rozwój infrastruktury kolejowej „na powierzchni” w miastach jest ograniczony
O wyzwaniach związanych z realizacją inwestycji kolejowych w trakcie pandemii, o pierwszym drążonym maszyną TBM tunelu kolejowym w Polsce oraz planach na przyszłość rozmawiamy z Arnoldem Breschem, członkiem zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Największe wyzwanie techniczne przed nami
Z Marcinem Powierskim, prezesem zarządu firmy Marplast sp. z o.o., rozmawiamy o: wartości stosowania tworzyw sztucznych bez wypełniaczy i skutecznym audycie produkcji rozwojuZ Marcinem Powierskim, prezesem zarządu firmy Marplast sp. z o.o., rozmawiamy o: wartości stosowania tworzyw sztucznych bez wypeł...Magdalena JanuszekOpublikowano: 28-07-2021- TAGI:
- Marplast
-
Inż. Bezwykopowa
Największe wyzwanie techniczne przed nami
Z Marcinem Powierskim, prezesem zarządu firmy Marplast sp. z o.o., rozmawiamy o: wartości stosowania tworzyw sztucznych bez wypełniaczy i skutecznym audycie produkcji rozwoju
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kolejne kroki to realizacja planów i zdobywanie nowych doświadczeń
O wyzwaniach związanych z objęciem funkcji Prezesa Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, kondycji polskiej branży wod-kan oraz najważniejszych dla niej zagadnieniach rozmawiamy z nowo wybranym prezesem IGWP, Krzysztofem DąbrowskimO wyzwaniach związanych z objęciem funkcji Prezesa Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, kondycji polskiej branży wod-kan oraz najważ...Krzysztof DąbrowskiOpublikowano: 28-07-2021 -
Inż. Bezwykopowa
Kolejne kroki to realizacja planów i zdobywanie nowych doświadczeń
O wyzwaniach związanych z objęciem funkcji Prezesa Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, kondycji polskiej branży wod-kan oraz najważniejszych dla niej zagadnieniach rozmawiamy z nowo wybranym prezesem IGWP, Krzysztofem Dąbrowskim
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Jacku Jaworskim, prezesie zarządu firmy HEKOBENTONITY sp. z o.o.Jacku Jaworskim, prezesie zarządu firmy HEKOBENTONITY sp. z o.o.Jacek JaworskiOpublikowano: 28-07-2021 -
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Jacku Jaworskim, prezesie zarządu firmy HEKOBENTONITY sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadWod-Kan
Epidemia? Najlepsze procedury nie powstają w gabinetach
W zeszłym roku zanotowaliśmy znaczący spadek sprzedaży wody. Zapotrzebowanie zmniejszyło się o 3 mln m3, a były miesiące, że spadki mieliśmy nawet 20-procentowe. Zużycie wody w czasie epidemii jest kompletnie nieporównywalne do okresu niezakłóconego ograniczeniami funkcjonowania miasta – mówi Piotr Ziętara, prezes Wodociągów Miasta Krakowa S.A., które w tym roku obchodzą jubileusz 120-leciaW zeszłym roku zanotowaliśmy znaczący spadek sprzedaży wody. Zapotrzebowanie zmniejszyło się o 3 mln m3, a był...Piotr ZiętaraOpublikowano: 01-06-2021 (Aktualizacja: 02-06-2021) -
Wod-Kan
Epidemia? Najlepsze procedury nie powstają w gabinetach
W zeszłym roku zanotowaliśmy znaczący spadek sprzedaży wody. Zapotrzebowanie zmniejszyło się o 3 mln m3, a były miesiące, że spadki mieliśmy nawet 20-procentowe. Zużycie wody w czasie epidemii jest kompletnie nieporównywalne do okresu niezakłóconego ograniczeniami funkcjonowania miasta – mówi Piotr Ziętara, prezes Wodociągów Miasta Krakowa S.A., które w tym roku obchodzą jubileusz 120-lecia
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Tomaszu Szczepańskim, właścicielu firmy Biuro Inżynierskie TS Tomasz SzczepańskiTomaszu Szczepańskim, właścicielu firmy Biuro Inżynierskie TS Tomasz SzczepańskiTomasz SzczepańskiOpublikowano: 02-06-2021 -
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Tomaszu Szczepańskim, właścicielu firmy Biuro Inżynierskie TS Tomasz Szczepański
Wywiad
-
WywiadTunele
Budowa tunelu w Świnoujściu zapobiegnie recesji miasta
5 marca br. w Świnoujściu rozpoczęło się drążenie tunelu drogowego, który połączy wyspy Uznam i Wolin. O realizacji jednej z największych inwestycji infrastrukturalnych w historii miasta, wyzwaniach związanych z pandemią COVID-19 oraz potencjale rozwojowym kurortu opowiada Barbara Michalska, I Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście5 marca br. w Świnoujściu rozpoczęło się drążenie tunelu drogowego, który połączy wyspy Uznam i Wolin. O ...Paulina WójtowiczOpublikowano: 31-05-2021 -
Tunele
Budowa tunelu w Świnoujściu zapobiegnie recesji miasta
5 marca br. w Świnoujściu rozpoczęło się drążenie tunelu drogowego, który połączy wyspy Uznam i Wolin. O realizacji jednej z największych inwestycji infrastrukturalnych w historii miasta, wyzwaniach związanych z pandemią COVID-19 oraz potencjale rozwojowym kurortu opowiada Barbara Michalska, I Zastępca Prezydenta Miasta Świnoujście
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadBudownictwo
„Inżynier ma dziś na rynku pracy lepszą pozycję niż informatyk” [wywiad]
– Branża budowlana szuka pracowników. Co piąta firma z tego sektora w tej chwili rekrutuje lub planuje zwiększyć zatrudnienie. Jest ogromny popyt na inżynierów. Inżynier ma dziś na rynku pracy lepszą pozycję niż informatyk, specjalista IT. To on może przebierać w ofertach, to on może negocjować warunki zatrudnienia, a sygnał, że chce zmienić miejsce pracy, jest dla pracodawcy motorem, by o niego walczyć, zatrzymać w firmie – mówi Mateusz Żydek z Randstad, międzynarodowej agencji zatrudnienia. W rozmowie z portalem inzynieria.com opowiada, jak zmienił się rynek pracy podczas pandemii i dlaczego sektor budowlany może być branżą przyszłości.– Branża budowlana szuka pracowników. Co piąta firma z tego sektora w tej chwili rekrutuje lub planuje zwiększyć ...Paulina WójtowiczOpublikowano: 08-03-2021 -
TYLKO U NASBudownictwo
„Inżynier ma dziś na rynku pracy lepszą pozycję niż informatyk” [wywiad]
– Branża budowlana szuka pracowników. Co piąta firma z tego sektora w tej chwili rekrutuje lub planuje zwiększyć zatrudnienie. Jest ogromny popyt na inżynierów. Inżynier ma dziś na rynku pracy lepszą pozycję niż informatyk, specjalista IT. To on może przebierać w ofertach, to on może negocjować warunki zatrudnienia, a sygnał, że chce zmienić miejsce pracy, jest dla pracodawcy motorem, by o niego walczyć, zatrzymać w firmie – mówi Mateusz Żydek z Randstad, międzynarodowej agencji zatrudnienia. W rozmowie z portalem inzynieria.com opowiada, jak zmienił się rynek pracy podczas pandemii i dlaczego sektor budowlany może być branżą przyszłości.
Wywiad
-
WywiadBudownictwo
Sweco Polska – MOC POŁĄCZENIA
Spółki Sweco Consulting i Sweco Engineering łączą się w jeden organizm, czyli Sweco Polska. Oferta firm się uzupełnia, a wspólnie zaoferują najbardziej kompleksowe oferty na rynku. Na łamach „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele” rozmawiamy z prezesem Sweco Polska, Maciejem Chrzanowskim – o efektach połączenia, wymaganiach rynkowych, roli kadr i nowoczesnym projektowaniuSpółki Sweco Consulting i Sweco Engineering łączą się w jeden organizm, czyli Sweco Polska. Oferta firm się uzupełnia, a ...Maciej ChrzanowskiOpublikowano: 11-02-2021 -
Budownictwo
Sweco Polska – MOC POŁĄCZENIA
Spółki Sweco Consulting i Sweco Engineering łączą się w jeden organizm, czyli Sweco Polska. Oferta firm się uzupełnia, a wspólnie zaoferują najbardziej kompleksowe oferty na rynku. Na łamach „GDMT geoinżynieria drogi mosty tunele” rozmawiamy z prezesem Sweco Polska, Maciejem Chrzanowskim – o efektach połączenia, wymaganiach rynkowych, roli kadr i nowoczesnym projektowaniu
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Krzysztofie Twardowskim, współwłaścicielu Terkan sp. z o.o. sp. k.Krzysztofie Twardowskim, współwłaścicielu Terkan sp. z o.o. sp. k.NieznajomyOpublikowano: 10-02-2021- TAGI:
- Terkan
-
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Krzysztofie Twardowskim, współwłaścicielu Terkan sp. z o.o. sp. k.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadEnergetyka
Krakowska komunikacja miejska stawia na czyste rozwiązania
Krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA (MPK) od lat stawia na tabor najmniej zanieczyszczający środowisko i zmierza w kierunku rozwiązań nisko- i zeroemisyjnych. W miarę realizacji miejskich inwestycji liczba autobusów i tramwajów będzie rosła. O rozwoju komunikacji miejskiej, elektrycznych autobusach i roli lokalnej komunikacji mówi w rozmowie z portalem inzynieria.com Rafał Świerczyński, prezes MPK.Krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA (MPK) od lat stawia na tabor najmniej zanieczyszczający środowisko i zmierza w kierunku rozwią...Wojciech KwintaOpublikowano: 03-02-2021 -
TYLKO U NASEnergetyka
Krakowska komunikacja miejska stawia na czyste rozwiązania
Krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA (MPK) od lat stawia na tabor najmniej zanieczyszczający środowisko i zmierza w kierunku rozwiązań nisko- i zeroemisyjnych. W miarę realizacji miejskich inwestycji liczba autobusów i tramwajów będzie rosła. O rozwoju komunikacji miejskiej, elektrycznych autobusach i roli lokalnej komunikacji mówi w rozmowie z portalem inzynieria.com Rafał Świerczyński, prezes MPK.
Wywiad
-
WywiadWod-Kan
Cyfrowe bliźniaki wspierają branżę wod-kan
O tym, jak zarządzać infrastrukturą z wykorzystaniem cyfrowych narzędzi rozmawiamy z Greggiem Herrinem, wiceprezesem Bentley Systems w zakresie infrastruktury wodnej oraz Frankiem Braunschweigiem, dyrektorem zarządzającym produktami dla infrastruktury wodnej w Bentley Systems.O tym, jak zarządzać infrastrukturą z wykorzystaniem cyfrowych narzędzi rozmawiamy z Greggiem Herrinem, wiceprezesem Bentley Systems w zakresie infrastruktury ...Magdalena JanuszekOpublikowano: 20-01-2021 -
Wod-Kan
Cyfrowe bliźniaki wspierają branżę wod-kan
O tym, jak zarządzać infrastrukturą z wykorzystaniem cyfrowych narzędzi rozmawiamy z Greggiem Herrinem, wiceprezesem Bentley Systems w zakresie infrastruktury wodnej oraz Frankiem Braunschweigiem, dyrektorem zarządzającym produktami dla infrastruktury wodnej w Bentley Systems.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Robercie Walczaku, dyrektorze technicznym w Duko Inżynieria sp. z o.o.Robercie Walczaku, dyrektorze technicznym w Duko Inżynieria sp. z o.o.Robert WalczakOpublikowano: 09-10-2020 (Aktualizacja: 30-10-2020)- TAGI:
- duko inżynieria
-
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Robercie Walczaku, dyrektorze technicznym w Duko Inżynieria sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadTunele
Metro musi być funkcjonalne
W 25. rocznicę uruchomienia I linii stołecznego metra o to, jak powstawała warszawska szybka kolej podziemna i jakie są plany jej rozwoju, zapytaliśmy Jerzego Lejka, prezesa zarządu spółki Metro WarszawskieW 25. rocznicę uruchomienia I linii stołecznego metra o to, jak powstawała warszawska szybka kolej podziemna i jakie są plany ...Magdalena JanuszekOpublikowano: 05-08-2020- TAGI:
- Metro Warszawskie
-
Tunele
Metro musi być funkcjonalne
W 25. rocznicę uruchomienia I linii stołecznego metra o to, jak powstawała warszawska szybka kolej podziemna i jakie są plany jej rozwoju, zapytaliśmy Jerzego Lejka, prezesa zarządu spółki Metro Warszawskie
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Krzysztofie Lisiku, dyrektorze ds. handlu oraz marketingu w In_Liner.Krzysztofie Lisiku, dyrektorze ds. handlu oraz marketingu w In_Liner.Krzysztof LisikOpublikowano: 03-08-2020 -
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Krzysztofie Lisiku, dyrektorze ds. handlu oraz marketingu w In_Liner.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadBudownictwo
Współczesny beton trudno sobie wyobrazić bez domieszek chemicznych
Beton jest powszechnie stosowany w budownictwie i wykorzystywany na różnych etapach robót i rodzajach budów. Dzięki domieszkom może uzyskiwać parametry dostosowane do konkretnych potrzeb. Jakie dodatki się stosuje, jaki mają wpływ na środowisko i jak będzie się rozwijał rynek, o tym mówi w rozmowie z portalem inzynieria.com Michał Oleksik, ekspert Stowarzyszenia Producentów Chemii Budowlanej i dyrektor ds. badań i rozwoju domieszek do betonu w firmie Atlas sp. z o. o.Beton jest powszechnie stosowany w budownictwie i wykorzystywany na różnych etapach robót i rodzajach budów. Dzięki domieszkom ...Wojciech KwintaOpublikowano: 29-07-2020 -
TYLKO U NASBudownictwo
Współczesny beton trudno sobie wyobrazić bez domieszek chemicznych
Beton jest powszechnie stosowany w budownictwie i wykorzystywany na różnych etapach robót i rodzajach budów. Dzięki domieszkom może uzyskiwać parametry dostosowane do konkretnych potrzeb. Jakie dodatki się stosuje, jaki mają wpływ na środowisko i jak będzie się rozwijał rynek, o tym mówi w rozmowie z portalem inzynieria.com Michał Oleksik, ekspert Stowarzyszenia Producentów Chemii Budowlanej i dyrektor ds. badań i rozwoju domieszek do betonu w firmie Atlas sp. z o. o.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadDrogi
Prezes PKP PLK: stacja Warszawa Zachodnia będzie najnowocześniejsza
Przebudowa stacji Warszawa Zachodnia to gigantyczna inwestycja, która pochłonie niemal 2 mld zł. To wyzwanie organizacyjne i techniczne. O tym, jak przedsięwzięcie wpłynie na komunikację, jakie korzyści odniesie kolej, a jakie pasażerowie mówi w rozmowie z portalem inzynieria.com Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. (PKP PLK).Przebudowa stacji Warszawa Zachodnia to gigantyczna inwestycja, która pochłonie niemal 2 mld zł. To wyzwanie organizacyjne i techniczne. O tym, ...Wojciech KwintaOpublikowano: 28-07-2020 -
TYLKO U NASDrogi
Prezes PKP PLK: stacja Warszawa Zachodnia będzie najnowocześniejsza
Przebudowa stacji Warszawa Zachodnia to gigantyczna inwestycja, która pochłonie niemal 2 mld zł. To wyzwanie organizacyjne i techniczne. O tym, jak przedsięwzięcie wpłynie na komunikację, jakie korzyści odniesie kolej, a jakie pasażerowie mówi w rozmowie z portalem inzynieria.com Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. (PKP PLK).
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadBudownictwo
Za bezpieczeństwo budowy odpowiada jej kierownik? To błąd w tłumaczeniu
Budownictwo należy do najbardziej wypadkowych branż, choć statystyki powoli stają się coraz lepsze. Generalni wykonawcy podejmują starania na rzecz zwiększenia poziomu bezpieczeństwa na placach budów. O prowadzonych działaniach, wypadkowości, potrzebach standardów i współpracy z inwestorami mówią w rozmowie z portalem inzynieria.com eksperci Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie: Bartosz Wiśniewski, dyrektor pionu BHP w firmie ERBUD S.A. oraz Michał Wasilewski, koordynator Porozumienia.Budownictwo należy do najbardziej wypadkowych branż, choć statystyki powoli stają się coraz lepsze. Generalni wykonawcy podejmują starania na rzecz zwię...Wojciech KwintaOpublikowano: 03-07-2020 -
TYLKO U NASBudownictwo
Za bezpieczeństwo budowy odpowiada jej kierownik? To błąd w tłumaczeniu
Budownictwo należy do najbardziej wypadkowych branż, choć statystyki powoli stają się coraz lepsze. Generalni wykonawcy podejmują starania na rzecz zwiększenia poziomu bezpieczeństwa na placach budów. O prowadzonych działaniach, wypadkowości, potrzebach standardów i współpracy z inwestorami mówią w rozmowie z portalem inzynieria.com eksperci Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie: Bartosz Wiśniewski, dyrektor pionu BHP w firmie ERBUD S.A. oraz Michał Wasilewski, koordynator Porozumienia.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadPaliwa
Paweł Poprawa: Polska będzie niezależna od dostaw gazu z Rosji
W polskim sektorze gazowym prowadzone są liczne inwestycje, m.in. budowa gazociągu Baltic Pipe, połączenia z Litwą czy rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu. Wdrożono dyrektywę gazową, a gazociąg jamalski od niedawna działa w warunkach rynkowych. O tym, jakie możliwości przynoszą nowe regulacje, jak osiągnąć niezależność od dostaw ze wschodu i jaka wygląda rynek gazu na świecie mówi, w rozmowie z portalem inzynieria.com, dr Paweł Poprawa z Akademii Górniczo-Hutniczej, doradca w Instytucie Studiów Energetycznych.W polskim sektorze gazowym prowadzone są liczne inwestycje, m.in. budowa gazociągu Baltic Pipe, połączenia z Litwą czy rozbudowa ...Wojciech KwintaOpublikowano: 21-05-2020 -
TYLKO U NASPaliwa
Paweł Poprawa: Polska będzie niezależna od dostaw gazu z Rosji
W polskim sektorze gazowym prowadzone są liczne inwestycje, m.in. budowa gazociągu Baltic Pipe, połączenia z Litwą czy rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu. Wdrożono dyrektywę gazową, a gazociąg jamalski od niedawna działa w warunkach rynkowych. O tym, jakie możliwości przynoszą nowe regulacje, jak osiągnąć niezależność od dostaw ze wschodu i jaka wygląda rynek gazu na świecie mówi, w rozmowie z portalem inzynieria.com, dr Paweł Poprawa z Akademii Górniczo-Hutniczej, doradca w Instytucie Studiów Energetycznych.
Wywiad
-
WywiadGeoinżynieria
Powodzie w Polsce: obszary zagrożone trzeba wyznaczać precyzyjnie
O rejonach Polski najbardziej zagrożonych powodziami, mapach powodziowych czy możliwościach pełnego zabezpieczenia przed tego typu zdarzeniami rozmawiamy z Agnieszką Śliwą, głównym specjalistą wydziału planowania w departamencie ochrony przed powodzią i suszą Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (PGW WP.)O rejonach Polski najbardziej zagrożonych powodziami, mapach powodziowych czy możliwościach pełnego zabezpieczenia przed tego typu zdarzeniami rozmawiamy ...Łukasz MadejOpublikowano: 21-05-2020 -
Geoinżynieria
Powodzie w Polsce: obszary zagrożone trzeba wyznaczać precyzyjnie
O rejonach Polski najbardziej zagrożonych powodziami, mapach powodziowych czy możliwościach pełnego zabezpieczenia przed tego typu zdarzeniami rozmawiamy z Agnieszką Śliwą, głównym specjalistą wydziału planowania w departamencie ochrony przed powodzią i suszą Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (PGW WP.)
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Robercie Uniejewskim, dyrektorze sprzedaży w zakresie systemów infrastrukturalnych w Wavin Polska S.A.Robercie Uniejewskim, dyrektorze sprzedaży w zakresie systemów infrastrukturalnych w Wavin Polska S.A.Robert UniejewskiOpublikowano: 20-05-2020 -
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Robercie Uniejewskim, dyrektorze sprzedaży w zakresie systemów infrastrukturalnych w Wavin Polska S.A.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadWody opadowe
Susze i inne zjawiska ekstremalne zostaną z nami wiele lat
Co prawda susze, ale też np. powodzie czy bardzo gwałtowne opady deszczu w naszym rejonie nie są nowością, jednak ich obecna częstotliwość oraz skala zadziwiają – mówi w rozmowie z naszym serwisem dr hab. Krzysztof Lejcuś, prof. UPWr, z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.Co prawda susze, ale też np. powodzie czy bardzo gwałtowne opady deszczu w naszym rejonie nie są nowością, jednak ...Łukasz MadejOpublikowano: 15-05-2020 -
TYLKO U NASWody opadowe
Susze i inne zjawiska ekstremalne zostaną z nami wiele lat
Co prawda susze, ale też np. powodzie czy bardzo gwałtowne opady deszczu w naszym rejonie nie są nowością, jednak ich obecna częstotliwość oraz skala zadziwiają – mówi w rozmowie z naszym serwisem dr hab. Krzysztof Lejcuś, prof. UPWr, z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Henning Köhn: nasza reakcja na odmrażanie gospodarki będzie zdystansowana i spokojna
W sytuacji pandemii celem jest realizować zobowiązania wobec klientów oraz zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Jak to zrobić? Dlaczego w odpowiedzi na odmrażanie gospodarki reakcja firmy będzie zdystansowana i spokojna? Wyjaśnia Henning Köhn, dyrektor generalny Amiblu.W sytuacji pandemii celem jest realizować zobowiązania wobec klientów oraz zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Jak to zrobić? Dlaczego w ...Łukasz MadejOpublikowano: 13-05-2020 -
Inż. Bezwykopowa
Henning Köhn: nasza reakcja na odmrażanie gospodarki będzie zdystansowana i spokojna
W sytuacji pandemii celem jest realizować zobowiązania wobec klientów oraz zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Jak to zrobić? Dlaczego w odpowiedzi na odmrażanie gospodarki reakcja firmy będzie zdystansowana i spokojna? Wyjaśnia Henning Köhn, dyrektor generalny Amiblu.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadTOP TEMAT COVID-19
Trzeba być przygotowanym na różne scenariusze
W chwili obecnej nie da się wiarygodnie przewidzieć, jaki wpływ pandemia będzie miała na rynek budowlany w Polsce czy na świecie – mówi w rozmowie z naszym serwisem Tadeusz Blecha, nowy prezes HOCHTIEF Polska S.A.W chwili obecnej nie da się wiarygodnie przewidzieć, jaki wpływ pandemia będzie miała na rynek budowlany w Polsce ...Łukasz MadejOpublikowano: 29-04-2020 -
TYLKO U NASTOP TEMAT COVID-19
Trzeba być przygotowanym na różne scenariusze
W chwili obecnej nie da się wiarygodnie przewidzieć, jaki wpływ pandemia będzie miała na rynek budowlany w Polsce czy na świecie – mówi w rozmowie z naszym serwisem Tadeusz Blecha, nowy prezes HOCHTIEF Polska S.A.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadTOP TEMAT COVID-19
Zdrowie i życie pracowników budów zawsze były priorytetem
Od momentu zdiagnozowania w Europie pierwszego pacjenta, co tydzień znajdujemy się w zupełnie innej rzeczywistości. Wyzwaniem jest utrzymanie stanu, w którym budowy są miejscami wolnymi od zakażeń. Pocieszające jest to, że radzimy sobie z tymi wyzwaniami, a incydenty możemy policzyć na palcach jednej ręki. Zazwyczaj dotyczyły one sytuacji, w których ktoś złamał kwarantannę i przyszedł na budowę – mówi w rozmowie z naszym serwisem Michał Wasilewski, koordynator Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.Od momentu zdiagnozowania w Europie pierwszego pacjenta, co tydzień znajdujemy się w zupełnie innej rzeczywistości. Wyzwaniem jest utrzymanie stanu, ...Łukasz MadejOpublikowano: 14-04-2020 -
TYLKO U NASTOP TEMAT COVID-19
Zdrowie i życie pracowników budów zawsze były priorytetem
Od momentu zdiagnozowania w Europie pierwszego pacjenta, co tydzień znajdujemy się w zupełnie innej rzeczywistości. Wyzwaniem jest utrzymanie stanu, w którym budowy są miejscami wolnymi od zakażeń. Pocieszające jest to, że radzimy sobie z tymi wyzwaniami, a incydenty możemy policzyć na palcach jednej ręki. Zazwyczaj dotyczyły one sytuacji, w których ktoś złamał kwarantannę i przyszedł na budowę – mówi w rozmowie z naszym serwisem Michał Wasilewski, koordynator Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadTOP TEMAT COVID-19
Andrzej Sikora: ograniczanie skutków epidemii w górnictwie to rola rządu
Branża górnicza od lat przeżywa problemy ze spadającym wydobyciem i rosnącymi hałdami. Teraz dodatkowo musi radzić sobie ze skutkami epidemii COVID-19. Spółki podejmują działania, ale z doniesień górników wynika, że nie wygląda to dobrze. O problemach sektora wydobywczego, potencjalnych skutkach koronawirusa i braku rządowej polityki energetycznej mówi dr inż. Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych.Branża górnicza od lat przeżywa problemy ze spadającym wydobyciem i rosnącymi hałdami. Teraz dodatkowo musi ...Wojciech KwintaOpublikowano: 08-04-2020 -
TYLKO U NASTOP TEMAT COVID-19
Andrzej Sikora: ograniczanie skutków epidemii w górnictwie to rola rządu
Branża górnicza od lat przeżywa problemy ze spadającym wydobyciem i rosnącymi hałdami. Teraz dodatkowo musi radzić sobie ze skutkami epidemii COVID-19. Spółki podejmują działania, ale z doniesień górników wynika, że nie wygląda to dobrze. O problemach sektora wydobywczego, potencjalnych skutkach koronawirusa i braku rządowej polityki energetycznej mówi dr inż. Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadTOP TEMAT COVID-19
Już miesiąc bez pracy może skończyć się bankructwami
W Polsce firmy małe i średnie nie mają wystarczającego kapitału, żeby przetrwać trudne czasy. Dla nich już miesiąc niepracowania oznacza bardzo poważne kłopoty. Niektórych może to po prostu doprowadzić do bankructwa – mówi w rozmowie z naszym serwisem Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.W Polsce firmy małe i średnie nie mają wystarczającego kapitału, żeby przetrwać trudne czasy. Dla nich już miesią...Łukasz MadejOpublikowano: 06-04-2020 -
TYLKO U NASTOP TEMAT COVID-19
Już miesiąc bez pracy może skończyć się bankructwami
W Polsce firmy małe i średnie nie mają wystarczającego kapitału, żeby przetrwać trudne czasy. Dla nich już miesiąc niepracowania oznacza bardzo poważne kłopoty. Niektórych może to po prostu doprowadzić do bankructwa – mówi w rozmowie z naszym serwisem Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadTOP TEMAT COVID-19
Łukasz Kozłowski: zasady udzielania wsparcia przedsiębiorcom są uznaniowe
Ustawy składające się na tzw. tarczę antykryzysową, praktycznie nie uwzględniły postulatów przedsiębiorców, którzy zaproponowali liczne rozwiązania, by ochronić firmy i miejsca pracy. O mankamentach wprowadzonych regulacji, potencjalnych skutkach epidemii koronawirusa dla gospodarki, szansach na przyjęcie propozycji pracodawców i przyszłości biznesu mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.Ustawy składające się na tzw. tarczę antykryzysową, praktycznie nie uwzględniły postulatów przedsiębiorców, którzy ...Wojciech KwintaOpublikowano: 03-04-2020 -
TYLKO U NASTOP TEMAT COVID-19
Łukasz Kozłowski: zasady udzielania wsparcia przedsiębiorcom są uznaniowe
Ustawy składające się na tzw. tarczę antykryzysową, praktycznie nie uwzględniły postulatów przedsiębiorców, którzy zaproponowali liczne rozwiązania, by ochronić firmy i miejsca pracy. O mankamentach wprowadzonych regulacji, potencjalnych skutkach epidemii koronawirusa dla gospodarki, szansach na przyjęcie propozycji pracodawców i przyszłości biznesu mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadTunele
Brexit: brytyjska branża tunelowa boi się odpływu pracowników
Bill Grose to dyplomowany inżynier budowlany i niezależny konsultant ds. drążenia tuneli. Były przewodniczący Brytyjskiego Towarzystwa Tunelowego, obecnie przewodniczy ich komitetowi ds. komunikacji i łączności z parlamentem. Grose przez wiele lat pełnił również funkcję członka Rady w Instytucie Inżynierów Budownictwa Cywilnego, gdzie aktualnie jest wiceprzewodniczącym Rady Doradczej NCE oraz członkiem Komitetu ICE Public Voice. Rozmawiamy z nim na temat obecnej kondycji branży tunelowej w Wielkiej Brytanii i o ewentualnych konsekwencjach Brexitu.Bill Grose to dyplomowany inżynier budowlany i niezależny konsultant ds. drążenia tuneli. Były przewodniczący Brytyjskiego Towarzystwa ...Magdalena JanuszekOpublikowano: 31-03-2020 -
TYLKO U NASTunele
Brexit: brytyjska branża tunelowa boi się odpływu pracowników
Bill Grose to dyplomowany inżynier budowlany i niezależny konsultant ds. drążenia tuneli. Były przewodniczący Brytyjskiego Towarzystwa Tunelowego, obecnie przewodniczy ich komitetowi ds. komunikacji i łączności z parlamentem. Grose przez wiele lat pełnił również funkcję członka Rady w Instytucie Inżynierów Budownictwa Cywilnego, gdzie aktualnie jest wiceprzewodniczącym Rady Doradczej NCE oraz członkiem Komitetu ICE Public Voice. Rozmawiamy z nim na temat obecnej kondycji branży tunelowej w Wielkiej Brytanii i o ewentualnych konsekwencjach Brexitu.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadTOP TEMAT COVID-19
Budimex: część podwykonawców przestaje być dostępna
– Na wszystkich budowach prace są realizowane. Zdecydowana większość pracowników pracuje normalnie. Na blisko 6 tys. pracowników nikt nie został zdiagnozowany na obecność koronawirusa. Powiększa się natomiast problem z dostępnością niektórych podwykonawców – przekazał Michał Wrzosek, rzecznik prasowy spółki Budimex. Rozmawiamy z nim o przyczynach niedostępności podwykonawców i ewentualnych konsekwencjach tej sytuacji.– Na wszystkich budowach prace są realizowane. Zdecydowana większość pracowników pracuje normalnie. Na blisko 6 tys. pracowników nikt nie został ...Wojciech KwintaOpublikowano: 27-03-2020 -
TYLKO U NASTOP TEMAT COVID-19
Budimex: część podwykonawców przestaje być dostępna
– Na wszystkich budowach prace są realizowane. Zdecydowana większość pracowników pracuje normalnie. Na blisko 6 tys. pracowników nikt nie został zdiagnozowany na obecność koronawirusa. Powiększa się natomiast problem z dostępnością niektórych podwykonawców – przekazał Michał Wrzosek, rzecznik prasowy spółki Budimex. Rozmawiamy z nim o przyczynach niedostępności podwykonawców i ewentualnych konsekwencjach tej sytuacji.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadTOP TEMAT COVID-19
Prof. Zbigniew Kledyński: budownictwo potrafi się odbudowywać jako branża
Branża budowlana w Polsce odczuwa już ekonomiczne skutki epidemii koronawirusa, dominujące ilościowo w tym sektorze małe firmy nie mają zapasu kapitału, duże zmagają się z absencjami i utrudnionymi dostawami. O tym, w jakiej sytuacji znajdują się firmy budowlane, czym niepokoją się przedsiębiorcy i o rządowej koncepcji tarczy antykryzysowej, mówi prof. dr hab. inż. Zbigniew Kledyński z Politechniki Warszawskiej, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.Branża budowlana w Polsce odczuwa już ekonomiczne skutki epidemii koronawirusa, dominujące ilościowo w tym sektorze małe firmy ...Wojciech KwintaOpublikowano: 25-03-2020 -
TYLKO U NASTOP TEMAT COVID-19
Prof. Zbigniew Kledyński: budownictwo potrafi się odbudowywać jako branża
Branża budowlana w Polsce odczuwa już ekonomiczne skutki epidemii koronawirusa, dominujące ilościowo w tym sektorze małe firmy nie mają zapasu kapitału, duże zmagają się z absencjami i utrudnionymi dostawami. O tym, w jakiej sytuacji znajdują się firmy budowlane, czym niepokoją się przedsiębiorcy i o rządowej koncepcji tarczy antykryzysowej, mówi prof. dr hab. inż. Zbigniew Kledyński z Politechniki Warszawskiej, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadTOP TEMAT COVID-19
Kłopot polega na braku fizycznej możliwości pracy
W latach wcześniejszych borykaliśmy się z roszczeniami, brakiem rąk do pracy czy wzrostem kosztów. Dziś nie ma problemu, że trzeba więcej zapłacić pracownikowi. Kłopot polega na braku fizycznej możliwości pracy. To zgoła inne źródło problemów – mówi w rozmowie z naszym serwisem Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.W latach wcześniejszych borykaliśmy się z roszczeniami, brakiem rąk do pracy czy wzrostem kosztów. Dziś nie ma ...Łukasz MadejOpublikowano: 19-03-2020 -
TYLKO U NASTOP TEMAT COVID-19
Kłopot polega na braku fizycznej możliwości pracy
W latach wcześniejszych borykaliśmy się z roszczeniami, brakiem rąk do pracy czy wzrostem kosztów. Dziś nie ma problemu, że trzeba więcej zapłacić pracownikowi. Kłopot polega na braku fizycznej możliwości pracy. To zgoła inne źródło problemów – mówi w rozmowie z naszym serwisem Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadTOP TEMAT COVID-19
Ewa Krzemińska: jesteśmy gotowi stawić czoło najtrudniejszym wyzwaniom
Cały świat stanął do walki z pandemią wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2. Każdy sektor musi zmagać się z niezwykle trudnymi warunkami prowadzenia działalności – również branża budowlana. O sposobie na funkcjonowanie „w czasach zarazy”, trudnej sytuacji rynkowej, ale też o ludzkiej solidarności i trosce rozmawiamy z Ewą Krzemińską, dyrektor zarządzającą firmy Uponor Infra sp. z o.o.Cały świat stanął do walki z pandemią wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2. Każdy sektor musi zmagać się z niezwykle ...Magdalena JanuszekOpublikowano: 18-03-2020 -
TYLKO U NASTOP TEMAT COVID-19
Ewa Krzemińska: jesteśmy gotowi stawić czoło najtrudniejszym wyzwaniom
Cały świat stanął do walki z pandemią wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2. Każdy sektor musi zmagać się z niezwykle trudnymi warunkami prowadzenia działalności – również branża budowlana. O sposobie na funkcjonowanie „w czasach zarazy”, trudnej sytuacji rynkowej, ale też o ludzkiej solidarności i trosce rozmawiamy z Ewą Krzemińską, dyrektor zarządzającą firmy Uponor Infra sp. z o.o.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadGeoinżynieria
Keller: nie planujemy zawieszania budów, obserwujemy sytuację
Pandemia wywołana przez wirus SARS-CoV-2 ogranicza pole działania w każdym sektorze, również budowlanym. Jak radzą sobie branżowe firmy? Na nasze pytania odpowiada Małgorzata Bednarska, dyrektor zarządzający Keller Polska.Pandemia wywołana przez wirus SARS-CoV-2 ogranicza pole działania w każdym sektorze, również budowlanym. Jak radzą sobie branż...Magdalena JanuszekOpublikowano: 17-03-2020 -
TYLKO U NASGeoinżynieria
Keller: nie planujemy zawieszania budów, obserwujemy sytuację
Pandemia wywołana przez wirus SARS-CoV-2 ogranicza pole działania w każdym sektorze, również budowlanym. Jak radzą sobie branżowe firmy? Na nasze pytania odpowiada Małgorzata Bednarska, dyrektor zarządzający Keller Polska.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadTOP TEMAT COVID-19
Dariusz Blocher: zdalne budowanie nie istnieje
– Sytuacja jest bardzo zmienna i nowa w polskich realiach. Dlatego jest niezwykle przewidzieć długoterminowe skutki ekonomiczne dla branży budowlanej spowodowane epidemią – mówi Dariusz Blocher, prezes zarządu, dyrektor generalny Budimeksu SA, dyrektor na Europę Ferrovial Agroman.– Sytuacja jest bardzo zmienna i nowa w polskich realiach. Dlatego jest niezwykle przewidzieć długoterminowe skutki ekonomiczne dla branży budowlanej ...Magdalena JanuszekOpublikowano: 17-03-2020 -
TYLKO U NASTOP TEMAT COVID-19
Dariusz Blocher: zdalne budowanie nie istnieje
– Sytuacja jest bardzo zmienna i nowa w polskich realiach. Dlatego jest niezwykle przewidzieć długoterminowe skutki ekonomiczne dla branży budowlanej spowodowane epidemią – mówi Dariusz Blocher, prezes zarządu, dyrektor generalny Budimeksu SA, dyrektor na Europę Ferrovial Agroman.
Wywiad
-
WywiadTOP TEMAT COVID-19
Sosnowiec: Wodociągi pracują, ale ze zdwojoną ostrożnością
Nie zawieszamy inwestycji, ten proces normalnie się toczy, oczywiście zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego – mówi w rozmowie z nami Paweł Kopczyński, nowy prezes Sosnowieckich Wodociągów S.A., który zastąpił Magdalenę Pochwalską (zarządzała spółką przez 18 lat).Nie zawieszamy inwestycji, ten proces normalnie się toczy, oczywiście zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego – mówi w rozmowie ...Łukasz MadejOpublikowano: 16-03-2020 -
TOP TEMAT COVID-19
Sosnowiec: Wodociągi pracują, ale ze zdwojoną ostrożnością
Nie zawieszamy inwestycji, ten proces normalnie się toczy, oczywiście zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego – mówi w rozmowie z nami Paweł Kopczyński, nowy prezes Sosnowieckich Wodociągów S.A., który zastąpił Magdalenę Pochwalską (zarządzała spółką przez 18 lat).
Wywiad
-
WywiadTOP TEMAT COVID-19
Urlopy i koronawirus – co wolno pracownikowi, a co pracodawcy?
Systematycznie wzrasta liczba zachorowań na COVID-19, chorobę wywoływaną przez SARS-CoV-2, czyli koronawirusa. Duże ogniska choroby znajdują się m.in. we Włoszech, które są popularną destynacją urlopową. Czy istnieją przepisy prawne, które regulują kwestię urlopów pod kątem przebywania na terenach o zwiększonym ryzyku występowania chorób zakaźnych? Pytamy o to Piotra Straszaka, aplikanta radcowskiego z Kancelarii Radcy Prawnego Karol Krzysztoń.Systematycznie wzrasta liczba zachorowań na COVID-19, chorobę wywoływaną przez SARS-CoV-2, czyli koronawirusa. Duże ogniska choroby znajdują się m.in. ...Magdalena JanuszekOpublikowano: 10-03-2020- TAGI:
- koronawirus
-
TOP TEMAT COVID-19
Urlopy i koronawirus – co wolno pracownikowi, a co pracodawcy?
Systematycznie wzrasta liczba zachorowań na COVID-19, chorobę wywoływaną przez SARS-CoV-2, czyli koronawirusa. Duże ogniska choroby znajdują się m.in. we Włoszech, które są popularną destynacją urlopową. Czy istnieją przepisy prawne, które regulują kwestię urlopów pod kątem przebywania na terenach o zwiększonym ryzyku występowania chorób zakaźnych? Pytamy o to Piotra Straszaka, aplikanta radcowskiego z Kancelarii Radcy Prawnego Karol Krzysztoń.
Wywiad
-
WywiadGeoinżynieria
Bądźcie pogodnymi profesjonalistkami w tym, co robicie
O tym, że warto jest obalać stereotypy dotyczące płci, zwłaszcza, kiedy chodzi o karierę zawodową rozmawiamy dr hab. Ireną Bagińską, adiunkt w Katedrze Geotechniki, Hydrotechniki, Budownictwa Podziemnego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej.O tym, że warto jest obalać stereotypy dotyczące płci, zwłaszcza, kiedy chodzi o karierę zawodową rozmawiamy dr hab. ...Magdalena JanuszekOpublikowano: 08-03-2020 -
Geoinżynieria
Bądźcie pogodnymi profesjonalistkami w tym, co robicie
O tym, że warto jest obalać stereotypy dotyczące płci, zwłaszcza, kiedy chodzi o karierę zawodową rozmawiamy dr hab. Ireną Bagińską, adiunkt w Katedrze Geotechniki, Hydrotechniki, Budownictwa Podziemnego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej.
Wywiad
-
WywiadGeoinżynieria
W marketingu i komunikacji kluczem do sukcesu jest empatia
Jak doświadczona kobieta-manager ds. marketingu i PR ocenia męski i damski sposób zarządzania? O tych różnicach, a także o tym, jak stereotypy pomagają i przeszkadzają w pracy, rozmawiamy z Karoliną Bukała-Głową, managerem ds. marketingu i PR w Soletanche Polska sp. z o.o., która, jak sama o sobie mówi, potrafi wcielić w życie niemal każdy pomysł.Jak doświadczona kobieta-manager ds. marketingu i PR ocenia męski i damski sposób zarządzania? O tych różnicach, ...Karolina Bukała-GłowaOpublikowano: 08-03-2020- TAGI:
- Soletanche
- marketing
-
Geoinżynieria
W marketingu i komunikacji kluczem do sukcesu jest empatia
Jak doświadczona kobieta-manager ds. marketingu i PR ocenia męski i damski sposób zarządzania? O tych różnicach, a także o tym, jak stereotypy pomagają i przeszkadzają w pracy, rozmawiamy z Karoliną Bukała-Głową, managerem ds. marketingu i PR w Soletanche Polska sp. z o.o., która, jak sama o sobie mówi, potrafi wcielić w życie niemal każdy pomysł.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kobiety w inżynierii mogą bardzo wiele, często tylko nie potrafią w to uwierzyć
Jak to się stało, że została operatorem i kierowcą Mobilnego Laboratorium Infrastruktury Podziemnej Miast? Dlaczego po studiach na wydziale budownictwa, zajęła się infrastrukturą wodno-kanalizacyjną i technologiami bezwykopowymi? Czy kobiety nadal muszą udowadniać, że w stereotypowo „męskich” branżach mogą być równie dobrymi specjalistami? Na te i inne pytania odpowiada dr inż. Beata Nienartowicz, kierownik działu projektowego w firmie GSG Industria sp. z o.o.Jak to się stało, że została operatorem i kierowcą Mobilnego Laboratorium Infrastruktury Podziemnej Miast? Dlaczego po studiach na wydziale ...Agata SumaraOpublikowano: 07-03-2020- TAGI:
- GSG Industria
-
Inż. Bezwykopowa
Kobiety w inżynierii mogą bardzo wiele, często tylko nie potrafią w to uwierzyć
Jak to się stało, że została operatorem i kierowcą Mobilnego Laboratorium Infrastruktury Podziemnej Miast? Dlaczego po studiach na wydziale budownictwa, zajęła się infrastrukturą wodno-kanalizacyjną i technologiami bezwykopowymi? Czy kobiety nadal muszą udowadniać, że w stereotypowo „męskich” branżach mogą być równie dobrymi specjalistami? Na te i inne pytania odpowiada dr inż. Beata Nienartowicz, kierownik działu projektowego w firmie GSG Industria sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadWod-Kan
Kobieta do zadań specjalnych
O tym, dlaczego kobiety chcą być inżynierami, jak piąć się po szczeblach kariery w międzynarodowym koncernie, a przy tym znaleźć czas dla rodziny i balans w życiu, rozmawiamy z Edytą Zalewską, dyrektorem sprzedaży w firmie Uponor Infra sp. z o.o.O tym, dlaczego kobiety chcą być inżynierami, jak piąć się po szczeblach kariery w międzynarodowym koncernie, a przy tym ...Agata SumaraOpublikowano: 07-03-2020- TAGI:
- Uponor Infra
-
Wod-Kan
Kobieta do zadań specjalnych
O tym, dlaczego kobiety chcą być inżynierami, jak piąć się po szczeblach kariery w międzynarodowym koncernie, a przy tym znaleźć czas dla rodziny i balans w życiu, rozmawiamy z Edytą Zalewską, dyrektorem sprzedaży w firmie Uponor Infra sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadTunele
Na całym świecie kobiety w branży tunelowej funkcjonują wyśmienicie
Inżynier i naukowiec; uzyskała tytuł profesorski, ale też brała udział w pracach związanych z wieloma podziemnymi obiektami w Warszawie np. I i II linią metra. W wolnym czasie gotuje i spędza czas w ogródku, słucha muzyki poważnej, R&B i gigantów rocka. O karierę, sytuację kobiet na studiach technicznych oraz receptę na pogodzenie życia zawodowego i rodzinnego poprosiliśmy prof. dr hab. Annę Siemińską-Lewandowską, prodziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.Inżynier i naukowiec; uzyskała tytuł profesorski, ale też brała udział w pracach związanych z wieloma podziemnymi obiektami ...Magdalena JanuszekOpublikowano: 05-03-2020 -
Tunele
Na całym świecie kobiety w branży tunelowej funkcjonują wyśmienicie
Inżynier i naukowiec; uzyskała tytuł profesorski, ale też brała udział w pracach związanych z wieloma podziemnymi obiektami w Warszawie np. I i II linią metra. W wolnym czasie gotuje i spędza czas w ogródku, słucha muzyki poważnej, R&B i gigantów rocka. O karierę, sytuację kobiet na studiach technicznych oraz receptę na pogodzenie życia zawodowego i rodzinnego poprosiliśmy prof. dr hab. Annę Siemińską-Lewandowską, prodziekan Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Roland W. Waniek: CIPP jest technologią nr 1 i taką pozostanie
O najpopularniejszej na świecie metodzie renowacyjnej – CIPP (ang. Cured In Place Pipe) i badaniach jakości rękawów rozmawiamy z Dipl.-Ök. Rolandem W. Wańkiem, dyrektorem zarządzającym w IKT – Institut für Unterirdische Infrastruktur.O najpopularniejszej na świecie metodzie renowacyjnej – CIPP (ang. Cured In Place Pipe) i badaniach jakości rękawów rozmawiamy z ...Agata SumaraOpublikowano: 02-03-2020 -
Inż. Bezwykopowa
Roland W. Waniek: CIPP jest technologią nr 1 i taką pozostanie
O najpopularniejszej na świecie metodzie renowacyjnej – CIPP (ang. Cured In Place Pipe) i badaniach jakości rękawów rozmawiamy z Dipl.-Ök. Rolandem W. Wańkiem, dyrektorem zarządzającym w IKT – Institut für Unterirdische Infrastruktur.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadGeoinżynieria
Gigantyczne tamy to gigantyczne pułapki? Prof. Jacek Piskozub (PAN) wyjaśnia
Niderlandzki naukowiec Sjoerd Groeskamp proponuje budowę dwóch gigantycznych tam w obrębie Morza Północnego w celu zabezpieczenia krajów północnoeuropejskich przed zalaniem. O to, czy jest to rozwiązanie bezpieczne, zapytaliśmy fizyka morza, prof. Jacka Piskozuba z Instytutu Oceanologii PAN.Niderlandzki naukowiec Sjoerd Groeskamp proponuje budowę dwóch gigantycznych tam w obrębie Morza Północnego w celu zabezpieczenia krajów ...Magdalena JanuszekOpublikowano: 20-02-2020 -
TYLKO U NASGeoinżynieria
Gigantyczne tamy to gigantyczne pułapki? Prof. Jacek Piskozub (PAN) wyjaśnia
Niderlandzki naukowiec Sjoerd Groeskamp proponuje budowę dwóch gigantycznych tam w obrębie Morza Północnego w celu zabezpieczenia krajów północnoeuropejskich przed zalaniem. O to, czy jest to rozwiązanie bezpieczne, zapytaliśmy fizyka morza, prof. Jacka Piskozuba z Instytutu Oceanologii PAN.
Wywiad
-
WywiadDrogi
Wild: CPK ma być pierwszym środkowoeuropejskim hubem przesiadkowym
Centralny Port Komunikacyjny (CPK), potężna i kosztowna inwestycja infrastrukturalna, w założeniach ma obsługiwać dziesiątki milionów pasażerów linii lotniczych i kolejowych z Polski, Europy Środkowo-Wschodniej i całego świata. Ma być rentowna i zwiększyć tempo wzrostu gospodarczego. Wymaga jednak finansowania w wysokości co najmniej 35 mld zł i ogromu inwestycji budowlanych, drogowych i kolejowych. Przeciwnicy projektu uważają, że taka gigantomania nie ma sensu. O zasadności budowy CPK mówi Mikołaj Wild, prezes spółki Centralny Port Komunikacyjny.Centralny Port Komunikacyjny (CPK), potężna i kosztowna inwestycja infrastrukturalna, w założeniach ma obsługiwać dziesiątki milionów ...Wojciech KwintaOpublikowano: 18-02-2020 -
Drogi
Wild: CPK ma być pierwszym środkowoeuropejskim hubem przesiadkowym
Centralny Port Komunikacyjny (CPK), potężna i kosztowna inwestycja infrastrukturalna, w założeniach ma obsługiwać dziesiątki milionów pasażerów linii lotniczych i kolejowych z Polski, Europy Środkowo-Wschodniej i całego świata. Ma być rentowna i zwiększyć tempo wzrostu gospodarczego. Wymaga jednak finansowania w wysokości co najmniej 35 mld zł i ogromu inwestycji budowlanych, drogowych i kolejowych. Przeciwnicy projektu uważają, że taka gigantomania nie ma sensu. O zasadności budowy CPK mówi Mikołaj Wild, prezes spółki Centralny Port Komunikacyjny.
Wywiad
-
WywiadTunele
Bresch o tunelach w Polsce: możemy decydować się na odważne rozwiązania
Do 2022 r. w Łodzi ma zostać oddany do użytku 7,5-kilometrowy tunel prowadzący od dworca Łódź Fabryczna, przez skrzyżowanie ulic Zielonej i Zachodniej, w kierunku al. Włókniarzy i Manufaktury, aż do Łodzi Kaliskiej i Żabieńca. O tym, czy będzie to łódzkie metro, i skąd wziął się pomysł takiego podziemnego połączenia, rozmawialiśmy z Arnoldem Breschem, dyrektorem ds. realizacji inwestycji i członkiem zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. (PKP PLK).Do 2022 r. w Łodzi ma zostać oddany do użytku 7,5-kilometrowy tunel prowadzący od dworca Łódź Fabryczna, przez skrzyżowanie ...Magdalena JanuszekOpublikowano: 17-02-2020 -
Tunele
Bresch o tunelach w Polsce: możemy decydować się na odważne rozwiązania
Do 2022 r. w Łodzi ma zostać oddany do użytku 7,5-kilometrowy tunel prowadzący od dworca Łódź Fabryczna, przez skrzyżowanie ulic Zielonej i Zachodniej, w kierunku al. Włókniarzy i Manufaktury, aż do Łodzi Kaliskiej i Żabieńca. O tym, czy będzie to łódzkie metro, i skąd wziął się pomysł takiego podziemnego połączenia, rozmawialiśmy z Arnoldem Breschem, dyrektorem ds. realizacji inwestycji i członkiem zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. (PKP PLK).
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadDrogi
Paweł Średniawa: „wojna cenowa” przybiera na sile w segmencie mniejszych firm
Miniony rok upłynął pod znakiem zerwania kilku kluczowych kontraktów w branży drogowej. Równocześnie wykonawcy wyciągnęli wnioski z sytuacji, jaka przytrafiła się firmom, które popadły w problemy finansowe – z większą ostrożnością podchodzą do szacowania kosztów prac. O ile perspektywy dla dużych inwestycji drogowych są całkiem dobre, coraz wyraźniej widać, że gorsza sytuacja finansowa samorządów przekłada się na znaczne ograniczenie planowanych przedsięwzięć drogowych, a w konsekwencji mniejsza podaż nowych kontraktów może przyczynić się do pogorszenia się sytuacji mniejszych firm budowlanych. O tym, w jakich realiach funkcjonuje polska branża drogowa, rozmawiamy z Pawłem Średniawą, prezesem Przedsiębiorstwa Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego S.A. (PBDI S.A.).Miniony rok upłynął pod znakiem zerwania kilku kluczowych kontraktów w branży drogowej. Równocześnie wykonawcy wyciągnę...Agata SumaraOpublikowano: 07-02-2020 -
TYLKO U NASDrogi
Paweł Średniawa: „wojna cenowa” przybiera na sile w segmencie mniejszych firm
Miniony rok upłynął pod znakiem zerwania kilku kluczowych kontraktów w branży drogowej. Równocześnie wykonawcy wyciągnęli wnioski z sytuacji, jaka przytrafiła się firmom, które popadły w problemy finansowe – z większą ostrożnością podchodzą do szacowania kosztów prac. O ile perspektywy dla dużych inwestycji drogowych są całkiem dobre, coraz wyraźniej widać, że gorsza sytuacja finansowa samorządów przekłada się na znaczne ograniczenie planowanych przedsięwzięć drogowych, a w konsekwencji mniejsza podaż nowych kontraktów może przyczynić się do pogorszenia się sytuacji mniejszych firm budowlanych. O tym, w jakich realiach funkcjonuje polska branża drogowa, rozmawiamy z Pawłem Średniawą, prezesem Przedsiębiorstwa Budownictwa Drogowo-Inżynieryjnego S.A. (PBDI S.A.).
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadDrogi
Dariusz Blocher: spiętrzenia zleceń i ich brak powodują destabilizację rynku
Na rynku budowy infrastruktury konieczna jest stabilność. Jednym z elementów, które mogą ją zapewnić, jest równe tempo ogłaszania przetargów czy dostosowanie kosztorysów inwestorskich np. do wyższych cen wynagrodzeń i materiałów budowlanych. Obecnie wykonawcy nadal borykają się z nierentownymi kontraktami sprzed kilku lat, których budżety znacząco wzrosły. Jakkolwiek sytuacja w branży drogowej jest lepsza niż w roku poprzednim, firmy nadal funkcjonują w dość niestabilnym otoczeniu, czy to ze względu na koszty, czy na otoczenie prawne. O tym, jak to wygląda w szczegółach, rozmawiamy z Dariuszem Blocherem, prezesem zarządu, dyrektorem generalnym Budimeksu SA, dyrektorem na Europę Ferrovial Agroman.Na rynku budowy infrastruktury konieczna jest stabilność. Jednym z elementów, które mogą ją zapewnić, jest równe tempo ogł...Agata SumaraOpublikowano: 06-02-2020 -
TYLKO U NASDrogi
Dariusz Blocher: spiętrzenia zleceń i ich brak powodują destabilizację rynku
Na rynku budowy infrastruktury konieczna jest stabilność. Jednym z elementów, które mogą ją zapewnić, jest równe tempo ogłaszania przetargów czy dostosowanie kosztorysów inwestorskich np. do wyższych cen wynagrodzeń i materiałów budowlanych. Obecnie wykonawcy nadal borykają się z nierentownymi kontraktami sprzed kilku lat, których budżety znacząco wzrosły. Jakkolwiek sytuacja w branży drogowej jest lepsza niż w roku poprzednim, firmy nadal funkcjonują w dość niestabilnym otoczeniu, czy to ze względu na koszty, czy na otoczenie prawne. O tym, jak to wygląda w szczegółach, rozmawiamy z Dariuszem Blocherem, prezesem zarządu, dyrektorem generalnym Budimeksu SA, dyrektorem na Europę Ferrovial Agroman.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadBudownictwo
Kamil Simka: opóźnienia w ogłaszaniu i rozstrzyganiu przetargów to duży problem dla generalnych wykonawców
Wydaje się, że sytuacja na rynku budowlanym jest coraz lepsza. Plany inwestorów publicznych są znane, a to pozwala szacować generalnym wykonawcom, że pracy nie powinno zabraknąć. Pozytywnie postrzegane jest też nowe prawo zamówień publicznych, które zostanie wprowadzone w życie za rok, a dzięki temu rynek ma szanse przygotować się na zmiany. W budownictwie nadal jednak istnieje wiele barier, które nie pozwalają wykonawcom na stabilny rozwój. Te i inne zagadnienia poruszamy w rozmowie z Kamilem Simką, wiceprezesem wykonawczym w zakresie budownictwa inżynieryjnego w firmie Skanska S.A.Wydaje się, że sytuacja na rynku budowlanym jest coraz lepsza. Plany inwestorów publicznych są znane, a to pozwala szacować generalnym ...Agata SumaraOpublikowano: 05-02-2020 -
TYLKO U NASBudownictwo
Kamil Simka: opóźnienia w ogłaszaniu i rozstrzyganiu przetargów to duży problem dla generalnych wykonawców
Wydaje się, że sytuacja na rynku budowlanym jest coraz lepsza. Plany inwestorów publicznych są znane, a to pozwala szacować generalnym wykonawcom, że pracy nie powinno zabraknąć. Pozytywnie postrzegane jest też nowe prawo zamówień publicznych, które zostanie wprowadzone w życie za rok, a dzięki temu rynek ma szanse przygotować się na zmiany. W budownictwie nadal jednak istnieje wiele barier, które nie pozwalają wykonawcom na stabilny rozwój. Te i inne zagadnienia poruszamy w rozmowie z Kamilem Simką, wiceprezesem wykonawczym w zakresie budownictwa inżynieryjnego w firmie Skanska S.A.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadBudownictwo
Piotr Mika: trudno będzie poprawić rentowność kontraktów drogowych
Pomimo licznych inwestycji drogowych i mostowych przedsiębiorstwa nieustannie borykają się z licznymi problemami. Problemy z waloryzacją kontraktów stawiają spółki w trudnej sytuacji, coraz trudniej o pozyskanie do pracy wykwalifikowanej kadry, na wejście na plac budowy czeka się bardzo długo. Mimo wszystko perspektywy dla branży są dobre. O nieprzewidywalności sektora budowlanego, problemach z podwykonawcami, trudnych kontraktach i opieszałości inwestorów mówi w rozmowie z portalem inzynieria.com Piotr Mika, członek zarządu i dyrektor budownictwa inżynierskiego w firmie Warbud SA.Pomimo licznych inwestycji drogowych i mostowych przedsiębiorstwa nieustannie borykają się z licznymi problemami. Problemy z waloryzacją kontraktów stawiają spół...Wojciech KwintaOpublikowano: 29-01-2020 -
TYLKO U NASBudownictwo
Piotr Mika: trudno będzie poprawić rentowność kontraktów drogowych
Pomimo licznych inwestycji drogowych i mostowych przedsiębiorstwa nieustannie borykają się z licznymi problemami. Problemy z waloryzacją kontraktów stawiają spółki w trudnej sytuacji, coraz trudniej o pozyskanie do pracy wykwalifikowanej kadry, na wejście na plac budowy czeka się bardzo długo. Mimo wszystko perspektywy dla branży są dobre. O nieprzewidywalności sektora budowlanego, problemach z podwykonawcami, trudnych kontraktach i opieszałości inwestorów mówi w rozmowie z portalem inzynieria.com Piotr Mika, członek zarządu i dyrektor budownictwa inżynierskiego w firmie Warbud SA.
Wywiad
-
WywiadWod-Kan
25 lat minęło
O powstaniu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Bytomiu, 25-letniej działalności w branży bezwykopowej i jej rozwoju, stosowanych technologiach i planach na przyszłość rozmawiamy z zarządem PWiK sp. z o.o. w Bytomiu, Panem Dariuszem Kruglejem i Markiem NowakO powstaniu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Bytomiu, 25-letniej działalności w branży bezwykopowej i jej ...Marek NowakOpublikowano: 14-01-2020 -
Wod-Kan
25 lat minęło
O powstaniu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Bytomiu, 25-letniej działalności w branży bezwykopowej i jej rozwoju, stosowanych technologiach i planach na przyszłość rozmawiamy z zarządem PWiK sp. z o.o. w Bytomiu, Panem Dariuszem Kruglejem i Markiem Nowak
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
To był rekordowy rok
O rekordach i wyzwaniach w mijającym roku, najciekawszych kontraktach, współpracy pomiędzy wykonawcą i inwestorem oraz o nowym produkcie, który już niebawem pojawi się na rynku bezwykopowych renowacji, rozmawiamy z Łukaszem Rybackim – prezesem zarządu Terlan sp. z o.o. i z Jakubem Wiernickim, kierownikiem działu robót renowacyjnych w Terlan sp. z o.o.O rekordach i wyzwaniach w mijającym roku, najciekawszych kontraktach, współpracy pomiędzy wykonawcą i inwestorem oraz o nowym produkcie, ...Magdalena JanuszekOpublikowano: 14-01-2020 -
Inż. Bezwykopowa
To był rekordowy rok
O rekordach i wyzwaniach w mijającym roku, najciekawszych kontraktach, współpracy pomiędzy wykonawcą i inwestorem oraz o nowym produkcie, który już niebawem pojawi się na rynku bezwykopowych renowacji, rozmawiamy z Łukaszem Rybackim – prezesem zarządu Terlan sp. z o.o. i z Jakubem Wiernickim, kierownikiem działu robót renowacyjnych w Terlan sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Od małej firmy do HOLDINGU kapitałowo-operacyjnego
O rozwoju Grupy i budowaniu holdingu, kontraktach zagranicznych i współpracy z firmami z innych krajów oraz o tym, co jest miarą sukcesu, rozmawiamy z Markiem Borkowskim z BLEJKAN S.A.O rozwoju Grupy i budowaniu holdingu, kontraktach zagranicznych i współpracy z firmami z innych krajów oraz o tym, co ...Marek BorkowskiOpublikowano: 14-01-2020 -
Inż. Bezwykopowa
Od małej firmy do HOLDINGU kapitałowo-operacyjnego
O rozwoju Grupy i budowaniu holdingu, kontraktach zagranicznych i współpracy z firmami z innych krajów oraz o tym, co jest miarą sukcesu, rozmawiamy z Markiem Borkowskim z BLEJKAN S.A.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Metody i produkty renowacyjne nadal można ulepszać
O projektach realizowanych z myślą o branży bezwykopowej, najbardziej popularnej na świecie metodzie renowacyjnej, jakości rękawów CIPP i unikatowym w skali świata projekcie rozmawiamy z Rolandem W. Wańkiem, dyrektorem zarządzającym w IKT – Institut für Unterirdische InfrastrukturO projektach realizowanych z myślą o branży bezwykopowej, najbardziej popularnej na świecie metodzie renowacyjnej, jakości rękawów ...Roland W. WaniekOpublikowano: 14-01-2020 -
Inż. Bezwykopowa
Metody i produkty renowacyjne nadal można ulepszać
O projektach realizowanych z myślą o branży bezwykopowej, najbardziej popularnej na świecie metodzie renowacyjnej, jakości rękawów CIPP i unikatowym w skali świata projekcie rozmawiamy z Rolandem W. Wańkiem, dyrektorem zarządzającym w IKT – Institut für Unterirdische Infrastruktur
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Grzegorzu Owczarku, dyrektorze ds. rozwoju i nowych technologii w firmie PPHU AKWA sp.j.Grzegorzu Owczarku, dyrektorze ds. rozwoju i nowych technologii w firmie PPHU AKWA sp.j.Tekst redakcyjnyOpublikowano: 14-01-2020 -
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Grzegorzu Owczarku, dyrektorze ds. rozwoju i nowych technologii w firmie PPHU AKWA sp.j.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadTunele
Życie w przestrzeni podziemnej jest częścią naszej przyszłości
O wyzwaniach, jakie XXI w. stawia europejskiej branży tunelowej, opowiada Olivier Vion, dyrektor wykonawczy International Tunneling and Underground Space Association (ITA-AITES)O wyzwaniach, jakie XXI w. stawia europejskiej branży tunelowej, opowiada Olivier Vion, dyrektor wykonawczy International Tunneling and Underground Space Association (...Olivier VionOpublikowano: 13-01-2020 -
TYLKO U NASTunele
Życie w przestrzeni podziemnej jest częścią naszej przyszłości
O wyzwaniach, jakie XXI w. stawia europejskiej branży tunelowej, opowiada Olivier Vion, dyrektor wykonawczy International Tunneling and Underground Space Association (ITA-AITES)
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadDrogi
Budujemy nowoczesne drogi. Europa zaczyna nam zazdrościć
W latach wcześniejszych wiele było takich kontraktów, że najpierw ogłaszano przetarg na projektowanie, a dopiero po przejęciu projektu GDDKiA ogłaszała drugie postępowania, już tylko na budowę. Tylko, że wtedy wszystko trwało dłużej, dlatego stwierdzono, iż lepsze będzie jedno postępowanie na projekt i budowę. To jednak większa pułapka dla firm wykonawczych, jeśli chodzi o ryzyko nieprzewidzianego wzrostu cen – mówi w rozmowie z nami Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.W latach wcześniejszych wiele było takich kontraktów, że najpierw ogłaszano przetarg na projektowanie, a dopiero po przeję...Barbara DzieciuchowiczOpublikowano: 13-01-2020 -
TYLKO U NASDrogi
Budujemy nowoczesne drogi. Europa zaczyna nam zazdrościć
W latach wcześniejszych wiele było takich kontraktów, że najpierw ogłaszano przetarg na projektowanie, a dopiero po przejęciu projektu GDDKiA ogłaszała drugie postępowania, już tylko na budowę. Tylko, że wtedy wszystko trwało dłużej, dlatego stwierdzono, iż lepsze będzie jedno postępowanie na projekt i budowę. To jednak większa pułapka dla firm wykonawczych, jeśli chodzi o ryzyko nieprzewidzianego wzrostu cen – mówi w rozmowie z nami Barbara Dzieciuchowicz, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa.
Wywiad
-
WywiadBudownictwo
Warto budować – kultura organizacji, kultura bezpieczeństwa
O bezpieczeństwie na budowach, pracy bez wypadków, zmianie podejścia do BHP i wizerunku branży budowlanej rozmawiamy z Sebastianem Lewińskim, z-cą dyrektora ds. BHP w firmie Warbud S.A.O bezpieczeństwie na budowach, pracy bez wypadków, zmianie podejścia do BHP i wizerunku branży budowlanej rozmawiamy z ...Sebastian LewińskiOpublikowano: 13-01-2020 -
Budownictwo
Warto budować – kultura organizacji, kultura bezpieczeństwa
O bezpieczeństwie na budowach, pracy bez wypadków, zmianie podejścia do BHP i wizerunku branży budowlanej rozmawiamy z Sebastianem Lewińskim, z-cą dyrektora ds. BHP w firmie Warbud S.A.
Wywiad
-
WywiadWod-Kan
Hans-Otto Portner (ONZ): Jeśli zatrzymamy emisje, zatrzymamy zmiany klimatu
Hans-Otto Portner, ekspert Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), organu ONZ ds. oceny nauki związanej ze zmianami klimatu, stawia sprawę jasno: człowiek to tylko część historii Ziemi, kolejny gatunek. Ale jedyny, który może powstrzymać dalsze pogarszanie się warunków życia na naszej planecie. Zapraszamy do lektury wywiadu, przeprowadzonego przez nas jesienią 2019 r.Hans-Otto Portner, ekspert Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), organu ONZ ds. oceny nauki związanej ze zmianami ...Magdalena JanuszekOpublikowano: 02-01-2020 -
Wod-Kan
Hans-Otto Portner (ONZ): Jeśli zatrzymamy emisje, zatrzymamy zmiany klimatu
Hans-Otto Portner, ekspert Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), organu ONZ ds. oceny nauki związanej ze zmianami klimatu, stawia sprawę jasno: człowiek to tylko część historii Ziemi, kolejny gatunek. Ale jedyny, który może powstrzymać dalsze pogarszanie się warunków życia na naszej planecie. Zapraszamy do lektury wywiadu, przeprowadzonego przez nas jesienią 2019 r.
Wywiad
-
WywiadTunele
Tysiące kilometrów tuneli…
O wyzwaniach, jakie stawiane są przed branżą tunelową na świecie, chińskiej rewolucji tunelowej i o tym, jak tunele mogą zmienić życie mieszkańców, rozmawiamy z Jinxiu (Jenny) Yan, prezes International Tunneling and Underground Space Association (ITA-AITES)O wyzwaniach, jakie stawiane są przed branżą tunelową na świecie, chińskiej rewolucji tunelowej i o tym, jak tunele mogą zmienić ż...Jinxiu (Jenny) YanOpublikowano: 09-12-2019 -
Tunele
Tysiące kilometrów tuneli…
O wyzwaniach, jakie stawiane są przed branżą tunelową na świecie, chińskiej rewolucji tunelowej i o tym, jak tunele mogą zmienić życie mieszkańców, rozmawiamy z Jinxiu (Jenny) Yan, prezes International Tunneling and Underground Space Association (ITA-AITES)
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Łukaszu Rybackim, prezesie Terlan sp. z o.o.Łukaszu Rybackim, prezesie Terlan sp. z o.o.Łukasz RybackiOpublikowano: 06-11-2019 -
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Łukaszu Rybackim, prezesie Terlan sp. z o.o.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadBudownictwo
Dlaczego na budowach wciąż są śmiertelne wypadki?
Niestety, poziom bezpieczeństwa w małych firmach budowlanych w Polsce jest dramatycznie niski. Ponad 90% wypadków śmiertelnych na naszych budowach dotyczy pracowników podwykonawców – mówi w rozmowie z naszym portalem koordynator Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, Michał Wasilewski.Niestety, poziom bezpieczeństwa w małych firmach budowlanych w Polsce jest dramatycznie niski. Ponad 90% wypadków śmiertelnych na naszych budowach ...Łukasz MadejOpublikowano: 05-11-2019 -
TYLKO U NASBudownictwo
Dlaczego na budowach wciąż są śmiertelne wypadki?
Niestety, poziom bezpieczeństwa w małych firmach budowlanych w Polsce jest dramatycznie niski. Ponad 90% wypadków śmiertelnych na naszych budowach dotyczy pracowników podwykonawców – mówi w rozmowie z naszym portalem koordynator Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie, Michał Wasilewski.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadWody opadowe
W jaki sposób i skąd pozyskać środki na gospodarowanie wodami opadowymi?
O środkach finansowych wspierających działania związane z zagospodarowaniem wód opadowych, programie pożyczkowym dotyczącym adaptacji do zmian klimatu, zainteresowaniu beneficjentów programami wsparcia i nie tylko rozmawiamy z Bartłomiejem Maliszewskim z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).O środkach finansowych wspierających działania związane z zagospodarowaniem wód opadowych, programie pożyczkowym dotyczącym adaptacji do ...Agata SumaraOpublikowano: 30-10-2019 -
TYLKO U NASWody opadowe
W jaki sposób i skąd pozyskać środki na gospodarowanie wodami opadowymi?
O środkach finansowych wspierających działania związane z zagospodarowaniem wód opadowych, programie pożyczkowym dotyczącym adaptacji do zmian klimatu, zainteresowaniu beneficjentów programami wsparcia i nie tylko rozmawiamy z Bartłomiejem Maliszewskim z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadWody opadowe
Deszczówka jest niezależnym bytem, ale wiele kwestii w prawie wodnym należy doprecyzować
O skutkach nowelizacji prawa wodnego, nadchodzących zmianach w istniejących regulacjach, implementowaniu wytycznych regulatora przez gminy i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne oraz o obecnym statusie deszczówki rozmawiamy z dr. Jędrzejem Bujnym z Kancelarii SMM Legal.O skutkach nowelizacji prawa wodnego, nadchodzących zmianach w istniejących regulacjach, implementowaniu wytycznych regulatora przez gminy i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne ...Agata SumaraOpublikowano: 25-10-2019 -
TYLKO U NASWody opadowe
Deszczówka jest niezależnym bytem, ale wiele kwestii w prawie wodnym należy doprecyzować
O skutkach nowelizacji prawa wodnego, nadchodzących zmianach w istniejących regulacjach, implementowaniu wytycznych regulatora przez gminy i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne oraz o obecnym statusie deszczówki rozmawiamy z dr. Jędrzejem Bujnym z Kancelarii SMM Legal.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadEnergetyka
Smog w Krakowie – jest lepiej, ale „brudne” dni jeszcze nie odeszły na dobre
Jak zmieniała się jakość powietrza w mieście w miarę likwidacji źródeł niskiej emisji? Kto kontroluje przestrzeganie zakazu palenia drewnem i węglem? Gdzie znajdują się kolejne źródła zanieczyszczeń? O sprawach krakowskiego smogu mówi w rozmowie z portalem inzynieria.com Kamil Popiela z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.Jak zmieniała się jakość powietrza w mieście w miarę likwidacji źródeł niskiej emisji? Kto kontroluje przestrzeganie zakazu palenia ...Wojciech KwintaOpublikowano: 14-10-2019 -
TYLKO U NASEnergetyka
Smog w Krakowie – jest lepiej, ale „brudne” dni jeszcze nie odeszły na dobre
Jak zmieniała się jakość powietrza w mieście w miarę likwidacji źródeł niskiej emisji? Kto kontroluje przestrzeganie zakazu palenia drewnem i węglem? Gdzie znajdują się kolejne źródła zanieczyszczeń? O sprawach krakowskiego smogu mówi w rozmowie z portalem inzynieria.com Kamil Popiela z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadInż. Bezwykopowa
Beton: materiał trwały i ekologiczny
O ewolucji w produkcji rur betonowych, nowoczesnych produktach i roli betonu w gospodarce zrównoważonej mówi kierownik produkcji Paweł Niewiadomski z firmy HABA-Beton Johann Bartlechner sp. z o.o.O ewolucji w produkcji rur betonowych, nowoczesnych produktach i roli betonu w gospodarce zrównoważonej mówi kierownik produkcji Paweł ...Wojciech KwintaOpublikowano: 30-09-2019 -
TYLKO U NASInż. Bezwykopowa
Beton: materiał trwały i ekologiczny
O ewolucji w produkcji rur betonowych, nowoczesnych produktach i roli betonu w gospodarce zrównoważonej mówi kierownik produkcji Paweł Niewiadomski z firmy HABA-Beton Johann Bartlechner sp. z o.o.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadTunele
Chińska rewolucja tunelowa
O wyzwaniach, jakie stawiane są przed branżą tunelową na świecie, chińskiej rewolucji tunelowej i o tym, jak tunele mogą zmienić życie mieszkańców, rozmawiamy z Jinxiu (Jenny) Yan, prezes International Tunneling and Underground Space Association (ITA-AITES) .O wyzwaniach, jakie stawiane są przed branżą tunelową na świecie, chińskiej rewolucji tunelowej i o tym, jak tunele mogą zmienić ż...Magdalena JanuszekOpublikowano: 26-09-2019 -
TYLKO U NASTunele
Chińska rewolucja tunelowa
O wyzwaniach, jakie stawiane są przed branżą tunelową na świecie, chińskiej rewolucji tunelowej i o tym, jak tunele mogą zmienić życie mieszkańców, rozmawiamy z Jinxiu (Jenny) Yan, prezes International Tunneling and Underground Space Association (ITA-AITES) .
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadWody opadowe
Zielono-niebieska infrastruktura ogranicza podtopienia w betonowych miastach
Czy powrót do zieleni pomoże uchronić zabetonowane miasta przed zalewaniem? Jak gospodarować wodą, by uniknąć lokalnych powodzi? Czym w ogóle jest zielono-niebieska infrastruktura i czy tego typu rozwiązania są drogie? Na te i inne pytania w rozmowie z naszym serwisem odpowiada dr inż. arch. krajobrazu Łukasz Dworniczak, wiceprezes Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu.Czy powrót do zieleni pomoże uchronić zabetonowane miasta przed zalewaniem? Jak gospodarować wodą, by uniknąć lokalnych powodzi? Czym w ...Łukasz MadejOpublikowano: 02-09-2019 -
TYLKO U NASWody opadowe
Zielono-niebieska infrastruktura ogranicza podtopienia w betonowych miastach
Czy powrót do zieleni pomoże uchronić zabetonowane miasta przed zalewaniem? Jak gospodarować wodą, by uniknąć lokalnych powodzi? Czym w ogóle jest zielono-niebieska infrastruktura i czy tego typu rozwiązania są drogie? Na te i inne pytania w rozmowie z naszym serwisem odpowiada dr inż. arch. krajobrazu Łukasz Dworniczak, wiceprezes Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadTunele
Rekordy w branży tunelowej są nieistotne
O tym, jak przez ostatnie dziesięciolecia zmieniała się branża tunelowa i o wyzwaniach, jakim będzie musiała stawić czoła w przyszłości, rozmawiamy z Ivorem Thomasem, prezesem British Tunelling Society (Brytyjskie Stowarzyszenie Tunelowe)O tym, jak przez ostatnie dziesięciolecia zmieniała się branża tunelowa i o wyzwaniach, jakim będzie musiała ...Ivor ThomasOpublikowano: 14-08-2019 -
TYLKO U NASTunele
Rekordy w branży tunelowej są nieistotne
O tym, jak przez ostatnie dziesięciolecia zmieniała się branża tunelowa i o wyzwaniach, jakim będzie musiała stawić czoła w przyszłości, rozmawiamy z Ivorem Thomasem, prezesem British Tunelling Society (Brytyjskie Stowarzyszenie Tunelowe)
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadWody opadowe
Piotr Reda: to zieleń pomaga gromadzić wodę opadową
Ogólnie znanym problemem jest m.in. nadmierne uszczelnienie powierzchni naszych miast i kierowanie nadmiaru wód opadowych do kanalizacji, które nie są w stanie przyjąć dużej ilości wody w krótkim czasie podczas deszczy nawalnych – mówi w rozmowie z naszym serwisem dr arch. kraj. Piotr Reda, prezes Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu.Ogólnie znanym problemem jest m.in. nadmierne uszczelnienie powierzchni naszych miast i kierowanie nadmiaru wód opadowych do kanalizacji, któ...Łukasz MadejOpublikowano: 06-08-2019 -
TYLKO U NASWody opadowe
Piotr Reda: to zieleń pomaga gromadzić wodę opadową
Ogólnie znanym problemem jest m.in. nadmierne uszczelnienie powierzchni naszych miast i kierowanie nadmiaru wód opadowych do kanalizacji, które nie są w stanie przyjąć dużej ilości wody w krótkim czasie podczas deszczy nawalnych – mówi w rozmowie z naszym serwisem dr arch. kraj. Piotr Reda, prezes Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Przyszłości nie da się zaplanować, ale można ją kształtować
O minionym roku i planach na bieżący, zmianach w firmie, nowościach oraz innowacjach i o tym, jakie są perspektywy rynkowe, rozmawiamy z Katarzyną Połańska-Zorychta, członkiem zarządu Steinzeug-Keramo sp. z o.o. należącą do grupy Steinzeug-Keramo GmbH, największego w Europie producenta systemów kanalizacyjnych z kamionkiO minionym roku i planach na bieżący, zmianach w firmie, nowościach oraz innowacjach i o tym, jakie są perspektywy ...Katarzyna Połańska-ZorychtaOpublikowano: 01-07-2019 -
Inż. Bezwykopowa
Przyszłości nie da się zaplanować, ale można ją kształtować
O minionym roku i planach na bieżący, zmianach w firmie, nowościach oraz innowacjach i o tym, jakie są perspektywy rynkowe, rozmawiamy z Katarzyną Połańska-Zorychta, członkiem zarządu Steinzeug-Keramo sp. z o.o. należącą do grupy Steinzeug-Keramo GmbH, największego w Europie producenta systemów kanalizacyjnych z kamionki
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Fuzja otwiera nowe możliwości
O połączeniu spółek, nowych możliwościach pod wspólnym szyldem, wyzwaniach i perspektywach rozmawiamy z Przemysławem Nowakiem, dyrektorem generalnym – prokurentem firmy Aarsleff sp. z o.o.O połączeniu spółek, nowych możliwościach pod wspólnym szyldem, wyzwaniach i perspektywach rozmawiamy z Przemysławem Nowakiem, ...Przemysław NowakOpublikowano: 01-07-2019 -
Inż. Bezwykopowa
Fuzja otwiera nowe możliwości
O połączeniu spółek, nowych możliwościach pod wspólnym szyldem, wyzwaniach i perspektywach rozmawiamy z Przemysławem Nowakiem, dyrektorem generalnym – prokurentem firmy Aarsleff sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Marku Borkowskim, wiceprzewodniczącym rady nadzorczej BLEJKAN S.A., prezesie zarządu BLEJKAN Construct SRLMarku Borkowskim, wiceprzewodniczącym rady nadzorczej BLEJKAN S.A., prezesie zarządu BLEJKAN Construct SRLMarek BorkowskiOpublikowano: 01-07-2019 -
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Marku Borkowskim, wiceprzewodniczącym rady nadzorczej BLEJKAN S.A., prezesie zarządu BLEJKAN Construct SRL
Wywiad
-
WywiadBudownictwo
Mama, inżynier budownictwa
Obecność kobiet w branży budowlanej nikogo już nie dziwi. Więcej, obecność kobiet na placu budowy stała się zjawiskiem powszechnym. Kobiety wybierają budownictwo jako ścieżkę swojej kariery zawodowej z wielu powodów, jak np. pasja do procesu tworzenia czy umiłowanie przedmiotów ścisłych. Niejednokrotnie idą w tę stronę również dlatego, że ich rodzice także są związani z branżą budowlaną. Nie brakuje też wielu innych powodów. Dziś wiemy, że z wyzwaniami, jakie stawia świat budownictwa jednakowo dobrze mogą sobie radzić zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Oboje mogą odnosić sukcesy i porażki, mogą rozwijać się i piąć po szczeblach kariery. Jest jednak pewien aspekt, który znacząco zmienia życie kobiety. A tej, która swą karierę związała z budownictwem i pracą na placu budowy, zmienia zupełnie plany. Macierzyństwo. Prędzej czy później część kobiet zostaje matkami. Niezależnie od wykształcenia, miejsca pracy, miejsca zamieszkania, zawsze jest to zmiana, zmiana w życiu prywatnym, ale i w życiu zawodowym. W tym artykule chcę przyjrzeć się kobietom, które zawodowo związane są z branżą budowlaną. Do rozmowy na ten temat zaprosiłam kilka ciekawych osobowości – kobiet, które prywatnie są mamami, a zawodowo związane są z budownictwem. Zapraszam!Obecność kobiet w branży budowlanej nikogo już nie dziwi. Więcej, obecność kobiet na placu budowy stała się zjawiskiem ...Violetta Drukała-PtakOpublikowano: 26-05-2019 -
Budownictwo
Mama, inżynier budownictwa
Obecność kobiet w branży budowlanej nikogo już nie dziwi. Więcej, obecność kobiet na placu budowy stała się zjawiskiem powszechnym. Kobiety wybierają budownictwo jako ścieżkę swojej kariery zawodowej z wielu powodów, jak np. pasja do procesu tworzenia czy umiłowanie przedmiotów ścisłych. Niejednokrotnie idą w tę stronę również dlatego, że ich rodzice także są związani z branżą budowlaną. Nie brakuje też wielu innych powodów. Dziś wiemy, że z wyzwaniami, jakie stawia świat budownictwa jednakowo dobrze mogą sobie radzić zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Oboje mogą odnosić sukcesy i porażki, mogą rozwijać się i piąć po szczeblach kariery. Jest jednak pewien aspekt, który znacząco zmienia życie kobiety. A tej, która swą karierę związała z budownictwem i pracą na placu budowy, zmienia zupełnie plany. Macierzyństwo. Prędzej czy później część kobiet zostaje matkami. Niezależnie od wykształcenia, miejsca pracy, miejsca zamieszkania, zawsze jest to zmiana, zmiana w życiu prywatnym, ale i w życiu zawodowym. W tym artykule chcę przyjrzeć się kobietom, które zawodowo związane są z branżą budowlaną. Do rozmowy na ten temat zaprosiłam kilka ciekawych osobowości – kobiet, które prywatnie są mamami, a zawodowo związane są z budownictwem. Zapraszam!
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadInż. Bezwykopowa
Jari Kaukonen: stosując technologie bezwykopowe, ratujemy środowisko
W jakiej kondycji jest obecnie światowy rynek bezwykopowy? Czego najbardziej potrzebuje branża? Jakie jest marzenie prezesa ISTT (International Society for Trenchless Technology)? Rozmawiamy z Jari Kaukonenem, który szefuje zarówno ISTT, jak i fińskiemu oddziałowi tej bezwykopowej organizacji, FiSTT (Finnish Society for Trenchless Technology).W jakiej kondycji jest obecnie światowy rynek bezwykopowy? Czego najbardziej potrzebuje branża? Jakie jest marzenie prezesa ISTT (International Society for ...Magdalena JanuszekOpublikowano: 17-05-2019 -
TYLKO U NASInż. Bezwykopowa
Jari Kaukonen: stosując technologie bezwykopowe, ratujemy środowisko
W jakiej kondycji jest obecnie światowy rynek bezwykopowy? Czego najbardziej potrzebuje branża? Jakie jest marzenie prezesa ISTT (International Society for Trenchless Technology)? Rozmawiamy z Jari Kaukonenem, który szefuje zarówno ISTT, jak i fińskiemu oddziałowi tej bezwykopowej organizacji, FiSTT (Finnish Society for Trenchless Technology).
Wywiad
-
WywiadTunele
Bliskie jest mi wszystko, co ciekawe i trudne, co pozwala mi się rozwijać
Czy rektorzy mają czas na pracę naukową? Łatwiej jest zbudować tunel czy most? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzielił nam prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak, doktor honoris causa Politechniki ŚwiętokrzyskiejCzy rektorzy mają czas na pracę naukową? Łatwiej jest zbudować tunel czy most? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzielił ...Kazimierz FurtakOpublikowano: 19-04-2019 -
Tunele
Bliskie jest mi wszystko, co ciekawe i trudne, co pozwala mi się rozwijać
Czy rektorzy mają czas na pracę naukową? Łatwiej jest zbudować tunel czy most? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzielił nam prof. dr hab. inż. Kazimierz Furtak, doktor honoris causa Politechniki Świętokrzyskiej
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
W życiu musi być pokora, a w maszynach moc
O największych wyzwaniach, maszynach wiertniczych, o wzlotach i upadkach, ale też o tym, jak czasem dobrze jest się oderwać od pracy i wyjechać na wycieczkę, rozmawiamy z Ryszardem Przydatkiem, właścicielem firmy Moldróg ze ZłotoryiO największych wyzwaniach, maszynach wiertniczych, o wzlotach i upadkach, ale też o tym, jak czasem dobrze jest się oderwać od ...Ryszard PrzydatekOpublikowano: 11-04-2019 -
Inż. Bezwykopowa
W życiu musi być pokora, a w maszynach moc
O największych wyzwaniach, maszynach wiertniczych, o wzlotach i upadkach, ale też o tym, jak czasem dobrze jest się oderwać od pracy i wyjechać na wycieczkę, rozmawiamy z Ryszardem Przydatkiem, właścicielem firmy Moldróg ze Złotoryi
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Rafale Charcie, działającym jako business development manager w Insituform Linings, LTDRafale Charcie, działającym jako business development manager w Insituform Linings, LTDRafał ChartOpublikowano: 11-04-2019 -
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o…
Rafale Charcie, działającym jako business development manager w Insituform Linings, LTD
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadWody opadowe
W jaki sposób zmniejszyć skutki deszczy nawalnych?
W niemieckim Instytucie Infrastruktury Podziemnej (IKT) trwają prace nad budową stanowiska testowego, dzięki któremu będzie można badać m.in. dynamikę deszczy nawalnych.W niemieckim Instytucie Infrastruktury Podziemnej (IKT) trwają prace nad budową stanowiska testowego, dzięki któremu będzie można badać ...Magdalena JanuszekOpublikowano: 29-03-2019 -
TYLKO U NASWody opadowe
W jaki sposób zmniejszyć skutki deszczy nawalnych?
W niemieckim Instytucie Infrastruktury Podziemnej (IKT) trwają prace nad budową stanowiska testowego, dzięki któremu będzie można badać m.in. dynamikę deszczy nawalnych.
Wywiad
-
WywiadBudownictwo
Deskowania są integralną składową procesu obsługi budowy
– Współcześnie wznoszone w Polsce budynki podążają za coraz bardziej śmiałymi trendami światowymi, a ich architektura często charakteryzuje się skomplikowaną geometrią oraz dużymi wymaganiami co do jakości betonu. Skutkuje to rosnącymi oczekiwaniami firm budowlanych, będącymi wykonawcami tych obiektów, w stosunku do dostawców deskowań, i to zarówno w aspekcie kształtu poszycia, jak i jego jakości – mówi Krzysztof Orzełowski, członek zarządu i dyrektor marketingu ULMA Construccion Polska S.A., która w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia.– Współcześnie wznoszone w Polsce budynki podążają za coraz bardziej śmiałymi trendami światowymi, a ich architektura często ...Paulina WójtowiczOpublikowano: 21-03-2019 -
Budownictwo
Deskowania są integralną składową procesu obsługi budowy
– Współcześnie wznoszone w Polsce budynki podążają za coraz bardziej śmiałymi trendami światowymi, a ich architektura często charakteryzuje się skomplikowaną geometrią oraz dużymi wymaganiami co do jakości betonu. Skutkuje to rosnącymi oczekiwaniami firm budowlanych, będącymi wykonawcami tych obiektów, w stosunku do dostawców deskowań, i to zarówno w aspekcie kształtu poszycia, jak i jego jakości – mówi Krzysztof Orzełowski, członek zarządu i dyrektor marketingu ULMA Construccion Polska S.A., która w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadPaliwa
Błękitny węgiel: czarny, kamienny, polski. Jest szansa na rewolucję?
Choć błękitny, to tak naprawdę czarny. Polski węgiel kamienny, spalany bezdymnie – innowacyjne paliwo, które może zatrzymać smog. Mimo że od dawna pojawiają się w mediach informacje na jego temat, wciąż jest to nieznane „lekarstwo” na gnębiące Polskę, Europę i świat rosnące zanieczyszczenie powietrza. O szczegóły dotyczące tego bezdymnego paliwa zapytaliśmy Sławomira Stelmacha, dyrektora Centrum Badań Technologicznych Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, która to instytucja, wraz ze spółką Polchar, wyprodukowała to paliwo.Choć błękitny, to tak naprawdę czarny. Polski węgiel kamienny, spalany bezdymnie – innowacyjne paliwo, które może zatrzymać smog. ...Magdalena JanuszekOpublikowano: 25-02-2019 -
TYLKO U NASPaliwa
Błękitny węgiel: czarny, kamienny, polski. Jest szansa na rewolucję?
Choć błękitny, to tak naprawdę czarny. Polski węgiel kamienny, spalany bezdymnie – innowacyjne paliwo, które może zatrzymać smog. Mimo że od dawna pojawiają się w mediach informacje na jego temat, wciąż jest to nieznane „lekarstwo” na gnębiące Polskę, Europę i świat rosnące zanieczyszczenie powietrza. O szczegóły dotyczące tego bezdymnego paliwa zapytaliśmy Sławomira Stelmacha, dyrektora Centrum Badań Technologicznych Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, która to instytucja, wraz ze spółką Polchar, wyprodukowała to paliwo.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadPaliwa
Bełdowski: Rosjanie bardzo intensywnie badają trasę Nord Stream 2
Choć budujący już drugą nitkę gazociągu Nord Stream Rosjanie pieczołowicie prowadzą badania zmierzające do ominięcia broni chemicznej zatopionej w Morzu Bałtyckim, ich wysiłki mogą okazać się niewystarczające. Instalacja rurociągu może doprowadzić do zaburzenia szkodliwych osadów, które dynamiczniej rozprowadzane będą w wodach Bałtyku. O szkodliwości tych osadów, dziesiątkach tysięcy ton broni chemicznej na dnie Morza Bałtyckiego, budowie Nord Stream 2 oraz bakteriach, które „zjedzą” zagrażające zwierzętom, a potencjalnie też i ludziom, chemiczne substancje, rozmawiamy z dr. hab. Jackiem Bełdowskim, profesorem Instytutu Oceanologii PAN.Choć budujący już drugą nitkę gazociągu Nord Stream Rosjanie pieczołowicie prowadzą badania zmierzające do ominięcia broni ...Magdalena JanuszekOpublikowano: 19-02-2019 -
TYLKO U NASPaliwa
Bełdowski: Rosjanie bardzo intensywnie badają trasę Nord Stream 2
Choć budujący już drugą nitkę gazociągu Nord Stream Rosjanie pieczołowicie prowadzą badania zmierzające do ominięcia broni chemicznej zatopionej w Morzu Bałtyckim, ich wysiłki mogą okazać się niewystarczające. Instalacja rurociągu może doprowadzić do zaburzenia szkodliwych osadów, które dynamiczniej rozprowadzane będą w wodach Bałtyku. O szkodliwości tych osadów, dziesiątkach tysięcy ton broni chemicznej na dnie Morza Bałtyckiego, budowie Nord Stream 2 oraz bakteriach, które „zjedzą” zagrażające zwierzętom, a potencjalnie też i ludziom, chemiczne substancje, rozmawiamy z dr. hab. Jackiem Bełdowskim, profesorem Instytutu Oceanologii PAN.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadWod-Kan
Susze nie znają granic, będą coraz częstsze [wywiad]
Powstaje pierwszy w Polsce kompleksowy plan przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Za jego opracowanie odpowiada Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGW WP). O suszy, sposobach jej przeciwdziałania i związanych z nią zagrożeniach rozmawiamy z Rafałem Jakimiakiem, specjalistą w Wydziale Planowania Ochrony Przeciwpowodziowej i Suszy Wód Polskich, kierownikiem zespołu opracowującego PPSS.Powstaje pierwszy w Polsce kompleksowy plan przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Za jego opracowanie odpowiada Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (...Łukasz MadejOpublikowano: 14-02-2019 -
TYLKO U NASWod-Kan
Susze nie znają granic, będą coraz częstsze [wywiad]
Powstaje pierwszy w Polsce kompleksowy plan przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Za jego opracowanie odpowiada Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGW WP). O suszy, sposobach jej przeciwdziałania i związanych z nią zagrożeniach rozmawiamy z Rafałem Jakimiakiem, specjalistą w Wydziale Planowania Ochrony Przeciwpowodziowej i Suszy Wód Polskich, kierownikiem zespołu opracowującego PPSS.
Wywiad
-
WywiadWody opadowe
Ekspert: zamiast nagradzać, państwo wprowadza podatki
O zmianach związanych z wejściem w życie prawa wodnego, kłopotach w obszarze gospodarowania deszczówką, wzrostach cen za materiały budowlane i rewolucji, jaką w ostatnich latach przeszła branża wod-kan, rozmawiamy z Henrykiem Milcarzem, prezesem Wodociągów Kieleckich sp. z o.o.O zmianach związanych z wejściem w życie prawa wodnego, kłopotach w obszarze gospodarowania deszczówką, wzrostach cen za ...Łukasz MadejOpublikowano: 05-02-2019 -
Wody opadowe
Ekspert: zamiast nagradzać, państwo wprowadza podatki
O zmianach związanych z wejściem w życie prawa wodnego, kłopotach w obszarze gospodarowania deszczówką, wzrostach cen za materiały budowlane i rewolucji, jaką w ostatnich latach przeszła branża wod-kan, rozmawiamy z Henrykiem Milcarzem, prezesem Wodociągów Kieleckich sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadMosty
Most w Siekierkach – turystyka rowerowa może przynosić zysk
Dawny kolejowy most Siekierki–Neurüdnitz stanie się kładką pieszo-rowerową. Częścią zrewitalizowanego obiektu będzie m.in. platforma widokowa. – Dysponujemy już prawomocnym pozwoleniem na budowę i kompletną dokumentację projektową. Ryzyko związane z procedurami przetargowymi zostało ocenione i wzięte pod uwagę. Z uwagi na uwarunkowania przyrodnicze, rozpoczęcie prac będzie mogło ruszyć jesienią – mówi w rozmowie z naszym serwisem Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.Dawny kolejowy most Siekierki–Neurüdnitz stanie się kładką pieszo-rowerową. Częścią zrewitalizowanego obiektu będzie m.in. platforma widokowa. – ...Łukasz MadejOpublikowano: 04-02-2019 -
Mosty
Most w Siekierkach – turystyka rowerowa może przynosić zysk
Dawny kolejowy most Siekierki–Neurüdnitz stanie się kładką pieszo-rowerową. Częścią zrewitalizowanego obiektu będzie m.in. platforma widokowa. – Dysponujemy już prawomocnym pozwoleniem na budowę i kompletną dokumentację projektową. Ryzyko związane z procedurami przetargowymi zostało ocenione i wzięte pod uwagę. Z uwagi na uwarunkowania przyrodnicze, rozpoczęcie prac będzie mogło ruszyć jesienią – mówi w rozmowie z naszym serwisem Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadPrawo i Zarządzanie
Deszczówka – prawdziwa rewolucja dopiero przed nami
Podstawowa zmiana dotycząca deszczówki wynika ze zmiany jej statusu prawnego. Mianowicie, w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, wody opadowe i roztopowe utraciły status ścieków. Gdybym gdzieś chciał szukać przejawów wspomnianej rewolucji, to wskazałbym ją właśnie tutaj. Zmiana statusu wód opadowych i roztopowych doprowadziła do daleko idących skutków prawnych - mówi w wywiadzie Mikołaj Maśliński, prawnik w Kancelarii SMM Legal, specjalizujący się w prawie wodnym.Podstawowa zmiana dotycząca deszczówki wynika ze zmiany jej statusu prawnego. Mianowicie, w związku z wejściem w życie ...Agata SumaraOpublikowano: 16-01-2019 -
TYLKO U NASPrawo i Zarządzanie
Deszczówka – prawdziwa rewolucja dopiero przed nami
Podstawowa zmiana dotycząca deszczówki wynika ze zmiany jej statusu prawnego. Mianowicie, w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, wody opadowe i roztopowe utraciły status ścieków. Gdybym gdzieś chciał szukać przejawów wspomnianej rewolucji, to wskazałbym ją właśnie tutaj. Zmiana statusu wód opadowych i roztopowych doprowadziła do daleko idących skutków prawnych - mówi w wywiadzie Mikołaj Maśliński, prawnik w Kancelarii SMM Legal, specjalizujący się w prawie wodnym.
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadBudownictwo
Jan Styliński: na rynku budowlanym trzeba być jak Tommy Lee Jones w „Ściganym”
– Jeśli nie chcemy mieć powtórki w postaci upadłości firm, to muszą zmienić się przede wszystkim umowy. Kontrakty budowlane powinny zakładać waloryzację, i to na poziomie realnym. (…) To problem, który będzie się kładł cieniem na nowych ofertach, na zdolności firm do zawierania umów, na gwarancje bankowe i kredyty obrotowe. Jeśli go nie rozwiążemy, nie rozwiążemy szeregu innych powiązanych kwestii – komentuje obecną sytuację na rynku budowlanym Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.– Jeśli nie chcemy mieć powtórki w postaci upadłości firm, to muszą zmienić się przede wszystkim umowy. Kontrakty ...Paulina WójtowiczOpublikowano: 04-01-2019 -
TYLKO U NASBudownictwo
Jan Styliński: na rynku budowlanym trzeba być jak Tommy Lee Jones w „Ściganym”
– Jeśli nie chcemy mieć powtórki w postaci upadłości firm, to muszą zmienić się przede wszystkim umowy. Kontrakty budowlane powinny zakładać waloryzację, i to na poziomie realnym. (…) To problem, który będzie się kładł cieniem na nowych ofertach, na zdolności firm do zawierania umów, na gwarancje bankowe i kredyty obrotowe. Jeśli go nie rozwiążemy, nie rozwiążemy szeregu innych powiązanych kwestii – komentuje obecną sytuację na rynku budowlanym Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Jak feniks z popiołów
O innowacjach w zakresie rękawów renowacyjnych, o przyszłości i trendach obowiązujących na rynku renowacyjnym oraz o tym, że nawet takie wydarzenia, jak zniszczenie hali produkcyjnej, może, paradoksalnie, doprowadzić do wzrostu produkcji, rozmawiamy ze Stephanem Raabem, dyrektorem sprzedaży na Europę i Afrykę oraz Krzysztofem Lisikiem, przedstawicielem handlowym na Europę w firmie SAERTEX multiCom.O innowacjach w zakresie rękawów renowacyjnych, o przyszłości i trendach obowiązujących na rynku renowacyjnym oraz ...Krzysztof LisikOpublikowano: 19-12-2018 -
Inż. Bezwykopowa
Jak feniks z popiołów
O innowacjach w zakresie rękawów renowacyjnych, o przyszłości i trendach obowiązujących na rynku renowacyjnym oraz o tym, że nawet takie wydarzenia, jak zniszczenie hali produkcyjnej, może, paradoksalnie, doprowadzić do wzrostu produkcji, rozmawiamy ze Stephanem Raabem, dyrektorem sprzedaży na Europę i Afrykę oraz Krzysztofem Lisikiem, przedstawicielem handlowym na Europę w firmie SAERTEX multiCom.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Bez technologii bezwykopowych brytyjski rynek budowlany nie istnieje
O rynku bezwykopowym w Wielkiej Brytanii, o sektorach budownictwa najbardziej wymagających technologii bezwykopowych oraz o wsparciu branży na Wyspach rozmawiamy z Matthew Izzardem, prezesem United Kingdom Society for Trenchless TechnologyO rynku bezwykopowym w Wielkiej Brytanii, o sektorach budownictwa najbardziej wymagających technologii bezwykopowych oraz o wsparciu branży na Wyspach ...Matthew IzzardOpublikowano: 19-12-2018 -
Inż. Bezwykopowa
Bez technologii bezwykopowych brytyjski rynek budowlany nie istnieje
O rynku bezwykopowym w Wielkiej Brytanii, o sektorach budownictwa najbardziej wymagających technologii bezwykopowych oraz o wsparciu branży na Wyspach rozmawiamy z Matthew Izzardem, prezesem United Kingdom Society for Trenchless Technology
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o...
... Tomaszu Goździorze, prezesie firmy MAZUR sp. z o.o.... Tomaszu Goździorze, prezesie firmy MAZUR sp. z o.o.Tomasz GoździorOpublikowano: 19-12-2018 -
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o...
... Tomaszu Goździorze, prezesie firmy MAZUR sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadGeoinżynieria
Rynek geosyntetyków w Polsce jest duży i konkurencyjny, jednak... wymaga uporządkowania
O tym, jak powstało PSG i jakie ma zadania, o wytycznych w zakresie oceny zgodności wyrobów geosyntetycznych oraz o sytuacji polskiego rynku geosyntetyków rozmawiamy z Jakubem Brykiem, prezydentem Polskiego Stowarzyszenia GeosyntetycznegoO tym, jak powstało PSG i jakie ma zadania, o wytycznych w zakresie oceny zgodności wyrobów geosyntetycznych oraz ...Jakub BrykOpublikowano: 17-12-2018 -
Geoinżynieria
Rynek geosyntetyków w Polsce jest duży i konkurencyjny, jednak... wymaga uporządkowania
O tym, jak powstało PSG i jakie ma zadania, o wytycznych w zakresie oceny zgodności wyrobów geosyntetycznych oraz o sytuacji polskiego rynku geosyntetyków rozmawiamy z Jakubem Brykiem, prezydentem Polskiego Stowarzyszenia Geosyntetycznego
Wywiad
-
WywiadGeoinżynieria
Jak jest naprawdę...
Poprosiliśmy Przedstawicieli naszej branży o opinię: 1. Jaki dla branży geotechnicznej był mijający rok? 2. Jaka jest obecnie kondycja rynku geotechnicznego i zapotrzebowanie na tego typu usługi w porównaniu ze stanem sprzed kilku lat?Poprosiliśmy Przedstawicieli naszej branży o opinię: 1. Jaki dla branży geotechnicznej był mijający rok? 2. Jaka jest obecnie kondycja ...Tekst redakcyjnyOpublikowano: 17-12-2018 -
Geoinżynieria
Jak jest naprawdę...
Poprosiliśmy Przedstawicieli naszej branży o opinię: 1. Jaki dla branży geotechnicznej był mijający rok? 2. Jaka jest obecnie kondycja rynku geotechnicznego i zapotrzebowanie na tego typu usługi w porównaniu ze stanem sprzed kilku lat?
Wywiad
-
TYLKO U NASWywiadEnergetyka
Musimy poprawić jakość powietrza, aby smog nie zabijał
O rozmowę nt. odnawialnych źródeł energii (OZE) w gminach, które mogą być sposobem na realną walkę ze smogiem, poprosiliśmy dr. inż. Tomasza Fiszera z firmy Trade-Off Pure Energy.O rozmowę nt. odnawialnych źródeł energii (OZE) w gminach, które mogą być sposobem na realną walkę ze smogiem, poprosiliś...Magdalena JanuszekOpublikowano: 11-12-2018 -
TYLKO U NASEnergetyka
Musimy poprawić jakość powietrza, aby smog nie zabijał
O rozmowę nt. odnawialnych źródeł energii (OZE) w gminach, które mogą być sposobem na realną walkę ze smogiem, poprosiliśmy dr. inż. Tomasza Fiszera z firmy Trade-Off Pure Energy.
Wywiad
-
WywiadGeoinżynieria
W budownictwie prace geotechniczne są najtrudniejsze
Inwestorzy zaczynają rozumieć, że prace geotechniczne nie są kosztowną częścią inwestycji, która generuje wydatki bez efektu zewnętrznego – one umożliwiają budowanie w miejscach dotąd niedostępnych – mówi Mateusz Hager, dyrektor działu fundamentowania firmy Greifbau.Inwestorzy zaczynają rozumieć, że prace geotechniczne nie są kosztowną częścią inwestycji, która generuje wydatki bez efektu zewnętrznego – one ...Łukasz MadejOpublikowano: 11-12-2018 -
Geoinżynieria
W budownictwie prace geotechniczne są najtrudniejsze
Inwestorzy zaczynają rozumieć, że prace geotechniczne nie są kosztowną częścią inwestycji, która generuje wydatki bez efektu zewnętrznego – one umożliwiają budowanie w miejscach dotąd niedostępnych – mówi Mateusz Hager, dyrektor działu fundamentowania firmy Greifbau.
Wywiad
-
WywiadBudownictwo
Lafarge: rosnące ceny energii uderzają w producentów materiałów budowlanych
– W 2017 r. koszt uprawnień do emisji tony CO₂ wynosił około 5–7 EUR. Obecnie jest to już 25 EUR, a eksperci prognozują dalsze wzrosty, znacznie powyżej 30 EUR za tonę, jeszcze przed 2021 r. W efekcie drożejących emisji CO₂ w znaczący sposób rosną także ceny energii elektrycznej, dodatkowo uderzając w przemysł energochłonny, jakim najczęściej jest produkcja materiałów budowlanych – mówi Łukasz Marcinkiewicz, dyrektor generalny LHE i Rozwiązań dla Infrastruktury, ekspert Lafarge.– W 2017 r. koszt uprawnień do emisji tony CO₂ wynosił około 5–7 EUR. Obecnie jest to już 25 EUR, a eksperci prognozują dalsze ...Paulina WójtowiczOpublikowano: 29-10-2018 -
Budownictwo
Lafarge: rosnące ceny energii uderzają w producentów materiałów budowlanych
– W 2017 r. koszt uprawnień do emisji tony CO₂ wynosił około 5–7 EUR. Obecnie jest to już 25 EUR, a eksperci prognozują dalsze wzrosty, znacznie powyżej 30 EUR za tonę, jeszcze przed 2021 r. W efekcie drożejących emisji CO₂ w znaczący sposób rosną także ceny energii elektrycznej, dodatkowo uderzając w przemysł energochłonny, jakim najczęściej jest produkcja materiałów budowlanych – mówi Łukasz Marcinkiewicz, dyrektor generalny LHE i Rozwiązań dla Infrastruktury, ekspert Lafarge.
Wywiad
-
WywiadTunele
Rozbudowa metra daje efekt miastotwórczy
O budowie kolejnych linii metra w stolicy oraz rozbudowie tras tramwajowych i kolejowych rozmawiamy z Renatą Kaznowską, wiceprezydent Warszawy, która kieruje biurami m.in. Infrastruktury, Mobilności i TransportuO budowie kolejnych linii metra w stolicy oraz rozbudowie tras tramwajowych i kolejowych rozmawiamy z Renatą Kaznowską, wiceprezydent Warszawy, która ...Renata KaznowskaOpublikowano: 26-10-2018 -
Tunele
Rozbudowa metra daje efekt miastotwórczy
O budowie kolejnych linii metra w stolicy oraz rozbudowie tras tramwajowych i kolejowych rozmawiamy z Renatą Kaznowską, wiceprezydent Warszawy, która kieruje biurami m.in. Infrastruktury, Mobilności i Transportu
Wywiad
-
WywiadDrogi
Kraków musi zejść pod ziemię
O transporcie i jego rodzajach w Krakowie, o realizowanych i planowanych inwestycjach infrastrukturalnych oraz o szansach na zlikwidowanie korków w mieście rozmawiamy z Tadeuszem Trzmielem, I zastępcą prezydenta Krakowa ds. inwestycji i infrastrukturyO transporcie i jego rodzajach w Krakowie, o realizowanych i planowanych inwestycjach infrastrukturalnych oraz o szansach na zlikwidowanie korków w ...Łukasz MadejOpublikowano: 26-10-2018 -
Drogi
Kraków musi zejść pod ziemię
O transporcie i jego rodzajach w Krakowie, o realizowanych i planowanych inwestycjach infrastrukturalnych oraz o szansach na zlikwidowanie korków w mieście rozmawiamy z Tadeuszem Trzmielem, I zastępcą prezydenta Krakowa ds. inwestycji i infrastruktury
Wywiad
-
WywiadDrogi
Z Warszawy do Krakowa w 18 minut? Hyperloop w Polsce coraz bardziej realny
Elon Musk, pomysłodawca technologii transportowej znanej jako Hyperloop, zapowiedział na 10 grudnia br. włączenie do eksploatacji pierwszego amerykańskiego odcinka ultraszybkiej podziemnej komunikacji miejskiej o nazwie Loop. Z Łukaszem Mielczarkiem, kierownikiem ds. rozwoju infrastruktury Hyper Poland, rozmawiamy niejako w przededniu inauguracji nowego projektu związanego z budową kolei próżniowej o nazwie Hyperloop, tym razem w Polsce.Elon Musk, pomysłodawca technologii transportowej znanej jako Hyperloop, zapowiedział na 10 grudnia br. włączenie do eksploatacji pierwszego amerykańskiego odcinka ...Magdalena JanuszekOpublikowano: 25-10-2018 -
Drogi
Z Warszawy do Krakowa w 18 minut? Hyperloop w Polsce coraz bardziej realny
Elon Musk, pomysłodawca technologii transportowej znanej jako Hyperloop, zapowiedział na 10 grudnia br. włączenie do eksploatacji pierwszego amerykańskiego odcinka ultraszybkiej podziemnej komunikacji miejskiej o nazwie Loop. Z Łukaszem Mielczarkiem, kierownikiem ds. rozwoju infrastruktury Hyper Poland, rozmawiamy niejako w przededniu inauguracji nowego projektu związanego z budową kolei próżniowej o nazwie Hyperloop, tym razem w Polsce.
Wywiad
-
WywiadBudownictwo
Prezes Mostostalu Warszawa: dywersyfikacja działań to jedna z recept na obecne wyzwania
– Nasza odpowiedź na obecnie stojące przed branżą wyzwania zawiera się m.in. w polityce dywersyfikacji naszego portfela zamówień i skutecznej, konsekwentnie prowadzonej polityce kadrowej – mówi Miguel Angel Heras Llorente, prezes zarządu Mostostal Warszawa S.A.– Nasza odpowiedź na obecnie stojące przed branżą wyzwania zawiera się m.in. w polityce dywersyfikacji naszego portfela zamówień i ...Paulina WójtowiczOpublikowano: 19-10-2018 -
Budownictwo
Prezes Mostostalu Warszawa: dywersyfikacja działań to jedna z recept na obecne wyzwania
– Nasza odpowiedź na obecnie stojące przed branżą wyzwania zawiera się m.in. w polityce dywersyfikacji naszego portfela zamówień i skutecznej, konsekwentnie prowadzonej polityce kadrowej – mówi Miguel Angel Heras Llorente, prezes zarządu Mostostal Warszawa S.A.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Na całym świecie infrastruktura podziemna jest w bardzo złej kondycji
O tym, jaka jest kondycja infrastruktury podziemnej, o branży bezwykopowej i nowych technologiach rozmawiamy z Dennisem Wierzbickim, prezesem firmy Ditch Witch®.O tym, jaka jest kondycja infrastruktury podziemnej, o branży bezwykopowej i nowych technologiach rozmawiamy z Dennisem Wierzbickim, prezesem firmy Ditch ...Dennis WierzbickiOpublikowano: 17-10-2018 -
Inż. Bezwykopowa
Na całym świecie infrastruktura podziemna jest w bardzo złej kondycji
O tym, jaka jest kondycja infrastruktury podziemnej, o branży bezwykopowej i nowych technologiach rozmawiamy z Dennisem Wierzbickim, prezesem firmy Ditch Witch®.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
"Szklane" rękawy z Polski?
O nowej spółce w Grupie BLEJKAN, jej rozwoju i planach produkcyjnych oraz rękawach renowacyjnych rozmawiamy z Tomaszem Goździorem, prezesem firmy MAZUR sp. z o.o.O nowej spółce w Grupie BLEJKAN, jej rozwoju i planach produkcyjnych oraz rękawach renowacyjnych rozmawiamy z Tomaszem Goździorem, ...Tomasz GoździorOpublikowano: 17-10-2018 -
Inż. Bezwykopowa
"Szklane" rękawy z Polski?
O nowej spółce w Grupie BLEJKAN, jej rozwoju i planach produkcyjnych oraz rękawach renowacyjnych rozmawiamy z Tomaszem Goździorem, prezesem firmy MAZUR sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Rozsądne gospodarowanie wiedzą i dobór najlepszych rozwiązań
Rozmowa z Łukaszem Rybackim, prezesem Terlan sp. z o.o.Rozmowa z Łukaszem Rybackim, prezesem Terlan sp. z o.o.Łukasz RybackiOpublikowano: 20-08-2018 -
Inż. Bezwykopowa
Rozsądne gospodarowanie wiedzą i dobór najlepszych rozwiązań
Rozmowa z Łukaszem Rybackim, prezesem Terlan sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Wydobywamy z materiałów to, co najlepsze
Rozmowa z Edytą Zalewską, dyrektor sprzedaży firmy Uponor Infra sp. z o.o.Rozmowa z Edytą Zalewską, dyrektor sprzedaży firmy Uponor Infra sp. z o.o.Edyta ZalewskaOpublikowano: 20-08-2018 -
Inż. Bezwykopowa
Wydobywamy z materiałów to, co najlepsze
Rozmowa z Edytą Zalewską, dyrektor sprzedaży firmy Uponor Infra sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Rozwijamy się nawet wtedy, kiedy rynek jest „trudny”
Rozmowa z Markiem Gromadą, wiceprezesem BLEJKAN S.A.Rozmowa z Markiem Gromadą, wiceprezesem BLEJKAN S.A.Marek GromadaOpublikowano: 20-08-2018 -
Inż. Bezwykopowa
Rozwijamy się nawet wtedy, kiedy rynek jest „trudny”
Rozmowa z Markiem Gromadą, wiceprezesem BLEJKAN S.A.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o...
Andrzeju Idziku, prezesie zarządu Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych ABIKORP sp. z o.o.Andrzeju Idziku, prezesie zarządu Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych ABIKORP sp. z o.o.Andrzej IdzikOpublikowano: 17-08-2018 -
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o...
Andrzeju Idziku, prezesie zarządu Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych ABIKORP sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadWod-Kan
Jak wykorzystać osad pościekowy? [WYWIAD]
Pięcioro naukowców Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego chce opracować ulepszoną technologię, dzięki której z pościekowych odpadów będzie możliwa np. produkcja energii elektrycznej czy cieplnej. Wszystko to w ramach międzynarodowego, zaplanowanego na trzy lata, projektu „STEP – sludge technological, ecological progress” (pol. osad technologiczny, postęp ekologiczny). Zespół ze Szczecina to partner wiodący konsorcjum, w skład którego wchodzą także: Bornholms Energy & Supply (Dania), Klaipeda University (Litwa), The municipality of Höör /Mittskåne Water (Szwecja) oraz Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja. O projekcie rozmawiamy z dr. hab. inż. Marcinem Hołubem, prof. nadzw. ZUT, kierownikiem lidera konsorcjum.Pięcioro naukowców Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego chce opracować ulepszoną technologię, dzięki której z pościekowych ...Łukasz MadejOpublikowano: 24-07-2018 -
Wod-Kan
Jak wykorzystać osad pościekowy? [WYWIAD]
Pięcioro naukowców Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego chce opracować ulepszoną technologię, dzięki której z pościekowych odpadów będzie możliwa np. produkcja energii elektrycznej czy cieplnej. Wszystko to w ramach międzynarodowego, zaplanowanego na trzy lata, projektu „STEP – sludge technological, ecological progress” (pol. osad technologiczny, postęp ekologiczny). Zespół ze Szczecina to partner wiodący konsorcjum, w skład którego wchodzą także: Bornholms Energy & Supply (Dania), Klaipeda University (Litwa), The municipality of Höör /Mittskåne Water (Szwecja) oraz Goleniowskie Wodociągi i Kanalizacja. O projekcie rozmawiamy z dr. hab. inż. Marcinem Hołubem, prof. nadzw. ZUT, kierownikiem lidera konsorcjum.
Wywiad
-
WywiadGeoinżynieria
Dzisiaj nie da się inaczej... niż kompleksowo, dokładnie i terminowo!
Rozmowa z Andrzejem Piotrowiczem, prezesem zarządu firmy Greifbau, oraz Mateuszem Hagerem, dyrektorem działu fundamentowaniaRozmowa z Andrzejem Piotrowiczem, prezesem zarządu firmy Greifbau, oraz Mateuszem Hagerem, dyrektorem działu fundamentowaniaAndrzej PiotrowiczOpublikowano: 10-07-2018 -
Geoinżynieria
Dzisiaj nie da się inaczej... niż kompleksowo, dokładnie i terminowo!
Rozmowa z Andrzejem Piotrowiczem, prezesem zarządu firmy Greifbau, oraz Mateuszem Hagerem, dyrektorem działu fundamentowania
Wywiad
-
WywiadWod-Kan
Modelowanie powodziowe a ograniczanie skutków niszczycielskich zjawisk naturalnych
Systemy IT pomagają właścicielom–zarządcom w ograniczaniu kosztów i usprawnianiu świadczonych usług. W jaki sposób klienci mogą to ocenić? Czy zauważą, że podczas zjawiska burzowego ulica nie została zalana? Czy zauważą, że rura wodna nie pękła, ponieważ była odpowiednio konserwowana i została wymieniona, zanim stała się źródłem problemów? Czy zauważą, że brygada terenowa miała odpowiednie informacje, które umożliwiły znalezienie usterki i przeprowadzenie prac konserwacyjnych w krótszym czasie? Czy zauważą, że rachunek za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków się nie zwiększa? Paradoksalnie, w wielu przypadkach zwiększenie jakości będzie z perspektywy klientów niezauważalne.Systemy IT pomagają właścicielom–zarządcom w ograniczaniu kosztów i usprawnianiu świadczonych usług. W jaki sposób ...Agata SumaraOpublikowano: 14-05-2018 -
Wod-Kan
Modelowanie powodziowe a ograniczanie skutków niszczycielskich zjawisk naturalnych
Systemy IT pomagają właścicielom–zarządcom w ograniczaniu kosztów i usprawnianiu świadczonych usług. W jaki sposób klienci mogą to ocenić? Czy zauważą, że podczas zjawiska burzowego ulica nie została zalana? Czy zauważą, że rura wodna nie pękła, ponieważ była odpowiednio konserwowana i została wymieniona, zanim stała się źródłem problemów? Czy zauważą, że brygada terenowa miała odpowiednie informacje, które umożliwiły znalezienie usterki i przeprowadzenie prac konserwacyjnych w krótszym czasie? Czy zauważą, że rachunek za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków się nie zwiększa? Paradoksalnie, w wielu przypadkach zwiększenie jakości będzie z perspektywy klientów niezauważalne.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Działamy już 50 lat, więc wiemy, jak radzić sobie z największymi wyzwaniami
Rozmowa ze Zbigniewem Ziałą, prezesem firmy WUPRINŻ S.A., która w tym roku obchodzi 50-lecie istnieniaRozmowa ze Zbigniewem Ziałą, prezesem firmy WUPRINŻ S.A., która w tym roku obchodzi 50-lecie istnieniaZbigniew ZiałaOpublikowano: 14-05-2018 -
Inż. Bezwykopowa
Działamy już 50 lat, więc wiemy, jak radzić sobie z największymi wyzwaniami
Rozmowa ze Zbigniewem Ziałą, prezesem firmy WUPRINŻ S.A., która w tym roku obchodzi 50-lecie istnienia
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o...
Tomaszu Derwichu, prezesie spółki DTA-TECHNIKTomaszu Derwichu, prezesie spółki DTA-TECHNIKTomasz DerwichOpublikowano: 14-05-2018 -
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o...
Tomaszu Derwichu, prezesie spółki DTA-TECHNIK
Wywiad
-
WywiadBudownictwo
Klimat Polski będzie zbliżony do śródziemnomorskiego
Zmiany klimatu najbardziej odczują miasta, w których budownictwo rozwija się kosztem zieleni, wentylacji miasta i poprawy stosunków wilgotnościowych w lecie – wynika z rozmowy z ekspertami Instytutu Ochrony Środowiska–Państwowego Instytutu Badawczego: prof. dr. hab. Maciejem Sadowskim, klimatologiem, oraz Małgorzatą Hajto, współtwórczynią metody opracowania planu adaptacji.Zmiany klimatu najbardziej odczują miasta, w których budownictwo rozwija się kosztem zieleni, wentylacji miasta i poprawy stosunków wilgotnościowych ...Łukasz MadejOpublikowano: 25-04-2018 -
Budownictwo
Klimat Polski będzie zbliżony do śródziemnomorskiego
Zmiany klimatu najbardziej odczują miasta, w których budownictwo rozwija się kosztem zieleni, wentylacji miasta i poprawy stosunków wilgotnościowych w lecie – wynika z rozmowy z ekspertami Instytutu Ochrony Środowiska–Państwowego Instytutu Badawczego: prof. dr. hab. Maciejem Sadowskim, klimatologiem, oraz Małgorzatą Hajto, współtwórczynią metody opracowania planu adaptacji.
Wywiad
-
WywiadWod-Kan
Branża wod-kan w obliczu zmian klimatycznych. Problemy kumulują się w miastach
Wraz z wdrożeniem nowego Prawa Wodnego i szerszą definicją usług wodnych zmieniły się zasady finansowania działań związanych z gospodarowaniem wodami opadowymi. Nie są one doprecyzowane, co oznacza, że zdobywanie funduszy na prowadzenie tego typu usług jest utrudnione. Do tego dochodzą inne trudności, takie jak zmiany klimatu, intensywna urbanizacja powodująca utratę naturalnej retencji. Stan gotowości i odpowiedzi na te wszystkie wyzwania jest więc różny w różnych regionach, a problemy kumulują się w miastach – mówi w rozmowie z naszym serwisem Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” (IGWP).Wraz z wdrożeniem nowego Prawa Wodnego i szerszą definicją usług wodnych zmieniły się zasady finansowania działań zwią...Agata SumaraOpublikowano: 27-02-2018 -
Wod-Kan
Branża wod-kan w obliczu zmian klimatycznych. Problemy kumulują się w miastach
Wraz z wdrożeniem nowego Prawa Wodnego i szerszą definicją usług wodnych zmieniły się zasady finansowania działań związanych z gospodarowaniem wodami opadowymi. Nie są one doprecyzowane, co oznacza, że zdobywanie funduszy na prowadzenie tego typu usług jest utrudnione. Do tego dochodzą inne trudności, takie jak zmiany klimatu, intensywna urbanizacja powodująca utratę naturalnej retencji. Stan gotowości i odpowiedzi na te wszystkie wyzwania jest więc różny w różnych regionach, a problemy kumulują się w miastach – mówi w rozmowie z naszym serwisem Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” (IGWP).
Wywiad
-
WywiadWod-Kan
Ustawa o jawności życia publicznego - zmiany będą dotyczyć też branży wod-kan
Prace nad projektem ustawy o jawności życia publicznego trwają od wielu miesięcy. Jak podkreśla w rozmowie z naszym serwisem Maciej Kiełbus – partner w Dziale Prawa Administracyjnego Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, redaktor naczelny czasopisma „Prawo dla samorządu” – zmiany są potrzebne i to nie ulega wątpliwości. Dyskusyjny pozostaje ich zakres oraz tryb, w jakim są wprowadzane. Zarówno procedura dostępu do informacji publicznej, jak i kwestie związane ze składaniem oświadczeń majątkowych od lat budzą istotne wątpliwości.Prace nad projektem ustawy o jawności życia publicznego trwają od wielu miesięcy. Jak podkreśla w rozmowie z naszym ...Agata SumaraOpublikowano: 26-02-2018 -
Wod-Kan
Ustawa o jawności życia publicznego - zmiany będą dotyczyć też branży wod-kan
Prace nad projektem ustawy o jawności życia publicznego trwają od wielu miesięcy. Jak podkreśla w rozmowie z naszym serwisem Maciej Kiełbus – partner w Dziale Prawa Administracyjnego Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, redaktor naczelny czasopisma „Prawo dla samorządu” – zmiany są potrzebne i to nie ulega wątpliwości. Dyskusyjny pozostaje ich zakres oraz tryb, w jakim są wprowadzane. Zarówno procedura dostępu do informacji publicznej, jak i kwestie związane ze składaniem oświadczeń majątkowych od lat budzą istotne wątpliwości.
Wywiad
-
WywiadDrogi
Pierwsze pociągi budziły strach
– Piechur może iść w tempie 4-5 km na godzinę, a z obciążeniem jeszcze wolniej. Wóz konny, relatywnie rzecz biorąc, porusza się niewiele szybciej, a kolej, osiągająca na początku te kilkadziesiąt kilometrów na godzinę, wywoływała pytanie: „I po co tak prędko? – mówi w rozmowie z naszym serwisem dr Dawid Keller, kierownik Działu Historii w Muzeum Śląskim w Katowicach.– Piechur może iść w tempie 4-5 km na godzinę, a z obciążeniem jeszcze wolniej. Wóz konny, relatywnie rzecz ...Łukasz MadejOpublikowano: 18-02-2018 -
Drogi
Pierwsze pociągi budziły strach
– Piechur może iść w tempie 4-5 km na godzinę, a z obciążeniem jeszcze wolniej. Wóz konny, relatywnie rzecz biorąc, porusza się niewiele szybciej, a kolej, osiągająca na początku te kilkadziesiąt kilometrów na godzinę, wywoływała pytanie: „I po co tak prędko? – mówi w rozmowie z naszym serwisem dr Dawid Keller, kierownik Działu Historii w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Wywiad
-
WywiadDrogi
Budowa dróg: Niemcy mieli większe opóźnienia – cz. II
– Z danych dotyczących poprzedniej perspektywy wynika, iż średnie opóźnienie budowy drogi szybkiego ruch wynosiło w Polsce trzy miesiące, a na przykład w Niemczech siedem – mówi w drugiej części rozmowy z naszym serwisem Jarosław Wielopolski, prezes zarządu i dyrektor zarządzający spółki Multiconsult Polska sp. z o.o.– Z danych dotyczących poprzedniej perspektywy wynika, iż średnie opóźnienie budowy drogi szybkiego ruch wynosiło w Polsce trzy miesią...Łukasz MadejOpublikowano: 12-02-2018 -
Drogi
Budowa dróg: Niemcy mieli większe opóźnienia – cz. II
– Z danych dotyczących poprzedniej perspektywy wynika, iż średnie opóźnienie budowy drogi szybkiego ruch wynosiło w Polsce trzy miesiące, a na przykład w Niemczech siedem – mówi w drugiej części rozmowy z naszym serwisem Jarosław Wielopolski, prezes zarządu i dyrektor zarządzający spółki Multiconsult Polska sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadDrogi
Polskie autostrady można budować znacznie taniej – cz. I
– Trzeba pamiętać, że Unia Europejska oprócz pieniędzy wniosła do Polski przede wszystkim konieczność planowania długoterminowego – mówi w rozmowie z naszym serwisem Jarosław Wielopolski, prezes zarządu i dyrektor zarządzający spółki Multiconsult Polska sp. z o.o.– Trzeba pamiętać, że Unia Europejska oprócz pieniędzy wniosła do Polski przede wszystkim konieczność planowania długoterminowego – mó...Łukasz MadejOpublikowano: 11-02-2018 -
Drogi
Polskie autostrady można budować znacznie taniej – cz. I
– Trzeba pamiętać, że Unia Europejska oprócz pieniędzy wniosła do Polski przede wszystkim konieczność planowania długoterminowego – mówi w rozmowie z naszym serwisem Jarosław Wielopolski, prezes zarządu i dyrektor zarządzający spółki Multiconsult Polska sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadEnergetyka
Piotr Siergiej: Część mieszkańców uważa, że nie stać ich na wymianę kotła – i mają rację
„Sam fakt napisania regulacji, że oto mamy pieniądze na wymianę kotłów, a potem pozostawienie sprawy samej sobie, nic nie da. (…) Bardzo ważne jest więc, by tworząc takie programy dopłat, uwzględnić zamożność mieszkańców, by te dofinansowania nie obejmowały równo wszystkich” – mówi w rozmowie z serwisem inzynieria.com Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego (PAS).„Sam fakt napisania regulacji, że oto mamy pieniądze na wymianę kotłów, a potem pozostawienie sprawy samej sobie, nic nie ...Paulina WójtowiczOpublikowano: 28-01-2018 -
Energetyka
Piotr Siergiej: Część mieszkańców uważa, że nie stać ich na wymianę kotła – i mają rację
„Sam fakt napisania regulacji, że oto mamy pieniądze na wymianę kotłów, a potem pozostawienie sprawy samej sobie, nic nie da. (…) Bardzo ważne jest więc, by tworząc takie programy dopłat, uwzględnić zamożność mieszkańców, by te dofinansowania nie obejmowały równo wszystkich” – mówi w rozmowie z serwisem inzynieria.com Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego (PAS).
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Każdy kolejny rok jest lepszy – to wynika ze strategii
Rozmowa z Łukaszem Mrówka, specjalistą ds. analizy rynku i sprzedaży produktów technicznych w firmie CERTECHRozmowa z Łukaszem Mrówka, specjalistą ds. analizy rynku i sprzedaży produktów technicznych w firmie CERTECHŁukasz MrówkaOpublikowano: 04-01-2018 -
Inż. Bezwykopowa
Każdy kolejny rok jest lepszy – to wynika ze strategii
Rozmowa z Łukaszem Mrówka, specjalistą ds. analizy rynku i sprzedaży produktów technicznych w firmie CERTECH
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o...
Dipl.-Ök. Rolandzie W. Wańku, prezesie IKT – Institut für Unterirdische Infrastruktur GmbH (Instytutu Infrastruktury Podziemnej)Dipl.-Ök. Rolandzie W. Wańku, prezesie IKT – Institut für Unterirdische Infrastruktur GmbH (Instytutu Infrastruktury Podziemnej)Roland W. WaniekOpublikowano: 04-01-2018 -
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o...
Dipl.-Ök. Rolandzie W. Wańku, prezesie IKT – Institut für Unterirdische Infrastruktur GmbH (Instytutu Infrastruktury Podziemnej)
Wywiad
-
WywiadWod-Kan
O dotacje z Unii Europejskiej jest coraz trudniej [wywiad]
Kilka dni temu Lubelskie Wodociągi zawarły umowę na dofinansowanie projektu związanego z rozbudową i modernizacją systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków o wartości ponad 267 mln. O tym, jaka jest wysokość dofinansowania i jak będą prowadzone prace, mówi w rozmowie z naszym serwisem Witold Dadej, dyrektor inwestycji MPWiK w Lublinie.Kilka dni temu Lubelskie Wodociągi zawarły umowę na dofinansowanie projektu związanego z rozbudową i modernizacją systemu zaopatrzenia w ...Łukasz MadejOpublikowano: 20-11-2017 -
Wod-Kan
O dotacje z Unii Europejskiej jest coraz trudniej [wywiad]
Kilka dni temu Lubelskie Wodociągi zawarły umowę na dofinansowanie projektu związanego z rozbudową i modernizacją systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków o wartości ponad 267 mln. O tym, jaka jest wysokość dofinansowania i jak będą prowadzone prace, mówi w rozmowie z naszym serwisem Witold Dadej, dyrektor inwestycji MPWiK w Lublinie.
Wywiad
-
WywiadWod-Kan
To było DOBRE 25 LAT dla naszej branży
Rozmowa z Dorotą Jakutą, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” (IGWP)Rozmowa z Dorotą Jakutą, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” (IGWP)Paweł KośmiderOpublikowano: 26-10-2017 -
Wod-Kan
To było DOBRE 25 LAT dla naszej branży
Rozmowa z Dorotą Jakutą, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” (IGWP)
Wywiad
-
WywiadPaliwa
W Małopolsce co roku smog zabija 4 tys. osób [WYWIAD]
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie nie uznał argumentów m.in. dystrybutorów węgla skarżących tzw. uchwałę antysmogową dla Małopolski. - Uzasadnienie sądu było na tyle mocne i jednoznaczne, że nawet w przypadku skargi kasacyjnej do NSA nie spodziewam się innego rozstrzygnięcia - mówi w rozmowie z serwisem www.inzynieria.com Wojciech Kozak, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie nie uznał argumentów m.in. dystrybutorów węgla skarżących tzw. uchwałę ...Łukasz MadejOpublikowano: 12-10-2017 -
Paliwa
W Małopolsce co roku smog zabija 4 tys. osób [WYWIAD]
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie nie uznał argumentów m.in. dystrybutorów węgla skarżących tzw. uchwałę antysmogową dla Małopolski. - Uzasadnienie sądu było na tyle mocne i jednoznaczne, że nawet w przypadku skargi kasacyjnej do NSA nie spodziewam się innego rozstrzygnięcia - mówi w rozmowie z serwisem www.inzynieria.com Wojciech Kozak, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.
Wywiad
-
WywiadWody opadowe
Retencja wymaga uregulowania [wywiad]
- Dość sporo zapisów budzi emocje, ale nie jestem jego przeciwnikiem - tak o nowym prawie wodnym w rozmowie z naszym serwisem mówi Stanisław Krusz, prezes Wodociągów Katowickich.- Dość sporo zapisów budzi emocje, ale nie jestem jego przeciwnikiem - tak o nowym prawie wodnym w rozmowie z naszym ...Łukasz MadejOpublikowano: 22-06-2017 -
Wody opadowe
Retencja wymaga uregulowania [wywiad]
- Dość sporo zapisów budzi emocje, ale nie jestem jego przeciwnikiem - tak o nowym prawie wodnym w rozmowie z naszym serwisem mówi Stanisław Krusz, prezes Wodociągów Katowickich.
Wywiad
-
WywiadEnergetyka
Czy dojdzie do paraliżu elektrowni opartych na węglu? [wywiad]
- Gra toczy się o wielką stawkę, o bezpieczeństwo energetyczne kraju. Natomiast Unia Europejska chce postawić polskiej energetyce warunki progowe, głównie związane z emisją CO2 - mówi w rozmowie z naszym serwisem Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Energa S.A., jednej z czterech największych krajowych grup energetycznych.- Gra toczy się o wielką stawkę, o bezpieczeństwo energetyczne kraju. Natomiast Unia Europejska chce postawić polskiej energetyce warunki progowe, głó...Joanna WilińskaOpublikowano: 20-06-2017 -
Energetyka
Czy dojdzie do paraliżu elektrowni opartych na węglu? [wywiad]
- Gra toczy się o wielką stawkę, o bezpieczeństwo energetyczne kraju. Natomiast Unia Europejska chce postawić polskiej energetyce warunki progowe, głównie związane z emisją CO2 - mówi w rozmowie z naszym serwisem Adam Kasprzyk, rzecznik prasowy Energa S.A., jednej z czterech największych krajowych grup energetycznych.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Mikrotunelowanie w Polsce
Rozmowa z Markiem Gaertigiem, wiceprezesem zarządu firmy ABIKORP sp. z o.o.Rozmowa z Markiem Gaertigiem, wiceprezesem zarządu firmy ABIKORP sp. z o.o.Marek GaertigOpublikowano: 01-06-2017 -
Inż. Bezwykopowa
Mikrotunelowanie w Polsce
Rozmowa z Markiem Gaertigiem, wiceprezesem zarządu firmy ABIKORP sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadWod-Kan
Od handlu węglem do produkcji rur betonowych
Rozmowa z Johannem Bartlechnerem, prezesem spółki HABA-BetonRozmowa z Johannem Bartlechnerem, prezesem spółki HABA-BetonJohann BartlechnerOpublikowano: 01-06-2017 -
Wod-Kan
Od handlu węglem do produkcji rur betonowych
Rozmowa z Johannem Bartlechnerem, prezesem spółki HABA-Beton
Wywiad
-
WywiadEnergetyka
Motor rozwoju OZE w Polsce? Dotacje [rozmowa]
- Żeby Polacy w pełni zrozumieli, że korzystanie np. z fotowoltaiki opłaca się niezależnie od dotacji czy systemu upustów, musi minąć jeszcze kilka lat. Funkcjonujące w Polsce instalacje działają póki co zbyt krótko, żeby zdecydowanie wpłynąć na utrwalone przekonania - mówi Krzysztof Romaniak, członek zarządu Energii Polskiej S.A.- Żeby Polacy w pełni zrozumieli, że korzystanie np. z fotowoltaiki opłaca się niezależnie od dotacji czy systemu upustó...Łukasz MadejOpublikowano: 31-05-2017 -
Energetyka
Motor rozwoju OZE w Polsce? Dotacje [rozmowa]
- Żeby Polacy w pełni zrozumieli, że korzystanie np. z fotowoltaiki opłaca się niezależnie od dotacji czy systemu upustów, musi minąć jeszcze kilka lat. Funkcjonujące w Polsce instalacje działają póki co zbyt krótko, żeby zdecydowanie wpłynąć na utrwalone przekonania - mówi Krzysztof Romaniak, członek zarządu Energii Polskiej S.A.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
W przyszłość patrzymy z optymizmem
Rozmowa z Dipl.-Ing./EWE Andreasem Weidtem, prezesem zarządu RTi Poland sp. z o.o., dyrektorem technicznym RTi HoldingRozmowa z Dipl.-Ing./EWE Andreasem Weidtem, prezesem zarządu RTi Poland sp. z o.o., dyrektorem technicznym RTi HoldingAndreas WeidtOpublikowano: 30-05-2017 -
Inż. Bezwykopowa
W przyszłość patrzymy z optymizmem
Rozmowa z Dipl.-Ing./EWE Andreasem Weidtem, prezesem zarządu RTi Poland sp. z o.o., dyrektorem technicznym RTi Holding
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kontynuować to, co sprawdzone i wyznaczać nowe kierunki
Rozmowa z Piotrem Ziętarą, prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. w KrakowieRozmowa z Piotrem Ziętarą, prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. w KrakowiePiotr ZiętaraOpublikowano: 26-05-2017 -
Inż. Bezwykopowa
Kontynuować to, co sprawdzone i wyznaczać nowe kierunki
Rozmowa z Piotrem Ziętarą, prezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o...
Grzegorzu Raku, prezesie Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych INKOP sp. z o.o.Grzegorzu Raku, prezesie Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych INKOP sp. z o.o.Grzegorz RakOpublikowano: 26-05-2017 -
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o...
Grzegorzu Raku, prezesie Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych INKOP sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadBudownictwo
Wielka płyta może stać ponad 100 lat [wywiad]
- Wielka płyta przy dobrym użytkowaniu, sprawdzaniu, wyciąganiu wniosków z przeglądów okresowych, dobrze się ma i będzie jeszcze długo stać - mówi w rozmowie z naszym serwisem Paweł Łukaszewski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Poznaniu.- Wielka płyta przy dobrym użytkowaniu, sprawdzaniu, wyciąganiu wniosków z przeglądów okresowych, dobrze się ma i ...Łukasz MadejOpublikowano: 23-05-2017 -
Budownictwo
Wielka płyta może stać ponad 100 lat [wywiad]
- Wielka płyta przy dobrym użytkowaniu, sprawdzaniu, wyciąganiu wniosków z przeglądów okresowych, dobrze się ma i będzie jeszcze długo stać - mówi w rozmowie z naszym serwisem Paweł Łukaszewski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Poznaniu.
Wywiad
-
WywiadGeoinżynieria
Mieszanki do wykonywania przesłon przeciwfiltracyjnych
Rozmowa z Sebastianem Franaszczukiem, Kierownikiem ds. Badań i Rozwoju oraz ZKP w firmie EDF Ekoserwis sp. z o.o.Rozmowa z Sebastianem Franaszczukiem, Kierownikiem ds. Badań i Rozwoju oraz ZKP w firmie EDF Ekoserwis sp. z o.o.Sebastian FranaszczukOpublikowano: 05-05-2017 -
Geoinżynieria
Mieszanki do wykonywania przesłon przeciwfiltracyjnych
Rozmowa z Sebastianem Franaszczukiem, Kierownikiem ds. Badań i Rozwoju oraz ZKP w firmie EDF Ekoserwis sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadEnergetyka
Dramatyczna sytuacja wytwórców energii w hydroelektrowniach
O największych trudnościach, wyzwaniach, a także przyszłości sektora hydroenergetyki w Polsce rozmawiamy z Ewą Malicką, wiceprezeską zarządu Towarzystwa Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych.O największych trudnościach, wyzwaniach, a także przyszłości sektora hydroenergetyki w Polsce rozmawiamy z Ewą Malicką, wiceprezeską ...Joanna WilińskaOpublikowano: 02-05-2017 -
Energetyka
Dramatyczna sytuacja wytwórców energii w hydroelektrowniach
O największych trudnościach, wyzwaniach, a także przyszłości sektora hydroenergetyki w Polsce rozmawiamy z Ewą Malicką, wiceprezeską zarządu Towarzystwa Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych.
Wywiad
-
WywiadDrogi
Polskie autostrady: prognozy ruchu okazały się niedoszacowane
- Głównym grzechem polskich kierowców jest coś, co nazywam A.B.C., czyli Agresja, Brawura i Chamstwo - mówi w rozmowie z naszym serwisem dr hab. inż. Stanisław Krawiec z Politechniki Śląskiej. Co więcej, żadna autostrada, ze względu na ograniczone zasoby inwestora, nie jest wymiarowana na prognozowane maksymalne natężenie ruchu, co w przyszłości może okazać się poważnym problemem.- Głównym grzechem polskich kierowców jest coś, co nazywam A.B.C., czyli Agresja, Brawura i Chamstwo - mówi ...Łukasz MadejOpublikowano: 21-04-2017 -
Drogi
Polskie autostrady: prognozy ruchu okazały się niedoszacowane
- Głównym grzechem polskich kierowców jest coś, co nazywam A.B.C., czyli Agresja, Brawura i Chamstwo - mówi w rozmowie z naszym serwisem dr hab. inż. Stanisław Krawiec z Politechniki Śląskiej. Co więcej, żadna autostrada, ze względu na ograniczone zasoby inwestora, nie jest wymiarowana na prognozowane maksymalne natężenie ruchu, co w przyszłości może okazać się poważnym problemem.
Wywiad
-
WywiadBudownictwo
Centralny Port Lotniczy to nietrafiony pomysł
O ewentualnych skutkach zapowiadanej budowy Centralnego Portu Lotniczego w Polsce rozmawiamy z Adrianem Furgalskim wiceprezesem zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR sp. z o.o. oraz przewodniczącym zarządu Forum Kolejowe Railway Business Forum.O ewentualnych skutkach zapowiadanej budowy Centralnego Portu Lotniczego w Polsce rozmawiamy z Adrianem Furgalskim wiceprezesem zarządu Zespołu Doradców ...Joanna WilińskaOpublikowano: 20-04-2017 -
Budownictwo
Centralny Port Lotniczy to nietrafiony pomysł
O ewentualnych skutkach zapowiadanej budowy Centralnego Portu Lotniczego w Polsce rozmawiamy z Adrianem Furgalskim wiceprezesem zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR sp. z o.o. oraz przewodniczącym zarządu Forum Kolejowe Railway Business Forum.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Potencjał branży bezwykopowej jest niewyczerpalny
Rozmowa z Tomaszem Derwichem, prezesem spółki DTA-TECHNIKRozmowa z Tomaszem Derwichem, prezesem spółki DTA-TECHNIKTomasz DerwichOpublikowano: 19-04-2017 -
Inż. Bezwykopowa
Potencjał branży bezwykopowej jest niewyczerpalny
Rozmowa z Tomaszem Derwichem, prezesem spółki DTA-TECHNIK
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Nie zmiany, ale osiąganie wyznaczonych celów
Rozmowa z Markiem Schnau, prezesem DCA-EuropeRozmowa z Markiem Schnau, prezesem DCA-EuropeMarc SchnauOpublikowano: 19-04-2017 -
Inż. Bezwykopowa
Nie zmiany, ale osiąganie wyznaczonych celów
Rozmowa z Markiem Schnau, prezesem DCA-Europe
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o...
Marku Pilarek, prezesie firmy AquarenMarku Pilarek, prezesie firmy AquarenMarek PilarekOpublikowano: 19-04-2017 -
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o...
Marku Pilarek, prezesie firmy Aquaren
Wywiad
-
WywiadDrogi
Hyperloop w Polsce już za 10 lat? To realny scenariusz
O możliwościach rozwoju systemu superszybkiego transportu opartego na kapsule Hyperloop, rozmawiamy z Pawłem Radziszewskim, który koordynuje część techniczną grupy Hyper Poland.O możliwościach rozwoju systemu superszybkiego transportu opartego na kapsule Hyperloop, rozmawiamy z Pawłem Radziszewskim, który koordynuje część ...Joanna WilińskaOpublikowano: 19-04-2017 -
Drogi
Hyperloop w Polsce już za 10 lat? To realny scenariusz
O możliwościach rozwoju systemu superszybkiego transportu opartego na kapsule Hyperloop, rozmawiamy z Pawłem Radziszewskim, który koordynuje część techniczną grupy Hyper Poland.
Wywiad
-
WywiadEnergetyka
Gdańsk inwestuje w ciepło systemowe
Rozmowa z Marcinem Lewandowskim i Anną Jakób, członkami zarządu Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (GPEC).Rozmowa z Marcinem Lewandowskim i Anną Jakób, członkami zarządu Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (GPEC).Agata SumaraOpublikowano: 18-04-2017 -
Energetyka
Gdańsk inwestuje w ciepło systemowe
Rozmowa z Marcinem Lewandowskim i Anną Jakób, członkami zarządu Gdańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (GPEC).
Wywiad
-
WywiadEnergetyka
Polskie auto elektryczne? Droga jest trochę wyboista
O pomyśle seryjnej produkcji polskich elektrycznych samochodów osobowych rozmawiamy z Romanem Kantorskim, prezesem Polskiej Izby Motoryzacji.O pomyśle seryjnej produkcji polskich elektrycznych samochodów osobowych rozmawiamy z Romanem Kantorskim, prezesem Polskiej Izby Motoryzacji.
Łukasz MadejOpublikowano: 24-03-2017 -
Energetyka
Polskie auto elektryczne? Droga jest trochę wyboista
O pomyśle seryjnej produkcji polskich elektrycznych samochodów osobowych rozmawiamy z Romanem Kantorskim, prezesem Polskiej Izby Motoryzacji.
Wywiad
-
WywiadEnergetyka
Elektrownia jądrowa będzie Polsce niezbędna
- W polskiej elektrowni z reaktorem III generacji prawdopodobieństwo awarii ze zniszczeniem rdzenia będzie mniejsze niż raz na 100 000 lat, a awarii z dużym uwolnieniem produktów rozszczepienia mniejsze niż raz na milion lat - w drugiej części rozmowy z naszym serwisem mówi dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nadzw. Narodowego Centrum Badań Jądrowych.- W polskiej elektrowni z reaktorem III generacji prawdopodobieństwo awarii ze zniszczeniem rdzenia będzie mniejsze niż raz na 100 000 ...
Łukasz MadejOpublikowano: 23-03-2017 -
Energetyka
Elektrownia jądrowa będzie Polsce niezbędna
- W polskiej elektrowni z reaktorem III generacji prawdopodobieństwo awarii ze zniszczeniem rdzenia będzie mniejsze niż raz na 100 000 lat, a awarii z dużym uwolnieniem produktów rozszczepienia mniejsze niż raz na milion lat - w drugiej części rozmowy z naszym serwisem mówi dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nadzw. Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Wywiad
-
WywiadEnergetyka
Czy Polska jest krajem energetycznie bezpiecznym?
O bezpieczeństwie energetycznym Polski, pozytywnych skutkach budowy gazociągu Baltic Pipe, kontrowersjach wokół budowy Nord Stream 2, a także wizji polskiej gospodarki bez węgla kamiennego.O bezpieczeństwie energetycznym Polski, pozytywnych skutkach budowy gazociągu Baltic Pipe, kontrowersjach wokół budowy Nord Stream 2, a takż...
Joanna WilińskaOpublikowano: 22-03-2017 -
Energetyka
Czy Polska jest krajem energetycznie bezpiecznym?
O bezpieczeństwie energetycznym Polski, pozytywnych skutkach budowy gazociągu Baltic Pipe, kontrowersjach wokół budowy Nord Stream 2, a także wizji polskiej gospodarki bez węgla kamiennego.
Wywiad
-
WywiadEnergetyka
50 lat temu pił wodę wypływającą z elektrowni jądrowej [wywiad]
- O ile wiem, jestem jedynym człowiekiem, który pił wodę wypływającą z elektrowni. Dla sceptyków dodam, że mam już 80 lat i cieszę się świetnym zdrowiem - w rozmowie z naszym serwisem mówi dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nadzw. Narodowego Centrum Badań Jądrowych.- O ile wiem, jestem jedynym człowiekiem, który pił wodę wypływającą z elektrowni. Dla sceptyków ...
Łukasz MadejOpublikowano: 22-03-2017 -
Energetyka
50 lat temu pił wodę wypływającą z elektrowni jądrowej [wywiad]
- O ile wiem, jestem jedynym człowiekiem, który pił wodę wypływającą z elektrowni. Dla sceptyków dodam, że mam już 80 lat i cieszę się świetnym zdrowiem - w rozmowie z naszym serwisem mówi dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. nadzw. Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Wywiad
-
WywiadMosty
Czasy mostów–pomników już minęły. Mostownictwo stawia na nowe rozwiązania
O trendach w budownictwie mostowym, możliwościach, jakie daje projektantom system realizowania przetargów rozmawiamy z Tomaszem Siwowskim, prezesem zarządu, Promost Consulting sp. z o.o.O trendach w budownictwie mostowym, możliwościach, jakie daje projektantom system realizowania przetargów rozmawiamy z Tomaszem Siwowskim, prezesem ...
Joanna WilińskaOpublikowano: 21-03-2017 -
Mosty
Czasy mostów–pomników już minęły. Mostownictwo stawia na nowe rozwiązania
O trendach w budownictwie mostowym, możliwościach, jakie daje projektantom system realizowania przetargów rozmawiamy z Tomaszem Siwowskim, prezesem zarządu, Promost Consulting sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadEnergetyka
Elektrownia jądrowa to rozsądny wybór dla Polski [wywiad]
O pomyśle powstania w Polsce pierwszej elektrowni jądrowej rozmawiamy z prof. dr hab. Grażyną Zakrzewską-Kołtuniewicz z Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego.O pomyśle powstania w Polsce pierwszej elektrowni jądrowej rozmawiamy z prof. dr hab. Grażyną Zakrzewską-Kołtuniewicz ...
Łukasz MadejOpublikowano: 20-03-2017 -
Energetyka
Elektrownia jądrowa to rozsądny wybór dla Polski [wywiad]
O pomyśle powstania w Polsce pierwszej elektrowni jądrowej rozmawiamy z prof. dr hab. Grażyną Zakrzewską-Kołtuniewicz z Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Nukleonicznego.
Wywiad
-
WywiadStrona główna
SMOG: położenia Krakowa nie zmienimy, a co można zmienić?
Póki nie przekonamy się jednoznacznie, jakie są źródła zanieczyszczeń w obrębie miasta, trudno jest arbitralnie stwierdzić, które działania przyniosłyby największe korzyści.Póki nie przekonamy się jednoznacznie, jakie są źródła zanieczyszczeń w obrębie miasta, trudno jest arbitralnie stwierdzić, któ...Joanna Bień, inzynieria.comOpublikowano: 08-03-2017 -
Strona główna
SMOG: położenia Krakowa nie zmienimy, a co można zmienić?
Póki nie przekonamy się jednoznacznie, jakie są źródła zanieczyszczeń w obrębie miasta, trudno jest arbitralnie stwierdzić, które działania przyniosłyby największe korzyści.
Wywiad
-
WywiadBudownictwo
Ekspert o przetargach: nowe zasady ograniczą patologię
Od lutego na nowych zasadach ogłaszane są przetargi. Główne zmiany komentuje Rafał Bałdys, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, członek Rady Ekspertów przy Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.Od lutego na nowych zasadach ogłaszane są przetargi. Główne zmiany komentuje Rafał Bałdys, wiceprezes zarządu Polskiego ...
Łukasz MadejOpublikowano: 01-03-2017 -
Budownictwo
Ekspert o przetargach: nowe zasady ograniczą patologię
Od lutego na nowych zasadach ogłaszane są przetargi. Główne zmiany komentuje Rafał Bałdys, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, członek Rady Ekspertów przy Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.
Wywiad
-
WywiadStrona główna
Powietrze nie zamyka się w granicach jednej miejscowości
O sposobach walki ze smogiem rozmawiamy ze Stanisławem Lichosytem, burmistrzem Suchej BeskidzkiejO sposobach walki ze smogiem rozmawiamy ze Stanisławem Lichosytem, burmistrzem Suchej Beskidzkiej
Magdalena Januszek, inzynieria.comOpublikowano: 23-02-2017 -
Strona główna
Powietrze nie zamyka się w granicach jednej miejscowości
O sposobach walki ze smogiem rozmawiamy ze Stanisławem Lichosytem, burmistrzem Suchej Beskidzkiej
Wywiad
-
WywiadWod-Kan
Tańsza woda i milionowe inwestycje – to da się pogodzić
O inwestycjach, które nie tylko poprawiają jakość infrastruktury wodociągowej, ale niosą korzyści finansowe dla użytkowników sieci rozmawiamy z Henrykiem Milcarzem, prezesem Wodociągów Kieleckich sp. z.o.o.O inwestycjach, które nie tylko poprawiają jakość infrastruktury wodociągowej, ale niosą korzyści finansowe dla użytkowników ...
Joanna WilińskaOpublikowano: 22-02-2017 -
Wod-Kan
Tańsza woda i milionowe inwestycje – to da się pogodzić
O inwestycjach, które nie tylko poprawiają jakość infrastruktury wodociągowej, ale niosą korzyści finansowe dla użytkowników sieci rozmawiamy z Henrykiem Milcarzem, prezesem Wodociągów Kieleckich sp. z.o.o.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Historia o Kopciuszku, czyli o tym, jak nieznana firma dostała prestiżową nagrodę i …
Z naszą technologią byliśmy chyba w każdym zakątku Polski. Klienci do nas wracają, bo oferujemy bardzo dobrą jakość w przyzwoitej cenie – mówi Marek PilarekZ naszą technologią byliśmy chyba w każdym zakątku Polski. Klienci do nas wracają, bo oferujemy bardzo ...
Agnieszka JaskulskaOpublikowano: 08-02-2017 -
Inż. Bezwykopowa
Historia o Kopciuszku, czyli o tym, jak nieznana firma dostała prestiżową nagrodę i …
Z naszą technologią byliśmy chyba w każdym zakątku Polski. Klienci do nas wracają, bo oferujemy bardzo dobrą jakość w przyzwoitej cenie – mówi Marek Pilarek
Wywiad
-
WywiadDrogi
Tomasz Poręba o Via Carpathia. "Szlak pozwoli przyciągnąć wiele inwestycji"
O trasie Via Carpathia, która ma przebiegać przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję, www.inzynieria.com rozmawia z Tomaszem Porębą, wiceprzewodniczącym Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego.O trasie Via Carpathia, która ma przebiegać przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję, ...
Łukasz Madej, inzynieria.comOpublikowano: 07-02-2017 -
Drogi
Tomasz Poręba o Via Carpathia. "Szlak pozwoli przyciągnąć wiele inwestycji"
O trasie Via Carpathia, która ma przebiegać przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię i Grecję, www.inzynieria.com rozmawia z Tomaszem Porębą, wiceprzewodniczącym Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o...
Tomaszu Ablu, adiunkcie w Katedrze Mechaniki Budowli i Inżynierii Miejskiej Politechniki WrocławskiejTomaszu Ablu, adiunkcie w Katedrze Mechaniki Budowli i Inżynierii Miejskiej Politechniki Wrocławskiej
Tomasz AbelOpublikowano: 25-01-2017 -
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o...
Tomaszu Ablu, adiunkcie w Katedrze Mechaniki Budowli i Inżynierii Miejskiej Politechniki Wrocławskiej
Wywiad
-
WywiadStrona główna
Drugi tunel podwodny w Polsce
Rozmowa z Barbarą Michalską, I Zastępcą Prezydenta Miasta ŚwinoujścieRozmowa z Barbarą Michalską, I Zastępcą Prezydenta Miasta Świnoujście
Barbara MichalskaOpublikowano: 21-12-2016 -
Strona główna
Drugi tunel podwodny w Polsce
Rozmowa z Barbarą Michalską, I Zastępcą Prezydenta Miasta Świnoujście
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Renowacja wodociągów: co daje przewagę nowym technologiom?
Wywiad z Marcinem Łukasikiem, specjalistą ds. rozwoju w 3M PolandWywiad z Marcinem Łukasikiem, specjalistą ds. rozwoju w 3M Poland
NieznajomyOpublikowano: 16-12-2016 -
Inż. Bezwykopowa
Renowacja wodociągów: co daje przewagę nowym technologiom?
Wywiad z Marcinem Łukasikiem, specjalistą ds. rozwoju w 3M Poland
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Nowoczesne techniki instalacyjne pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze
„Inteligentne“ konstrukcje rur to innowacyjne technologie produkcyjne w służbie nowoczesnej techniki instalacyjnej, które pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze.„Inteligentne“ konstrukcje rur to innowacyjne technologie produkcyjne w służbie nowoczesnej techniki instalacyjnej, które pozwalają zaoszczędzić czas ...
Agnieszka JaskulskaOpublikowano: 29-11-2016 -
Inż. Bezwykopowa
Nowoczesne techniki instalacyjne pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze
„Inteligentne“ konstrukcje rur to innowacyjne technologie produkcyjne w służbie nowoczesnej techniki instalacyjnej, które pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Jak wykrywać awarie rurociągów?
Bieżący monitoring sieci pozwala m.in. w porę zapobiegać awariom i utrzymywać je w optymalnym stanie. Warto w tym celu wykorzystywać sprawdzone technologie i dostępne na rynku urządzeniaBieżący monitoring sieci pozwala m.in. w porę zapobiegać awariom i utrzymywać je w optymalnym stanie. Warto w tym ...
Joanna WilińskaOpublikowano: 31-10-2016 -
Inż. Bezwykopowa
Jak wykrywać awarie rurociągów?
Bieżący monitoring sieci pozwala m.in. w porę zapobiegać awariom i utrzymywać je w optymalnym stanie. Warto w tym celu wykorzystywać sprawdzone technologie i dostępne na rynku urządzenia
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Eksperci od innowacji
Rozmowa z Łukaszem Rybackim, prezesem Terlan sp. z o.o.Rozmowa z Łukaszem Rybackim, prezesem Terlan sp. z o.o.
Łukasz RybackiOpublikowano: 31-10-2016 -
Inż. Bezwykopowa
Eksperci od innowacji
Rozmowa z Łukaszem Rybackim, prezesem Terlan sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o...
Annie Wróblewskiej z firmy egeplast international GmbHAnnie Wróblewskiej z firmy egeplast international GmbH
Anna WróblewskaOpublikowano: 31-10-2016 -
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o...
Annie Wróblewskiej z firmy egeplast international GmbH
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Rozwój firmy napędzają nowe technologie
Jakie były początki firmy PPI CHROBOK S.A.? Jak przebiegał jej rozwój? Które ze zrealizowanych projektów były najciekawsze? I co z planami na przyszłość? Zapraszamy do lektury!Jakie były początki firmy PPI CHROBOK S.A.? Jak przebiegał jej rozwój? Które ze zrealizowanych projektó...
Dagmara DukałaOpublikowano: 07-09-2016 -
Inż. Bezwykopowa
Rozwój firmy napędzają nowe technologie
Jakie były początki firmy PPI CHROBOK S.A.? Jak przebiegał jej rozwój? Które ze zrealizowanych projektów były najciekawsze? I co z planami na przyszłość? Zapraszamy do lektury!
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
W jaki sposób wyróżnić stoisko i dotrzeć do większej liczby klientów?
O tym, dlaczego warto być na bieżąco z nowinkami technologicznymi w branży oraz jak zwiększyć frekwencję na stoisku wystawienniczym.O tym, dlaczego warto być na bieżąco z nowinkami technologicznymi w branży oraz jak zwiększyć frekwencję na ...
Iwona Kubeczka-KątnyOpublikowano: 14-07-2016 -
Inż. Bezwykopowa
W jaki sposób wyróżnić stoisko i dotrzeć do większej liczby klientów?
O tym, dlaczego warto być na bieżąco z nowinkami technologicznymi w branży oraz jak zwiększyć frekwencję na stoisku wystawienniczym.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
O sukcesach sportowych z Jakubem Blejszem
O największych sportowych osiągnięciach i celach, a także roli sportu w życiu zawodowym rozmawiamy z szefem firmy będącej liderem na polskim rynku renowacyjnymO największych sportowych osiągnięciach i celach, a także roli sportu w życiu zawodowym rozmawiamy z ...
NieznajomyOpublikowano: 08-07-2016- TAGI:
- Blejkan
-
Inż. Bezwykopowa
O sukcesach sportowych z Jakubem Blejszem
O największych sportowych osiągnięciach i celach, a także roli sportu w życiu zawodowym rozmawiamy z szefem firmy będącej liderem na polskim rynku renowacyjnym
Wywiad
-
WywiadTunele
Kształcenie kadr inżynierskich kluczem do rozwoju budownictwa podziemnego
Rozmowa z prof. drem hab. inż. Cezarym Madryasem, prorektorem ds. rozwoju, rektorem elektem Politechniki WrocławskiejRozmowa z prof. drem hab. inż. Cezarym Madryasem, prorektorem ds. rozwoju, rektorem elektem Politechniki Wrocławskiej
Cezary MadryasOpublikowano: 27-06-2016 -
Tunele
Kształcenie kadr inżynierskich kluczem do rozwoju budownictwa podziemnego
Rozmowa z prof. drem hab. inż. Cezarym Madryasem, prorektorem ds. rozwoju, rektorem elektem Politechniki Wrocławskiej
Wywiad
-
WywiadWod-Kan
AKWA „dwa stulecia doświadczeń”
Mija 25 lat, odkąd AKWA rozpoczęła działalność. Jak wyglądał rozwój firmy, jakie były jej najciekawsze realizacje, które technologie renowacji sieci są najbardziej lubiane przez pracowników? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w tym wywiadzieMija 25 lat, odkąd AKWA rozpoczęła działalność. Jak wyglądał rozwój firmy, jakie były jej najciekawsze ...
Grzegorz OwczarekOpublikowano: 22-06-2016 -
Wod-Kan
AKWA „dwa stulecia doświadczeń”
Mija 25 lat, odkąd AKWA rozpoczęła działalność. Jak wyglądał rozwój firmy, jakie były jej najciekawsze realizacje, które technologie renowacji sieci są najbardziej lubiane przez pracowników? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w tym wywiadzie
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o...
Edycie Zalewskiej z firmy Uponor Infra sp. z o.o.Edycie Zalewskiej z firmy Uponor Infra sp. z o.o.
Edyta ZalewskaOpublikowano: 22-06-2016 -
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o...
Edycie Zalewskiej z firmy Uponor Infra sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadStrona główna
Wysokość daje moc, kiedy wiatr jest słabszy
Na wysokości powyżej 100 m wiatr jest silniejszy, wieje równomiernie i stabilnie, co dodatkowo korzystnie wpływa na żywotność turbin. W przypadku budowy farm wiatrowych w lokalizacjach o słabej wietrzności nie bez znaczenia jest wykorzystanie wyższych wież. W rejonie Nowego Tomyśla stoją najwyżej na świecie zamontowane turbiny – całkowita wysokość siłowni wiatrowej to 210 mNa wysokości powyżej 100 m wiatr jest silniejszy, wieje równomiernie i stabilnie, co dodatkowo korzystnie wpływa na ż...
Adam BergerOpublikowano: 12-04-2016 -
Strona główna
Wysokość daje moc, kiedy wiatr jest słabszy
Na wysokości powyżej 100 m wiatr jest silniejszy, wieje równomiernie i stabilnie, co dodatkowo korzystnie wpływa na żywotność turbin. W przypadku budowy farm wiatrowych w lokalizacjach o słabej wietrzności nie bez znaczenia jest wykorzystanie wyższych wież. W rejonie Nowego Tomyśla stoją najwyżej na świecie zamontowane turbiny – całkowita wysokość siłowni wiatrowej to 210 m
Wywiad
-
WywiadStrona główna
Energetyka wiatrowa ma w Polsce wysoki potencjał – nie można go zmarnować
Rozmowa z Wojciechem Cetnarskim – prezesem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW)Rozmowa z Wojciechem Cetnarskim – prezesem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW)
Wojciech CetnarskiOpublikowano: 12-04-2016 -
Strona główna
Energetyka wiatrowa ma w Polsce wysoki potencjał – nie można go zmarnować
Rozmowa z Wojciechem Cetnarskim – prezesem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW)
Wywiad
-
WywiadStrona główna
Nie należy mylić HDD z czarami
W tak silnie zurbanizowanym świecie technologie bezwykopowe to dzisiaj jedyny sposób na to, by bez uszkadzania terenu wykonać instalacje nowych mediów. Czasem jest to prostsze rozwiązanie niż odkrywkowe wykonywanie wykopów, choć trzeba przyznać, że nie zawsze taka opcja jest szybszaW tak silnie zurbanizowanym świecie technologie bezwykopowe to dzisiaj jedyny sposób na to, by bez uszkadzania terenu wykonać instalacje ...
Wojciech KrawczykOpublikowano: 08-04-2016 -
Strona główna
Nie należy mylić HDD z czarami
W tak silnie zurbanizowanym świecie technologie bezwykopowe to dzisiaj jedyny sposób na to, by bez uszkadzania terenu wykonać instalacje nowych mediów. Czasem jest to prostsze rozwiązanie niż odkrywkowe wykonywanie wykopów, choć trzeba przyznać, że nie zawsze taka opcja jest szybsza
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o...
Marcinie Cwielongu z HABA-Beton Johann Bartlechner sp. z o.o.Marcinie Cwielongu z HABA-Beton Johann Bartlechner sp. z o.o.
Marcin CwielongOpublikowano: 08-04-2016 -
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o...
Marcinie Cwielongu z HABA-Beton Johann Bartlechner sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadInż. Bezwykopowa
Kilka słów o...
Henryku Trapiku z JL MASKINER w Polsce sp. z o.o.Henryku Trapiku z JL MASKINER w Polsce sp. z o.o.
Henryk TrapikOpublikowano: 11-12-2015 -
Inż. Bezwykopowa
Kilka słów o...
Henryku Trapiku z JL MASKINER w Polsce sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadStrona główna
TYLKO U NAS: Nie ma projektu, którego nie da się zrealizować
Rozmowa z Francesco Paolo Scaglione, dyrektorem Astaldi S.p.A.Rozmowa z Francesco Paolo Scaglione, dyrektorem Astaldi S.p.A.
Francesco Paolo ScaglioneOpublikowano: 28-10-2015 -
Strona główna
TYLKO U NAS: Nie ma projektu, którego nie da się zrealizować
Rozmowa z Francesco Paolo Scaglione, dyrektorem Astaldi S.p.A.
Wywiad
-
WywiadStrona główna
TYLKO U NAS: Moja praca jest dla mnie przyjemnością
Rozmowa z Robertem Sołtysikiem, Prezesem Zarządu firmy Soley sp. z o.o.Rozmowa z Robertem Sołtysikiem, Prezesem Zarządu firmy Soley sp. z o.o.
Robert SołtysikOpublikowano: 28-10-2015 -
Strona główna
TYLKO U NAS: Moja praca jest dla mnie przyjemnością
Rozmowa z Robertem Sołtysikiem, Prezesem Zarządu firmy Soley sp. z o.o.
Wywiad
-
WywiadGeoinżynieria
Pogłębianie wiedzy geotechnicznej kluczem do sukcesu
Rozmowa z Moniką Socha-Kośmider, Przewodniczącą Konferencji "Geoinżynieria w budownictwie" Rozmowa z Moniką Socha-Kośmider, Przewodniczącą Konferencji "Geoinżynieria w budownictwie" Rozmowa z Moniką Socha-Kośmider, Przewodniczącą Konferencji "Geoinżynieria w budownictwie"Rozmowa z Moniką Socha-Kośmider, Przewodniczącą Konferencji "Geoinżynieria w budownictwie"
NieznajomyOpublikowano: 14-10-2015GeoinżynieriaPogłębianie wiedzy geotechnicznej kluczem do sukcesu
Rozmowa z Moniką Socha-Kośmider, Przewodniczącą Konferencji "Geoinżynieria w budownictwie" Rozmowa z Moniką Socha-Kośmider, Przewodniczącą Konferencji "Geoinżynieria w budownictwie" Rozmowa z Moniką Socha-Kośmider, Przewodniczącą Konferencji "Geoinżynieria w budownictwie"
Wywiad
WywiadPaliwaNanoszczelność a straty mediów w czasie pracy instalacji
Rozmowa z Martinem Leserem,właścicielem firmy LESER GmbH & Co. KGRozmowa z Martinem Leserem,właścicielem firmy LESER GmbH & Co. KG
Martin LeserOpublikowano: 24-09-2015PaliwaNanoszczelność a straty mediów w czasie pracy instalacji
Rozmowa z Martinem Leserem,właścicielem firmy LESER GmbH & Co. KG
Wywiad
WywiadInż. BezwykopowaPlanowanie inwestycji bez użycia technologii bezwykopowych jest praktycznie niemożliwe
Rozmowa z Sebastianem Popowiczem, prezesem zarządu Expando sp. z o.o.Rozmowa z Sebastianem Popowiczem, prezesem zarządu Expando sp. z o.o.
Sebastian PopowiczOpublikowano: 24-09-2015Inż. BezwykopowaPlanowanie inwestycji bez użycia technologii bezwykopowych jest praktycznie niemożliwe
Rozmowa z Sebastianem Popowiczem, prezesem zarządu Expando sp. z o.o.
Wywiad
WywiadWod-KanPolska branża wod-kan dogania ścisłą czołówkę europejską
Rozmowa z Dorotą Jakutą, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”Rozmowa z Dorotą Jakutą, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”
Dorota JakutaOpublikowano: 24-09-2015Wod-KanPolska branża wod-kan dogania ścisłą czołówkę europejską
Rozmowa z Dorotą Jakutą, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”
Wywiad
WywiadInż. BezwykopowaKilka słów o...
Jakubie Blejszu, prezesie zarządu firmy BLEJKAN S.A.Jakubie Blejszu, prezesie zarządu firmy BLEJKAN S.A.
Jakub BlejszOpublikowano: 24-09-2015Inż. BezwykopowaKilka słów o...
Jakubie Blejszu, prezesie zarządu firmy BLEJKAN S.A.
Wywiad
WywiadStrona głównaWarszawa buduje kolejne odcinki metra
Rozmowa z Jerzym Lejkiem, Prezesem Zarządu, Dyrektorem Generalnym Metra Warszawskiego sp. z o.o.Rozmowa z Jerzym Lejkiem, Prezesem Zarządu, Dyrektorem Generalnym Metra Warszawskiego sp. z o.o.
Jerzy LejkOpublikowano: 16-09-2015Strona głównaWarszawa buduje kolejne odcinki metra
Rozmowa z Jerzym Lejkiem, Prezesem Zarządu, Dyrektorem Generalnym Metra Warszawskiego sp. z o.o.
Wywiad
WywiadStrona głównaŁódź stawia na kogenerację
Rozmowa ze Sławomirem Burmannem, członkiem zarządu, dyrektorem ds. produkcji Veolia Energia Łódź SA.Rozmowa ze Sławomirem Burmannem, członkiem zarządu, dyrektorem ds. produkcji Veolia Energia Łódź SA.
Sławomir BurmannOpublikowano: 22-05-2015Strona głównaŁódź stawia na kogenerację
Rozmowa ze Sławomirem Burmannem, członkiem zarządu, dyrektorem ds. produkcji Veolia Energia Łódź SA.
Wywiad
WywiadStrona głównaTight gas – niekonwencjonalne złoża gazu zamkniętego
Rozmowa z dr. inż. Bartoszem Papiernikiem z Katedry Surowców Energetycznych Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w KrakowieRozmowa z dr. inż. Bartoszem Papiernikiem z Katedry Surowców Energetycznych Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Gó...
Bartosz PapiernikOpublikowano: 22-05-2015- TAGI:
- Gaz zamknięty
Strona głównaTight gas – niekonwencjonalne złoża gazu zamkniętego
Rozmowa z dr. inż. Bartoszem Papiernikiem z Katedry Surowców Energetycznych Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie
Wywiad
WywiadStrona głównaSektor biopaliwowy potrzebuje stabilności i klarowności
Rozmowa z Adamem Stępniem, Dyrektorem Generalnym Krajowej Izby BiopaliwRozmowa z Adamem Stępniem, Dyrektorem Generalnym Krajowej Izby Biopaliw
Adam StępieńOpublikowano: 22-05-2015- TAGI:
- Biopaliwa
Strona głównaSektor biopaliwowy potrzebuje stabilności i klarowności
Rozmowa z Adamem Stępniem, Dyrektorem Generalnym Krajowej Izby Biopaliw
Wywiad
WywiadStrona głównaFTTH siłą napędową dla Europy
Rozmowa z Karin Ahl, prezes FTTH Council EuropeRozmowa z Karin Ahl, prezes FTTH Council Europe
Karin AhlOpublikowano: 21-05-2015Strona głównaFTTH siłą napędową dla Europy
Rozmowa z Karin Ahl, prezes FTTH Council Europe
Wywiad
WywiadInż. BezwykopowaKilka słów o...
dr. inż. Bogdanie Przybyle z Zakładu Inżynierii Miejskiej Politechniki Wrocławskiejdr. inż. Bogdanie Przybyle z Zakładu Inżynierii Miejskiej Politechniki Wrocławskiej
Bogdan PrzybyłaOpublikowano: 26-02-2015Inż. BezwykopowaKilka słów o...
dr. inż. Bogdanie Przybyle z Zakładu Inżynierii Miejskiej Politechniki Wrocławskiej
Wywiad
WywiadPaliwaTYLKO U NAS: Andrzej Sikora o polskim górnictwie dziś i za 10 lat
Zarówno ustawa, jak również jej nowelizacja sama w sobie nie stanowi programu restrukturyzacji branży górniczej.Zarówno ustawa, jak również jej nowelizacja sama w sobie nie stanowi programu restrukturyzacji branży górniczej.
NieznajomyOpublikowano: 10-02-2015PaliwaTYLKO U NAS: Andrzej Sikora o polskim górnictwie dziś i za 10 lat
Zarówno ustawa, jak również jej nowelizacja sama w sobie nie stanowi programu restrukturyzacji branży górniczej.
Wywiad
WywiadStrona głównaTYLKO U NAS: Półmetek na budowie spalarni w Krakowie
Rozmowa z dyrektorem Bok Seok Jungiem oraz wiceprezesem Ky Yun Jungiem z oddziału POSCO E&C w PolsceRozmowa z dyrektorem Bok Seok Jungiem oraz wiceprezesem Ky Yun Jungiem z oddziału POSCO E&C w Polsce
Ky Yun JungOpublikowano: 11-12-2014Strona głównaTYLKO U NAS: Półmetek na budowie spalarni w Krakowie
Rozmowa z dyrektorem Bok Seok Jungiem oraz wiceprezesem Ky Yun Jungiem z oddziału POSCO E&C w Polsce
Wywiad
WywiadStrona głównaTYLKO U NAS: TGE buduje kompetencje regionalnej giełdy
Rozmowa z Ireneuszem Łazorem – prezesem zarządu Towarowej Giełdy EnergiiRozmowa z Ireneuszem Łazorem – prezesem zarządu Towarowej Giełdy Energii
Ireneusz ŁazorOpublikowano: 11-12-2014Strona głównaTYLKO U NAS: TGE buduje kompetencje regionalnej giełdy
Rozmowa z Ireneuszem Łazorem – prezesem zarządu Towarowej Giełdy Energii
Wywiad
WywiadStrona głównaTYLKO U NAS: Nowe perspektywy dla gazownictwa Europy Środkowo-Wschodniej
Rozmowa ze Zbigniewem Prokopowiczem, prezesem zarządu Polenergia SARozmowa ze Zbigniewem Prokopowiczem, prezesem zarządu Polenergia SA
Zbigniew ProkopowiczOpublikowano: 11-12-2014Strona głównaTYLKO U NAS: Nowe perspektywy dla gazownictwa Europy Środkowo-Wschodniej
Rozmowa ze Zbigniewem Prokopowiczem, prezesem zarządu Polenergia SA
Wywiad
WywiadInż. BezwykopowaKilka słów o...
dr. inż. Dariuszu Zwierzchowskim, prorektorze WISBiOP w Radomiu oraz prezesie zarządu Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o.dr. inż. Dariuszu Zwierzchowskim, prorektorze WISBiOP w Radomiu oraz prezesie zarządu Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o.
Dariusz ZwierzchowskiOpublikowano: 10-12-2014Inż. BezwykopowaKilka słów o...
dr. inż. Dariuszu Zwierzchowskim, prorektorze WISBiOP w Radomiu oraz prezesie zarządu Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o.
Wywiad
WywiadMostyTYLKO U NAS: Com-Brigde - innowacyjne rozwiązanie w mostownictwie
W Błażowej na Podkarpaciu, w ramach projektu Com-Brigde, powstanie pierwszy w Polsce, demonstracyjny most kompozytowy, który będzie się charakteryzował dużą wytrzymałością, trwałością oraz lekkością. Wiele wskazuje na to, że tego typu obiekty będą się cieszyły w naszym kraju coraz większą popularnością.W Błażowej na Podkarpaciu, w ramach projektu Com-Brigde, powstanie pierwszy w Polsce, demonstracyjny most kompozytowy, który bę...
NieznajomyOpublikowano: 28-10-2014MostyTYLKO U NAS: Com-Brigde - innowacyjne rozwiązanie w mostownictwie
W Błażowej na Podkarpaciu, w ramach projektu Com-Brigde, powstanie pierwszy w Polsce, demonstracyjny most kompozytowy, który będzie się charakteryzował dużą wytrzymałością, trwałością oraz lekkością. Wiele wskazuje na to, że tego typu obiekty będą się cieszyły w naszym kraju coraz większą popularnością.
Wywiad
WywiadTuneleTYLKO U NAS: Kraków potrzebuje metra
Rozmowa ze Stanisławem Albrichtem, autorem koncepcji przebiegu I linii metra w KrakowieRozmowa ze Stanisławem Albrichtem, autorem koncepcji przebiegu I linii metra w Krakowie
Agnieszka ProkopOpublikowano: 29-09-2014TuneleTYLKO U NAS: Kraków potrzebuje metra
Rozmowa ze Stanisławem Albrichtem, autorem koncepcji przebiegu I linii metra w Krakowie
Wywiad
WywiadWod-KanTYLKO U NAS: Nowelizacja ustawy Prawo wodne
Rozmowa z Pawłem Mikuskiem, rzecznikiem prasowym Ministerstwa ŚrodowiskaRozmowa z Pawłem Mikuskiem, rzecznikiem prasowym Ministerstwa Środowiska
Magdalena PochwalskaOpublikowano: 10-09-2014Wod-KanTYLKO U NAS: Nowelizacja ustawy Prawo wodne
Rozmowa z Pawłem Mikuskiem, rzecznikiem prasowym Ministerstwa Środowiska
Wywiad
WywiadStrona głównaPotrzebna nam spójna strategia gospodarki wodnej
Rozmowa z Witoldem Sumisławskim, prezesem Krajowego Zarządu Gospodarki WodnejRozmowa z Witoldem Sumisławskim, prezesem Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej
Witold SumisławskiOpublikowano: 02-06-2014Strona głównaPotrzebna nam spójna strategia gospodarki wodnej
Rozmowa z Witoldem Sumisławskim, prezesem Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej
Wywiad
WywiadStrona głównaGospodarowanie odpadami w Polsce
Rozmowa z Krzysztofem Kawczyńskim, Przewodniczącym Komitetu Ochrony Środowiska Krajowej Izby GospodarczejRozmowa z Krzysztofem Kawczyńskim, Przewodniczącym Komitetu Ochrony Środowiska Krajowej Izby Gospodarczej
Krzysztof KawczyńskiOpublikowano: 03-03-2014Strona głównaGospodarowanie odpadami w Polsce
Rozmowa z Krzysztofem Kawczyńskim, Przewodniczącym Komitetu Ochrony Środowiska Krajowej Izby Gospodarczej
Wywiad
WywiadStrona głównaWykorzystujmy technologie bezwykopowe!
Rozmowa z Andrzejem Barańskim, Prezesem Zarządu Zakładu Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej w Tomaszowie Mazowieckim sp. z o.o.Rozmowa z Andrzejem Barańskim, Prezesem Zarządu Zakładu Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej w Tomaszowie Mazowieckim sp. z o.o.
Andrzej BarańskiOpublikowano: 23-02-2014Strona głównaWykorzystujmy technologie bezwykopowe!
Rozmowa z Andrzejem Barańskim, Prezesem Zarządu Zakładu Gospodarki Wodno-Kanalizacyjnej w Tomaszowie Mazowieckim sp. z o.o.
Wywiad
WywiadStrona głównaTechnologie bezwykopowe najlepszą metodą dla projektów rurociągowych
Rozmowa z Derekiem Choi’em, przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych (ISTT)Rozmowa z Derekiem Choi’em, przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych (ISTT)
Derek ChoiOpublikowano: 10-12-2013Strona głównaTechnologie bezwykopowe najlepszą metodą dla projektów rurociągowych
Rozmowa z Derekiem Choi’em, przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych (ISTT)
Wywiad
WywiadInż. BezwykopowaKilka słów o...
dr. inż. Florianie Grzegorzu Piechurskim z Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej w Gliwicachdr. inż. Florianie Grzegorzu Piechurskim z Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej w Gliwicach
Florian Grzegorz PiechurskiOpublikowano: 10-12-2013Inż. BezwykopowaKilka słów o...
dr. inż. Florianie Grzegorzu Piechurskim z Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej w Gliwicach
Wywiad
WywiadStrona głównaPolitykę energetyczną kraju buduje się w oparciu o potrzeby gospodarki, a nie odwrotnie
Rozmowa z Andrzejem Sikorą, Prezesem Zarządu Instytutu Studiów EnergetycznychRozmowa z Andrzejem Sikorą, Prezesem Zarządu Instytutu Studiów Energetycznych
Andrzej SikoraOpublikowano: 25-11-2013Strona głównaPolitykę energetyczną kraju buduje się w oparciu o potrzeby gospodarki, a nie odwrotnie
Rozmowa z Andrzejem Sikorą, Prezesem Zarządu Instytutu Studiów Energetycznych
Wywiad
WywiadGeoinżynieriaKilka słów o...
... dr. inż. Jarosławie Rybaku z Politechniki Wrocławskiej... dr. inż. Jarosławie Rybaku z Politechniki Wrocławskiej
Jarosław RybakOpublikowano: 17-09-2013GeoinżynieriaKilka słów o...
... dr. inż. Jarosławie Rybaku z Politechniki Wrocławskiej
Wywiad
WywiadStrona główna20 lat na polskim rynku bezwykopowym
Rozmowa z Björnem Säwe, dyrektorem zarządzającym grupy JLM Scandinavia ABRozmowa z Björnem Säwe, dyrektorem zarządzającym grupy JLM Scandinavia AB
Björn SäweOpublikowano: 10-09-2013Strona główna20 lat na polskim rynku bezwykopowym
Rozmowa z Björnem Säwe, dyrektorem zarządzającym grupy JLM Scandinavia AB
Wywiad
WywiadInż. BezwykopowaKilka słów o...
Mirosławie Makuchu, prezesie firmy HDD SerwisMirosławie Makuchu, prezesie firmy HDD Serwis
Mirosław MakuchOpublikowano: 10-09-2013Inż. BezwykopowaKilka słów o...
Mirosławie Makuchu, prezesie firmy HDD Serwis
Wywiad
WywiadEnergetykaZielona energia przegrywa z polityką
Rozmowa z Tomaszem Podgajniakiem, byłym ministrem środowiska, wiceprezesem zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej (PIGEO)Rozmowa z Tomaszem Podgajniakiem, byłym ministrem środowiska, wiceprezesem zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej (PIGEO)
Tomasz PodgajniakOpublikowano: 06-09-2013EnergetykaZielona energia przegrywa z polityką
Rozmowa z Tomaszem Podgajniakiem, byłym ministrem środowiska, wiceprezesem zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej (PIGEO)
Wywiad
WywiadStrona głównaKrakowskie inwestycje infrastrukturalne i nie tylko
Rozmowa z Tadeuszem Trzmielem – I Zastępcą Prezydenta ds. Inwestycji Miejskich w KrakowieRozmowa z Tadeuszem Trzmielem – I Zastępcą Prezydenta ds. Inwestycji Miejskich w Krakowie
Tadeusz TrzmielOpublikowano: 21-05-2013Strona głównaKrakowskie inwestycje infrastrukturalne i nie tylko
Rozmowa z Tadeuszem Trzmielem – I Zastępcą Prezydenta ds. Inwestycji Miejskich w Krakowie
Wywiad
WywiadGeoinżynieriaKilka słów o...
… Ewie Sakwerdzie, Dyrektor Działu Grodzic ArcelorMittal… Ewie Sakwerdzie, Dyrektor Działu Grodzic ArcelorMittal
Ewa SakwerdaOpublikowano: 21-05-2013GeoinżynieriaKilka słów o...
… Ewie Sakwerdzie, Dyrektor Działu Grodzic ArcelorMittal
Wywiad
WywiadStrona głównaZ optymizmem o branży wodociągowej i nie tylko
Rozmowa z dr inż. Markiem Brzozowskim, kierownikiem ds. kluczowych klientów w AVK Armadan sp. z o.o.Rozmowa z dr inż. Markiem Brzozowskim, kierownikiem ds. kluczowych klientów w AVK Armadan sp. z o.o.
Marek BrzozowskiOpublikowano: 14-05-2013Strona głównaZ optymizmem o branży wodociągowej i nie tylko
Rozmowa z dr inż. Markiem Brzozowskim, kierownikiem ds. kluczowych klientów w AVK Armadan sp. z o.o.
Wywiad
WywiadInż. BezwykopowaKilka słów o...
... Mariuszu Iwanejko z firmy MPI... Mariuszu Iwanejko z firmy MPI
Mariusz IwanejkoOpublikowano: 14-05-2013Inż. BezwykopowaKilka słów o...
... Mariuszu Iwanejko z firmy MPI
Wywiad
WywiadStrona głównaOkiem eksperta o polskim rynku gazu
Rozmowa z Grzegorzem Kaczorem, managerem w firmie doradczej Ernst & Young Business AdvisoryRozmowa z Grzegorzem Kaczorem, managerem w firmie doradczej Ernst & Young Business Advisory
Grzegorz KaczorOpublikowano: 15-02-2013Strona głównaOkiem eksperta o polskim rynku gazu
Rozmowa z Grzegorzem Kaczorem, managerem w firmie doradczej Ernst & Young Business Advisory
Wywiad
WywiadInż. BezwykopowaCo zmieniło się w branży bezwykopowej przez ostatnie 10 lat?
Minęło już dziesięć lat od czasu, kiedy na rynku wydawniczym zaistniało nasze czasopismo „Inżynieria Bezwykopowa”. W ciągu tej dekady mogliśmy obserwować zmiany w zakresie technologii bezwykopowych, począwszy od coraz szerszego ich wprowadzania na nasz grunt, poprzez rozwój poszczególnych technologii, materiałów i stosowania ich w różnorodnych projektach. Z okazji jubileuszu zwróciliśmy się do kilkudziesięciu osób z branży z prośbą o podzielenie się z naszymi Czytelnikami refleksjami na ten temat i odpowiedź na pytanie „Jak na podstawie Pani/Pana doświadczeń zawodowych i zainteresowań wygląda rozwój technologii bezwykopowych w ciągu minionej dekady?”. Na łamach niniejszego numeru publikujemy odpowiedzi, jakie uzyskaliśmy. Wyłania się z nich ciekawy i kompletny obraz polskiego rynku bezwykopowego, widziany oczami producentów i dostawców sprzętu, inwestorów, wykonawców, a także naukowców oraz przedstawicieli stowarzyszeń branżowych. Podsumowują oni rozwój tych technologii w naszym kraju, wymieniają najistotniejsze realizacje będące kamieniami milowymi, a także wskazują na trudności czy bolączki nękające rynek. Zgodnie z powiedzeniem „ile głów tyle opinii” wypowiedzi są zróżnicowane (taki też był nasz zamiar), prezentują odmienne punkty widzenia osób od lat związanych z tym zagadnieniem, ale w jednym są zgodne – w ostatnim dziesięcioleciu polska branża bezwykopowa rozwijała się bardzo intensywnie. Serdecznie dziękujemy wszystkim rozmówcom za zaangażowanie włożone w stworzenie niniejszego tekstu. Zapraszamy do lektury.Minęło już dziesięć lat od czasu, kiedy na rynku wydawniczym zaistniało nasze czasopismo „Inżynieria Bezwykopowa”. W cią...
Inżynieria BezwykopowaOpublikowano: 13-02-2013Inż. BezwykopowaCo zmieniło się w branży bezwykopowej przez ostatnie 10 lat?
Minęło już dziesięć lat od czasu, kiedy na rynku wydawniczym zaistniało nasze czasopismo „Inżynieria Bezwykopowa”. W ciągu tej dekady mogliśmy obserwować zmiany w zakresie technologii bezwykopowych, począwszy od coraz szerszego ich wprowadzania na nasz grunt, poprzez rozwój poszczególnych technologii, materiałów i stosowania ich w różnorodnych projektach. Z okazji jubileuszu zwróciliśmy się do kilkudziesięciu osób z branży z prośbą o podzielenie się z naszymi Czytelnikami refleksjami na ten temat i odpowiedź na pytanie „Jak na podstawie Pani/Pana doświadczeń zawodowych i zainteresowań wygląda rozwój technologii bezwykopowych w ciągu minionej dekady?”. Na łamach niniejszego numeru publikujemy odpowiedzi, jakie uzyskaliśmy. Wyłania się z nich ciekawy i kompletny obraz polskiego rynku bezwykopowego, widziany oczami producentów i dostawców sprzętu, inwestorów, wykonawców, a także naukowców oraz przedstawicieli stowarzyszeń branżowych. Podsumowują oni rozwój tych technologii w naszym kraju, wymieniają najistotniejsze realizacje będące kamieniami milowymi, a także wskazują na trudności czy bolączki nękające rynek. Zgodnie z powiedzeniem „ile głów tyle opinii” wypowiedzi są zróżnicowane (taki też był nasz zamiar), prezentują odmienne punkty widzenia osób od lat związanych z tym zagadnieniem, ale w jednym są zgodne – w ostatnim dziesięcioleciu polska branża bezwykopowa rozwijała się bardzo intensywnie. Serdecznie dziękujemy wszystkim rozmówcom za zaangażowanie włożone w stworzenie niniejszego tekstu. Zapraszamy do lektury.
Wywiad
WywiadStrona głównaJubileusz 20-lecia Tractebel Engineering w Polsce
Z Jarosławem Krzyżanowskim – Prezesem Zarządu Tractebel Engineering S.A. rozmawiała Agata SumaraZ Jarosławem Krzyżanowskim – Prezesem Zarządu Tractebel Engineering S.A. rozmawiała Agata Sumara
Jarosław KrzyżanowskiOpublikowano: 05-11-2012Strona głównaJubileusz 20-lecia Tractebel Engineering w Polsce
Z Jarosławem Krzyżanowskim – Prezesem Zarządu Tractebel Engineering S.A. rozmawiała Agata Sumara
Wywiad
WywiadStrona głównaKilka słów o stanie polskiej energetyki
Rozmowa z Krzysztofem Żmijewskim, prof. Politechniki Warszawskiej, Sekretarzem Generalnym Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki NiskoemisyjnejRozmowa z Krzysztofem Żmijewskim, prof. Politechniki Warszawskiej, Sekretarzem Generalnym Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej
Krzysztof ŻmijewskiOpublikowano: 05-11-2012Strona głównaKilka słów o stanie polskiej energetyki
Rozmowa z Krzysztofem Żmijewskim, prof. Politechniki Warszawskiej, Sekretarzem Generalnym Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej
Wywiad
WywiadStrona głównaCo dalej z gazem łupkowym?
Rozmowa z Andrzejem Szczęśniakiem - ekspertem rynku paliw i gazuRozmowa z Andrzejem Szczęśniakiem - ekspertem rynku paliw i gazu
Andrzej SzczęśniakOpublikowano: 29-08-2012Strona głównaCo dalej z gazem łupkowym?
Rozmowa z Andrzejem Szczęśniakiem - ekspertem rynku paliw i gazu
Wywiad
WywiadStrona głównaBezwykopowo w Poznaniu
Rozmowa z Pawłem Chudzińskim, Prezesem Zarządu AQUANET SA w PoznaniuRozmowa z Pawłem Chudzińskim, Prezesem Zarządu AQUANET SA w Poznaniu
Paweł ChudzińskiOpublikowano: 28-08-2012Strona głównaBezwykopowo w Poznaniu
Rozmowa z Pawłem Chudzińskim, Prezesem Zarządu AQUANET SA w Poznaniu
Wywiad
WywiadInż. BezwykopowaKilka słów o...
… prof. dr. hab. inż. Cezarym Madryasie, prorektorze Politechniki Wrocławskiej, prezesie Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych… prof. dr. hab. inż. Cezarym Madryasie, prorektorze Politechniki Wrocławskiej, prezesie Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych
Cezary MadryasOpublikowano: 28-08-2012Inż. BezwykopowaKilka słów o...
… prof. dr. hab. inż. Cezarym Madryasie, prorektorze Politechniki Wrocławskiej, prezesie Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych
Wywiad
WywiadGeoinżynieriaKilka słów o...
...dr. inż. Wojciechu Grodeckim z Politechniki Warszawskiej...dr. inż. Wojciechu Grodeckim z Politechniki Warszawskiej
Wojciech GrodeckiOpublikowano: 28-08-2012GeoinżynieriaKilka słów o...
...dr. inż. Wojciechu Grodeckim z Politechniki Warszawskiej
Wywiad
WywiadInż. BezwykopowaKilka słów o...
… Tomaszu Daniłosiu, Prezesie Zarządu firmy INFRA S.A.… Tomaszu Daniłosiu, Prezesie Zarządu firmy INFRA S.A.
Tomasz DaniłośOpublikowano: 31-05-2012Inż. BezwykopowaKilka słów o...
… Tomaszu Daniłosiu, Prezesie Zarządu firmy INFRA S.A.
Wywiad
WywiadGeoinżynieriaKilka słów o...
...prof. dr hab. inż. Annie Siemińskiej-Lewandowskiej z Politechniki Warszawskiej...prof. dr hab. inż. Annie Siemińskiej-Lewandowskiej z Politechniki Warszawskiej
Anna Siemińska-LewandowskaOpublikowano: 27-04-2012GeoinżynieriaKilka słów o...
...prof. dr hab. inż. Annie Siemińskiej-Lewandowskiej z Politechniki Warszawskiej
Wywiad
WywiadStrona głównaBudowa i renowacj sieci wod-kan - dobre praktyki z Bielska-Białej
Rozmowa z Piotrem Dudkiem, Prezesem Zarządu oraz Jadwigą Halką, Wiceprezes Zarządu AQUA S.A. z Bielska-BiałejRozmowa z Piotrem Dudkiem, Prezesem Zarządu oraz Jadwigą Halką, Wiceprezes Zarządu AQUA S.A. z Bielska-Białej
Jadwiga HalkaOpublikowano: 18-04-2012Strona głównaBudowa i renowacj sieci wod-kan - dobre praktyki z Bielska-Białej
Rozmowa z Piotrem Dudkiem, Prezesem Zarządu oraz Jadwigą Halką, Wiceprezes Zarządu AQUA S.A. z Bielska-Białej
Wywiad
WywiadInż. BezwykopowaKilka słów o...
...Robercie Osikowiczu, właścicielu firmy Robert Osikowicz Engineering oraz współpracowniku naszego Wydawnictwa...Robercie Osikowiczu, właścicielu firmy Robert Osikowicz Engineering oraz współpracowniku naszego Wydawnictwa
Robert OsikowiczOpublikowano: 18-04-2012Inż. BezwykopowaKilka słów o...
...Robercie Osikowiczu, właścicielu firmy Robert Osikowicz Engineering oraz współpracowniku naszego Wydawnictwa
Wywiad
WywiadStrona głównaMetro dla Warszawy
Rozmowa z Jerzym Lejkiem, Prezesem Zarządu, Dyrektorem Generalnym spółki Metro WarszawskieRozmowa z Jerzym Lejkiem, Prezesem Zarządu, Dyrektorem Generalnym spółki Metro Warszawskie
Jerzy LejkOpublikowano: 29-03-2012Strona głównaMetro dla Warszawy
Rozmowa z Jerzym Lejkiem, Prezesem Zarządu, Dyrektorem Generalnym spółki Metro Warszawskie
Wywiad
WywiadWod-KanZdrowy rozsądek ponad wszystko
Rozmowa z Ryszardem Langerem Prezesem Zarządu - Dyrektorem Naczelnym oraz Mieczysławem Górą, Wiceprezesem Zarządu - Dyrektorem ds. Techniczno-Inwestycyjnych Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. w KrakowieRozmowa z Ryszardem Langerem Prezesem Zarządu - Dyrektorem Naczelnym oraz Mieczysławem Górą, Wiceprezesem Zarządu - Dyrektorem ...
Mieczysław GóraOpublikowano: 13-02-2012Wod-KanZdrowy rozsądek ponad wszystko
Rozmowa z Ryszardem Langerem Prezesem Zarządu - Dyrektorem Naczelnym oraz Mieczysławem Górą, Wiceprezesem Zarządu - Dyrektorem ds. Techniczno-Inwestycyjnych Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie
Wywiad
WywiadStrona głównaCztery lata wytężonej pracy przed branżą wod-kan
Zgodnie z przyjętym w dniu 16 grudnia 2003 r. Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych Polska podjęła się bardzo trudnego zadania, chcąc nadrobić zapóźnienia cywilizacyjne w zakresie systemu wod-kan. Zostały cztery lata do wypełnienia zobowiązań, by uniknąć wysokich kar, jakie UE może nałożyć na nasz krajZgodnie z przyjętym w dniu 16 grudnia 2003 r. Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych Polska podjęła się bardzo trudnego ...
Tadeusz RzepeckiOpublikowano: 08-12-2011Strona głównaCztery lata wytężonej pracy przed branżą wod-kan
Zgodnie z przyjętym w dniu 16 grudnia 2003 r. Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych Polska podjęła się bardzo trudnego zadania, chcąc nadrobić zapóźnienia cywilizacyjne w zakresie systemu wod-kan. Zostały cztery lata do wypełnienia zobowiązań, by uniknąć wysokich kar, jakie UE może nałożyć na nasz kraj
Wywiad
WywiadStrona głównaNie da się uniknąć powodzi, ale trzeba podejmować środki zaradcze
Rozmowa z Prezesem Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Leszkiem KarwowskimRozmowa z Prezesem Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Leszkiem Karwowskim
Leszek KarwowskiOpublikowano: 18-10-2011Strona głównaNie da się uniknąć powodzi, ale trzeba podejmować środki zaradcze
Rozmowa z Prezesem Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Leszkiem Karwowskim
Wywiad
WywiadStrona głównaStowarzyszenie PRiK i jego inicjatywy
Promowanie rur i kształtek z tworzyw sztucznych w systemach wodociągowych i kanalizacyjnych, działania na rzecz poprawy jakości oraz doskonalenia metod ich produkcji, integracja środowiska wytwórców – to tylko niektóre z celów działania StowarzyszeniaPromowanie rur i kształtek z tworzyw sztucznych w systemach wodociągowych i kanalizacyjnych, działania na rzecz poprawy jakoś...
Jacek SobkowiakOpublikowano: 17-10-2011- TAGI:
- Konferencje
- Rury
- PRiK
Strona głównaStowarzyszenie PRiK i jego inicjatywy
Promowanie rur i kształtek z tworzyw sztucznych w systemach wodociągowych i kanalizacyjnych, działania na rzecz poprawy jakości oraz doskonalenia metod ich produkcji, integracja środowiska wytwórców – to tylko niektóre z celów działania Stowarzyszenia
Wywiad
WywiadDrogiPierwszy projekt szybkiej kolei w Polsce
Na tle intensywnego rozwoju kolei dużych prędkości na świecie, Polska wypada blado. Obecnie nie dysponujemy ani jednym odcinkiem przystosowanym do przejazdu szybkich pociągów. Ale już wkrótce ma się to zmienićNa tle intensywnego rozwoju kolei dużych prędkości na świecie, Polska wypada blado. Obecnie nie dysponujemy ani jednym ...
Zbigniew CiemnyOpublikowano: 05-05-2011- TAGI:
- Szybka kolej
- Kolej
DrogiPierwszy projekt szybkiej kolei w Polsce
Na tle intensywnego rozwoju kolei dużych prędkości na świecie, Polska wypada blado. Obecnie nie dysponujemy ani jednym odcinkiem przystosowanym do przejazdu szybkich pociągów. Ale już wkrótce ma się to zmienić
Wywiad